Pompa ciepła

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Indiana
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1455
Rejestracja: 25 paź 2008, 19:36

autor: Indiana » 16 cze 2009, 22:06

Właśnie to mnie dość mocno zastanawiało, sposób liczenia COP dl pompy ciepła.
Ponieważ nie montuję, nie szukałem specjalnie, ale czy COP pompy uwzględnia cały układ, czyli nie tylko sprężarkę i sterowanie, ale również pompę obiegową dolnego źródła i ew. wentylatory przy pompie powietrznej?

Z wizyt na obiektach (lubię jeździć po różnych targach i szkoleniach) wynotowałem sobie ze stanów liczników, że nasze polskie pompy osiągają COP ok. 2.5-3.2 (na dużych instalacjach, typu szkoły, uczelnie, urzędy), ale wliczając wszystkie urządzenia pomocnicze. Na dodatek są sterowane tak, aby chodzić głównie w 2 taryfie, i wychodzi to dość tanio w eksploatacji.

Natomiast gdybym miał u siebie założyć pompę ciepła do domu za 70 k, zdecydowanie postawiłbym na dom max. energooszczędny, a tam rzeczywiście nie ma po co montować pompy ciepła :wink:

Awatar użytkownika
Systron
rekomendowany doradca
Posty: 154
Rejestracja: 25 lut 2009, 21:23
Lokalizacja: małopolska
Kontaktowanie:

autor: Systron » 19 cze 2009, 16:47

Różni producenci podają COP według różnych norm. Stara norm EN255 nie uwzględnia pomp obiegowych i dlatego niektórzy jej jeszcze używają np. BIWAR :), tym samym szczyca się wysokim COP. Nową normą EN 14511 posługują się Ci bardziej uczciwi i bardziej wiarygodni :)
Co do COP masz rację takie COP-y się osiąga przy kaloryferach i buforach ciepła.

edwards
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 31 mar 2009, 19:59
Lokalizacja: Bydgoszcz

autor: edwards » 09 lip 2009, 17:13

Radek_I pisze:Witam,
Będę budować dom, do ogrzania którego chcę wykorzystać pompę ciepła. Zastanawiam się na wyborem producenta. Jeden przykuł większą moją uwagę stąd moje następujące pytanie: Co sądzicie o pompach, które sprzedaje firma Hydro-Tech Konin, są to pompy producenta AlphaInnoTec? Czy macie jakieś doświadczenia z tymi pompami?
Oto ich strona internetowa jakby co: hydro-tech.pl/


Witam
Nie znam tej firmy oraz jej produktów finalnych. Jest wiele marek znakomitych, znanych i popularnych chociażby z nazwy. Nie oznacza to wcale że ich pompy ciepła są najlepsze. Jest trend, jest moda i zapotrzebowanie rynku. Co zatem robią fachowcy od zarządzania? Odpowiedź jest prosta. Podobnie to wygląda w motoryzacji. Modeli jest sporo, za markę trzeba dopłacić ekstra a komentarz jest w tym miejscu zbędny. Osobiście zamierzam zakupić pompę ciepła marki Octopus. Pominę w tym przypadku wszelkie prace ziemne ( kosztowne i łatwo popełnić błąd), pominę kosztowne wiercenia dla ewentualnych sond pionowych a skorzystam z doświadczeń szwedzkich gdzie pompy pracują od wielu, wielu lat. Proszę poszukać w sieci informacji na temat tego producenta a jestem przekonany że decyzje będą łatwiejsze do podjęcia.
edwards

GrygorXXL
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 58
Rejestracja: 26 cze 2006, 21:35
Lokalizacja: Warmińsko-Mazurskie

autor: GrygorXXL » 09 lip 2009, 21:43

Ciekawa opinia.
Alpha-innotec to jeden z największych na świecie producentów pomp ciepła. Skoro ktoś się zainteresował tego typu produktami to dziwne, że nie zetknął się z ich produktami. Kolejna sprawa, to jak można komukolwiek polecać wybór jednego z produktów nie znając drugiego?
Swoją drogą Alpha-innotec naprawdę z dużym powodzeniem sprzedaje swoje produkty powietrze-woda na terenie krajów skandynawskich.
Oczywiście nie twierdzę wcale, że po przeczytaniu zawartości stron dotyczących produktów firmy Octopus wybór pompy ciepła nie będzie łatwiejszy. Tylko czy to właśnie nie będzie dzięki specjalistom od marketingu o których Pan pisze?
A może zerknijmy na dane techniczne opisywanego przez Pana modelu Octopusa i podejmie się Pan próby wyjasnienia czym różni się od innych produktów dostepnych na rynku. Wtedy pewnie każdy sam będzie potrafił ocenić czy to produkt dla niego.

