Sterownik ognik PID - Jakie sterowanie?

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Awatar użytkownika
tomnie
Aktywny
Aktywny
Posty: 125
Rejestracja: 23 lis 2006, 12:47
Lokalizacja: Śląsk/Chorzów

autor: tomnie » 04 sty 2008, 12:24

Do Jarecki 97

Pierwsze opinie o sterowniku PID do pieców ze ślimakiem opisane prze "gl" trochę mnie zmartwiły jeżeli większość opcji to pomyłka a Pan pisze że PID do ślimaka działa bardzo dobrze to o co tu chodzi .

Może sterownik "gl" się uczy.....? tylko pytanie jak długo :roll:

Czy przyczyną jest tutaj zła współpraca sterownika PID z panelem jeżeli tak to czy jest możliwość odcięcia panela i pracy kotła tylko na samym sterowniku PID .

Jeżeli zachwalał Pan sterownik Ognik Plus PiD do ślimaka za ok 700 zł który ma tylko obniżać ilość sadzy i poprawiać kolor w piecu oraz przedłużać "podobno" żywotność kotła a nie powodować odczuwalnych oszczędności w spalanym węglu to chyba pomyła :roll:

Może czegoś tu nie jarzę do końca :shock: proszę o zajęcie stanowiska w sprawie .

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
ehh

autor: Jarecki79 » 04 sty 2008, 13:36

tomnie
Denerwują mnie takie opisy, jak wspomniałem jestem na urlopie.

Wszystko dokładnie opisałem, oszczędności producent podaje do 20% ze względu na dużą ilość producentów sterowań. Jak nie zauważyłeś to ostatni tydzień były mrozy i śnieg. Różnica może być mniejsza, jeżeli dotychczasowy sterownik był dobrej jakości i dobrze ustawiony.

U mnie pali się dłużej, kocioł jest suchy, mniej produkuje sadzy, nic nie trzeba ustawiać, suchy kocioł nie ulega korozji, ma więc dłuższą żywotność, jeżeli to jest dla Ciebie mało to takiego sterowanie nie musisz przecież kupować, nikt Cię do tego nie zmusza. Poczekaj jeszcze rok czasu, na przyszły sezon wyjdzie do tego panel pokojowy również pid. Ewentualnie koniec lutego Multi-Ster pid ze strefami czasowymi tutaj będzie jeszcze więcej możliwości.

Akurat ktoś z forum kupił od nas kocioł ze ślimakiem i tym pid szkoda,że nie bierze udziału w dyskusji, wiem,że używa panelu pokojowego BPT-21 i jest bardzo zadowolony, pierwszy miesiąc palił bez panelu, później go dołożył. Klient był z okolic Leszna. W okresie świąt miał zmieniony program na 7.9. :D
Jarecki
Serdecznie pozdrawiam wszystkich
na forumbudowlane.pl

wrzosik
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 06 sty 2008, 15:33
jakie sterowanie?

autor: wrzosik » 06 sty 2008, 18:44

Witam wszystkich, pozwoliłem sobie dodać kilka uwag dotyczących Ognika PID.Otóż jestem jego użytkownikiem od ok. 3tyg. Wcześniej miałem Ognika Plus, ogrzewam dom o powierzchni 200m2, piec uniRet 25kW.Po podłączeniu PID'a, potrzebował on trochę czasu na wyregulowanie się (ok.3h). Teraz mam ustawioną temp. na 48st.C i wszystko jest ok. :D Nie posiadam żadnego termostatu pokojowego, gdyż uważam to za niepotrzebne. Jedynie co reguluje to w każdym pomieszcz. glowice termostatyczne na grzejnikach.

Co zaś się tyczy samego sterowania, to widzę lepszą kulturę pracy pieca, piec pracuje sobie na 30-40 % swojej mocy,nie ma żadnych wielkich wahań temperaturowych, no i nie ma sadzy w piecu.

To tak po krótce z pierwszych obserwacji.

