POMPA CIEPŁA - OPINIE

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

GrygorXXL
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 58
Rejestracja: 26 cze 2006, 21:35
Lokalizacja: Warmińsko-Mazurskie

autor: GrygorXXL » 02 lis 2008, 9:54

Rozumiem, że te żarówki które miały w założeniu producenta 8 letnią trwałość nie miały gwarancji? No i kontynuując tok rozumowania dziwię się, że produkt z 2 letnią gwarancją nie padł dwa dni po jej wygaśnięciu!
A tak poważnie, to przecież okres gwarancji nie jest po to aby podać czas bezawaryjnej pracy sprzętu, a po to aby podać czas przez jaki producent przejmuje koszty naprawy na siebie! Często odnoszę wrażenie, że w mniemaniu wielu osób dłuższy okres gwarancji oznacza, że urządzenie dłużej będzie pracować bezawaryjnie.
Ja sam nie raz byłem świadkiem awarii sprzętu np tydzień po zakupie i co robił producent?
Naprawiał sprzęt na swój koszt. Taka jest rola gwarancji.
Przecież jak popatrzymy na cały sprzęt jaki mamy to pewnie, że każdy znajdzie i sprzęt który mu się zepsuł na gwarancji i taki który padł zaraz po, ale sądzę że będzie to bardzo niewielka liczba sztuk w porównaniu do tego sprzętu który mamy i służy nam jeszcze bardzo długo po zakończeniu okresu gwarancji.
Nie dajmy się zwariować.
P.I.M. INMONT Sp. z o.o.

08111976
Aktywny
Aktywny
Posty: 294
Rejestracja: 18 maja 2008, 13:10

autor: 08111976 » 02 lis 2008, 14:16

Nie ma znaczenia czy pompa ciepła bedzie działać bezawaryjnie rok czy 50 lat. Jeśli obliczamy koszt zwrotu z inwestycji nie może on być dłuższy niż okres gwarancji, inaczej obliczenia nie mają sensu, gdyż należałoby do nich dodać koszty napraw których nie możemy przewidzieć. Taki jest moje zdanie i tyle. (zresztą zwrot na poziomie 5 lat to żaden zwrot z kilku powodów:

1. Nie jesteśmy w stanie przewidziecjak po takim czasie bedą wyglądały proporcje nośników energii, więc obliczenia są aktualne tylko na obecny moment.
2. Po takim okresie nie ma żadnego problemu z zainwestowaniem wydanej kwoty w narzędzia finansowe i uzyskaniem 100% zysku, więc po co się szarpać.

Dlatego jak napisałem, jeśli zamontuje u siebie pompę ciepła co jest bardzo prawdopodobne to na pewno nie w nadziei, że mi się to kiedyś zwróci.

filipki
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 30 gru 2008, 10:45

autor: filipki » 30 gru 2008, 10:53

Witam, też borykam sie z problemem czy zainstalować pompe ciepła, a jestem kompletnym laikiem w tej sprawie.
chciałabym zasięgnąć opinii czy jest jakaś róznica w ogrzewaniu podłogowym czy grzejnikowym przy użyciu pompy ciepła?
Słyszałam już różne opinie, m.in. że najbardziej ekonomiczne przy pompie ciepła jest ogrzewanie podłogowe (pytanie tylko jaka jest różnica cenowa z ogrzewaniem przez grzejniki ), i że przy pompie ciepła potrzebne są specjane (co oznacza droższe) grzejniki.
czy faktycznie tak jest?
Zaznaczam, że rozważane ogrzewanie to pompa ciepła i eko-groszek.

GrygorXXL
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 58
Rejestracja: 26 cze 2006, 21:35
Lokalizacja: Warmińsko-Mazurskie

