docieplenie po latach, warto? itp?

Ochrona cieplna budynku ma największy wpływ na poziom komfortu użytkowania i koszty związane z jego ogrzewaniem. Jaki rodzaj styropianu wybrać do ocieplenia? Jaki tynk zewnętrzny na elewację? Na te i inne pytania odpowiedzą eksperci firmy Termo Organika.

Moderator: Termo Organika

Rohs
Początkujący
Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 05 lut 2015, 15:45
docieplenie po latach, warto? itp?

autor: Rohs » 04 paź 2019, 14:29

Kolega dobry budował dom jakieś 20 lat temu, między ściany z pustaków włozył ( tam gdzie się dało ,pomijając stropy bo dom ma półpiętra wysunięte ) styropian 5cm . Teraz chcę docieplić dom na ścianach zewnętrznych styropianem grubości 10cm, I ma pytanie . Czy ten styropian po tylu latach będzie jeszcze w ścianach? I czy te zewnętrzne docieplenie nie spowoduje że w pokojach zacznie pojawiać się wilgoć lub pleśń czy ma sens takie docieplenie?

Awatar użytkownika
Termo Organika
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 82
Rejestracja: 13 kwie 2015, 14:48
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:
Re: docieplenie po latach, warto? itp?

autor: Termo Organika » 04 paź 2019, 15:07

Sprawa ocieplania ścian trójwarstwowych, bo tak klasyfikuję się ten układ (pustak, pustka powietrzna lub izolacja termiczna, cegła lub połówka pustaka) jest dość często poruszanym zagadnieniem w różnych tematach związanych z ocieplaniem ścian zewnętrznych budynku. Zazwyczaj sposób ułożenia styropianu w szczelinie pomiędzy murem a ścianka zewnętrzną pozostawiała wiele do życzenia. Bardzo często warstwa izolacji nie jest ciągła a szczeliny na styku płyt są tak duże że powodują spore straty ciepła. Grubość 5 cm izolacji jest zdecydowanie za mała. Kolejnym dość często poruszanym aspektem jest wilgoć w mieszkaniu, a raczej obawa przed pojawieniem się wilgoci po wykonaniu ocieplenia. To nie ocieplenie sprawia, że wilgoć pojawia się w mieszkaniu to zdecydowanie brak ocieplenia, w skutek czego dochodzi do nadmiernego wychłodzenia na wewnętrznej powierzchni ścian. Para wodna będąca w powietrzu napotykając na zimna powierzchnię wykrapla się powodując zawilgocenie. Temat jest bardzo złożony i wymaga zawsze dokładnej analizy przed przystąpieniem do prac ociepleniowych. Kluczową sprawą jest dokładne zaplanowanie ocieplenia każdych elementów w bryle budynku. Przykładem jest płyta balkonowa, która może powodować bardzo duże wychłodzenie na wewnętrznej powierzchni ściany (szczególnie na styku z podłogą lub sufitem), również inne elementy konstrukcyjne które nie zostały w odpowiedni sposób zaizolowane, potęgują stratę ciepła, tworząc tzw. mostek termiczny (punktowy lub liniowy). to właśnie w takich miejscach może dochodzić do zawilgocenia i te elementy budynku wymagają szczególnej analizy. Nie możemy zapomnieć o wentylacji, sprawnej wentylacji! Tylko w ten sposób (lub przez wietrzenie) możemy zapewnić odpowiednią wymianę powietrza i usunięcie z mieszkania wytworzonej pary wodnej. Nie zrobi tego ściana zewnętrzna bez względu na to z jakich materiałów będzie zbudowana i czym ocieplona. Ściana nie odprowadza wilgoci na zewnątrz (udział w przenikaniu wilgoci to około 3% ; zaledwie). Czas pokazuje, że nie stać nas na to by nie ocieplać budynków. Koszt nośników energii zachowuje niezmiennie tendencje zwyżkowe od wielu lat i raczej nie będzie taniej. Niezmiernie trudne jest też utrzymanie odpowiedniego komfortu dla użytkowników nieocieplonych budynków- "zimno zimą, gorąco latem"
e-doradca Termo Organika

erzecznikkt
Aktywny
Aktywny
Posty: 185
Rejestracja: 15 lip 2014, 14:08
Re: docieplenie po latach, warto? itp?

autor: erzecznikkt » 15 paź 2019, 9:14

Kiedyś nie tylko stosowano dużo cieńsze warstwy ocieplenia (lub w ogóle nie były one stosowane), a materiały do tego używane miały zazwyczaj niską jakość. Płyty styropianowe nie znikają, więc nadal zapewne znajdują się w szczelinie powietrznej, jednak mogły już stracić swoje właściwości. Zastosowanie ocieplenia w postaci dodatkowej warstwy styropianu od zewnątrz jest w tej sytuacji wręcz wskazane. Warto rozważyć nawet zwiększenie grubości warstwy izolacji do 15 cm lub zastosowanie styropianu grafitowego o lambdzie 0,031 W/mK. Najlepiej jednak by było zapytać o opinię fachowca, który przeprowadzi odpowiednie obliczenia cieplno-wilgotnościowe ścian zewnętrznych.

Paweł Paciorek
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 83
Rejestracja: 13 mar 2015, 16:26
Re: docieplenie po latach, warto? itp?

autor: Paweł Paciorek » 30 paź 2019, 13:34

Zawsze warto ocieplać, można w prosty sposób zachować komfort cieplny i obniżyć koszty użytkowania domu. Warto zadbać o wybór odpowiedniego materiału izolacyjnego, dobrą ekipę, wybór jednego profesjonalnego systemu coś np. z Foveo. Zalet jest bardzo dużo. Na szczęście jest coraz mniej nieocieplonych domow

arkanoid
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 45
Rejestracja: 18 paź 2019, 8:23
Re: docieplenie po latach, warto? itp?

autor: arkanoid » 29 kwie 2020, 19:58

Odpowiadając na pierwsze pytanie, styropian z pewnością będzie jeszcze w ścianie. Styropian się nie starzeje i to właśnie jego jedna z wielu zalet.

oe_foveotech
Aktywny
Aktywny
Posty: 157
Rejestracja: 13 lis 2014, 14:47
Kontaktowanie:
Re: docieplenie po latach, warto? itp?

autor: oe_foveotech » 26 cze 2020, 18:46

Szanowni Państwo,
Grubość materiału izolacyjnego powinna być dobrana przez fachowca po zapoznaniu się ze specyfiką budynku. Ważną kwestią jest również wybór odpowiedniego wykończenia elewacji, np. w postaci tynku cienkowarstwowego. Zachęcam do wykorzystania Tynku Modelowanego Foveo-Tech SS 05. Charakteryzuje się on łatwością aplikacji, długim czasem obróbki, odpornością na warunki, pleśnie, grzyby, możliwością kreowania nowoczesnych efektów dekoracyjnych: betonu, deski, piaskowca czy trawertynu

andrzejparko
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 85
Rejestracja: 09 kwie 2014, 10:03
Re: docieplenie po latach, warto? itp?

autor: andrzejparko » 30 cze 2020, 12:31

Zawsze warto docieplać budynek i sprawiać, że będzie dużo ładniej wyglądał. Oczywiście należy to robić z najlepszych jakościowo materiałów i do tego też zgodnie z technologią. Mogę osobiście potwierdzić, że systemowe rozwiązania są tu zdecydowanie najlepsze i najbardziej sprawdzone


Wróć do „Izolacje, systemy ociepleń Termo Organika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

Gotowe projekty domów