POMPA CIEPŁA - OPINIE

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

ramsey4
Początkujący
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 21 sty 2009, 16:59
Lokalizacja: Szwecja

autor: ramsey4 » 25 sty 2009, 12:58

Zaciekawiła mnie wymiana glikolu na gaz, oraz znaczne skrócenie kolektora. Jeszcze wiecej zdziwilo mnie to co Thermogolv.com (co po szwedzku znaczy 'Thermo Podloga'), pisze na swojej stronie: "Jestesmy firma zajmujaca sie importem szwedzkich pomp ciepla oraz ich montazem i uruchomianiem."

Prawde mówiac, nigdy o takim producencie nie slyszalem, i szwedzkiej wersji strony internetowej tez nie znalazlem. Na szwedzkim rynku jest jedynie 3 szwedzkich producentów gruntowych pomp ciepla: Nibe, IVT, Thermia.
Poczatkowo podejrzewalem ze Thermogolv sprzedawalo pompy innego producenta pod inną (swoja) marka, lecz po dalszym przeglądnieciu strony internetowej, raczej nie, poniewaz:

- Uzywanie miedzi jako kolektoru gruntownego jest calkowicie nie do pomyslenia w Szwecji.
1) Rura metalowa (nawet miedz) jest podatna na wszelkiego rodzaju korozje.
2) Raczej musi byc lączona (jak dluga jest najdluzsza petla?), a wszelkich laczen trzeba unikac bo nie sposób zlokalizowac przy przecieku.
3) Za mała srednica rury na ciecz, jesli bedzie glikol - Jedynie 1/2", wg. Thermogolv.com
4) Miedz jest trująca. Niektóre gminy (kommuner) niepozwalaja nawet na pokrycie dachu domów jednorodzinnych blachą miedzianą, poniewaz miedz dostaje sie do wód gruntowych.

patrykos2005 pisze:lecz prosze pamietac, ze odzysk z gruntu zalezy takze od tego czy w kolektorze mamy glikol czy gaz Wink W przypadku gazu dlugosc kolektora ziemnego mozna zmniejszyc nawet o ok. 70%.


Za malo orientuje sie jakim gazem owa firma wypelnia kolektor dolny, poniewaz ciepło własciwe wody najczęsciej przewyzsza inne gazy i ciecze, a glikol zabezpiecza przed zamarzaniem. Za to jako czynnik chlodniczy uzywany jest R-407C, lecz w wymienniku przeplywowym, nie w kolektorze. Moze stad nieporozumienie.

Rura podlogowa, zalecana przez Thermogolv.com jest równiez miedziana, o przekroju zaledwie 3/8", czyli 9,5mm. U siebie zkladalem rury PEX 20mm, gdzie srednica pozwalała na maksymalną długosc jednej pętli 120m (3m/m2). W porównaniu rurki PEX 12mm pozwalają na maks. dlugość petli tylko 50m (8,2m/m2).
W związku z tym, pokój o powierzchni 15m2, będzie wymagał moze 3 lub 4 petle przy średnicy rurki 9,5mm, zakładając że roździelacz znajduje sie tuż przy progu. Jak by nie patrzyl, tłok na rozdzielaczu.

GrygorXXL
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 58
Rejestracja: 26 cze 2006, 21:35
Lokalizacja: Warmińsko-Mazurskie

autor: GrygorXXL » 27 sty 2009, 0:06

Naprawdę nie jestem zwolennikiem systemów na bezpośrednim odparowaniu. Poza niższą ceną samej jednostki nie oferują moim zdaniem niczego czym warto by się było zainteresować, ale to już temat do długiej dyskusji.
Kolektor faktycznie jest miedziany, faktycznie jest w nim gaz. Najczęściej propan (czynnik chłodniczy R-290). Rura miedziana jest w jednym kawałku, bez łączeń.Ew. Łączenia przy samej jednostce już w budynku. Często napełniona gazem już fabrycznie w momencie zakupu posiadająca podłączony kolektor. Kolektor miedziany zabezpieczony przed korozją, poprzez osnowę z tworzywa sztucznego, co zabezpiecza przed korozją przy kontakcie z wilgotną glebą. Oczywiście jest to zbyt mała średnica rury na ciecz, ale propan to gaz (przynajmniej w tej części układu chłodniczego). Miedź jest trująca, ale w tym przypadku jest odizolowana od środowiska. Jak widać, aż tak źle z takimi rozwiązaniami nie jest. I gwarantuję, że nie tylko tych trzech producentów pomp ciepła o których Pan pisze działa w Szwecji :)
Pozostaje oczywiście wiele kwestii, jak choćby ciągła wojna o sprawność układów na bezpośrednim odparowaniu, czy ich awaryjność.
Co do tego skrócenia długości kolektora, to 2x60mb o którym pisze jeden z przedmówców, to kolektor wystarczający nawet do pompy z parowaniem pośrednim jeśli oczywiście jest to pompa o mocy grzewczej około 6 kW i mamy na myśli kolektor pionowy a nie poziomy. A Zirius z tego co wiem to to typowy sprzęt na bezpośrednim odparowaniu. No chyba że była mowa o kolektorze poziomym?
P.I.M. INMONT Sp. z o.o.