Pozdrawiam :D

Awatar użytkownika
tomnie
Aktywny
Aktywny
Posty: 125
Rejestracja: 23 lis 2006, 12:47
Lokalizacja: Śląsk/Chorzów

autor: tomnie » 08 sty 2008, 13:06

Do gl

1. Czy coś się poprawiło ?
2. Czy próbowałeś łapać kontakt z http://www.elektro-miz.pl/ - jak sugerował mocno zdenerwowany PAN J 79

Daj znać .

gl
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 68
Rejestracja: 21 lis 2007, 12:02

autor: gl » 08 sty 2008, 15:26

do tomnie
O kontakcie możesz zapomnieć wysyłałem trzy maile - odpowiedzieli tylko na pierwszy z zamówieniem.
Przełożyłem z powrotem stary sterownik Compit 510 i teraz jestem w stanie wyciągnąć na zasobniku 140 kg max 4 doby przy PID wyciągałem 3- 3,5 doby. Ze zdjęć twojej chaty podejrzewam że jest to Chorzów lub Katowice jeżeli chcesz to mogę pożyczyć ten sterownik, może u Ciebie będzie lepiej??? Jeżeli faktycznie jesteś z okolic Katowic to daj znać, Jakiś kontakt mail.
GL

JBZ

autor: JBZ » 08 sty 2008, 17:29

Przeglądam ten cykl o dopasowaniu sterowników do kotła na paliwo stałe i wiecznym oczekiwaniu na cud - czyli istotne oszczędności spalania opału.

Tak to jest, jak za dość zawiły temat obejmujący: dynamikę obiektu, sterowanie pracą kotła, sterowanie temperaturą pomieszczeń oraz dopasowaniem wszystkich charakterystyk do siebie, biorą się niespecjaliści i całe swoje oczekiwania opierają na ulotkach czy zapewnieniach producenta!

Panowie! Po to są na świecie specjaliści, żeby korzystać z ich wiedzy i nie błądzić! Oczywiście, jest to wolny wybór każdego z Panów. Znam pewnego faceta nie mającego wykształcenia mechanicznego, który uparł się wyremontować samodzielnie auto kupione z demobilu. I co? Grzebał się przez ponad rok i w końcu się poddał, bo to mu wyszło, to i owszem jeździło, ale nie chciał tym jeździć bo się bał i komuś sprzedał!
Do Panów nie mam żalu, lecz współczuję i wyłącznie tym kierowany mam kilka uwag:

1. Ulotki producentów sterowników (wszelkich) jeśli z góry określają jakiekolwiek oszczędności na spalaniu są kłamstwem i naciągają naiwnych klientów! O oszczędnościach można mówić dopiero po zainstalowaniu i wyregulowaniu całego układu: kocioł - instalacja c.o. + c.w.u. - automatyka wyłącznie dla każdego domu indywidualnie! Czasami uda się uzyskać oszczędności rzędu 30% ale czasami nie ma żadnych lub wręcz jest odwrotnie! Tak, tak! Miało być lepiej, a jest gorzej. I wcale nie jest to wina sterownika czy kotła, lecz wadliwego dopasowania do siebie charakterystyk wskazanego obiegu.

2. Moc kotła musi być idealnie dopasowana do zapotrzebowania mocy do budynku.

3. Kotłów na paliwo stałe nie da się w żaden sposób wysterować z potrzebami c.o. budynku - nie wchodzi w grę! Wahania temperatury wewnętrznej rzędu 2-3 st. C są niedopuszczalne! Ten, kto twierdzi iż taki kocioł można wysterować jest szarlatanem lub nawiedzonym samoukiem. Jeśli kocił ma dostarczać także c.w.u. wysterowanie wspomnianego układu jest znacznie trudniejsze.

4. Jedynym sposobem wysterowania układu: kocioł na paliwo stałe (nieważne z jakim podajnikiem i spalaniem) - instalacja c.o. + c.w.u. jest zastosowanie pośredniego zasobnika ciepła po stronie kotła oraz zaworu i pompy mieszającej i programatora tygodniowego. Oczywiście wszystkie grzejniki w domu muszą mieć zawory termoregulacyjne. Wyłącznie wtedy można dopasować cały układ, że będzie pracował z maksymalną możliwą sprawnością oraz minimalnym zużyciem opału. Jeśli ktoś ma zdanie przeciwne, niechaj tego nie czyta i dalej wyłamuje drzwi już dawno otwarte.

5. Porównywanie zużycia opału w różnych budynkach i o różnych porach daje świadectwo kompletnej niewiedzy o ogrzewnictwie.