autor: GrygorXXL » 30 gru 2008, 19:40

Oczywiście, że są różnice. Ogrzewanie podłogowe to niższe rachunki za eksploatację, niestety wyższe koszty założenia. W zamian za wydane pieniądze otrzymujemy zdecydowanie wyższy komfort życia w naszym nowym domu.
Różnica w procentach to już może być zależne od wykonawców i tego z czego i jak robią podłogówki oraz jak nimi sterują. Od kilkunastu pewnie i do 100% drożej za podłogówkę.
Coraz częściej ludzie decydują się na rewersyjne pompy ciepła. Taka pompa ma możliwość odwrócenia obiegu i zamiast grzać budynek może go zacząć chłodzić.
Znacznie podnosi komfort w letnie upały, ale wymaga też w zależności od rozwiązania często dołożenia dodatkowych modułów sterowania do potrzeb chłodzenia. Co jeszcze zwiększy ewentualną różnicę w cenie grzejnik kontra podłogówka.
Przez typowe grzejniki nie da się zrealizować funkcji chłodzenia.
Pompa ciepła nie potrzebuje specjalnych grzejników. Ważne jest to, aby osoba dobierające grzejniki przeliczyła odpowiednio ich moc, tak aby grzejniki mogły pracować na odpowiednio niższym parametrze temperatury wody.
Odnosząc się do rozważania pomiędzy eko-groszkiem a pompą ciepła, zwracam uwagę na niewielką różnicę pomiędzy kosztami eksploatacji i bardzo wielką w komforcie eksploatacji.
Eko-groszek to niestety dalej tylko węgiel. Wymaga obsługi, odrębnej kotłowni, składu opału, czyszczenia i wielu innych czynności które nie występują w przypadku pompy ciepła. Reasumując, obydwa źródła są "tanie", ale w przypadku pompy mamy jeszcze komfort na najwyższym poziomie, że o bezpieczeństwie i braku spalin nie wspomnę.
Niestety w zamian za to wyższa cena za zrobienie systemu.
Zobaczymy jak opinie innych forumowiczów!
Najlepszego w Nowym Roku!
P.I.M. INMONT Sp. z o.o.

filipki
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 30 gru 2008, 10:45

autor: filipki » 05 sty 2009, 14:45

GrygorXXL dziękuje za odpowiedź :)

a czy warto robić tez podłogówke na poddaszu użytkowym? nie będzie wtedy za duszno na parterze jak będzie grzało i z podłogi i z sufitu?

GrygorXXL
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 58
Rejestracja: 26 cze 2006, 21:35
Lokalizacja: Warmińsko-Mazurskie

autor: GrygorXXL » 05 sty 2009, 16:10

Nie będzie za duszno.
Instalacja ogrzewania podłogowego na piętrze nie rozgrzewa sufitu poniżej, gdyż jest od niego izolowana płytami styropianowymi. na których ułożone jest ogrzewanie podłogowe. Przy dobrze starowanej podłogówce, temperatura posadzki jest tak sterowana aby uzyskać żądaną temperaturę pomieszczenia, więc jeśli w jednym z pomieszczeń w budynku zacznie wzrastać temperatura (np. na skutek słońca świecącego w okno), to automatyka powinna ograniczyć, lub nawet całkowicie zamknąć przepływ ciepłej wody przez podłogę w tym pomieszczeniu tak, aby otrzymać nastawioną na regulatorze temperaturę.
P.I.M. INMONT Sp. z o.o.

Indiana
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1455
Rejestracja: 25 paź 2008, 19:36

autor: Indiana » 05 sty 2009, 16:16

Siłownik do sterowania pojedynczym obiegiem w podłogówce kosztuje 88zł :wink: , do tego sterowniczek za 100 zł i już nie będzie za gorąco na poddaszu :wink:
Na dodatek rurki układa sie na styropianie miedzy innymi po to, by nie grzać sufitem.
Szkoda mieszać systemów ogrzewania (podłogówka z grzejnikami), szczególnie myśląc o montażu PC - każde zwiększenie temp. zasilania instalacji (wyższa temp jest wymagana do grzejników) to znaczny spadek sprawności pompy ciepła....

filipki
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 30 gru 2008, 10:45

autor: filipki » 06 sty 2009, 8:03

Dziękuję bardzo, jak już wspomniałam jestem kompletnym laikiem w tym względzie i kazda uwaga jest dla mnie bardzo cenna :) Pozdrawiam

filipki
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 30 gru 2008, 10:45

autor: filipki » 06 sty 2009, 9:56

Jeszcze chciałam zapytać czy nie zamarznę jak na podogowe ogrzewanie położę panele? Słyszalam, że są specjalne panele na podłogówkę, ale to zawsze drewno, a to przeciez dobry izolator