npawlik
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 28 sty 2009, 12:08
Lokalizacja: Poznań

autor: npawlik » 28 sty 2009, 14:32

pytanie do Grygor XXL
czy możesz podać przykładowo koszt samego urządzenia jakiejś powietrznej wewnetrznej pompy ciepła Alpha np. 6 lub 8 kw (myslę że starczyłoby ) dla nowo budowanego domu ok. 135 m/kw użytkowej bo w internecie nie mogę się doszukać żadnego cennika (także na stronach de.) ani innych informacji o przykładowych cenach , a hydro- tech oddział Poznań robi z tej informacji straszną tajemnicę (którą mogą ujawnić tylko przy osobistym spotkaniu). Model może sam byś zaproponował - bo na tym się znasz - uwzględniając , iż interesuje mnie tylko cw i cwu (bez wetylacji) . Chciałbym bowiem wiedzieć czy to mój poziom mozliwości finansowych i wstępnie porównać do np. oferty urzadzenia nibe biawar F 640 - ok. 24 000 złotych . Jesli miałbym płacić więcej (ile?) za Alphe to wyjaśnij mi dlaczego . Jakbyś mógł jeszcze podać czy dużo szacubnkowo wyniósłby koszt "dodatków" do instalacji pompy w kotłowni zakładając , iż instalacja grzejniki i częściowo podłogówka byłaby już wykonana . Z góry dziękuję

loloanabolo
Początkujący
Początkujący
Posty: 23
Rejestracja: 24 lis 2008, 15:14
opłacalność pompy

autor: loloanabolo » 30 sty 2009, 9:05

pompa ciepła jest tak opłacalna jak grzejniki konwekcyjne.pobór mocy pompy ciepła to zazwyczaj 6KW czy to jest opłacalne przy rosnących kosztach energii??? nie jest.Aby był to złoty środek i źródło naprawdę źródło ekologiczne ciepła należałoby zasilić tę pompę z elektrowni wodnej.bardziej jest to moda i marketing a nie ekonomia i ekologia.

GrygorXXL
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 58
Rejestracja: 26 cze 2006, 21:35
Lokalizacja: Warmińsko-Mazurskie

autor: GrygorXXL » 31 sty 2009, 17:47

Odpowiedź na pytanie npawlik:

Najpierw o cenniku i umieszczeniu go w internecie. Cennik nie jest dostępny w internecie z kilku powodów. Pierwszy to to, że goła cena urządzenia stanowi tylko część całkowitego kosztu wykonania instalacji i wbrew pozorom nie oddaje jej nawet w przybliżeniu. Dodatkowo proszę Pamiętać o obszerności oferty Alpha-InnoTec. Naprawdę jest wiele pomp ciepła, które można zastosować w każdym budynku i lepiej w celu ustalenia ceny skontaktować się z firmą instalacyjną, która pomoże w dokonaniu właściwego wyboru, dobierze osprzęt i poda cenę całości. Firma Hydro-Tech jest dystrybutorem pomp ciepła na terenie naszego kraju. Nie sprzedadzą Panu jednostki a co najwyżej odeślą do najbliższego Pana miejscu budowy instalatora który z nimi współpracuje. To chyba tłumaczy ich postępowanie.