6. Każdy budynek w naszym klimacie ma swoją indywidualną charakterystykę statyczną i dynamiczną. Dla każdego budynku można obliczyć ekonomicznie uzasadnione zapotrzebowanie ciepła na cele c.o. z czego można wyliczyć wielkość współczynników przenikania ciepła U dla poszczególnych przegród oddzielnie: ściany nad ziemią, fundamenty, stolarka okienna i drzwiowa, stropy, poddasze itd. Dopiero po tych wyliczeniach, należy odpowiednio docieplić wymienione przegrody i po wpięciu potrzeb na cele c.w.u. a często i wentylacji (jeśli zastosuje się rekuperację i wentylację mechaniczną) wylicza się objętości niezbędnych zasobników ciepła dla c.o. i oddzielnie dla c.w.u. Po dopasowaniu automatyki uzyskuje się minimalne zużycie opału!
Mam na swoim koncie realizację wielu takich właśnie rozwiązań. Oszczędności w zużyciu energii wynoszą nawet 80% ! Poniesione nakłady zwracają się po 7 do 11 latach.

Oczywiście takie gruntowe podejście do tematu, wymusi pewne koszty na remont i modernizację domu i instalacji, ale nas wszystkich i tak to czeka - i tak! Jeśli komuś się wydaje, że od tego ucieknie, fruwa w obłokach! Lada miesiąc zdrożeje energia elektryczna i będą drożeć wszystkie nośniki energii - w tempie zastraszającym! Jeśli ktoś nie wierzy, proszę zajrzeć do tego postu za rok, a potem za dwa!

Nie ma wyjścia! Jedynym rozwiązaniem, żeby nie dreptać w miejscu, jest kompleksowe podejście do tegoż zagadnienia! A cudów w fizyce nie ma i nie będzie!

Tyle w kwestii formalnej, bo zdaję sobie sprawę, że nie wyczerpałem tematu, a zaledwie poruszyłem wierzchołek góry lodowej.

Pozdrawiam,
Jerzy Zembrowski
Ostatnio zmieniony 15 sty 2008, 21:02 przez JBZ, łącznie zmieniany 2 razy.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 08 sty 2008, 18:51

W 100% się z Panem JBZ zgadzam. Nie ma precyzyjnej automatyki do "nieprecyzyjnego" ogrzewania. A oszczędności radzę zawsze szukać w izolacji i odzysku ciepła! Tylko jeżeli dobre zaizolujemy to taki piec ... to makabra dla komfortu i kieszeni!

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
witam po przerwie

autor: Jarecki79 » 10 sty 2008, 21:42

Witam po przerwie i odpoczynku.

Wątek się rozwija...

Zgadzam się z:
2. Moc kotła musi być idealnie dopasowana do zapotrzebowania mocy do budynku.
5. Porównywanie zużycia opału w różnych budynkach i o różnych porach daje świadectwo kompletnej niewiedzy o ogrzewnictwie.

6. Każdy budynek w naszym klimacie ma swoją indywidualną charakterystykę statyczną i dynamiczną. Dla każdego budynku można obliczyć ekonomicznie uzasadnione zapotrzebowanie ciepła na cele c.o.

Nie do końca zgadzam sie z:
"Kotłów na paliwo stałe nie da się w żaden sposób wysterować z potrzebami c.o. budynku - nie wchodzi w grę! Wahania temperatury wewnętrznej rzędu 2-3 st. C są niedopuszczalne."

W kotłach na paliwa stałe wahania temp. wody zasilającej w granicach nawet 5stopni to normalna sprawa. Jeszcze większe są przy normalnych kotłach z dmuchawą, po wyłączeniu dmuchawy węgiel przecież nie znika z kotła i nadal rozgrzany żar oddaje ciepło mimo wyłączenia nadmuchu.

Idea tego PiD to właśnie dostosowanie się sterownika do aktualnego zapotrzebowania na ciepło, podanie odpowiedniej mocy dmuchawy i odpowiedniej ilości paliwa (kalorii), ustabilizowanie wahań temp. wody zasilającej na minimalnym poziomie. Jak to zostało wymyślone to już trzeba rozmawiać z producentem lub poczytać artykuł w magazynie instalatora, wydanie grudniowe.

Co do sterowania PiD w moim przypadku przy mocy palników 17,25,50kW w kotłach ślimakowych sprawdzają się bdb. Sam nie używam panelu pokojowego i dla mnie to jest gadżet, sam wolę zawory na grzejnikach. Cały czas trwają prace nad tym algorytmem do tłoka i nadal jest kilka spraw do poprawki.

Oszczędności, które podaje producent tego pid, to sprawa drugoplanowa (dla mnie jako producenta kotłów), najważniejsze jest uzyskanie stabilnej temp. spalin oraz wody zasilającej, to ma wpływ na żywotność kotła, jest mniejsze osadzanie sadzy, kocioł spala zatem bardziej "ekologicznie" paliwo, nie trzeba nic ustawiać co w przypadku osób starszych, które średnio radzą sobie z elektroniką jest dla mnie jako producenta kotła bardzo ważnym czynnikiem. Tutaj nawet Gl potwierdził mniejsze ilości sadzy i mniejsze wahania temperatury wody zasilającej, to świadczy o lepszym cyklu spalania.