GrygorXXL
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 58
Rejestracja: 26 cze 2006, 21:35
Lokalizacja: Warmińsko-Mazurskie

autor: GrygorXXL » 06 sty 2009, 13:12

Może Pani spokojnie planować położenie paneli na ogrzewanie podłogowe.
Proszę tylko poinformować sprzedawcę paneli, że mają pracować z ogrzewaniem podłogowym przed dokonaniem zakupu iz pewnością nie będzie problemu.
P.I.M. INMONT Sp. z o.o.

jacbak7870
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 83
Rejestracja: 13 mar 2008, 9:49
Lokalizacja: Olesno

autor: jacbak7870 » 06 sty 2009, 22:48

dlaczego nikt z was nie wspomina o współczynniku COP ,temperaturach dla jakich on jest podany.
przeliczając czas pracy pompy w zimie zakładam że będzie ona pracowała ok 10 godzin dziennie dla temperatury na zewnątrz -5 a na wyjściu 55 COP wyniesie ok 2
W takim przypadku jeżeli pompa będzie miała 10kw zużyjemy ok 25kw x 0,5zł to jest 12,5 x30 dni =375zł .Pompa 10kw starczy na ok 100m kwadratowych budynku.
Podziwiam instalatorów i handlowców którzy nie wspomimnają o zapotrzebowaniu energetycznym budynku do pompy ok 40w/m oraz tych którzy dają za przykład Szwecję tam 1kilowatka kosztuje ok 3grosze.

GrygorXXL
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 58
Rejestracja: 26 cze 2006, 21:35
Lokalizacja: Warmińsko-Mazurskie

autor: GrygorXXL » 07 sty 2009, 1:31

Pana obliczenia są jak najbardziej prawidłowe. Tylko dane wziął Pan do nich utopijne :)
Ciekawi mnie ten dobór temperatur. Jeżeli mamy budynek, który wymaga przy temperaturze zewnętrznej -5 stopni, wody na zasileniu układu grzewczego o temperaturze 55 stopni, to to nie jest budynek który możemy ogrzewać pompą ciepła powietrze woda jako wyłącznym ogrzewaniem, bo jakiej temperatury wody w układzie grzewczym będzie wymagał ten sam budynek przy temp. na zewnątrz -20 stopni? Taki budynek to proponuję albo pierw solidnie docieplić, albo zmienić grzejniki na większe, albo ogrzewać piecem węglowym, bo przy -20 to z całą pewnością potrzeba będzie znacznie mocniej rozgrzać grzejniki!
Jako przykład podam swój budynek, w którym przy aktualnej temperaturze zewnętrznej (-7) do zasilania układu C.O. podawana jest woda 40 stopni. Budynek ogrzewany grzejnikami, które wcześniej pracowały na kotle olejowym i bez żadnych modernizacji została podłączona pompa powietrze-woda. W budynku jest 23 stopnie (tak aktualnie wskazuje termometr)
Gdyby było tu ogrzewanie podłogowe, wystarczyłaby temperatura koło 30 stopni na zasileniu i z całą pewnością byłoby OK.
Druga sprawa to zapotrzebowanie budynku na ciepło.
Z całym szacunkiem! Szanowny Panie, jeśli budynek o powierzchni 100m2 przy temperaturze na zewnątrz ma zapotrzebowanie na poziomie 10kW to chyba ma Pan na myśli zamek w Malborku? Dzisiejsze budynki, jeśli mają być w jakimkolwiek, najmniejszym chociaż stopniu zgodne z normami budowlanymi, przy takiej powierzchni i temp. -20 stopni powinny mieć koło 5kW zapotrzebowania na ciepło!
Stąd twierdzę, że dane podane przez Pana to szczerze mówiąc jakieś ekstremum. Które zostało tutaj wypisane tylko po to aby sprowokować do odpowiedzi.
Proszę więc bardzo, odpowiadam.