Pisze Pan, że nie jest zainteresowany wentylacją pomieszczeń. Myślę więc, że wybrany model urządzenia nie spełni Pana oczekiwań. Fighter 640 pracuje przy wykorzystaniu sprężarki tylko do -5 st. celcjusza. Jeśli dostarczy Pan mu powietrze spoza układu wentylacji, to w momentach spadku temp. poniżej -5 pompa ciepła będzie grzała wyłącznie grzałką elektryczną, więc nie będzie się różnić sprawnością od np. kotła elektrycznego, który jest znacznie tańszy.
Jeśli chodzi o pompę Alpha-InnoTec którą mogę Panu polecić to proszę zwrócić uwagę na model LWC 60M-I i LWC 80M-I. Zgodnie z życzeniem jednostki wewnętrzne bez modułu wentylacji, obie wyposażone w zbiiornik buforowy, regulator, naczynie przeponowe CO, pompę obiegową, zawór przełączny CO. CWU i grzałkę elektryczną moc to odpowiednio 6 i 8 kW. Sądzę, że w Pana przypadku lepiej się sprawdzą, gdyż ich minimalna temp. pracy to -20 stopni celcjusza. Gwarantuje to Panu zdecydowanie większe oszczędności przy ogrzewaniu budynku i podgrzewie ciepłej wody.
Ważną sprawą jest też moc grzewcza pompy ciepła, wspomniany Fighter, ma około 3 kW mocy grzewczej, co nie zapewni ogrzewania w zimę. więc nawet w przypadku gdyby dostarczył mu Pan w zimę powietrze o odpowiedniej temperaturze i tak włączy grzałkę ze względu na brak mocy.
P.I.M. INMONT Sp. z o.o.

mir499
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 15 lis 2008, 14:02
Kontaktowanie:

autor: mir499 » 08 lut 2009, 15:17

Już tak wiele powiedziano na temat pomp ciepła, że nie wiele pozostało dodawać...zrozumiałe jest, że jak na razie zakup i montaż to dosyć duży wydatek, który niewątpliwie się zwróci co do tego nie ma żadnych wątpliwości, więc każdy użytkownik pompy powinien wziąć pod uwagę przede wszystkim, że koszty się zwrócą a także i przede wszystkim komfort bytowy, gdzie nie musi biegać i podkładać do pieca, gdzie przebywając poza granicami kraju, może swobodnie i zdalnie sterować pracą takiej pompy, czy to coś za coś naprawdę się nie opłaca? Powiem więcej zajęcie powierzchni na ustawienie pompy to tak jakbyśmy ustawili większą lodówkę. Warto zatem zastanowić się co się bardziej kalkuluje,życzę wszystkim niedowiarkom i nie wierzącym pozytywnych przemyśleń. Pozdrawiam też wyżej wymienionych. Dodam, fakt potrzeba zastanowienia się co do wyboru producenta, proponuje takiego do którego mamy bezpośredni dostęp jeśli idzie o serwis i części zamienne i który oferuje nam serwis nie tylko gwarancyjny ale także i po na dogodnych warunkach bez podnoszenia kosztów.

Awatar użytkownika
Systron
rekomendowany doradca
Posty: 154
Rejestracja: 25 lut 2009, 21:23
Lokalizacja: małopolska
Kontaktowanie:

autor: Systron » 27 lut 2009, 21:43

Wielu ludzi kojarzy pompę ciepła, jako coś nieosiągalnego ekonomicznie.
Droga pompa ciepła jest już niestety mitem. Koszt instalacji, przy odpowiednim wcześniejszym zaplanowaniu inwestycji, jest tylko od 30-50% wyższy od kosztów instalacji tradycyjnych. Stwierdzenie, że inwestycja taka się nigdy nie zwróci jest błędne. Przy obecnych warunkach cenowych alternatywnych nośników energii (gaz, olej opałowy) i przy dobrze zaplanowanym systemie inwestycja zwraca się w przeciągu kilku lat. Warunkiem zastosowania pompy ciepła jest posiadanie zasobów energii cieplnej w otaczającym nas środowisku. Warunek ten spełniony jest zawsze. Jednak w zależności od lokalizacji obiektu zachodzą różne możliwości jej wykorzystania. Różnorodność ofert na rynku pozwala nam dobrać odpowiedni dla nas system w zależności od zapotrzebowania na energie oraz możliwości wykorzystania dolnego źródła, którym może być: powietrze, woda lub ziemia.
Powodzenie tego rozwiązania nie kryje się na wyborze rewelacyjnych typów pomp ciepła, ale w kompleksowym rozwiązaniu całego systemu grzewczego wraz z właściwą konstrukcją i technologią domu.

