Zbiorniki przydomowe na gaz płynny

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Andrzej eK
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 30 sty 2010, 22:41
Lokalizacja: ZDolnyŚląsk :)
Kontaktowanie:

autor: Andrzej eK » 24 kwie 2013, 20:51

Kolega marek_f tak ładnie napisał o Amerigazie i tak wyczerpująco przedstawił ich ofertę, jakby tam pracował. Należy jednak pamiętać, że sztuczki promocyjne skończą się kiedyś i pozostanie "wg cennika", czyli grubo ponad 3,00 :)


Gdy masz własny zbiornik, zapłacisz obecnie za gaz 2,10 brutto.

maro64
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 15 mar 2013, 13:37
Re: Zbiorniki przydomowe na gaz płynny

autor: maro64 » 07 cze 2013, 14:11

Kupiłem działkę na wsi. Planuję postawić niewielki dom. Zastanawiam się nad ogrzewaniem. Wyboru za bardzo nie ma, bo nie ma tam żadnej sieć gazowa dopiero jest w planach zagospodarowania, ale w perspektywie około trzech lat. Szukam jakiegoś ekonomicznego rozwiązania, piec na ekogroszek, czy paliwa stałe nie wchodzi w grę. Często wyjeżdżam i nie chciałbym obarczać takim obowiązkiem żony z dwójką małych dzieci. Jesteśmy ukierunkowani na ogrzewanie gazowe również z tego względu, że jeśli doprowadzą nam gaz miejski, nie będzie czekał mnie wydatek związany ze zmiana pieca. Dużo tu piszecie o tym, czy bardziej się opłaca kupić zbiornik własny, czy podpisać umowę z dostawcą na dzierżawę i mieć wszystko z głowy. Tak się zastanawiam, czy w mojej sytuacji jest sens bawić się w te wszystkie formalności (zezwolenia, badania techniczne itp.), jeśli w perspektywie tych kilku lat będę miał ogrzewanie gazem z sieci jak to wygląda od strony praktyki? Czy oprócz wypowiedzi osób, które oferują takie rozwiązanie mógłby napisać ktoś oprócz Bartka 123, kto faktycznie taki zbiornik własny kupił, przeszedł całą papirologię i użytkuje przynajmniej ze dwa sezony?
Barek 123 zakładam, że cena gazu, jest dobra, ale pewnie tankujesz zbiornik w określonym czasie (wtedy, kiedy jest najtaniej)- czy wystarcza ci na cały sezon?
Jak wygląda kwestia serwisowania i przeglądów technicznych? One do najtańszych chyba nie należą
Marek

Greengaz
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 682
Rejestracja: 07 cze 2013, 20:28
Lokalizacja: Mazowieckie
Kontaktowanie:
Re: Zbiorniki przydomowe na gaz płynny

autor: Greengaz » 07 cze 2013, 20:44

Po kolei.
1. Inwestycja we własny zbiornik to wydatek ok. 10 000 zł.
2. Papierologia: dostarczenie do firmy instalacyjnej map do celów projektowych, wystąpienie o pozwolenie do starostwa /można wysłać pocztą/, odebranie decyzji ze starostwa i zgłoszenie rozpoczęcia budowy /instalacja wewnętrzna/ w nadzorze budowlanym. W sumie 2 3 wizyty w starostwie. Resztę załatwia firma instalacyjna.
3. Projekty instalacji i tak musisz wykonać niezależnie czy do instalacji na propan, czy do gazu ziemnego. Natomiast samą instalację zewnętrzną można zaprojektować i wykonać tak aby w przyszłości od razu podłączyć do gazu ziemnego /wyprowadzić ją do ogrodzenia/. Unikniesz w ten sposób rozkopywania w przyszłości ogrodu i parę złotych zostanie w kieszeni.
4. Zbiornik nie wymaga żadnych działań serwisowych, a jedynym kosztem jest opłata na rzecz UDT obecnie 157,50 zł/rok.
5. Zbiornik możesz po podłączeniu do gazu ziemnego bez problemu sprzedać odzyskując część zainwestowanych pieniędzy. Zwłaszcza jeśli to będzie zbiornik naziemny.
6. Propan tankuje się latem, bo cena jest niższa niż zimą o ok. 30 40 %. Np. zimą 2013 ok. 2,30 zł/litr, obecnie 1,75 zł/litr brutto.
7. Przy cenie propanu 1,75 zł/litr koszt uzyskania 1 kWh jest zbliżony do kosztu 1 kWh uzyskiwanego z gazu ziemnego. Jak będą się kształtowały ceny za kilka lat nikt nie odpowie. Może się okazać, że grzanie propanem jest tańsze od grzania gazem z rurki.
8. Żaden koncern nie podpisze z Tobą umowy na 2-3 lata, chyba, że z góry zgadzasz się na zapłacenie kar za przedterminowe zerwanie umowy. W efekcie instalacja zbiornika wyjdzie na to samo, natomiast w międzyczasie za propan w koncernie zapłacisz 2x więcej.
9. Jakie będziesz miała zużycie gazu ? Nie dostarczyłaś żadnych danych!!!

