Ocieplenie ściany zewnętrznej?

Ochrona cieplna budynku ma największy wpływ na poziom komfortu użytkowania i koszty związane z jego ogrzewaniem. Jaki rodzaj styropianu wybrać do ocieplenia? Jaki tynk zewnętrzny na elewację? Na te i inne pytania odpowiedzą eksperci firmy Termo Organika.

Moderator: Termo Organika

anders1
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 06 cze 2019, 6:22
Ocieplenie ściany zewnętrznej?

autor: anders1 » 06 gru 2019, 13:29

Moje pytanie dotyczy ocieplenia ściany zewnętrznej o grubości 30 cm wykonanej z suporexu na zaprawę.. Jaki styropian użyć aby to ocieplenie było wystarczające? chodzi mi o grubość styropianu

Awatar użytkownika
Termo Organika
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 68
Rejestracja: 13 kwie 2015, 14:48
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:
Re: ocieplenie ściany zew?

autor: Termo Organika » 06 gru 2019, 14:55

Grubość płyt styropianowych stosowanych do ocieplenia budynku powinna wynikać wprost z projektu (jeśli to jest nowy dom) lub z charakterystyki energetycznej wykonanej dla budynku już istniejącego/ używanego, którą przeprowadza się w ujęciu o stan obecny (bryła budynku, posadowienie względem kierunku świata, ilość otworów okiennych i drzwiowych, rodzaju przegród i ich parametrów, źródło ogrzewa, itp.) i dopiero po uwzględnieniu tych aspektów, możemy dokładnie oszacować jakiego rodzaju płyty styropianowe będą optymalnym rozwiązaniem. Jeśli jednak (z różnych względów) nie można wykonać dokładnej analizy budynku, to można przyjąć rozwiązanie ponad standardowe, które uwzględnia ewentualne niedoszacowanie izolacji w zakresie ochrony cieplnej. Obecnie w nowo projektowanych domach najczęściej stosowany jest styropian grafitowy o współczynniku lambda 0,031 W/mK i grubości płyt 20 cm. Np. Termo Organika TERMONIUM PLUS fasada. W przypadku budynków docieplanych zastosowanie styropianu o grubości 20 cm może stanowić problem z uwagi na istniejące ograniczenia różnych elementów budynku jak np. dach, osadzone głęboko okna, itp., dlatego należy stosować izolację o wysokiej sprawności jak np. wspomniany styropian grafitowy z linii TERMONIUM firmy Termo Organika. Jeżeli grubość ocieplenia będzie około 15 cm to też będzie to dobra ochrona ścian zewnętrznych eliminująca straty ciepła do otoczenia. Ważne by wszystkie te prace wykonać materiałami jednego producenta, które tworzą kompletny w system ociepleń ścian zewnętrznych: kleje, siatka, grunty i tynki w różnych odmianach i bardzo szerokiej gamie kolorystycznej. To również daje gwarancję kompatybilności wszystkich składników.
e-doradca Termo Organika

faleos
Aktywny
Aktywny
Posty: 115
Rejestracja: 27 wrz 2015, 21:48
Re: Ocieplenie ściany zewnętrznej?

autor: faleos » 17 gru 2019, 7:46

Taka informacja powinna być dostępna w projekcie. Tam należy szukać informacji, a jak jej nie ma to powinno się skorzystać z pomocy fachowca, który dobierze grubość izolacji. Dzięki temu w domu będzie ciepło, a też finanse nie ucierpią. No i przy okazji warto pamiętać o wyborze jednego systemu ocieplenia, a nie lepieniu w elewacji z różnych materiałów różnych producentów

Janbers
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 22 gru 2019, 14:07
Re: Ocieplenie ściany zewnętrznej?

autor: Janbers » 22 gru 2019, 14:29

Można też wykorzystać najnowszą metodę czyli farbę termoizolacyjną. U siebie najpierw wyrównałem powierzchnię. Do wyboru duża ilość kolorów i odcieni, czyli każdy może sobie dopasować. Farba jest w stanie zastąpić nawet do 40 cm warstwę styropianu. Sam w to zbytnio nie wierzyłem ale po testach faktycznie tak jest. Jak ktoś jest zainteresowany to mogę podesłać wszelkie szczegóły. Może też warto dodać że można ją też zastosować od wewnątrz.

marcinriski
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 21 lis 2019, 16:56
Re: Ocieplenie ściany zewnętrznej?

autor: marcinriski » 22 gru 2019, 15:15

Takie informacje powinny być na poziomie projektu. Jeśli tego nie ma lub chcesz coś innego zastosować to wybierz gotowy system od jednego producenta tj. zaprawa, materiał termoizolacyjny, łączniki, siatki tynki itd.
Jeśli o sam styropian pytasz to wg. mnie najbardziej opłacalny jest styropian grafitowy. Ma lepszy współczynnik lambda niż styropian biały przy tej samej grubości.

oe_foveotech
Aktywny
Aktywny
Posty: 150
Rejestracja: 13 lis 2014, 14:47
Kontaktowanie:
Re: Ocieplenie ściany zewnętrznej?

autor: oe_foveotech » 29 gru 2019, 21:25

Szanowny Panie,
Rodzaj i grubość materiału izolacyjnego powinna być określona w projekcie domu. Jeżeli brakuje takiej informacji, to warto skonsultować się z architektem, który na podstawie oględzin obiektu pomoże wybrać optymalne rozwiązanie. Rekomenduję również wybór jednego, kompletnego systemu ocieplenia. Polecam system S5 Foveo-Tech z tynkiem TN30. Tynk jest cienkowarstwowy, łatwy w aplikacji i obróbce, elastyczny. Tworzy powłokę o trwałym kolorze, odpornością na zmienne warunki atmosferyczne oraz promieniowanie UV. Tynk TN30 posiada właściwości samoczyszczące oraz zabezpieczające powłokę przed pleśnią i grzybami.

erzecznikkt
Aktywny
Aktywny
Posty: 181
Rejestracja: 15 lip 2014, 14:08
Re: Ocieplenie ściany zewnętrznej?

autor: erzecznikkt » 30 gru 2019, 14:12

Przy obecnych technologiach materiałowych wystarczające do spełnienia warunków technicznych na 2021 rok może być nawet 15 cm styropianu, a więc nawet o połowę mniej. Wszystko zależy od współczynnika przewodzenia ciepła lambda dla płyt. Najlepszym izolatorem jest obecnie styropian grafitowy, dla którego ta wartość może wynosić nawet 0,031 W/mK. Najlepiej zaczerpnąć indywidualnej konsultacji u fachowca, który określi, jaką grubość i rodzaj styropianu należy zastosować w konkretnym przypadku.

Janbers
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 22 gru 2019, 14:07
Re: Ocieplenie ściany zewnętrznej?

autor: Janbers » 30 gru 2019, 16:52

Nie łatwiej nawet wykorzystać farbę termoizolacyjną ? To prostsze i o wiele tańsze rozwiązanie. Testy wykazały że o wiele lepsze niż styropian. Do tego też są stosowne przeliczenia.

Henryk21
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 08 sty 2020, 12:17
Re: Ocieplenie ściany zewnętrznej?

autor: Henryk21 » 08 sty 2020, 12:20

W projekcie domu znajdziesz odpowiedź :P


Wróć do „Izolacje, systemy ociepleń Termo Organika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

Gotowe projekty domów