Dla osiągnięcia niskich kosztów instalacyjnych i eksploatacyjnych systemu ogrzewania pompą trzeba spełnić następujące warunki:

Na etapie projektowania:

1. Odpowiednio usytuować budynek na działce, tak, aby zarezerwować odpowiedni obszar pod kolektor gruntowy. Średnio wielkość obszaru powinna być 2x większa niż powierzchnia grzewcza.

2. Odpowiednia dobrać konstrukcje budynku, a w szczególności podłogi. Powinna się ona charakteryzować dużą bezwładnością (pojemnością) cieplną), co pozwala korzystać z poboru energii elektrycznej głównie w tańszej strefie nocnej. Takim rozwiązaniem jest wodne ogrzewanie podłogowe, które jest świetnym buforem ciepła. W systemie tym nie potrzebujemy montować dodatkowych zbiorników buforowych. Ciepło oddawane jest bezpośrednio z pompy ciepła do krążącego w podłodze płynu. Różnica temperatur rzędu 35 C pomiędzy źródłem górnym i dolnym jest wtedy optymalna do pracy pompy ciepła. Dzięki czemu współczynnik sprawności pompy ciepła tzw. COP, może osiągnąć wysokie wartości rzędu 5. Co oznacza, że z 1kWh włożonej energii elektrycznej możemy uzyskać 5 kWh energii na ogrzanie budynku.

3. Przewidzieć dwutaryfowy licznik energii elektrycznej, co pozwala zaoszczędzić nawet 50% kosztów eksploatacyjnych.

4.Nie projektować kominów spalinowych i wentylacyjnych w kotłowni, drzwi ognioodpornych i innych zabezpieczeń ognioodpornych, przyłączy gazu czy zbiorników oleju.

Na etapie wykonania:

1. Prawidłowo określić zapotrzebowanie cieplne budynku- OZC

2. Wybrać odpowiednie możliwe dolne źródło dla pompy ciepła

3. Dobrać odpowiednią pompę ciepła do OZC i rodzaju źródła ciepła

4. Wykonać prawidłowo dolne źródło

5. Wykonać prawidłowo ogrzewanie podłogowe.

Jeśli warunki te podstawowe będą spełnione to powodzenie sukcesu z pompą ciepła jest gwarantowane.

Pozdrawiam
P.S Podziwiam Grygora :P

zmarek
Początkujący
Początkujący
Posty: 32
Rejestracja: 29 cze 2008, 20:39
Lokalizacja: Katowice

autor: zmarek » 02 mar 2009, 22:38

Ciekawe rozwiązanie to piece jonowe. COP gwarantowany przez producenta to 3,6 ale koszt na poziomie 6000 to jekieś 4 razy taniej niż pompy ciepła (nie wspomne o rekultywacji połowy ogrodu, czego nikt tu nie wymienia w kosztach, a zapewniam, że wychodowanie zwykłej trawy na tak zniszczonej ziemi jest bardzo drogie). Za taką kwotę będę grzał dom przez 6 lat gratis, a potem niewiele drożej. No i ten serwis - proszę pamiętać, że roczny koszt konserwacji pompy to 1000 zł (firma SEKUT) - i tu już jest taniej w piecach jonowych - praktycznie nie ma kosztów serwisu. Ja rocznie za gaz z ciepłą wodą użytkową i gotowaniem płacę 3000 (160 m2) serwis co 2 lata 200 zł przy koszcie pieca 7500 zł (z osprzętem). I jeszcze jeden mały problem. Zdaża się, że pompa w użykowaniu okazuje się za słaba. Bo jest co najmniej kilka czynnków które przy dobieraniu pompy się szacuje, a życie bywa przekorne. Za suchy grunt, za dużo mostków temicznych w budynku, za dużo chciał oszczędzić inwestor lub instalator. I zamiast pompy ciepła, mamy grzłke elektryczną, tyle że za 30 000. Jestem trochę złośliwy, ale pompa ciepła w dzisiejszej wersji i cenie nie jest żadną rewelacją. Pozdrawiam.
Rodzina oferowanych powłok izolacyjnych posiada wyjątkową i unikalną charakterystykę, która daje w zastosowaniach przemysłowych (i nie tylko) zasadnicze oszczędności energii, żywotność, sprawność w aplikacji i użytkowaniu.

