Sterownik ognik PID - Jakie sterowanie?

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Awatar użytkownika
tomnie
Aktywny
Aktywny
Posty: 125
Rejestracja: 23 lis 2006, 12:47
Lokalizacja: Śląsk/Chorzów

autor: tomnie » 19 gru 2007, 6:26

No i tu się trochę zgodzę może na bieżąco gość nie jest :roll: ale radził mi wstrzymanie się jeszcze przez jakiś okres z zakupem po prostu wg jego opinii coś co nie przepracowało przynajmniej dwóch pełnych sezonów grzewczych jest jeszcze nie sprawdzone . Pomimo tego ja cały czas myślę o zakupie sterownika i podobnie jak gl i chyba każdy użytkownik pieców staram się "dopracować " temat ogrzewania do niezbędnego minimum finansowego .

Do gl.

Na tym forum jesteś PIONIEREM :D stosowania Ognika w HEFIE no chyba że są inni użytkownicy forum , którzy "przetrenowali " temat sterownika PID w naszych piecach , zawsze ktoś musi być pierwszy :wink: i tak jak ty mam nadzieję że będzie on wart każdej wydanej na niego złotówki .- Czekam na opinie i spostrzeżenia po pierwszych testach .

gl
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 68
Rejestracja: 21 lis 2007, 12:02

autor: gl » 19 gru 2007, 10:52

Do Jarecki79
dzięki za wszystkie informacje. Sterownik jeszcze nie dotarł czekam na niego. Przeczytałem dokładnie całą instrukcję i myślę że z podłączeniem sobie poradzę proszę o wszystkie możliwe rady co do podłączenia nawet banalne np. jak prawidłowo zamocować czujniki do rur? co to takiego czujnik krańcowy? W instrukcji nie ma nic o jakichkolwiek ustawieniach, czy to oznacza że po podłączeniu, rozpaleniu i nastawieniu temperatury ma wszystko działać? i jeszcze jedno co z wentylatorem mam na nim przesłonkę uchyloną na ok 1cm ( ok.10% całości ). Czy swoimi sposobami nie mógłbyś dowiedzieć się o zasadę działania tego sterownika z termostatem pokojowym, bo tak jak pisałem wcześniej wyłączanie pompy CO mnie nie interesuje.
GL

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
hej

autor: Jarecki79 » 19 gru 2007, 18:33

Hej czujnik krańcowy jest tylko dla wersji tłokowej, w instrukcji podane sa nastawy do wersji bez podajnika, do podajnika tłokowego oraz do podajnika ślimakowego.

Czujnik opisany jako góra (chyba jest czerwona naklejka) do studzienki kotła lub rury zasilającej np. taśma izolacyjna, czujnik opisany jako dół (zielona lub granatowa naklejka) taśma przymocować do rury powrotnej.

Do ślimaka ustawienia serwisowe są już ustawione tak jak ma być. Do rozpalania używa się trybu ręcznego, tj. po włączeniu sterowania przytrzymać ok.3sek guzik środkowy ze strzałką, wyświetli się napis St.rE Sterowanie ręczne, teraz plusem musisz napchać paliwo do retorty a minusem odpalasz dmuchawę,żeby rozpalić kocioł. Jak to rozpalisz wciskasz środkowy guzik i sterownik pracuje już w PiD, plusem temp. ponosisz a minusem obniżasz. To wszystko. Chyba,że masz CWU, to w tym temacie musisz przeczytać zalecenia instrukcji.

Przesłonka do PiD na dmuchawie ma byc otwarta na maksa, sterownik sam dobierze odpowiednie obroty. 8)

Pokojowy nie rozłącza pompy, on coś robi z dmuchawą, ale dokładniej co to nie wiem, nie mam u siebie pokojowego na swoim PiD tłokowym.
Jarecki
Serdecznie pozdrawiam wszystkich
na forumbudowlane.pl

gl
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 68
Rejestracja: 21 lis 2007, 12:02

autor: gl » 22 gru 2007, 20:09

dzisiaj rano zamontowałem do mojego HEFa nowy sterownik OGNIK PID. Wymiana banalnie prosta 15 min, nawet piec nie wygasł i po włączeniu OGNIKA zaczoł dalej palić od temp 45stopni. Całkowicie inny rodzaj/zasada pracy kotła, pali się non stop z różną mocą. Teraz czas na obserwację, dam znać jak działa.
GL

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
hej gl

autor: Jarecki79 » 22 gru 2007, 20:29

Hej gl!

