Sterownik ognik PID - Jakie sterowanie?

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
taaa

autor: Jarecki79 » 19 lut 2008, 17:28

Sterownik perfekt to nie jest żaden sterownik PiD!! Z mocnym przymknięciem oka można mówić tylko o PI, ale nieuczciwi handlowcy oferują go jako PiD. To zwykły sterownik z trochę ulepszonym programem, programujesz granice, w których kocioł stara się dobrać parametry, sposób programowania niczym nie różni się od zwykłego sterownika, pytam zatem gdzie to PID?? Dodatkowo brak gniazd, przykręcasz gołe kabelki - SUPER!

Krótko jak to rozróżnić, czy jest PiD czy nie:
Pełna nazwa systemu: OGNIK PLUS CWU PiD Fuzzy Logic
(na tej zasadzie działa m.in. tempomat w samochodach PiD + Fuzzy Logic)
Ponieważ sprzedawcy wprowadzają w błąd klientów, wyjaśniam jak rozróżnić prawdziwy algorytm PiD od rzeczy go imitujących.
************************************************************************************

1. Jeżeli musisz podawać jakąś moc maksymalną kotła - nie jest to żadne PiD

2. Jeżeli musisz ręcznie podac jak długo ma być podawane paliwo (czas ruchu podajnika) - nie jest to żadne PiD

3. Jeżeli musisz podać ręcznie max. i min. przerwę między podawaniem - nie jest to żadne PiD

4. Jeżeli musisz podawać moc dmuchawy - nie jest to żadne PiD


CZYM ZATEM JEST ALGORYTM PiD?

Idea sterownika PiD do kotłów na paliwa stałe została opracowana przez firmę Elektro-Miz. Prawdziwy algorytm PiD od strony uzytkownika polega na ustawieniu temp. zadanej a kocioł za pomoca automatycznego algorytmu PiD ma sam dobrać dawki paliwa oraz odpowiednią moc dmuchawy do chwilowego zapotrzebowania na ciepło! Nie musisz nic programować, żadnych czasów podawania, żadnej mocy maksymalnej,żadnego czasu przerwy. Tylko takie sterowanie posiada prawdziwy algorytm PiD.

Nie możesz programowac z ręki maksymalnej mocy kotła, bo to algorytm PiD ma wyliczyć jaka moc jest w danej chwili potrzebna, nie może to byc robione w sztywnych ramach, ani za pomoca histerezy. Sterownik ma wiedzieć,że raz dla uzyskania 45st.c będzie potrzebne 40%mocy kotła a za innym razem 75%mocy kotła, po przełączeniu na tryb lato CWU musi z kolei wiedziec,że dla wyższych temp. z samym bojlerem np. dla 60st.C wystarczy praca np. z 30%mocą kotła. do tego własnie służy automatyczny algorytm PiD. Dawki paliwa i moc dmuchawy wyliczane są na podstawie średnich czytanych z czujnika zasilenia i czujnika powrotu kotła.

NIE MA TU ZATEM ŻADNEJ FAZY NADZORU, jest ciągłe grzanie, algorytm został ostatnio jeszcze poprawiony z myślą o kotłach HEF dużej mocy. Sterownik reaguje płynnie na zmiany opału i temp. wody, podaje takie porcje paliwa i taką moc dmuchawy, aby trzymać się możliwie blisko temp. zadanej pracując w cyklu trwałego grzania.

Ja dzisiaj po 18 wgrywam PiD nowy soft na tłoka, poprawki algorytmu w/g moich sugestii (doszły dodatkowe funkcje, nazywam to air blow, ma na celu rozbicie szlaki w kotle tłokowym). Od początku lutego chodzi sprawny soft na tłoka, dzisiaj wgrywam jego ewolucję.
Jarecki
Serdecznie pozdrawiam wszystkich
na forumbudowlane.pl

ireek10
Początkujący
Początkujący
Posty: 26
Rejestracja: 15 sty 2008, 17:02
jakie sterowanie

autor: ireek10 » 20 lut 2008, 20:54

Panie Jarecki 79, nadal nie jestem przekonany co do sluszności wyboru jednego z tych dwóch sterowników /perfekt PI czy ognik PID/ a to dlatego, że potencjalnego użytkownika interesuje cena takiego sterownika i zużycie opału. A czy to jest perfekt PI czy ogniku PID to nie istotne i tak przy jednym i drugim kocioł stara się dobrać parametry które to mają wpływ na utrzymywanie temperatury zadanej i minimalizację zużycia opału. Kwestia doboru tych parametrów w jednym czy w drugim , może być różna, ale wcale nie musi mieć to wpływ na różnice w ilość zużywania opału.
Natomias czy to jest prawdziwy czy fałszywy sterownik z regulacją PID to dla potencjalnego użytkownika malo ważne.
Ponadto mamy i tu i tu pracę ciągłą dmuchawy i stabilną temp. w kominie, natomiast w perfekcie moc kotła i optymalną dawkę paliwa ustalamy i precyzujemy tylko raz aby kocioł własnie nie wchodził w nadzór i to wszystko.

