kołkowac czy nie kołkować ?

Ochrona cieplna budynku ma największy wpływ na poziom komfortu użytkowania i koszty związane z jego ogrzewaniem. Jaki rodzaj styropianu wybrać do ocieplenia? Jaki tynk zewnętrzny na elewację? Na te i inne pytania odpowiedzą eksperci firmy Termo Organika.

Moderator: Termo Organika

zamojski
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 14 lut 2019, 9:00
kołkowac czy nie kołkować ?

autor: zamojski » 18 lip 2019, 14:56

Planuję ocieplić budynek styropianem o grubości 2x10cm na zakładkę. W efekcie, żeby dobrze zakotwiczyć styropian, potrzebowałbym do kołkowania dybli o dł. 30cm, których zakup jest trudny i kosztowny. Budulcem ścian jest suporeks i częściowo kamień wapienny, ponieważ jest to stary, wyremontowany budynek. Myślałem o zakołkowaniu pierwszej warstwy kołkami 20 cm i na tak przygotowane podłoże przykleić drugą warstwę ocieplenia. Czy jest to dobry pomysł?

Awatar użytkownika
Termo Organika
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 68
Rejestracja: 13 kwie 2015, 14:48
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:
Re: kołkowac czy nie kołkować ?

autor: Termo Organika » 18 lip 2019, 15:43

Warstwę ocieplenia ścian zewnętrznych układa się w jednej grubości płyt styropianowych. Niepoprawnym rozwiązaniem jest ocieplanie styropianem w dwóch warstwach 2x10 cm i jest to niezgodne z dokumentem odniesienia jakim jest Krajowa lub Europejska Ocena Techniczna (KOT, EOT) do niedawana nazywana Aprobatą Techniczną . Nie ma też żadnych innych argumentów świadczących o korzyściach wynikających z zastosowania takiej techniki, a wręcz jest to tylko generowanie niepotrzebnych kosztów. Ewentualne straty na połączeniu płyt styropianowych (zakładając poprawne przyklejenie i uzupełnienie ewentualnych szczelin pianką poliuretanową) są praktycznie pomijalne. System ociepleń należy mocować w jednej warstwie, płyty styropianowe w jednej grubości. Taki też sposób przewidują wszystkie wytyczne i instrukcje dotyczące metody ocieplania ETICS. Kompletny System Ociepleń Termo Organika, podobnie jak wszystkie systemy innych producentów, przewidują zastosowanie izolacji w jednej grubości. Wykonanie inaczej niż stanowią zalecenia i wytyczne producentów, tylko na odpowiedzialność osoby stosującej własne rozwiązanie. Łączniki mechaniczne należy zastosować opcjonalnie w zależności potrzeby, np. kiedy płyty styropianowe są klejone do podłoża na którym są warstwy mogące osłabić przyczepność (najczęściej starsze budynki poddawane termomodernizacji).
Inaczej jest w przypadku podłóg lub stropów, gdzie izolację układa się w dwóch lub nawet trzech warstwach, ze względu na możliwość prowadzenia różnych instalacji technicznych (CO, centralny odkurzacz, prąd, kanały wentylacyjne, itp.)
e-doradca Termo Organika

erzecznikkt
Aktywny
Aktywny
Posty: 176
Rejestracja: 15 lip 2014, 14:08
Re: kołkowac czy nie kołkować ?

autor: erzecznikkt » 24 lip 2019, 11:42

Zgadza się, ocieplanie budynku dwoma warstwami styropianu nie jest rozwiązaniem doradzanym, ani efektywnym ekonomicznie. Tak jak Pan słusznie zauważył, ciężko jest w takim przypadku nawet dobrać odpowiednie kołki, a warto podkreślić, że tak zaprojektowany układ bez solidnego mocowania mechanicznego będzie się odspajał od ściany. Ocieplenie złożone z dwóch warstw styropianu jest spotykane w bardzo rzadkich i wyjątkowych przypadkach, np. gdy na budynku jest już starsza warstwa ocieplenia, a dołożenie dodatkowej warstwy ma na celu dostosowanie parametrów np. do obowiązujących standardów. Trzeba jednak mocno podkreślić, że wymaga to wcześniejszej dokładnej analizy podłoża, istniejącej warstwy ocieplenia oraz odpowiednio dobranych zamocowań mechanicznych. Lepiej i łatwiej więc zakupić płyty o grubości 20 cm i układać je klejąc zaprawą metodą obwodowo – punktową. Mocowania mechaniczne są źródłem mostków termicznych i pogarszają parametry ocieplenia, dlatego należy je stosować wtedy, gdy jest to potrzebne. Kołki należy stosować w przypadku słabej przyczepności podłoża, budynków wysokich i w narożach budynków, aby zapobiec odspajaniu się płyt pod wpływem parcia i ssania wiatru.


Wróć do „Izolacje, systemy ociepleń Termo Organika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Gotowe projekty domów