Jest kolosalna różnica, przekonasz się sam. Powiedz tylko jaką masz wersję software na tym sterowniku ok. Tj, jak załączasz to jedzie napis OGNIK PLUS PiD i na końcu jest cyfra 7. i następna cyfra, powiedz jaka jeżeli mogę zapytać. Tj. czy masz 7.7, czy może 7.8 czy też 7.9??

Sterownik jest bardzo skuteczny i super reaguje na zmiany temperatur. Sam stosuje te modele do swoich ślimaków, kilka sprzedałem też do klientów na zewnątrz, odpukać chodzą jak złoto.

Pozdrawiam i wesołych świąt życzę
Jarecki79 :D

gl
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 68
Rejestracja: 21 lis 2007, 12:02

autor: gl » 27 gru 2007, 17:03

mam wersję 7.9 a jaka to różnica? podłączyłem też termostat pokojowy ale na jakiej zasadzie on ma działać to nie mam pojęcia. Jaką ustawić temperaturę na kotle i jak do tego będzie się miała ustawiona temp na termostacie pokojowym?
GL

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
hej

autor: Jarecki79 » 27 gru 2007, 22:30

7.9 to najnowszy soft z nową bardzo dobrą funkcją. Nie wiem, czy już zauważyłeś, ale co jakiś czas dmuchawa podnosi na 5sekund moc. To bardzo ładnie rozbija popiół i lepeij dopala paliwo.

Panel pokojowy obniża moc palnika i dmuchawy na czas utrzymania temp. w pomieszczeniu. Sterownik uczy się odpowiedniej współpracy z panelem, po jakimś czasie precyzyjnie wcześniej zwalnia dmuchawę i w odpowiednim momencie będzie ją rozpędzać. Na panelu ustawiasz najzwyczajniej temp. powietrza, jaką chcesz mieć w pomieszczeniu.

Ja ustawiam u siebie najczęściej 50st.C, sam panelu pokojowego jednak nie używam.

:D
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl

gl
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 68
Rejestracja: 21 lis 2007, 12:02

autor: gl » 28 gru 2007, 9:47

Jeśli masz ustawioną np. temp 50st to jakie masz wahania temperatury od-do? czy na noc obniżasz temperaturę czy zostawiasz te 50st?
GL

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
hej

autor: Jarecki79 » 28 gru 2007, 11:14

Gl ja już gdzieś wspominałem, że używam Ognika Plus PiD do kotła tłokowego, który ogrzewa zakład. Ja jeszcze mam soft 7.7, próby na 7.9 były, nie jest on jeszcze stabilny dla wersji tłokowej. Moich dwóch klientów ma wersję 7.8 na tłoku, ale oni będą kotły podłączać dopiero na początku stycznia.

Na sofcie 7.7 w tłokowym w zakładzie wahania temp. są momentami nawet do 10st.C, to jednak normalka, często otwierane wielkie drzwi, duże wietrzenie. Na noc z kolei nie palimy wcale. Pracownicy odpalają sobie kocioł rano i gaszą go po pracy.

U klientów chodzi jak na razie kilka PiD na ślimaku ale dopiero jeden z softem 7.9.
Tak to wygląda w moim przypadku. Ten z 7.9 chodzi razem z panelem o nazwie BPT-21, podobno sprawuje się taki zestaw bardzo dobrze. 8)
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl

Awatar użytkownika
tomnie
Aktywny
Aktywny
Posty: 125
Rejestracja: 23 lis 2006, 12:47
Lokalizacja: Śląsk/Chorzów

autor: tomnie » 01 sty 2008, 14:18

gl pisze:dzisiaj rano zamontowałem do mojego HEFa nowy sterownik OGNIK PID. Wymiana banalnie prosta 15 min, nawet piec nie wygasł i po włączeniu OGNIKA zaczoł dalej palić od temp 45stopni. Całkowicie inny rodzaj/zasada pracy kotła, pali się non stop z różną mocą. Teraz czas na obserwację, dam znać jak działa.



I jak pierwsze obserwacje :?:

gl
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 68
Rejestracja: 21 lis 2007, 12:02