Nadal nie wiemy jak wygląda dawkowanie paliwa w ogniku PID: czy porcje są stałe raz ustalone i tylko dobierane /zmieniają się/ przedziały czasowe między podaniami czy wielkości porcji /dawki/ paliwa się zmieniają w zależności od zapotrzebowania na moc. Czyli spada zapotrzebowanie na moc, zmniejsza się płynnie czas ruchu podajnika np z 8s do 4s i proporcjonalnie moc dmuchawy.
To tyle
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
eee

autor: Jarecki79 » 20 lut 2008, 22:19

Człowieku mylisz pojęcia. Perfekt to zwykłe sterowanie z pół automatem i na dobrą sprawę mało co dobiera. PI i to wszystko... To jest tak samo dobre jak sterownik pewnej firmy, gdzie się podaje wartość kaloryczną paliwa.... i inne cuda wianki.

Podajesz moc kotła (raczej moc dmuchawy, ale nazwa jest szumna), podajesz minimalny i maksymalny czas przerwy podawania i czas podawania, sterownik jedynie działa w zakresie tych przerw, gdzie tu zatem owa automatyka??. Sterownik dobiera jedynie parametry do tej zaprogramowanej mocy i mieści się w granicy minimalnego i maksymalnego czasu przerwy, a te czasy zależą z kolei bezpośrednio od histerezy i w tym sterowaniu jest rozróżnienie na fazę grzania i nadzoru. Zmienisz opał i zabawa od nowa, podniesiesz temp. o 15stopni i znowu się bawisz parametrami, po co za takie coś płacić, to ja w tym momencie wolę sterownik Argon2CWU z panelem Pilot R i jest ameryka.

Osobiście mając już kocioł z jakimś sterownikiem raczej bym go nie wymieniał, ale przy zakupie nowego kotła na 100% dopłacił bym do pełnego algorytmu PiD

Ognik PiD płynnie odbiera moc kotła oraz dawki paliwa do chwilowego zapotrzebowania bez żadnego programowania (co nie znaczy,że nie masz na nic wpływu, bo są kody serwisowe dla zaawansowanych użytkowników i tam można ograniczyć maksymalną moc lub zmienić punkt od którego zaczyna algorytm obliczenia). Czyli jak dzisiaj przy minus 5st.C do osiągnięcia temp. 50st.C potrzebna jest 50% moc kotła a dawki mają być podawane np. co 30sekund przez czas 15sekund to tak się dzieje, jeżeli jutro będzie plus 15stopni to dla osiągnięcia tych samych 50stopni kocioł będzie pracował z mocą np. 30% a dawki paliwa będą podawane powiedzmy co 45sekund przez 8sekund.

Napisałem zresztą wyraźnie,że Ognik PiD dobiera dawki paliwa, moc dmuchawy i kotła do aktualnych potrzeb, zatem chyba nie chciało się doczytać.

Nie chodzi mi tu o obronę producenta Ognika PiD, powtarzam, jak miałbym już kocioł z jakimś sterownikiem i byłby on sprawny to osobiście bym go nie wymieniał.

Nie jestem jedynym użytkownikiem PiD, napisz do HEFa lub wejdź na jego stronę, napisz do SASa, odezwij się do firmy Klimosz czy zapytaj w firmie zajmującej się systemami na biomasę o sterowanie z pełnym PiD - firma term-soft.pl

Jak nadal nie rozumiesz to wpisz w google PiD fuzzy logic i poczytaj... 8)
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl

anty_kwa
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 29 lut 2008, 22:31
dylematy

autor: anty_kwa » 29 lut 2008, 23:16

mam do ogrzania ok. 250 m2 starego domu.
Dom będzie ocieplony,wymieniona stolarka.
Nie wiem co kupić , stalowy czy żeliwny.
Mam oferty:
Defro /super cena/
HEF
Klimosz
R-eco
Drugi problem to sterowanie.Interesuje mnie sterowanie z algorytmem pid.
Ewentualnie, czy można zamontować taki sterownik do np. kotła defro?
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
hmm

autor: Jarecki79 » 01 mar 2008, 17:22

Z firm, które wymieniasz tylko jedna oferuje PiD jako opcje wyposażenia.