Gl a czasami nie było tak,że PiD użytkowałeś jak było chłodniej na zewnątrz? Jak możesz to pożycz ten sterownik tomnie. Sam jestem bardzo ciekawy jak to będzie u niego wyglądało.

Ja w kotle tłokowym skłaniam się na dzień dzisiejszy do możliwości ingerencji w sterowanie, może zmienię zdanie jak zostanie dopracowany ten algorytm do tej konstrukcji.

Tomnie, jak pożyczysz sterownik to napisz jakie są Twoje obserwacje i uwagi. Sam cały czas zbieram opinię od użytkowników PiD i w większości są pozytywne, w 2 przypadkach miałem sygnały o gorszej pracy z palnikami o mocy 75kW. Z drugiej strony mam potwierdzenia o bardzo dobrej pracy z mocami palników 17,25,50kW.



:D

gl
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 68
Rejestracja: 21 lis 2007, 12:02

autor: gl » 14 sty 2008, 16:21

Witam
mam krótkie pytanie jaka jest ta bezpieczna, optymalna, najlepsza temperatura dla kotła? czytałem wiele na forum ale przedział tej "dobrej" dla kotła temp jest strasznie rozbieżny od 50-65st.C. a nawet więcej.
GL

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
hej

autor: Jarecki79 » 14 sty 2008, 19:51

Czysto teoretycznie zjawisko wykraplania powinno się kończyc od 50st.C. W praktyce ma na to jednak wpływ więcej czynników. Ilość wody w instalacji, jakość opału, czy jest mokry i jak bardzo, jaka jest sprawność kotła, czy w kotłowni jest wilgoć, czy zbiera się w niej woda, napowietrzenie kotłowni itp.

Samemu można taka granice wyznaczyć metodą prób. Dla kotła miałowego granicą jest temperatura, przy której kocioł sie nie poci, w jednym domu będzie to juz nawet 45st.c a w innym mogą to być granice 60st.c ( w miałowym generalnie chodzi o wilgotny miał a nie mokry i suchą piwnicę dobrze wentylowaną). W kotłach z podajnikiem chodzi o taka temperaturę minimalną, przy której nie wytrąca się smoła i nie pojawiają sie krople wody ze śladami rdzy poniżej kapelusza retorty. Część producentów dla świętego spokoju nakazuje palenie na 65st.C i montaż zaworów mieszających lub innego rodzaju regulatorów obniżających temp. w pomieszczeniach.

Jeżeli chodzi o te aspekty to tutaj widać akurat największy plus tego PiD, tam dmuchawa chodzi non stop i piec jest stale suszony, granica wykraplania jest tutaj z tego powodu znacznie obnizona (stały nadmuch=stałe grzanie więc brak postoju, w którym temperatura spalin zaczyna się obniżać powodując w niższych temp. zjawisko wykraplania i chwilowe pogorszenie ciągu kominowego), powiedzmy,że przy zwykłym sterowaniu wykraplanie mamy poniżej 50st.c to w tym Pid bezpiecznie będzie palić nawet na 45st.C. To jednak już Pan zaobserowował, bo mniej było sadzy.

Pamiętam,że ma Pan moc palnika ok.75kW, jedna z osób, która testuje to PiD na takiej mocy palnika równiez nie jest do końca zadowolona z efektu. Może Pan spróbować dokonac zmiany w menu serwisowym, ale do tego potrzebny jest kod, którego wolę publicznie nie podawać.
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl

gl
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 68
Rejestracja: 21 lis 2007, 12:02

autor: gl » 14 sty 2008, 21:11

do Jarecki79
Ja mam kocioł uniwersalny HEF 25KW. 75KW ma inny uczestnik naszego forum tomnie, któremu wypożyczę do testów mój sterownik PID. Proszę jeszcze o jakieś informację co do zaworu czterodrożnego i co to jest automatyka do tego zaworu, czy warto itp.
GL