GrygorXXL
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 58
Rejestracja: 26 cze 2006, 21:35
Lokalizacja: Warmińsko-Mazurskie

autor: GrygorXXL » 02 mar 2009, 23:39

Uwagi słuszne w 100%, pompa ciepła nie jest idealnym rozwiązaniem, bo takie nie istnieje. Ten koszt konserwacji, to dość dziwna wartość. Szczerze mówiąc pracująca jednostka, która została prawidłowo zamontowana, po wyczyszczeniu filtrów w instalacji nie wymaga w późniejszym okresie żadnych przeglądów czy konserwacji. Oczywiście każda firma, w tym i firma o której Pan pisał chce zarabiać i pewnie stąd ta opłata.
Mostki termiczne i inne czynniki zewnętrzne mają chyba taki sam wpływ na każde źródło ciepła? Koszt rekultywacji trawnika? W końcu to od inwestora zależy czy chce akurat w taki sposób odbierać energię z otoczenia. W końcu może choćby zastosować odwierty, studnie czy powietrze i pompa nie będzie miała żadnego wpływu na jego trawnik. Dlatego ważne jest aby niezależnie od źródła ciepła na jakie się zdecydujemy wybrać wykonawcę który ma odpowiednie kwalifikacje. Z całą pewnością przewidzi rodzaj gruntu, czy jeszcze inne czynniki.
Nie sądzę też aby trzeba było od razu zakładać, że wszyscy na danej budowie z całą pewnością tylko psują a ich główne zajęcie to produkcja mostków termicznych. Myślę, że każda szanująca się firma chce swoją pracę wykonać jak najlepiej.
A co do systemu ogrzewania o którym Pan wspomniał, proponuję założyć nowy wątek i rozpocząć dyskusję na jego temat. Z całą pewnością będę śledził z zainteresowaniem.

Także pozdrawiam
P.I.M. INMONT Sp. z o.o.

Awatar użytkownika
HenoK
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1180
Rejestracja: 03 gru 2008, 13:17

autor: HenoK » 05 mar 2009, 12:03

zmarek pisze:Ciekawe rozwiązanie to piece jonowe. COP gwarantowany przez producenta to 3,6 ale koszt na poziomie 6000 to jekieś 4 razy taniej niż pompy ciepła (nie wspomne o rekultywacji połowy ogrodu, czego nikt tu nie wymienia w kosztach, a zapewniam, że wychodowanie zwykłej trawy na tak zniszczonej ziemi jest bardzo drogie). Za taką kwotę będę grzał dom przez 6 lat gratis, a potem niewiele drożej.
Skąd wziąłeś to COP pieców jonowych równe 3,6 ?
Na stronie yox-pol.wroclaw.pl/ekologia.html jest ciekawe wyliczenie :
MODERATORY ZIMNOPLAZMOWE jako źródło ciepła do CO i CWU "JOGI"

Może nie jest on zbyt urodziwy, ale za to ma wiele niewątpliwych zalet, jak choćby ; najwyższą z możliwych sprawność energetyczną (99,999 %) ; Najwyższą z możliwych skuteczność cieplną ( z 1 kilowatogodziny energii elektrycznej uzyskujemy 3,6 kJ ciepła w czynniku grzewczym )
.....
A teraz trochę cyfr :
Aby uzyskać 27 kW ciepła z np. oleju opałowego należy zużyć w bardo dobrym kotle kondensacyjnym ( katalogowo około 3 litrów oleju na godzinę ) podczas gdy w analogicznych okolicznościach Aparat "JOGI" zużyje 7.5 kwh energii elektrycznej.Koszty energii elektrycznej przeznaczonej na cele grzewcze można jeszcze obniżyć podpisując umowę z Zakładem Energetycznym o udostępnienie tzw. II taryfy oraz zastosować w systemie grzewczym akumulator cieplny.

Zapewne to 3,6 wziąłeś za COP ? :lol: :lol: :lol:
Jednostką ciepła (energii) nie jest kW, tylko kJ lub kWh.

Niestety COP dla tego rozwiązania wynosi tylko, czy aż : 0,99999 :(.
Żeby uzyskać 27 kWh ciepła w aparacie "JOGI" trzeba zużyć ok. 27kWh energii elektrycznej.