autor: gl » 03 sty 2008, 9:41

Witam
Przez kilka ostatnich dni bawię się w testowanie mojego kotła, praca ze sterownikiem PID i jeszcze dodatkowo z termostatem pokojowym.
Moje spostrzeżenia i odczucia jako zwykłego użytkownika (nie jestem fachowcem), który chce mieć ciepło i tanio:
Panel pokojowy dla kotła z podajnikiem ślimakowym, palenisko retortowe to totalne nieporozumienie.
1. Praca kotła ze standardowym sterownikiem i panelem:
temperatura w pomieszczeniu dochodzi do nastawionej wtedy panel wyłącza pompę CO, kocioł szybko dochodzi do temperatury ustawionej na kotle i przechodzi do podtrzymania. Kiedy np. po 2h temperatura w pokoju spadła poniżej nastawionej na panelu+histereza, panel załącza pompę CO i wtedy bardzo wychłodzona woda z całego układu CO trafia do kotła temperatura spada nawet o 20st. Spada i wtedy kocioł musi bardzo mocno gonić temperaturę, sprawdziłem zero oszczędności wręcz przeciwnie.
2. Praca kotła ze sterownikiem PID i panelem:
temperatura w pomieszczeniu dochodzi do nastawionej wtedy panel wyłącza kocioł, praktycznie przestaje palić od czasu do czasu tylko lekkie przedmuchy i minimalnie podawanie opału, pompa cięgle pracuje, płomień/żar schodzi głęboko do retorty. Kiedy np. po 2h temperatura w pokoju spadła poniżej nastawionej na panelu+histereza, panel załącza ponownie kocioł CO woda w układzie ma ok.35st. czyli spada nawet o 20st. „gonienie” temperatury trwa bardzo długo ponieważ kocioł ze sterownikiem PID bardzo powoli zwiększa moc i dłużej dochodzi do temperatury ( w porównaniu do standardowego sterownika ), sprawdziłem zero oszczędności wręcz przeciwnie i dodatkowo duże różnice temperatury w pomieszczeniach.
Wywnioskowałem, że jedynym wyjściem są termostaty grzejnikowe one jeśli trzeba ograniczają (a nie wyłączają ) dopływ ciepła do grzejnika, a kocioł pracuje swoim trybem. Problemem jest taki że panel pokojowy wyłącza pompę lub kocioł - zupełnie, całkowicie a powinien tylko ograniczać, spowalniać, zwalniać przepływ nie wiem, nie znam się, nie jestem fachowcem.

Teraz jeszcze porównanie pracy kotła ze sterownikiem standardowym i sterownikiem PID:

- jako jedną z zalet sterownika PID jest wymieniana stała temperatura wody wyjściowej kotła dzięki temu zwiększenie żywotności kotła – na pewno bardzo ważne przy tych cenach kotłów ( wracając do wcześniejszego sterowania panelem pokojowym nie ma o czym gadać wahania temperatury nawet 20st ) . W moim przypadku stosując standardowy sterownik przy histerezie 2st wahania od 4 do max 5st. Stosując sterownik PID jest to od 2 do 3st. Pytanie do fachowców czy to tak bardzo dużo?
- na pewno zaletą jest całkowity brak jakiegokolwiek ustawiania czy to podawania, czy przerwy, czy mocy lub czasu wentylatora, nic nie ustawiamy, nawet nie ma takiej możliwości.
- zauważyłem również dużo mniejsze osadzanie się sadzy w kotle, spowodowane to jest praktycznie ciągłym paleniem, nie ma przestojów/przerw jedynie podczas dużego zmniejszenia temperatury np. kocioł grzeje na 55st. i zmniejszamy na sterowniku temperaturę do 40st. wtedy kocioł praktycznie nie pali.
- zapisane w instrukcji oszczędności do 40% to oczywiście żart, chyba że mówimy od 0-40% wtedy mieścimy się w przedziale gdzieś w okolicach zera. Osobiście nie zauważyłem żadnych oszczędności na opale.
Reasumując:
- jeżeli ktoś ma poważne problemy z ustawianiem kotła przy standardowym sterowniku np. często zmienia opał i stosuje różny opał warto zmienić sterownik na PID
-jeżeli ktoś ma problem z czyszczeniem kotła z sadzy warto zmienić sterownik na PID
-jeżeli ktoś liczy na duże oszczędności na ople nie warto zmieniać
-jeżeli chodzi o przedłużenie żywotności kotła to trzeba wierzyć fachowcom.

Jak pisałem na początku nie jestem fachowcem, to co napisałem to spostrzeżenia z moich prób i błędów.
GL

gl
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 68
Rejestracja: 21 lis 2007, 12:02