Wracając do C.O.P pomp powietrznych, to zapraszam na przykład na stronkę
http://termometr.jestok.com i tu może sobie Pan zobaczyć na postawie faktycznych odczytów temperatur, jak kształtowała się temperatura dla miasta Olsztyn przez ostatnie dwa lata. Temperatury na poziomie -5 stopni celcjusza to naprawdę nie jest codzienność nawet na północy Polski. Nawet w zimę jest zazwyczaj na plusie, już nie mówiąc o wiośnie i jesieni. Zatem zakładając, że pompa ciepła będzie non stop pracować w takich warunkach to faktycznie wypada bardzo niekorzystnie, ale co będzie jak temperatura wzrasta np do 4 stopni powyżej zera a wodę grzejemy do 28 stopni bo mamy podłogówkę? C.O.P. mamy na poziomie 3,5 a nie 2. (dane pompy Alpha-InnoTec LW 120A)
W przypadku niskich temperatur pompy ciepła tego typu będą wspomagane grzałkami elektrycznymi. W moim przypadku jest to grzałka o mocy 9kW. Grzałka włącza się co jakiś czas aby dogrzać wodę w momencie gdy moc pompy w stosunku do zapotrzebowania budynku jest zbyt niska. W moim przypadku w momencie spadku temperatury poniżej -10 stopni.

Teraz jeśli chodzi o wysokość rachunków.
Dom ma powierzchni ogrzewanej 340 m2. 100m2 całkowicie ogrzewanej piwnicy, 100m2 parter, 100m2 piętro ze skosami i 40m2 ogrzewane poddasze z pełnym skosem.
Ani metra podłogówki, same grzejniki.
Jak był ogrzewany olejem, w zależności od zimy pochłaniał od 2500 tys litrów oleju w górę na rok. tyle np. było w zeszłym, myślę ciepłym roku, czasami dochodziło i do 4000 jak była mocniejsza zima.
A teraz pompa ciepła. 0d 13.11.08 do 13.12.08, bo w takich cyklach liczę zużycie. Prąd pobrany przez sprężarkę to 976,6 kWh (257 godzin pracy sprężarki), grzałka w tym czasie nie została włączona, co daje dla taryfy całodobowej 351,58zł za ogrzewanie tego budynku do temperatury 23 stopni z ciepłą wodą dla 5 osób. I to są fakty.
Pompa ciepła to Alpha-InnoTec LW 120A o mocy 12kW. (C.O.P. 3,2)
Oczywiście powyższe dane (moc i C.O.P.) dla temperatury zew +2 stopnie i temp C.O. 35 stopni.
Dodam, że budynek nie posiada innego ogrzewania. Poza oczywiście wbudowaną w urządzenie grzałką elektryczną o mocy 9kW.

Mam nadzieję, że te dane pomogą innym uczestnikom forum w realnej ocenie naszych opinii.
P.I.M. INMONT Sp. z o.o.

jacbak7870
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 83
Rejestracja: 13 mar 2008, 9:49
Lokalizacja: Olesno

autor: jacbak7870 » 07 sty 2009, 9:04

z całym szacunkiem ale opisy tego co pisał Pan na początku i teraz sa niezgodne i nie do końca prawdziwe. Zgadza się że przy oleju opałowym pompa ciepła wychodzi dobrze,ale nie mogę się zgodzić z tymi temperaturami które pan podaje. Przy tych parametrach CWU jest grzana grzałką .Współczynniki COP na każdym urządzeniu są podawane dla temperatur wyższych a przy niższych włączają się grzałki.
Proszę popatrzyć ile jest spraw sądowych o niedoinformowanie klienta jak to działa ,jestem pełen podziwu jeżeli pan przeszedł opału na pompe ciepła bez modernizacji instalacji i budynku chyba że był prawie pasywny.Proszę Panowie piszcie uczciwie prawdę chociaż jest bolesna.

jacbak7870
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 83
Rejestracja: 13 mar 2008, 9:49
Lokalizacja: Olesno

autor: jacbak7870 » 07 sty 2009, 9:08

proszę podziel sobie w sposób uproszczony ilość kilowatów przez czas pracy sprężarki .
Pompa ma moc 12kw i COP wychodzi ok 2 a nie 3,2 a co będzie gdy temperatura spadnie do -10 ?