08111976
Aktywny
Aktywny
Posty: 294
Rejestracja: 18 maja 2008, 13:10

autor: 08111976 » 05 mar 2009, 20:33

Wogóle na stronie piszą bzdury. 1kWh to 1000 N*m*h/s ,a to 1000*N*m*3600s/s ,co daje 3600000 N*m czyli 3600kJ. A więc 1kWh=3,6MJ, a nie 3,6kJ, przy założeniu sprawności 100%, a nie 99,999 %, więc nie wiem czy jest sens rozmawiać z dostawcą rozwiązań, który na swojej stronie wypisuje takie głupoty, świadczące o jego totalnej niewiedzy, pomijając już tekst o 27kW ciepła, którego chyba nikt nie zrozumie, gdyż kW to jednostka mocy.
Wracając do COP to jeszcze zupełnie inny wskaźnik, który w tego typu urządzeniach nie ma zastosowania.

Awatar użytkownika
luxus
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 457
Rejestracja: 22 gru 2007, 20:29
Lokalizacja: CK

autor: luxus » 12 mar 2009, 20:40

ciekawy poscik....

Awatar użytkownika
HenoK
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1180
Rejestracja: 03 gru 2008, 13:17

autor: HenoK » 13 mar 2009, 13:06

luxus pisze:ciekawy poscik....
Okres Wielkiego Postu, to i posty ciekawe :wink: .

edwards
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 31 mar 2009, 19:59
Lokalizacja: Bydgoszcz

autor: edwards » 31 mar 2009, 20:54

Witam wszystkich inwestorów, instalatorów, sprzedawców, projektantów oraz pozostałych czytelników niniejszego temaciku o pompach ciepła. Ponieważ pierwszy raz goszczę na tym forum ( w pewnym sensie z przypadku) zapewniam że nie ostatni ( przynajmniej jeżeli chodzi o moje intencje) :) .
Szanowni Państwo. Rozumiem że natura człowieka jest bardzo skomplikowana, rozumiem że mentalności z dnia na dzień zmienić się nie da a praw fizyki zmieniać nam nie wolno. Żyjemy wszyscy na tej samej planecie i każdy kto buduje lub zamierza budować własny dom powinien zrobić wszystko aby był przyjazny dla niego samego oraz dla przyrody z uwzględnieniem następnych pokoleń. Tyle na wstępie.
Odnosząc się do wielu postów szanownych forumowiczów proszę za każdym razem gdy ktoś zapragnie krytykować pompy ciepła aby pamiętał o prawach fizyki oraz o prawie Murphy'ego : jeżeli coś może się zepsuć to napewno się kiedyś zepsuje. Odnosi się to do wszystkiego co człowiek zbuduje i na czym zarabia. Taka sobie prosta filozofia ale jak wymowna.
Nie zauważyłem nic ( możliwe że przeoczyłem) na temat pomp ciepła rodem ze Szwecji które będą moim zdaniem przebojem rynku w niedługim czasie. Polecam odwiedzenie strony: www.octopusenergi.pl Jak zapewne sami Państwo sprawdzą (polecam przeczytanie wszystkiego z tej powyższej strony) jest to urządzenie które w stosunku do innych znacznie różni się sposobem pozyskiwania ciepła, parametrami i co ciekawe jest bardzo prostym urządzeniem. "przefajnowanie" elektroniką wielu urządzeń nie wychodzi im na dobre a dla nas klientów jest kosztowne. Szanowni Państwo. To jest interes- każdy chce zarobić na tych trendach ekologicznych i wahaniach cenowych paliw nieodnawialnych. Jedyną alternatywą na przyszłość jeśli chodzi o źródła energii dla nas czyli tych którzy mieszkają w domach lub je budują ( lub planują budowę) będzie energia elektryczna. Wszytkie inne paliwa są mało efektywne i trujące ( węgiel, gaz, olej, drewno itp), drogie i drożejące, kłopotliwe dla nas pod każdym względem. Chcemy mieszkać spokojnie, wygodnie, tanio...Najlepszym rozwiązaniem zatem jest pompa ciepła - powietrze/woda która współpracuje z ogrzewaniem podłogowym, instalacją solarną, kominkiem z płaszczem wodnym ( mam ogromny sentyment do ognia w kominku - coś wspaniałego) oraz wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła a to wszystko jest zamontowane w domu dobrze izolowanym termicznie, możliwie dobrze usytuowanym względem stron świata o zwartej zabudowie. Może to być dom prawie pasywny, bliski jego założeniom ale z pewnością zaprojektowany przez dobrego znawcę tematu - architekta. Instalacje również muszą być zaprojektowane profesjonalnie. Żadne forum nie załatwi nam fachowego projektu. Inwestor musi współpracować z projektantami, musi wiedzieć czego oczekuje od domu oraz od samego pojektanta. Ze smutkiem stwierdzam że niewielu mamy pasjonatów tego rodzaju którzy są w stanie zaproponować profesjonalnie wykonany projekt systemu ogrzewania wykorzystującego pompę ciepła. Katastrofą jest natomiast poziom umiejętności większości (znacznej) instalatorów. Wiem co piszę ( nie odwrotnie). Brak odpowiednich szkoleń, źródeł pozyskiwania wiedzy oraz zwykłe " będzie pan zadowolony". Są jednak pasjonaci, są dobrzy projektanci i dobrzy fachowcy. Trudno ich znaleźć a im znaleźć czas jak już my ich znajdziemy. Ale warto. Warto wydać pieniądze ( tylko pieniądze) na przyjemność uzyskiwaną w przyszłości i same oszczędności. A prawo Murphy'ego i tak będzie trwało gdzieś przy nas. Wesołych Świąt.
edwards

