POMPA CIEPŁA - OPINIE

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

GrygorXXL
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 58
Rejestracja: 26 cze 2006, 21:35
Lokalizacja: Warmińsko-Mazurskie

autor: GrygorXXL » 31 mar 2009, 23:12

Różne argumenty już słyszałem, ale nie pamiętam nikogo kto powoływałby się jednocześnie na prawa fizyki i prawa Murphy'ego w celu obrony tej samej tezy :)

edwards
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 31 mar 2009, 19:59
Lokalizacja: Bydgoszcz

autor: edwards » 02 kwie 2009, 19:50

Witam ponownie wszystkich "dyskutantów". Jeszcze raz pragnę zwrócić uwagę na polecaną wcześniej stronę: http://www.octopusenergi.pl/pl/pytania.htm
Tutaj powinniście państwo znaleźć odpowiedzi na nurtujące Was pytania.
W treści nie wspominałem o instalacji pomp ciepła w domach pasywnych. Doskonale rozumiem zagadnienie ( w moim przekonaniu przynajmniej) a z treści wynika to jednoznacznie. Wystarczy przeczytać uważnie. Energia elektryczna nie musi być produkowana z węgla ( w planach jest budowa w Polsce dwóch elektrowni jądrowych)...Najważniesze że w domowych kotłowniach zniknie węgiel, olej itd i my nie będziemy dodatkowo zatruwać środowiska.
Dlaczego nie można inaczej? Kopia informacji dla zainteresowanych:
To w parze wodnej atmosfery zgromadzona jest rzeczywiście duża ilość energii, a ta pompa wykorzystuje ten "produkt odpadowy".
Podczas ulewy 30mm/m kwadratowy na parcelę budowlaną o powierzchni 1000 m kwadratowych przypada ponad 20000 kWh, kiedy to chmura kondensuje się w krople deszczu (kondensacja /ciepło tworzenia się pary; 2259 Ws/g). Jest to ilość energii wystarczająca do ogrzewania normalnego domu przez cały rok! Następnie zamarzanie, czyli przechodzenie kropel w lód, np. na gruncie pompy Octopus, uwalnia dalej kilka tysięcy kilowatogodzin (ciepło tworzenia lodu; 333 Ws/g). Tytułem porównania można tu powiedzieć, że jeśli taka sama ilość wody gruntowej na tejże parceli (30000 litrów) dozna spadku temperatury za sprawą pompy gruntowej powiedzmy od 6 0 C do 1 0 C, to tym przypadku uzyskana energia wynosi 174 kWh. A pompa firmy Octopus potrafi, zyskać z takiej samej ilości wody ponad 100 razy tyle energii, ile wyprodukuje pompa cieplna gruntowa. Jest to wymowny obraz "rezerwuaru nieba" jako nieograniczona ilość zmagazynowanej energii słonecznej!

Co różni technicznie Octopusa od innych pomp cieplnych?

Konwencjonalne pompy cieplne są zaopatrzone w zawory ekspansyjne a patent Octopusa stosuje m.in. technikę rurek kapilarnych. Daje to znacznie cichsze działanie i dłuższą żywotność kompresorów, bo nie ma oporu przy uruchamianiu w obwodzie pompy cieplnej (system bezciśnieniowy w połączeniu spoczynkowym!).

Octopus można dlatego zaprojektować na maksymalne zaoszczędzanie energii, bez uwzględnienia zwiększonej liczby startów i zatrzymań, Co jest nieuchronne przy modelach o pełnej mocy. Dalej, Octopus ma tylko 1 wymiennik ciepła, który minimalizuje straty z powodu transmisji. W urządzeniach na pompę cieplną ziemną znajdują się normalnie 2 wymienniki ciepła: 1 na zewnątrz domu i 1 wewnątrz, co zwiększa wspomniane straty energii.

I wreszcie Octopus jest konstrukcyjnie genialnie prostą pompą. Jedynie kompresory mają detale ruchome. Daje to długi i bezproblemowy czas eksploatacji.