edwards
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 31 mar 2009, 19:59
Lokalizacja: Bydgoszcz

autor: edwards » 10 lip 2009, 20:39

Jestem pod wrażeniem estetyki i zastosowanej elektroniki w opisywanych urządzeniach Alpha Innotec oraz innych producentów ale proszę mi wierzyć - nie od dziś intersuje mnie temat pomp ciepła i przypominam sobie ( nawet mam te adresy w zakładkach) że analizowałem i rozważałem również te opcje jako źródła ciepła dla mojego domu. Skoro się zdecydowałem na Octopusa to zapewne nie stało się to za sprawą speców od marketingu lecz walorów jakie te pompy posiadają. Każdy z nas chciałby ( tak dla przykładu) posiadać samochód który mało spala paliwa, którego serwisowanie jest tanie i ogólnie dostępne, części zamiennych sporo a sam samochód jest tani w zakupie i do tego jest niezawodny. Dziś to marzenie i kropka. Nie ma takich samochodów. Nie ma również idealnych pomp ciepła. Przynajmniej dzisiaj ich się nie produkuje. Dlaczego zatem upieram się przy tym wyborze? To proste. Nie jest to urządzenie tak skomplikowane jak Alpha Innotec ( patrząc okiem zwykłego inwestora - nie specjalisty od pomp ciepła) a zatem awaryjność a konkretnie możliwość wystąpienia awarii jest stosunkowo mniejsza. Warunki pracy są ogromną zaletą tej pompy bo z całą pewnością produkowałaby ciepło podczas ostrej zimy - minus 35 stopni to dla tej pompy pestka. Produkty innych producentów w których kręcą się wentylatory po prostu "padają" :(
I jeszcze sprawa grzałek o dużej mocy. Jestem przekonany że przy minus 15 stopniach, pompy AI korzystają z pełnej mocy grzałek. Pompy Octopus'a z nich nie muszą korzystać. Co do COP-u to trudno mi się wypowiadać bo znam tylko dane teoretyczne a one i tak przewyższają konkurecję. Ponieważ jestem dociekliwy i nie zamierzam popełnić zbyt wielu błędów ( zawsze się jakieś pojawiają mimo woli) to opiszę w najbliższym czasie wszystko czego się dowiem od użytkowników Octopusa. Jak można zauważyć na stronie tej firmy takie pompy grzeją już w wielu domach w Polsce. Jeden z nich i ich właścicieli zamierzam odwiedzić i uzyskać wszystkie informacje - te dobre i te złe jeżeli takowe będą :) .
edwards

kowjan
2 - ostrzeżenia!
Posty: 67
Rejestracja: 12 lip 2009, 16:12
Lokalizacja: z www.
NIEZADOWOLONY z Pompy ciepla

autor: kowjan » 13 lip 2009, 21:06

nastepny klient niezadowolony z POMPY CIEPLA ,


Wiadomość od: ppuhrenoma (0) , wysłana z komputera o numerze IP: 83.4.52.
Strona z przedmiotem: kolektory słoneczne prozn. zamiast Pompy Ciepla
Treść wiadomości:
Witam
Potrzeba matką wynalazku..cyt.
Posiadam pompę ciepla i płacę b. wysokie rachunki za prąd.
O pompach piszesz Pan prawdę
Ale coś z tym trzeba zrobić. Proponuję przez lato kolektorem słonecznym nagrzewać odwiert / mam dwa po 90 m głębokości /
a w zimie będzie lepsza sprawność pompy no i mniejsze koszty.
Co Pan na to?
Pozdrawiam Stanisław




:(

Awatar użytkownika
HenoK
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1180
Rejestracja: 03 gru 2008, 13:17
Re: NIEZADOWOLONY z Pompy ciepla

autor: HenoK » 13 lip 2009, 22:02

No i ...
kowjan pisze:Co Pan na to?

kowjan
2 - ostrzeżenia!
Posty: 67
Rejestracja: 12 lip 2009, 16:12
Lokalizacja: z www.
Pompa ciepla NIEOPLACALNA !!!

autor: kowjan » 15 lip 2009, 22:16

Sz.P. ..obroncy pomp ciepla..... Mysle ze handlujecie pompami......