kamo600
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 11 cze 2013, 8:52
Re: Zbiorniki przydomowe na gaz płynny

autor: kamo600 » 11 cze 2013, 8:58

@ maro64

Przyłączę się do Twojej wypowiedzi. Taki własny zbiornik może i na pozór wydaje się rozwiązaniem idealnym, ale ceny gazu są różne w różnych regionach i u różnych dostawców. Ustrzelenie najtańszej w sezonie wymaga śledzenia tych cen non-stop, a jest z tym trochę zabawy, bo nie jest nigdzie oficjalnie publikowane takie zestawienie cen. Trzeba dzwonić, pytać jak ktoś ma na to czas, to spoko. Ja takiego instynktu łowcy okazji chyba nie mam. Albo cenię sobie bardziej spokój i bezpieczeństwo mojej rodziny. Bo co w takim przypadku, jeśli jest np. podejrzenie o nieszczelność? Miałem taką sytuację raz, przed wielkanocą. Interwencja była niemalże natychmiastowa, nic mnie to nie kosztowało. Nie chcę nawet myśleć ile musiałbym się naszukać jakiegoś specjalisty, który zająłby się tym problemem w święta i ile musiałbym zapłacić. Ja tam wolę mieć święty spokój. Gdybym miał się kierować tym, żeby wszystko robić po taniości, to poszedł bym w rozwiązanie typu palenie weglem, czy ekogroszkiem, ale w domu to wolę wypoczywać, a nie pracować jako palacz na część etatu

mileszczak80
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 11 cze 2013, 9:01
Re: Zbiorniki przydomowe na gaz płynny

autor: mileszczak80 » 11 cze 2013, 9:35

Ja mam akurat olejowe i co roku drżę, czy mi wystarczy paliwa na sezon, żeby nie trzeba było dotankowywać wtedy, kiedy ceny są koszmarne.

Greengaz
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 682
Rejestracja: 07 cze 2013, 20:28
Lokalizacja: Mazowieckie
Kontaktowanie:
Re: Zbiorniki przydomowe na gaz płynny

autor: Greengaz » 11 cze 2013, 10:54

kamo600

Rozumiem, że wolisz zapłacić za propan np. 3,40 zł/litr, a nie 1,75 zł/litr, bo nie chce Ci się wykonać 2 - 3 telefonów w lipcu lub sierpniu? Przy zużyciu przykładowo 3 000 litrów rocznie daje to kwotę ponad 5 000 zł. Drogo Cię spokój kosztuje.
Co do bezpieczeństwa. Nowa instalacja objęta jest 2 letnią gwarancją; po gwarancji, jeśli klient u nas tankuje gaz i jest to nasza instalacja, wówczas serwis jest bezpłatny.
Wezwanie serwisu do podejrzenia o nieszczelność w przypadku braku takowej nieszczelności jest usługą płatną. Traktujemy jako nieuzasadnioną interwencję.

Poza tym piszesz w trybie przypuszczającym /co by było gdyby/ nie mając żadnych doświadczeń w tym zakresie.

Pozdrawiam
Obalam mity na temat ogrzewania propanem.

kkarolinakk
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 17 cze 2013, 12:17
Re: Zbiorniki przydomowe na gaz płynny

autor: kkarolinakk » 17 cze 2013, 12:23

Ciekawa dyskusja się tu wywiązała. A jaki pomysł macie na zniwelowanie ryzyka słabej jakości gazu, jeśli kupuje się wtedy kiedy jest najtaniej (czyli latem), bo to czy gaz jest wydajny, to wyjdzie w praniu dopiero zimą Szukacie najlepszej ceny? Czy polegacie na cenach od sprawdzonych dostawców? Duży dystrybutor dla stałych klientów (ci co mają umowy na stałe dostawy, co dzierżawią zbiorniki) nie może pozwolić sobie na jakieś niedociągnięcia. Przy jednorazowych strzałach to może bywać różnie przecież