Nie mam nic wspólnego z firmą Octopus, nie sprzedaję pomp ciepła. Chciałbym tylko wskazać na stosunkowo proste i relatywnie niedrogie rozwiązania. Dlaczego nie?
EDWARDS
edwards

Awatar użytkownika
HenoK
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1180
Rejestracja: 03 gru 2008, 13:17

autor: HenoK » 03 kwie 2009, 16:42

edwards pisze:Podczas ulewy 30mm/m kwadratowy na parcelę budowlaną o powierzchni 1000 m kwadratowych przypada ponad 20000 kWh, kiedy to chmura kondensuje się w krople deszczu (kondensacja /ciepło tworzenia się pary; 2259 Ws/g). Jest to ilość energii wystarczająca do ogrzewania normalnego domu przez cały rok!
Byłoby pięknie chmura ciepłego i wilgotnego powietrza nie dociera do naszej działki w czasie długich zimowych nocy, wtedy, kiedy byłaby potrzebna, a zazwyczaj latem w czasie burzy, kiedy niewiele nam z niej przychodzi.
W zimie, kiedy zapotrzebowanie na ciepło jest największe powietrze w naszym klimacie jest suche i chłodne. Dla wydobycia z niego wilgoci konieczne jest stosowanie bardzo niskich temperatur parowania, przy których spada sprawność pompy ciepła.
edwards pisze:Co różni technicznie Octopusa od innych pomp cieplnych?

Konwencjonalne pompy cieplne są zaopatrzone w zawory ekspansyjne a patent Octopusa stosuje m.in. technikę rurek kapilarnych. Daje to znacznie cichsze działanie i dłuższą żywotność kompresorów, bo nie ma oporu przy uruchamianiu w obwodzie pompy cieplnej (system bezciśnieniowy w połączeniu spoczynkowym!).
Dokładnie takie samo rozwiązanie jest stosowane w 90% klimatyzatorów. Na czym polega więc jego rewelacyjność ?

edwards
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 31 mar 2009, 19:59
Lokalizacja: Bydgoszcz

autor: edwards » 03 kwie 2009, 17:15

W 90% klimatyzatorów nie stosuje się takiego wymiennika jak SOPEL LODU który jest głównym źródłem pozyskiwania ciepła z otoczenia. Taka pompa ciepła ogrzewa bezproblemowo w bardzo niskich temperaturach ( nawet do minus 43 stopni Celsjusza). Żadnych wentylatorów które w takich temperaturach po prostu zamarzają i konieczna jest dodatkowa energia do dalszej ich pracy. W Norwegii powszechnie stosuje się pompy ciepła typu powietrze/powietrze ( w okolicach Alesund - Molde w 60% domów stosuje się takie rozwiązania od wielu lat i dla wszystkich Norwegów jest to rozwiązanie czymś zupełnie normalnym chociaż moim zdaniem mało efektywnym) i nie znam nikogo kto byłby z tego rozwiązania niezadowolony. Octopus jest natomiast idealnym rozwiązaniem dla nas ponieważ temperatury są w Polsce znacznie wyższe niż w Skandynawii. Energia elektryczna jest u nas relatywnie bardzo droga i pompy ciepła typu powietrze/powietrze są mało ekonomiczne w porównaniu z pompą OCTOPUS. Nie znalazłem tańszego rozwiązania ( mając na uwadze ogólne koszty całej instalacji oraz koszty eksploatacji) na rynku.
edwards

jacbak7870
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 83
Rejestracja: 13 mar 2008, 9:49
Lokalizacja: Olesno

autor: jacbak7870 » 03 kwie 2009, 20:51

jeżeli kolega zna cenę 1 kwh energii w skandynawii która wynosi w przeliczeniu 4gr to tylko należy grzać prądem