HEF ma w opcji sterowniki z algorytmem PiD (prawdziwe PiD, czyli Ognik PiD wyprodukowany na zlecenie firmy HEF w ich kolorach firmowych). Wejdź na stronę firmową HEFa i zobacz.

Do Defro pewnie można, nie lepiej jednak kupić juz kocioł z taką opcją bez kombinacji.

Wizualnie ładne są kotły R-ECO, wiem jednak,że użytkownicy mają problemy z ich sterownikami, tam jest coś w rodzaju doboru nastaw do podanej kaloryczności węgla. Niestety ta kaloryczność z rzeczywistością nie ma nic wspólnego, użytkownicy piszą,że do eko-groszku ustawiają na 50tys?? Ciekawe gdzie jest taki węgiel?? Wypowiedzi o konstrukcji są pozytywne, użytkownicy jednak dopytują i mają problem z ustawieniem firmowego sterownika.

Z tej grupy zatem polecam HEFa z PiD. 8)
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl

xaniel
Początkujący
Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: 25 lut 2008, 19:32
Re: hmm

autor: xaniel » 02 mar 2008, 14:31

a Czy SAS montuje tez juz sterowniki PiD ?

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
??

autor: Jarecki79 » 02 mar 2008, 16:57

Tego nie wiem, zadzwoń do firmy SAS i zapytaj. Wiem tylko,że model Płomyk PiD do kotła miałowego maja w zielonej obudowie z napisem SAS na przodzie i z zielonym wyświetlaczem.

Przypuszczam,że podobnie wygląda sprawa designu dla sterownika do ich kotła z podajnikiem. Jak planujesz zakup kotła z tej firmy musisz do nich zadzwonić i zapytać.
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl

xaniel
Początkujący
Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: 25 lut 2008, 19:32
Re: ??

autor: xaniel » 03 mar 2008, 15:28

zadzwonilem, wypuscili na rynek serie probna ok 300szt i generalnie klienci nie sa zachwyceni, dlatego nie zamierzaja wprowadzac do seryjnej produkcji natomiast mozna jak najbardziej opcjonalnie sobie zazyczyc sterownik z algorytmem PiD,

TeCe
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 317
Rejestracja: 01 mar 2008, 21:45

autor: TeCe » 03 mar 2008, 18:03

Czyli kolejny producent, który nie jest zachwycony PiD. Teoretycznie powinno być wszystko super ale poczekamy co tam króliki doświadczalne będą pisać po sezonie (albo i w trakcie).

TeCe
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 317
Rejestracja: 01 mar 2008, 21:45
Re: dylematy

autor: TeCe » 03 mar 2008, 18:09

anty_kwa pisze:Defro /super cena/
HEF
Klimosz
R-eco
Pozdrawiam


Bardzo mocno poszły w dół ceny Klimosza (podobno dodatkowe rabaty dla dealerów na pierwszy kwartał). Mozna kupić świetny kocioł już prawie w cenie "garażowca".

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
...

autor: Jarecki79 » 03 mar 2008, 19:05

Wszystkim się nie dogodzi. SaS raczej patrzy na ceny, do zwykłej miałówki sterownik TECHa kupują poniżej 200zł, a za PiD trzeba zapłacić ponad 300zł. To prosty powód dlaczego to jest opcja. Podobnie z podajnikowymi, sterowniki zwykłe zaczynają się od około 300zl w zależności od jakości elektroniki i jej wykonania, a model PiD w detalu to prawie 700zł, dziwne nie jest,że to nie może być wyposażenie standardowe i że się kręci nosem.

Do Płomyka PiD najczęściej są uwagi: dlaczego nie można stosować paneli pokojowych, dlaczego nie ma obsługi CWU. Część osób drażni rozpalanie, bo w zwykłym sterowniku dmuchawa śmigała na full a tutaj po załączeniu pompy nadmuch zwalnia i wszystko trwa dłużej. To prosty sterownik, gdzie nie trzeba nic grzebać, pompa ma się załączyć na 34st.C a użytkownika powinna interesować tylko temperatura zadana i to wszystko, jak się oczekuje więcej to na rynku są modele ze strefami czasowymi i innymi dodatkowymi bajerami do programowania.