Greengaz
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 682
Rejestracja: 07 cze 2013, 20:28
Lokalizacja: Mazowieckie
Kontaktowanie:
Re: Zbiorniki przydomowe na gaz płynny

autor: Greengaz » 17 cze 2013, 19:59

Kupując kiedy najtaniej /latem/ nie oznacza, że sprzedawane jest badziewie i wszyscy naokoło kantują.
Cena propanu jest wybitnie sezonowa. Wynika z wielkości zapotrzebowana. Po prostu latem zapotrzebowanie jest zdecydowanie niższe i stąd niższe ceny.
Zwróć proszę uwagę, że koncerny również kupują na tym samym rynku co firmy prywatne.
Tankują zbiorniki dzierżawione również latem tyle, że w cenie stałej na cały rok /mimo gwałtownego spadku cen/. Po prostu klient nie może zatankować gdzie indziej, gdyż jest związany umową, a zbiornik jest plombowany /kary za ich zerwanie/. Zimą zbiornik jest tankowany tylko gdy gaz się skończy - wówczas marża koncernu jest niższa.
To samo robi właściciel prywatnego zbiornika, tyle, że w innych cenach.
Tankuje latem za np. 1,7 zł/litr, a gdy zabraknie w lutym dotankowuje za 2,3 zł/litr /najwyższa cena zimą 2012/2013/.
Warto dodać, że właściciel zbiornika nie ponosi kosztów dzierżawy, ma więc niższe koszty stałe.
Prawdą jest, iż zdarzają się oszuści dostarczający zamiast czystego propanu mieszankę propan-butan /nie nadaje się do instalacji przydomowych/ lub propan zanieczyszczony propanolem. Są to jednak rzadkie przypadki i najlepiej korzystać ze sprawdzonych dostawców, a nie skakać "z kwiatka na kwiatek".
W przypadku większej firmy obsługującej na stałe kilka tysięcy odbiorców domowych i przemysłowych, obracająca milionami litrów rocznie, dostawa zanieczyszczonego propanu oznacza utratę klientów, a tym samym koniec firmy. Taki "numer" robi się tylko raz.
Obalam mity na temat ogrzewania propanem.

MaciejZ
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 19 lip 2013, 21:33

autor: MaciejZ » 19 lip 2013, 22:16

Witam. Pomiomo wielu negatywnych opini przeczytanych na tym i na innych forach już prawie zdecydowałem sie na dzierżawe. Udało mi się wynegocjować już z firmą stałą opłatę za gaz. Podejmując decyzje teraz mam dodatkowy bonus- możliwość skorzystania jeszczcze z promocji ?wiosennej?. Dodatkowo zaproponowano mi zniżkę na wykonanie instalacji. Z tego co się orientowałem to firma dodatkowo oferuje bonus za polecanie ich firmy. Co jeszcze mogę wynegocjować? Mam jeszcze jedno wątpliwośc: Czy przy niższym zużyciu gazu niż deklarowany będę musiał dopłacić?

Greengaz
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 682
Rejestracja: 07 cze 2013, 20:28
Lokalizacja: Mazowieckie
Kontaktowanie:
Re: Zbiorniki przydomowe na gaz płynny

autor: Greengaz » 20 lip 2013, 8:03

Jeśli
Pomiomo wielu negatywnych opini przeczytanych na tym i na innych forach już prawie zdecydowałem sie na dzierżawe.

mógłbyś podzielić się zaproponowanymi warunkami?

Podaj proszę:
1. koszt instalacji,
2. wysokość miesięcznej opłaty za dzierżawę,
3. czas na jaki zostaje zawarta umowa,
4. limit zużycia gazu w czasie trwania umowy,
5. wysokość kary za wcześniejsze zerwanie umowy,
6. które deklaracje dostawcy zawarte w umowie są "otwarte", tzn. mogą ulec zmianie w wyniku jego jednostronnej decyzji, a Ty jako strona nie możesz wykorzystać zmiany jako pretekstu do zerwania umowy /np. wzrost opłaty za dzierżawę/
i najważniejsze
6. jaka jest stała cena propanu przez cały czas trwania umowy? Rozumiem to, używając porównania, jakbym zawarł umowę z np. Orlenem, że będę kupował u nich benzynę przez 5 lat w stałej cenie 4,5 zł/litr i Orlen mi to gwarantuje. Rozumiemy się?
Obalam mity na temat ogrzewania propanem.

Miru
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 19 lip 2013, 21:37
Lokalizacja: Zamość

autor: Miru » 20 lip 2013, 15:58

MaciejZ według mnie powinieneś dopilnować, żeby firma wykonała jak największą ilość działań formalnych. Co do drugiego pytania to może to zależeć od firmy, ale wydaje mi się, że dzierżawca dopłaca różnicę między ustaloną ilością zużycia gazu a faktycznym zużyciem. A tak z ciekawości jaka to firma?

Greengaz
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 682
Rejestracja: 07 cze 2013, 20:28
Lokalizacja: Mazowieckie
Kontaktowanie:
Re: Zbiorniki przydomowe na gaz płynny

autor: Greengaz » 25 lip 2013, 13:34

Puk, puk.

