Piece akumulacyjne

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Redakcja
Redakcja
Posty: 5433
Rejestracja: 02 cze 2003, 8:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:
Piece akumulacyjne

autor: Redakcja » 16 lis 2012, 12:16

Decydując się na zastosowanie ogrzewania zasilanego prądem elektrycznym rozważmy zakup pieca akumulacyjnego. Piece akumulacyjne >>
Redakcja

robet14
Początkujący
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 24 lis 2011, 16:16
Piece akumulacyjne

autor: robet14 » 16 lis 2012, 12:16

Ciekawy artykuł, polecam wszystkim, którzy zastanawiają się nad ogrzewaniem elektrycznym. Osobiście korzystam z takich piecy zakupionych sklep.inproel.pl. Ogrzewanie jest stosunkowo nie drogie w eksploatacji dlatego ciągle znajduje zwolenników. Pozdrawiam

Andrzej_Cz
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 09 kwie 2012, 2:01
Lokalizacja: Stargard
Re: Piece akumulacyjne

autor: Andrzej_Cz » 16 lis 2012, 14:07

Dwa lata temu zlikwidowano kotłownię w blokach i musieliśmy przejść na ogrzewanie etażowe. Większość założyła piece/kotły natomiest ja wraz z dwoma rodzinami zdecydowaliśmy się na piece akumulacyjne. Mieszkanie 64 m2, trzy pokoje i jest super. Gdybym miał jeszcze raz się decydować to wybrałbym to samo. Warunek tylko to dobra taryfa, w tej chwili posiadam weekendową i jest OK.

Teraz natomiast szukam kotła do nowego domu, ale to już inny temat... :-(

r-tomas
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 17 lip 2012, 13:36

autor: r-tomas » 17 sty 2013, 9:24

Witam serdecznie zastanawiam się nad kupnem dynamicznych piecy akumulacyjnych. Mam pytanie jakiej marki najlepiej kupić, czy firmy Inproel np. tutaj http://sklep.inproel.pl/ czy może niemieckiej firmy Stiebel Eltron http://pieceakumulacyjne-stiebeleltron.pl/ . Proszę o porady i w miarę szybką odpowiedź.. Pozdrawiam

Kociol_net
Aktywny
Aktywny
Posty: 139
Rejestracja: 20 lip 2012, 7:05
Re: Piece akumulacyjne

autor: Kociol_net » 18 sty 2013, 15:00

Nie miałem styczności z tą firmą,więc ciężko mi cokolwiek o nich powiedzieć... Może podaj jaki budżet posiadasz,chcesz przeznaczyć na zakup pieca i wtedy doradzimy odpowiedni model.

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Piece akumulacyjne

autor: Enerbau » 20 sty 2013, 2:39

Piece akumulacyjne, to jedna wielka tragedia ogrzewania elektrycznego. Drugą z nich jest tradycyjne elektryczne ogrzewanie podłogowe. Wspólną cechą obu typów ogrzewań jest akumulacja energii cieplnej w piecu,albo w posadzce. Jest to najdroższy rodzaj ogrzewania. Nie ma droższego. Stąd też pokutująca w społeczeństwie opinia o drogim ogrzewaniu elektrycznym.
Ogrzewanie elektryczne nie musi być drogie, tylko trzeba wiedzieć co i czym można ogrzewać.
Warunkiem najtańszego ogrzewania elektrycznego jest skuteczna izolacja budynków i elektryczne ogrzewanie na podczerwień. Bliższe informacje na ten temat można znaleźć na naszej stronie internetowej.
Tak na marginesie... W Niemczech od 2019 roku będzie zabronione stosowanie ogrzewania przy pomocy pieców akumulacyjnych w budynkach posiadających więcej niż 5 jednostek mieszkalnych.
To stan na dzień dzisiejszy. Co będzie jutro, to tylko można się domyślać...

AdiK
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 333
Rejestracja: 20 sty 2013, 17:47
Re: Piece akumulacyjne

autor: AdiK » 20 sty 2013, 19:29

Enerbau pisze:Piece akumulacyjne, to jedna wielka tragedia ogrzewania elektrycznego. Drugą z nich jest tradycyjne elektryczne ogrzewanie podłogowe. Wspólną cechą obu typów ogrzewań jest akumulacja energii cieplnej w piecu,albo w posadzce. Jest to najdroższy rodzaj ogrzewania. Nie ma droższego.

użytkowałem piece akumulacyjne przez kilka sezonów grzewczych, ostatni sezon, 3 lata temu kosztował mnie ok. 1000zł (metraż 54m2), czy to drogo? Fakt, mieszkanie było bardzo ciepłe!
Akumulacja we wkładach magnezytowych stosowanych powszechnie w piecach akumulacyjnych a akumulacja ciepła w cienkiej warstwie kleju i kafli (podłogowe elektryczne) to niebo a ziemia, czyżby firma Enerbau tego nie wiedziała?