Awatar użytkownika
HenoK
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1180
Rejestracja: 03 gru 2008, 13:17

autor: HenoK » 03 kwie 2009, 21:43

edwards pisze:Taka pompa ciepła ogrzewa bezproblemowo w bardzo niskich temperaturach ( nawet do minus 43 stopni Celsjusza).
Chcesz być lepszy od producenta :lol: :lol: :lol: - on podaje, że pompa ciepła pracuje do -35 st. C. Wg wzoru podanego przez producenta przy tej temperaturze COP nie przekroczy 2,0.

patrykos2005
Początkujący
Początkujący
Posty: 24
Rejestracja: 23 kwie 2008, 22:20

autor: patrykos2005 » 04 kwie 2009, 23:12

edwards pisze:W 90% klimatyzatorów nie stosuje się takiego wymiennika jak SOPEL LODU który jest głównym źródłem pozyskiwania ciepła z otoczenia. Taka pompa ciepła ogrzewa bezproblemowo w bardzo niskich temperaturach ( nawet do minus 43 stopni Celsjusza). Żadnych wentylatorów które w takich temperaturach po prostu zamarzają i konieczna jest dodatkowa energia do dalszej ich pracy. W Norwegii powszechnie stosuje się pompy ciepła typu powietrze/powietrze ( w okolicach Alesund - Molde w 60% domów stosuje się takie rozwiązania od wielu lat i dla wszystkich Norwegów jest to rozwiązanie czymś zupełnie normalnym chociaż moim zdaniem mało efektywnym) i nie znam nikogo kto byłby z tego rozwiązania niezadowolony. Octopus jest natomiast idealnym rozwiązaniem dla nas ponieważ temperatury są w Polsce znacznie wyższe niż w Skandynawii. Energia elektryczna jest u nas relatywnie bardzo droga i pompy ciepła typu powietrze/powietrze są mało ekonomiczne w porównaniu z pompą OCTOPUS. Nie znalazłem tańszego rozwiązania ( mając na uwadze ogólne koszty całej instalacji oraz koszty eksploatacji) na rynku.

A skąd masz dane, że najtańsze pompy na rynku..... :D Skoro 50% PC sprzedawanych na rynku jest tańszych od Octopusa :P

Awatar użytkownika
HenoK
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1180
Rejestracja: 03 gru 2008, 13:17

autor: HenoK » 05 kwie 2009, 16:03

edwards pisze:Energia elektryczna jest u nas relatywnie bardzo droga i pompy ciepła typu powietrze/powietrze są mało ekonomiczne w porównaniu z pompą OCTOPUS. Nie znalazłem tańszego rozwiązania ( mając na uwadze ogólne koszty całej instalacji oraz koszty eksploatacji) na rynku.
Dlaczego porównujesz OCTOPUS tylko z pompami ciepła powietrze-powietrze ? Są też inne rozwiązania, np. gruntowe pompy ciepła, które w naszych warunkach sprawdzają się doskonale i przeważnie są tańsze od OCTOPUSA.

Jarek_
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 13 kwie 2009, 22:14
pomoc

autor: Jarek_ » 13 kwie 2009, 22:36

Witam. Zastanawiam się nad montażem PC firmy IVT z kolektorem poziomym. Dom 180 m2. natomiast z garazem po podłodze 230 m2. W całym domu chce zainstalować podłogówkę. Chciałbym dać w salonie około 35 m2 (reszna gres)deskę, pytanie czy warto??? Na poddaszu panele. Co myslicie warto instalować rekuperator do tego. Z uwagi na duzy koszt PC nie chciałym ponosic kolenych kosztów. Czy PC 10KW wystraczy?. Prosze o informacje