Moj dom wybudowany byl w 2003 r. . ocieplony... wspolczynnnik przenikalnosci cieplnej wynosil 35 Wat... Ogolny wspolczynnik to 50 Wat ....Bilans cieply ( robiony pzre specjalistow z Politechniki ) wynosi 10500 Wat . Prawidlowo dobrana Pompe..... Nie ma niczego do zarzucenia....... Pompa ciepla ( gruntowa ) to wyrzucone pieniadze w "bloto" w ziemie........... Wnuki tych co zaciagneli kredyt na pompe ciepla beda splacac. ich kredyty.. Pompa ciepla to nieoplacalna inwestycja... .......

:P

GrygorXXL
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 58
Rejestracja: 26 cze 2006, 21:35
Lokalizacja: Warmińsko-Mazurskie

autor: GrygorXXL » 16 lip 2009, 0:41

ciekawy gość ten Kowjan. Obleciał wszystkie tematy gdzie Pada tylko "pompa ciepła", rozsiał swoje trzy grosze wyrwane z kontekstu, że jest ktoś tam, gdzieś tam niezadowolony i zniknął. Strasznie mi to przypomina metodę działania jednego takiego gościa, ale aż się boję go wspominać, bo jeszcze wywołam wilka z lasu i znowu wszyscy się dowiemy po raz kolejny, że pompy ciepła to się do obiektów zabytkowych nadają?!
Przy okazji pozdrawiam też i Pana Kowjana

Awatar użytkownika
HenoK
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1180
Rejestracja: 03 gru 2008, 13:17
Re: Pompa ciepla NIEOPLACALNA !!!

autor: HenoK » 16 lip 2009, 6:50

kowjan pisze:Sz.P. ..obroncy pomp ciepla.....
Witamy przeciwnika pomp ciepła, entuzjastę kolektorów słonecznych i propagatora ogrzewania gazowego i kominków z płaszczem wodnym.
Mysle ze handlujecie pompami......
Nie handluję nimi, ale dosyć dobrze znam tę technologię, natomiast podejrzewam że Pan jest mocno związany z dystrybucją kolektorów słonecznych, kotłów gazowych i kominków z płaszczem wodnym.
Moj dom wybudowany byl w 2003 r. . ocieplony... wspolczynnnik przenikalnosci cieplnej wynosil 35 Wat... Ogolny wspolczynnik to 50 Wat ....Bilans cieply ( robiony pzre specjalistow z Politechniki ) wynosi 10500 Wat .
Klasyczna metoda 3 liczb - marketingowcy uznali, że informacja zostanie przez większość jej odbiorców uznana za wiarygodną, jeżeli zostaną w niej podane co najmniej 3 liczby. Znaczenie tych liczb nie ma znaczenia, gdyż większość tych liczb i tak nie będzie analizowała.
Ja jednak pozwolę sobie przeanalizować :
- współczynnik przenikalności cieplnej dla typowych przegród wynosi od 0,1 do 1W/m2K, na pewno jego jednostką nie jest wat; co więc oznacza te 35 i 50W ? Można się tylko domyślać, że chodzi tu o sezonowe zapotrzebowanie na energię do ogrzewania, chociaż rok 2003 wyraźnie się z tym kłóci - prawie nikt wtedy domów o takim zapotrzebowania energii nie budował. Bilnas cieplny 10500W, to też wielkość, która nic nie mówi. Czyżby chodziło o moc urządzenia grzewczego ? Jeżeli tak, to musiałby to być, przy uwzględnieniu poprzednich liczb, ogromny dom - powyżej 200m2.