K.mat
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 425
Rejestracja: 10 lis 2006, 17:01

autor: K.mat » 14 sty 2008, 21:59

wybaczcie panowie za pytanie nie na temat,ale jak kol.tomnie może wstawić zdjęcia do postu?Ja nie mam takiej opcji.Pytałem tam gdzie trzeba ,czytałem co trzeba ale nie pojawia sie u mnie opcja dodaj plik.Może się mylę? :oops:

gl
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 68
Rejestracja: 21 lis 2007, 12:02

autor: gl » 15 sty 2008, 17:35

Jeszcze jedno pytanie co z przymykaniem czopucha do komina? czytałem wiele na forum jedni kategorycznie zabraniają inni polecają.
GL

ireek10
Początkujący
Początkujący
Posty: 26
Rejestracja: 15 sty 2008, 17:02
jakie sterowanie?

autor: ireek10 » 16 sty 2008, 17:35

witam wszystkich forumowiczów!
Czytam Panowie wszystkie Wasze posty dotyczące sterownika z algorytmem PID i mam co do niego kilka pytań i uwag:
1. czy sterownik ten będzie prawidłowo współpracował z regulatorem zaworu czterodrożnego. Mam tu na myśli prawidłową jego pracę w momencie dochodzenia do temperatury zadanej na kotle, gdy w tym momencie regulator zaworu czterodrożnego zacznie przymykać zawór, lub gdy zostanie włączona pompa CWU i do kotła zacznie wlewać się chłodna woda.
Moim skromnym zdaniem sterownik z PID siłą rzeczy będzie przekraczał temperaturę zadaną "siłą bezwładności" rozżarzonego węgla w kotle i będzie wchodził w nadzór. Potem po jakimś czasie, gdy temperatura spadnie poniżej temperatury zadanej, będzie schodził jeszcze z temperaturą jakieś 3 do 5 st.C by znowu gonić ją do góry.
Mam teraz pytanie: czy to gonienie temperatury nie spowoduje znowu wejścia sterownika w nadzór/czyli przekroczenia temperatury zadanej/.
Jeżeli tak to stan ten jest niestabilny i między innymi prowadzi do większego zużycia opału.
2. czy sterownik ten jak podaje producent pobiera odpowiednie dawki paliwa w zależności od zapotrzebowania na moc. Mam tu na myśli nie różne przerwy między dawkami paliwa a zmienną ilość paliwa.
Jeżeli dawki paliwa są stałe tylko zmienia się czas między dawkami to jak wygląda to w momencie kiedy sterownik wychodzi z nadzoru i temperatura na kotle maleje poniżej temperatury zadanej.Czy okresy czasowe między dawkami paliwa nie sa mniej więcej takie same jak okresy czasowe przy dochodzeniu do temperatury zadanej. Jeżeli tak to sterownik niepotrzebnie schodzi zbyt nisko z temperaturą /w tym okresie czasy między podaniami paliwa powinny być moim zdaniem szybciej skracane co zapobiegło by wejściu dmuchawy w zbyt duże obroty a tym samym wydmuchiwaniu zbyt gorących spalin do komina co w konsekwencji przekłada się na większe zużycie węgla.
Moim skromnym zdanie sterownik ten będzie stabilnie pracował tylko wtedy kiedy będzie miał stały określony odbiór mocy.
Jeżeli się mylę, proszę o komentarz.
Pozdrawiam.

ireek10
Początkujący
Początkujący
Posty: 26
Rejestracja: 15 sty 2008, 17:02
jakie sterowanie?

autor: ireek10 » 18 lut 2008, 13:58

Czy ktoś czyta jeszcze ten temat, a może Pan , panie Jarecki 79 . Myślę ,że nadal jest on atrakcyjny i można wymienić tu swoje uwagi i spostrzeżenia na temat sterowników a głównie z algorytmem PID, zwłaszcza że podobne też już funkcjonują i to o wiele tańsze.
Nie wiem czy regulacja /sterownik perfekt/ a czy jej brak /sterownik ognik pid/ jest akurat wadą a może zaletą. Nie wiem bo nie znam dokładnie zasady funkcjonowania tego ostatniego. Miałem nadzieję że się z tego forum dowiem.
To co dotychczas zostało opisane na temat ognika pid to same ogólniki które również można przypisać innym sterownikom /perfekt/ gdyż sama zasada działania jest moim zdaniem taka sama, a jeżeli tak to i zużycie opału podobne, a dodatkowe gadżety i chwyty reklamowe czyba nie potrzebne.
Nie wiem , może się mylę, ale od tego jest to forum żeby rozwiać wszelkie wątpliwości. Zebyśmy w końcu mieli świadomy wybór.
Pozdrawiam
P.S. Nie jestem żadną konkurencją.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 198 gości

Gotowe projekty domów