autor: gl » 03 sty 2008, 10:32

do tomnie
w jednym z Twoich postów przeczytałem, że ogrzewasz te swoje ponad 400m2, spalasz 300kg na tydzień i gdzieś przy grzejnikach masz 18st., a gdzieś jeszcze chłodniej czy ty tam mieszkasz? Proszę napisz coś więcej. Ja mieszkam w standardowym gierkowskim klocku na zew.9m/9m ok. 90m2 parter, 90m2 wys. standard 2,7m piętro, podpiwniczony 100%, nowe okna,rolety zaokienne i drzwi wejściowe. W zeszłym roku zmieniłem dach i po adaptacji będę miał jeszcze użytkowe poddasze następne 90m2 w tej chwili jest to nie ogrzewane i nowy dach jeszcze nie ocieplony. Jak grzałem HEF-em ze standardowym sterownikiem to miałem też problem minimalnej temperatury, która chyba tylko w HEF-ie jest taka wysoka 56st. w cieplejsze dni przy dodatniej temperaturze np. 5-8st.w domu było za ciepło i nie mając termostatów grzejnikowych (cały czas myślałem o panelu pokojowym) musiałem przykręcać na zwykłych zaworach grzejnkiowych. To samo było na noc musiałem zakręcać większość grzejników. Temperatura w domu wygląda następująco :wstaję rano 6 w domu jest od18,5-19,5st przy zakręconych 80% grzejników, odkręcam CO i w ciągu całego dnia w domu jest ok. 22-23st (na parterze bo na pietrze jest o 1-2st mniej zwalam to na nie ocieplony dach i poddasze) późnym popołudniem i wieczorem temperatura w okolicach 24st ( żona strasznie ciepłolubna)ok. godz.23 zakręcam część grzejników i idę spać. Przy takim paleniu spalałem przy starym sterowniku i spalam przy PID zasobnik paliwa 140kg na max 4 dni. Niepokoją mnie posty gdzie piszą że na podobny metraż taki zasobnik wystarcza na cały tydzień, próbowałem już naprawdę wszystkiego i chyba nic więcej z mojego kotła już nie wyciągnę. Może nie grzeją tak mocno? nie wiem? zmieniałem już wszystko paliwo, sterowniki, ustawienia itd. I jeszcze jedno co to ten zawór 3-4 drożny?[/quote]
GL

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
witam

autor: Jarecki79 » 03 sty 2008, 19:24

Witam w nowym roku.!

Piszę jeszcze w przerwie urlopowej.

Ja panelu pokojowego w pid nie używam, producent wycofał się z pisania oszczędności do 40%, teraz podaje do 20% dla modelu do ślimaka. Wynika to z ogromnych różnic u producentów sterowań.

Co do panelu to sprawa wygląda tak jak pisałem wcześniej, ognik pid to nowość, nie ma jeszcze firmowego panelu pod to sterowanie. Trwają nad tym prace, panel ma również się uczyć. W założeniach ma być cykliczne rozłączanie pompy, czyli po uzyskaniu temp w pomieszczeniu pompa będzie rozłączana np. co 5minut na 1minutę nastąpi jej praca. Panel ma się nauczyć tego odpowiedniego progu i ma się dalej nauczyć do konkretnego budynku co ile czasu i na jak długo ta pompa ma być włączana przy osiągniętej temp. pomieszczenia. To jeszcze musi wszystko potrwać, najpierw trzeba dopracować ognika pid do wersji tłokowej, ma wejść model multi-ster ze strefami i pid i dopiero do tego wszystkiego inteligentny panel pokojowy. Obiektywnie wydaje mi się,że panel będzie gotowy na nowy sezon grzewczy, producent mówi, że wcześniej, ale nie wydaje mi się to realne do tak szybkiej realizacji.

Wygoda z tym pid jest jednak bardzo duża, potwierdzam też,że jest mniej sadzy i kolor jest inny, u mnie na wkładach szamotowych w tłoku widzę bez czyszczenia biały szamot. Wypala zatem lepiej, w zasadzie to wszystko jest lepiej wysuszone i bardziej stabilne temperaturowo, szczególnie spaliny. Teoretycznie powinno to wydłużyć żywotność samego kotła. Ja jeszcze będę jednak nadal walczył nad dopracowaniem pid do tłoka, podczas gdy do ślimaka działa już to wszystko bardzo dobrze. 8)
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl

Awatar użytkownika
tomnie
Aktywny
Aktywny
Posty: 125
Rejestracja: 23 lis 2006, 12:47
Lokalizacja: Śląsk/Chorzów