GrygorXXL
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 58
Rejestracja: 26 cze 2006, 21:35
Lokalizacja: Warmińsko-Mazurskie

autor: GrygorXXL » 07 sty 2009, 11:41

Przy -10 ten model pompy dysponuje C.O.P. około 2,25 (napływ 35 stopni)
Aby już uściślić, to aby C.O.P zeszło do 2 temperatura musi spaść do -15
Teraz to dzielenie.
12 kW/3,75kW bo taką moc elektryczną ma sprężarka i uzyskujemy wynik 3,2.
Są to dane dla temperatury +2 stopnie.
Przy -5 jest to 9,37kW (moc) / 3,75 = 2,5 (C.O.P.)
Oczywiście przy temp. -10 moc grzewcza pompy będzie niższa.
3,75 x 2.25 (C.O.P.) = 8,43kW.
Te dane nie są moim wymysłem i każdy producent z całą pewnością udostępni je zarówno w formie tabel jak i wykresów.
Nie wiem, co Pan chce osiągnąć dzieląc ilość kW przez czas pracy sprężarki?
C.O.P. to wskaźnik efektywności urządzeń, pokazujący stosunek ilości energii pobranej do uzyskanej.
Jeśli można prosić o krótkie wyjaśnienie dokąd Pan zmierza dokonując takich obliczeń i co ma obrazować wynik?
Bo na pewno nie C.O.P, gdyż znając czas pracy sprężarki i jej moc dalej nie wiemy ile w danym okresie pompa wyprodukowała energii cieplnej. Wiemy tylko ile zużyła.
A co do ogrzewania C.W.U. to znacznie się Pan myli. Zapraszam na Mazury i będzie mógł Pan sam się przekonać, że można ogrzać wodę do 45 stopni za pomocą pompy ciepła powietrze-woda bez użycia grzałki także przy temperaturze poniżej zera. Oczywiście, że wraz ze spadkiem temperatury grzałka zacznie być włączana, ale nie jako wyłączne źródło ciepła, tylko jako dodatkowe. I tak jest.
Cieszę się że ma Pan tyle podziwu dla otaczającego Pana Świata, ale to naprawdę nie było trudne. Wystarczyło sprawdzić jaka jest potrzebna maksymalna temperatura wody w grzejnikach do tego aby przy niskich temperaturach było w domu wystarczająco ciepło.
W tym celu ustawiliśmy temp. wody na kotle na 50 stopni i tak działał jedną zimę.
W domu było ciepło, więc nie było obaw co do tego że taka temperatura wody wpływającej do układu może być zbyt niska.
Nie jest to i nie był nigdy dom pasywny. Wtedy kiedy był budowany, a było to 7 lat temu, naprawdę budowa domów pasywnych w Polsce była trudna. Jest to normalny dom, ze ścianami docieplonymi 15cm styropianu.
Co do nieścisłości o których Pan pisze, to proszę mi je podać i z całą pewnością je wyjaśnię. Jeśli chce Pan sprawdzać prawdziwość moich argumentów, to zapraszam do siebie, staniemy przed urządzeniem i sprawdzimy. Regulator zapisuje godziny pracy każdego źródła ciepła w systemie. I grzałek i sprężarek)
Zgadzam się, że błędem jest nieinformowanie przez sprzedawcę czy instalatora o jakichkolwiek parametrach instalacji i żadne z nich nie powinny być ukryte dla klienta.

Kłamstwo łatwo jest zarzucić. Możemy się teraz przekrzykiwać w nieskończoność. Nie ma to sensu. Nie mam zamiaru Pana przekonywać, że pompy ciepła są ok.
Są na tym forum osoby, które miały mały kontakt do tej pory z tymi urządzeniami a słuchając różnych opinii krążących wkoło postanowiły zainteresować się tematem.
Wolałbym aby wyniosły z naszej polemiki coś dla siebie, poza opinią że "pompa włącza grzałkę"

Aby uwiarygodnić swoją opinię, proszę napisać jaką pompę ciepła Pan użytkuje, opisać dom i możemy wtedy na podstawie różnych przypadków z którymi się spotkaliśmy coś pisać sensownego a nie wykrzykiwać hasła że coś jest be albo super, bo ja tak mówię.
Każdy tutaj ma swój rozum i wnioski wyciąga każdy sam.
P.I.M. INMONT Sp. z o.o.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 40 gości

Gotowe projekty domów