Prawidlowo dobrana Pompe..... Nie ma niczego do zarzucenia....... Pompa ciepla ( gruntowa ) to wyrzucone pieniadze w "bloto" w ziemie........... Wnuki tych co zaciagneli kredyt na pompe ciepla beda splacac. ich kredyty.. Pompa ciepla to nieoplacalna inwestycja... .......
Może jednak ta pompa ciepła nie była dobrana prawidłowo ? Na wszelki wypadek, kowjan nic nie pisze o architekturze tego domu, o przegrodach jakie w nim zastosowano, strefie klimatycznej, w której został wybudowany, rodzaju zastosowanego ogrzewania, rodzaju i wielkości wymiennika gruntowego. Bo i po co? On wie, przecież, że pompa została prawidłowo dobrana, powołuje się na specjalistów z Politechniki (od czego to byli specjaliści, tego już nie wiadomo).
I pomyśleć, zainwestował zapewne spore pieniądze w pompę ciepła, a nie przeprowadził takiej analizy wcześniej ?
Za to w tym samym domu zainstalował jeszcze kolektory próżniowe, kocioł kondensacyjny i kominek z płaszczem wodnym.
Właściwie, to się nie dziwię jego rozczarowaniu. Przecież w każdy z tych systemów zainwestował pieniądze. Każdy z nich powinien na siebie zarobić. Tylko, że tak się niestety nie da zrobić. Jeżeli do kosztów instalacji z pompą ciepłą dołożymy koszty pozostałych systemów, to taka inwestycja nie zwróci się nigdy.

:P

Odpowiedziałem na jeden z postów kowjana. Nie będę stosował jego metody kopiowania tych samych wypowiedzi w kilku wątkach (dotąd napisał chyba z 8 postów i każdy z nich powielił po kilka razy - niekiedy lekko modyfikując - w wielu wątkach).

Eko-Tech
1 - ostrzeżenie!
Posty: 3
Rejestracja: 20 lip 2009, 17:18
Lokalizacja: Sławoborze
Pompy Ciepła IVT, Piece Gazowe,Piece na Eko-groszek...

autor: Eko-Tech » 20 lip 2009, 17:30

P.W. EKO-TECH Sławoborze ul.Leśna 1/6 Nasza firma kompleksowo wykonuje instalacje C.O./WOD-KAN W oparciu o: -Pompy Ciepła IVT -Piece na Eko-groszek- nowoczesne Piece Gazowe-instalacje solarne. Dodatkowo montujemy odkurzacze centralne. Kontakt: Tel. 0 503-619-152. Działamy na terenie całego kraju!!!!! Kompleksowo!!!!!!Najlepsze ceny!!!!!!!!!!!

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 21 lip 2009, 6:41

Bardzo proszę nie wprowadzać w błąd! Przymiotnik
nowoczesne
do starych jak świat pośrednich instalacji, które powinny być zakazane, to grube nadużycie. Już od dawna budownictwo powinno być energooszczędne.

pinok
Początkujący
Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 25 sty 2009, 22:22

autor: pinok » 21 lip 2009, 7:06

Już od dawna to powinieneś siedzieć w wariatkowie.

kowjan
2 - ostrzeżenia!
Posty: 67
Rejestracja: 12 lip 2009, 16:12
Lokalizacja: z www.
Niezadowolony z Pomy ciepla

autor: kowjan » 22 lip 2009, 20:41

Sz.P. Co prawda na tym forum jestem nowy.

..ale doswiadczenie ( na wlasnej skorze ) mam 25 letnie

Uzytkuje rowniez Kominek na pelet z plzaszczem wodnym , ktory dziala tyko i wylacznie wtedy kiedy jest zapotzreboawanioe na cieplo ( wg sterownuika pokojowego ) Kominek dziala jak kociol co. gaz. jest regulowany automatycznie ......Mam taki w domu i place smieszne grosze....Pelet kosztuje od 400 zl. za tone ,,

..Ja nic nie nagromadzilem i niczego nie proboje spzredac...Staram sie doradzic klientom jak najlepiec...... Przytoczylem Pana Stanislawa (niezadowolonego z Pompy ciepla...... Pozdrawiam


:P

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 23 lip 2009, 6:53

A jakie Pan ma doświadczenie z domami izolowanymi na takim poziomie, że niemożliwe jest założenie centralnego ogrzewania?
Czy wie Pan, że akcyza, która ma wyrównać ceny GJ paliw stałych z innymi jest wstrzymana już tylko w Polsce i tylko do 2011 roku. Co potem z peletami czy ekogroszkiem?
Osobiście na Bartyckiej przerabiałem w latach 95-97’ bum na olej opałowy ( 60gr / l) i buderusy, o izolowaniu nikt nie chciał słyszeć.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: FB ext hit [Bot], Omgili [Crawler] i 83 gości

Gotowe projekty domów