Awatar użytkownika
Systron
rekomendowany doradca
Posty: 154
Rejestracja: 25 lut 2009, 21:23
Lokalizacja: małopolska
Kontaktowanie:

autor: Systron » 31 mar 2009, 21:16

edwards pisze: Nie zauważyłem nic ( możliwe że przeoczyłem) na temat pomp ciepła rodem ze Szwecji które będą moim zdaniem przebojem rynku w niedługim czasie.
Jest to urządzenie które w stosunku do innych znacznie różni się sposobem pozyskiwania ciepła, parametrami i co ciekawe jest bardzo prostym urządzeniem. "przefajnowanie" elektroniką wielu urządzeń nie wychodzi im na dobre a dla nas klientów jest kosztowne.

Jakim to sposobem pozyskiwania się różni bo nie za bardzo rozumiem 8) i jakiesz osiągi maja te pompy?

Wszytkie inne paliwa są mało efektywne i trujące ( węgiel, gaz, olej, drewno itp), drogie i drożejące, kłopotliwe dla nas pod każdym względem.

Akurat tak do końca nie jest, poniewaz en. elektryczną pozyskujemy kotlowniami węglowymi.

Chcemy mieszkać spokojnie, wygodnie, tanio...Najlepszym rozwiązaniem zatem jest pompa ciepła - powietrze/woda która współpracuje z ogrzewaniem podłogowym, instalacją solarną, kominkiem z płaszczem wodnym ( mam ogromny sentyment do ognia w kominku - coś wspaniałego) oraz wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła a to wszystko jest zamontowane w domu dobrze izolowanym termicznie, możliwie dobrze usytuowanym względem stron świata o zwartej zabudowie. Może to być dom prawie pasywny, bliski jego założeniom ale z pewnością zaprojektowany przez dobrego znawcę tematu - architekta.

Kto projektuje dom pasywny i jednocześnie tyle zródeł energii? Chyba jakiś kiepski projektant 8)

Instalacje również muszą być zaprojektowane profesjonalnie. Żadne forum nie załatwi nam fachowego projektu. Inwestor musi współpracować z projektantami, musi wiedzieć czego oczekuje od domu oraz od samego pojektanta. Ze smutkiem stwierdzam że niewielu mamy pasjonatów tego rodzaju którzy są w stanie zaproponować profesjonalnie wykonany projekt systemu ogrzewania wykorzystującego pompę ciepła. Katastrofą jest natomiast poziom umiejętności większości (znacznej) instalatorów. Wiem co piszę ( nie odwrotnie). Brak odpowiednich szkoleń, źródeł pozyskiwania wiedzy oraz zwykłe " będzie pan zadowolony". Są jednak pasjonaci, są dobrzy projektanci i dobrzy fachowcy. Trudno ich znaleźć a im znaleźć czas jak już my ich znajdziemy. Ale warto. Warto wydać pieniądze ( tylko pieniądze) na przyjemność uzyskiwaną w przyszłości i same oszczędności.

Z tym się zgodze :) Pozdrawiam



Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Dot [Bot] i 40 gości

Gotowe projekty domów