Do podajnika ślimakowego do mocy palnika do 75kw klienci są zadowoleni, problem jest z producentami ślimaków (samych podajników) przy większych podajnikach 50, 75kW, stosują zbyt małe dmuchawy. np pancerpol do 50kW stosuje WBS 6a a powinno się już dać WBS6, do 75kW jest WBS6 a powinna być większa np. K-117. Przy zbyt małej dmuchawie nawet zwykły sterownik ma problem z dopalaniem nie mówiąc już o PiD. Hef dopracowuje podobno ten algorytm do swoich większych podajników, czyli powyżej 100kW, jak idą próby ciężko powiedzieć.

My pracujemy nad udoskonaleniem algorytmu do podajnika tłokowego. Pierwszy sezon to zwyczajnie tzw. "problemy wieku dziecięcego". Z nowym sezonem grzewczym na 100% wszystkie ewentualne niedociągnięcia zostaną dopracowane.

Nikt nie ukrywa,że to nowość, pomysł jest jednak super, nic nie trzeba programować i dobiera się to bez mojego udziału, wygodniej się nie da, lepiej pewnie tak. Tylko,że na dzień dzisiejszy to jedyny producent ze sprawnym, pełnym algorytmem PiD.

Ja testuję oba rozwiązania tj. Płomyka PiD oraz Ognika PiD do tłoka i jestem bardzo zadowolony. Zdaję sobie jednak sprawę,że część osób zwyczajnie chce mieć wpływ i możliwość własnej konfiguracji i takie sterowania są na rynku w pełnym wyborze, ze strefami czasowymi, z obsługa modułu halo gsm dla komunikacji z telefonem komórkowym, z wyświetlaczami ciekłokrystalicznymi, są osoby żądające czujników spalin i możliwości programowania tego czujnika. Wybór jest spory, trzeba tylko sprecyzować swoje potrzeby.
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl

ireek10
Początkujący
Początkujący
Posty: 26
Rejestracja: 15 sty 2008, 17:02
jakie sterowanie

autor: ireek10 » 05 mar 2008, 18:37

Witam!
Panie jarecki 79 co Pan sądzi o sterowaniu PID Fuzzy logic w kotłach Kostrzewy. Tam sam nadmuch czyli ilość powietrza dobierana jest według wskazań sondy lambda. W ogniku PID do tej pory nie wiadomo na jakiej zasadzie się to odbywa można tylko domniemywać, że na podstawie odczytu dwóch czujników temperatury, co mnie zastanawia.
Jak sam sterownik zachowuje się z elektroniką do regulacji zaworu trój bądż czterodrożnego. Czy nie występują przeregulowania /duże wahania temperaturowe/ i sterownik jest nie stabilny.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
...

autor: Jarecki79 » 05 mar 2008, 20:45

Nic nie sądzę, bo nie wiem jakiej firmy to sterownik. Nie jestem żadnym Guru,żeby wiedzieć co się dzieje u każdego producenta.

Oficjalnie jest sterownik o nazwie luksus a o PiD tylko wzmianka,że robią prezentację w swojej przyczepie ekspozycyjnej.... Jak to taki pid fuzzy logic,że trzeba podawać czasy podawania, czasy postoju i do tego dobrać odpowiednio powietrze, to gdzie ten PiD fuzzy logic się schował?? To akurat jest przy opisie Pellets Lambda Control...

Ognik Plus PiD Fuzyy Logic wiem,że jest produkowany dla jakiegoś producenta właśnie z czujnikiem spalin i jednym czujnikiem kotła. Czujnik spalin poszedł w miejsce czujnika powrotu.
Producentowi podobno chodziło o ograniczenie temp. spalin przy rozpalaniu do 350st.C a przy pracy max. do 250st.C i tak ma to działać. Jak to się mówi, klient żąda...

Różni producenci zamawiają elektronikę pod swoje wymogi, są opcje obsługi zapalarki itd.
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl

ireek10
Początkujący
Początkujący
Posty: 26
Rejestracja: 15 sty 2008, 17:02

autor: ireek10 » 05 mar 2008, 21:46

Nie do końca się z tym zgadzam.
Jeżeli chodzi o sterownik to robi go firma Estyma a montuje je od stycznia tego roku w swoich kotłach firma Kostrzewa. Zresztą sterownik ten robiony jest pod ich zamówienie. Pełna nazwa sterownika to Pellets fuzzy logic.
Sterownik posiada :
o Regulator pokojowy – 7 dniowy programowalny
o Czujnik do pomiaru temperatury zewnętrznej
o Czujnik do pomiaru temperatury kotła
o Czujnik do pomiaru temperatury podajnika
o Czujnik do pomiaru temperatury wody użytkowej
o Czujnik temperatury spalin
o Czujnik temperatury wody powracającej z instalacji c.o.
o Czujnik ZTK (zabezpieczenie termiczne kotła)
o Czujnik ZT motoreduktora
- sonada lambda do pomiaru ilości powietrza
Ponadto ma pełną regulację zaworu czterodrożnego.
I jeszcze: Kocioł musi mieć zabezpieczenie w postaci czujnika podajnika chociażby pod względem norm oraz względów bezpieczeństwa.
To tyle Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
dalej

autor: Jarecki79 » 05 mar 2008, 22:36

Ok robi go firma Estyma i co dalej?? Jeżeli mam programować czas podawania, przerwe podawania i moc dmuchawy to z PiD ma to niewiele wspólnego.

Czujniki wow i co czujnikami mam palić w kotle??
Do ognika PiD też są czujniki...

-wyjście na programator pokojowy, w Ogniku PiD też jest,zalecany PT-21, strefy na każdy dzień tygodnia, to nic specjalnego, taki panel można stosować prawie do każdego sterownika z podajnikiem i nie musi mieć PiD
-czujnik do pomiaru temp. zewn. pewnie opcja, gdy chcemy mieć tzw. sterowanie pogodowe, to kwestia modelu sterownika i tego co chcemy mieć w domu...
-czujnik do pomiaru temp. kotła, tego nie trzeba komentować
-czujnik temp. podajnika, czyli zabezpieczenie przed zapłonem, czujnik temp. kosza, w ognik pid go nie ma, a w normalnych sterownikach jest, bo być w normalnych musi... (ognik plus cwu, multi-ster, argon2cwu, geco,tech, foster-modele tango itd.)
-czujnik do wody uzytkowej, w ogniku pid i w wielu innych np. tangro negro plus, argon2 cwu, multi-ster cwu też jest to ma świadczyć o pid.....
- czujnik temp. spalin, jak ktoś chce- może mieć w multi-sterze czy ogniku pid, ale czy go potrzebujemy??
- czujnik temp. powrotu , ognik pid go ma....
-czujnik ztk, to tylko nazwa, praktycznie każdy sterownik to ma, ja nie znam takiego, który by czegoś takiego nie miał... na rynku nazywa się to STB
- czujnik motoreduktora, czujnik jest w silniku podajnika, wystarczy tylko dobrze podłączyć kable do współpracy ze sterownikiem....
- sonda lambda, faktycznie pomocna sprawa, z badań wiem,że współczynnik lambda dla pracy ognika pid w kotle ślimakowym wahał się między 1,3 a 1,6 firma myśli o tym w modelu multi-ster pid, czyli w nieco droższym, nazwijmy go klasę wyższym, tam też będą strefy czasowe dla wody zasilającej a nie tylko powietrza jak ma to miejsce dla panelu pokojowego.... tam tez jest opcja modułu halo gsm Tylko,że to model dla bardziej wymagających i bardziej bogatych klientów...

Dalej pytam co z tych wszystkich czujników wynika, napalą mi w kotle czy o co chodzi??

Jak chcemy się obkładać gadżetami to można jeszcze dodać moduł halo gsm do kontroli kotła z komórki, czy obsługi przez internet tylko po co?? A jest jeszcze opcja cofania podajnika, tez fajny bajer, jak przyblokuje do pewnej siły śruba czy tłok, podajnik idzie w druga stronę i po chwili znowu próbuje podawać (czasami skutkuje to spaleniem silnika, ale ogólnie działa).

Ilość czujników i bajerów naprawdę mnie nie interesuje, dla mnie ważna jest prosta obsługa, jeżeli wystarczy ustawić temperaturę i nacisnąć start a sterownik sam wszystko dobierze to urządzenie jest dobre. Dodać przystępną cenę to jak najbardziej super sprawa.

Jak te wszystkie czary muszę programować to jest to dobre tylko dla osób, które mają o tym pojęcie. Większość osób ma problemy z programowaniem zwykłego sterownika, także dodatkowe bajery to dodatkowe kłopoty.

Każdy ma jednak możliwość wyboru, są osoby, które muszą mieć wszystkie opcje a są takie, które chcą mieć tylko te niezbędne i najbardziej potrzebne.
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 187 gości

Gotowe projekty domów