MaciejZ jesteś jeszcze obecny na forum.

Ponawiam prośbę o podzielenie się warunkami dzierżawy zbiornika jakie udało Ci się wynegocjować.

Pozdr.
Obalam mity na temat ogrzewania propanem.

MaciejZ
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 19 lip 2013, 21:33

autor: MaciejZ » 30 lip 2013, 23:15

Po pierwsze gdy decydując się na dzierzawe nie mam kosztów startowych, pokrywa je firma tak jak pozostałe rewizje, badania okresowe, UDT itp.
Pytałeś o wysokość miesięcznej opłaty za dzierżawę i o to jaka jest stała cena propanu przez cały czas trwania umowy - Jak się miło przekonałem ceny na umowie są w rzeczywistości niższe i korzystniejsze w porównaniu do proponowanych cen gazu .Opłata za dzierżawę jest stała, nie zmienia się podczas umowy. Zaoferowano mi pierwszy rok dierzawy gratis + tanszy gaz. Po roku cena za dierżawę wynosi dla zbiornika naziemnego 300 zł netto , a z tego co wiem podziemnego 500 zł netto, ale ja wybieram naziemny. Poza tym firma oferuje brak kosztów dzierżawy, przy zużyciu powyżej 3000l. rocznie
Co do cen za gaz:
np. oficjalnie podane jest 3 zł netto, a w rzeczywistości dostałem propozycję 2,4 zł netto, w tym pierwszy rok za 1,9 netto za litr.

Kolejne pytanie: czas na jaki zostaje zawarta umowa, limit zużycia gazu w czasie trwania umowy - ja wybieram umowę standardową na okres ok. 4 lat na 12000 l.

Greengaz
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 682
Rejestracja: 07 cze 2013, 20:28
Lokalizacja: Mazowieckie
Kontaktowanie:
Re: Zbiorniki przydomowe na gaz płynny

autor: Greengaz » 31 lip 2013, 12:52

Coś mi tu nie pasuje.

Koncern obiecał Ci stałą cenę gazu przez cały okres trwania umowy?

Muszę przyznać, że mimo kilkuletniej praktyki w tej branży spotykam się z tym po raz pierwszy.
To tak jakby dostawca prądu, hurtownia pelletu czy węgla obiecała stałe ceny np. w ciągu najbliższych powiedzmy 7 - 8 lat pod warunkiem podpisania umowy. Wiesz dobrze, że to nie jest możliwe i mam nadzieję, że nie wierzysz w takie obietnice.
Masz to zapisane w umowie, czy to konfabulacja handlowca, aby pozyskać klienta?
Cena propanu na rynku waha się rok do roku oraz lato - zima i nawet Najwyższy nie jest w stanie przewidzieć jaka będzie cena w przyszłym roku, a co dopiero za 5 - 8 lat.

Przez ostatnie kilka lat propan dostarczany przez koncerny do zbiorników przydomowych był droższy od cen rynkowych o 40 - 50% i nie sądzę, aby się to zmieniło w wyniku Twoich zdolności negocjacyjnych.
Nawet przyjmując za prawdziwą cenę zaproponowaną dzisiaj 2,4 zł netto = 2,95 zł brutto różnica w stosunku do ceny rynkowej wynosi min. 1,2 zł/litrze. Jedno tankowanie 2 000 litrów daje 2 400 zł różnicy na Twoją niekorzyść.
Prawdopodobnie, analogicznie jest z opłatą za dzierżawę. Opłata roczna za dzierżawę jest stała i niezmienna przez cały okres trwania umowy? Nawet /jeśli masz dobrze ocieplony dom/ gdy zużycie roczne będzie wynosiło np. 800 litrów?
Radzę przeczytaj dokładnie umowę i odhacz wszystkie klauzule "otwarte", a następnie poproś o sprecyzowanie na piśmie. Zobaczymy co na to powie handlowiec.
Na marginesie. Jedyną opłatą przy własnym zbiorniku to koszt UDT. Obecnie 157 zł rocznie. Z 300 zł rocznie Twojej opłaty za dzierżawę pozostaje 143 zł zł. Zawsze to kilkaset zł przez czas trwania umowy.

Wydaje mi się, iż jedyną prawdą pozostaje koszt początkowy instalacji - 1 zł + VAT.
Obalam mity na temat ogrzewania propanem.

Andrzej eK
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 30 sty 2010, 22:41
Lokalizacja: ZDolnyŚląsk :)
Kontaktowanie:

autor: Andrzej eK » 29 sie 2013, 9:20

Kolega MaciejZ, jeśli napisał prawdę, przejrzy na oczy za rok :) Pozdrawiam.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 53 gości

Gotowe projekty domów