autor: tomnie » 04 sty 2008, 11:36

Katowice , dnia 06.12.2007r





Do gl

Witam i odpowiadam :
Budynek który ogrzewam ma dokładnie 470 m2 pow. użytkowej podpiwniczony 100 % , piwnice nie ogrzewane ,wymienione wszystkie okna ( 40 szt.) wewnątrz obniżone wszystkie sufity na ścianach płyta k-g na rusztowaniu, stropy drewniane ( oprócz stropu pomiędzy piwnicą a parterem tam jest strop Klaina) poddasze nieużytkowe nieocieplone w żadnym z pomieszczeń poza wejściem do piwnicy nie ma drzwi więc obieg powietrza maksymalny , grzejniki ze zdjętymi głowicami ( nie chcę ich zniszczyć ) budynek w remoncie więc w nim jeszcze nie mieszkam tylko przebywam codziennie w godzinach popołudniowych oraz w sobotę i niedzielę od godz. 9/00 do 22/30 .
Tyle o budynku , teraz co do grzania nie palę na max-a ponieważ nie mieszkam staram się utrzymywać temperaturę na tyle komfortową żeby mi się tam dobrze pracowało , widomo jeżeli jestem ubrany i się ruszam (pracuję :lol: ) to inne jest odczucie temperatury niż w pozycji spoczynkowej . Obserwuję jednak wzrost węglo - żerności mojego pieca wraz z obniżaniem się temperatury na zewnątrz dzisiaj w nocy mieliśmy np -11st.C. i jest o odczuwalne w zasobniku .
Co do zaworu trójdrożnego myślę że w Twoim przypadku świetnie by się sprawdził miał byś z głowy temat biegania i zakręcania grzejników .
Wygląda tak :

Obrazek

Jak działa jak widać na zdjęciu poniżej ciepła woda podgrzana przez pieca płynie sobie tą srebrną ,grubszą rurą poziomą do mieszacza (poziomy cylinder z wbudowanym manometrem) następnie do zaworu trójdrożnego i w nim mamy trzy możliwości :
1. 100% ciepła kierowane jest na grzejniki
2. 90% ciepła kierowane jest na piec
3. zakres nastaw od 1-9 mieszania wody ciepłej z zimną powracającą z instalacji tzn mogę sobie ustawić dowolnie ilość ciepłej wody która ma być kierowana na grzejniki ( a tym samym temperaturę w pomieszczeniach ) np 50% ciepła z pieca na grzejniki a 50% powrót do pieca ( rura – kolanko wychodzące bezpośrednio z zaworu), co to daje :

1. W jednym punkcie mogę regulować temperaturę na wszystkich grzejnikach
2. Na wszystkich grzejnikach mam jednakową temperaturę oczywiści jeżeli w danym pomieszczeniu mam grzejnik z głowicą to mogę jeszcze dodatkowo temperaturę sobie obniżyć .
3. Jeżeli pewna ilość ciepła powraca z powrotem do pieca to piec dłużej trzyma temperaturę , rzadziej odpala ( dłuższe przestoje)

Obrazek


Dodatkowo w mieszacz wpięta jest nitka do 140 l zbiornika z wodą która będzie podgrzewana przez piec ( nitka z małą pompką ) - teraz zakręcona .

Obrazek

Jak widać pompa wpięta w obieg jest z Leszna pełna regulacja obrotów (1-10 i max) i klika trybów pracy .
Obecnie mam ją ustawioną na wydajność 3 zawór mieszający na 5 ( zakres ustawień 1-9) piec cyka sobie w zakresie temperatur na sterowniku od 58-62 st. c przy tym ustawieniu na termometrze nad pompą mam temperaturę wody w obiegu ok 38 st.c - jak to się ma do ciepłoty grzejników w pomieszczeniach nie są gorące są ciepłe a temperatura powietrza w moim odczuciu komfortowa
( dokładnie jaka -pomierzę dzisiaj termometrem)

Awatar użytkownika
tomnie
Aktywny
Aktywny
Posty: 125
Rejestracja: 23 lis 2006, 12:47
Lokalizacja: Śląsk/Chorzów

autor: tomnie » 04 sty 2008, 12:22

Do Jarecki 97

Pierwsze opinie o sterowniku PID do pieców ze ślimakiem opisane prze "gl" troche mnie zmartwiły jeżeli większość opcji to pomyłka a Pan pisze że PID do ślimaka działa bardzo dobrze to o co tu chodzi .

Może sterownik "gl" się uczy.....? tylko pytanie jak długo :roll:

Czy przyczyną jest tutaj zła współpraca sterownika PID z panelem jeżeli tak to czy jest możliwość odcięcia panela i pracy kotła tylko na samym sterowniku PID .

Jeżeli zachwalał Pan sterownik Ognik Plus PiD do ślimaka za ok 700 zł który ma tylko obniżać ilość sadzy i poprawiać kolor w piecu oraz przedłużać "podobno" żywotność kotła a nie powodować odczuwalnych oszczędności w spalanym węglu to chyba pomyła :roll:

Może czegoś tu nie jażę do końca :shock: proszę o zajęcie stanowiska w sprawie .


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 69 gości

Gotowe projekty domów