Awatar użytkownika
HenoK
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1180
Rejestracja: 03 gru 2008, 13:17
Re: pomoc

autor: HenoK » 14 kwie 2009, 6:15

Jarek_ pisze:Witam. Zastanawiam się nad montażem PC firmy IVT z kolektorem poziomym. Dom 180 m2. natomiast z garazem po podłodze 230 m2. W całym domu chce zainstalować podłogówkę. Chciałbym dać w salonie około 35 m2 (reszna gres)deskę, pytanie czy warto??? Na poddaszu panele. Co myslicie warto instalować rekuperator do tego. Z uwagi na duzy koszt PC nie chciałym ponosic kolenych kosztów. Czy PC 10KW wystraczy?. Prosze o informacje
Proponuję wypić poranną kawę (koniecznie tradycyjną, nie rozuszczalną :)). Po wypiciu kawy wykorzystać pozostałość do wykonania tradycyjnej wróżby ;).
A tak na poważnie, to zbyt mało informacji podałeś, aby można stwierdzić, czy pompa 10kW wystarczy do ogrzania takiego domu. Konieczne jest policzenie koniecznej mocy grzewczej. Zależy ona od wielu czynników, m.in. od izolacyjności przegród, kształtu budynku, usytuowania budynku względem stron świata.
Piszesz, że nie chcesz ponosić dodatkowych kosztów, a nie poruszyłeś sprawy przygotowania ciepłej wody.
Te wszystkie rzeczy są przy doborze instalacji ważniejsze niż marka pompy ciepła.

Jarek_
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 13 kwie 2009, 22:14
poranna kawa

autor: Jarek_ » 14 kwie 2009, 13:35

Dom jest wybudowany z cegły porotherm 30 + styropian 12 cm. Taras domu bedzie z południa sciana garazu ze wschodu. Dach kopertowy. Głownie chodziło mi czy montować rekuperator czy nie. Wode chce mieć podgrzewaną z PC.
Pozdrawiam a kawa sie przyda :)))

patrykos2005
Początkujący
Początkujący
Posty: 24
Rejestracja: 23 kwie 2008, 22:20
Re: poranna kawa

autor: patrykos2005 » 15 kwie 2009, 21:03

Jarek_ pisze:Dom jest wybudowany z cegły porotherm 30 + styropian 12 cm. Taras domu bedzie z południa sciana garazu ze wschodu. Dach kopertowy. Głownie chodziło mi czy montować rekuperator czy nie. Wode chce mieć podgrzewaną z PC.
Pozdrawiam a kawa sie przyda :)))

Miałem podobny dylemat...
Ktoś kiedyś powiedział: " na rynku nie ma złych pomp - są źli instalatorzy.." i coś w tym jest, więc ja postawiłem na tańszą PC, a za zaoszczędzone pieniążki kupiłem rekuperator :P

patrykos2005
Początkujący
Początkujący
Posty: 24
Rejestracja: 23 kwie 2008, 22:20
Re: pomoc

autor: patrykos2005 » 15 kwie 2009, 21:05

Jarek_ pisze:Witam. Zastanawiam się nad montażem PC firmy IVT z kolektorem poziomym. Dom 180 m2. natomiast z garazem po podłodze 230 m2. W całym domu chce zainstalować podłogówkę. Chciałbym dać w salonie około 35 m2 (reszna gres)deskę, pytanie czy warto??? Na poddaszu panele. Co myslicie warto instalować rekuperator do tego. Z uwagi na duzy koszt PC nie chciałym ponosic kolenych kosztów. Czy PC 10KW wystraczy?. Prosze o informacje
A masz już wycene na IVT ? Jeśli nie jest to tajemnica to ile wołają za kompletną PC z kotłownią i podłączeniem?

Jarek_
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 13 kwie 2009, 22:14

autor: Jarek_ » 15 kwie 2009, 22:27

Za PC IVT (5 lat gwarancji) z kolektorem poziomym, podłączeniem i uruchomieniem mam dać 45 tys. A jaka była Twoja cena?

patrykos2005
Początkujący
Początkujący
Posty: 24
Rejestracja: 23 kwie 2008, 22:20

autor: patrykos2005 » 16 kwie 2009, 6:38

Jarek_ pisze:Za PC IVT (5 lat gwarancji) z kolektorem poziomym, podłączeniem i uruchomieniem mam dać 45 tys. A jaka była Twoja cena?

Ja mam pompe Zirius z kolektorem poziomym - kompletna kotłownia 30 tys. :P


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 94 gości

Gotowe projekty domów