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Piece akumulacyjne

autor: Enerbau » 20 sty 2013, 20:05

Firma Enerbau wie doskonale co sprzedaje. Technika akumulacji ciepła przy pomocy grzałek i mat elektrycznych jest techniką z ubiegłego wieku. Kto dziś jeszcze stosuje tradycyjne elektryczne ogrzewanie podłogowe, ten będzie sam sobie winien jak zobaczy rachunek za prąd. Potem już tylko płacz i zgrzytanie zębów.
My propagujemuy nowoczesne ogrzewania na podczerwień. Elementem grzewczym są karbonowe folie grzewcze (pod panele, parkiet i sufity) oraz cienkoprzewodowe maty elektryczne (pod płytki ceramiczne). Rolą tych folii i mat jest nagrzewanie pomieszczeń, a nie szlicht betonowych. Oszczędza się energie porzez inteligentne sterowanie jej wytwarzaniem. Wytwarza się tylko tyle energii aby wystarczyło do nagrzania pomieszczenia do założonej temperatury. Nie ma czegoś takiego by nagrzewać coś na zapas i tracić na to energię.
Szczegółowe informacje o ogrzewaniu podczerwonym można znaleźć na naszej stronie internetowej.
Podaję też link do strony z kalkulacją zużycia energii http://www.enerbau.pl/kalkulacja.pdf

AdiK
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 333
Rejestracja: 20 sty 2013, 17:47
Re: Piece akumulacyjne

autor: AdiK » 21 sty 2013, 0:12

Enerbau pisze:Kto dziś jeszcze stosuje tradycyjne elektryczne ogrzewanie podłogowe, ten będzie sam sobie winien jak zobaczy rachunek za prąd. Potem już tylko płacz i zgrzytanie zębów.

Nie rozmawiamy o elektrycznym ogrzewaniu podłogowym tylko o piecach akumulacyjnych. To dwa różne sposoby ogrzewania choć oba na prąd. Piece wykorzystują o połowę tańszą energię elektryczną w II taryfie a maty elektryczne "żrą drogi prąd" przez 24h/dobę.

Enerbau pisze:Szczegółowe informacje o ogrzewaniu podczerwonym można znaleźć na naszej stronie internetowej.

No właśnie zaciekawiony wszedłem na Państwa stronę internetową, ale poza ogólnikami, żadnych "szczegółowych" informacji nie znalazłem :(
Czy mogę Państwa prosić o podanie orientacyjnego kosztu wykonania (lub kosztu samych materiałów) tego typu ogrzewania dla budynku jednorodzinnego o powierzchni np. 150m2. Chciałbym się też dowiedzieć, czy długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach ogrzewanych w ten sposób ma jakiś negatywny wpływ na organizm ludzki.

Enerbau pisze:Podaję też link do strony z kalkulacją zużycia energii http://www.enerbau.pl/kalkulacja.pdf

to żadna kalkulacja, tylko ogólnikowe przedstawienie kosztów ogrzewania jakiegoś budynku w Czechach. Proszę mi nie mieć za złe, ale zaglądając na Państwa stronę oczekiwałem czegoś więcej niż ekologiczno-ekonomiczne slogany.

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Piece akumulacyjne

autor: Enerbau » 21 sty 2013, 0:51

Gdyby Pan zechciał poklikać na inne linki, to by Pan te informacje znalazł.
Dla ułatwienia :http://www.enerbau.pl/index.php/promieniowanie-podczerwone
http://www.enerbau.pl/index.php/zdrowo- ... -i-ogrzewa
http://www.enerbau.pl/index.php/produkt ... dczerwnein
Piece akumulacyjne nie są sterowalne. Jeżeli w mieszkaniu będzie zimno, to trzeba będzie taki piec włączyć na 1 taryfie. Poza tym jaki jest sens intensywnego grzania w nocy, kiedy zwykle wtedy powinno obniżać się temperaturę w sypialni, aby lepiej spać. Rano też to samo. Wychodzimy do pracy, a wtedy nagrzany nocą piec grzeje puste mieszkanie!. Po południu robi już się chłodno. Gdyby piece akumulacyjne były tak energooszczędne, to by Niemcy nie wprowadzli od roku 2019 zakazu ich stosowania w budynkach mieszkalnych posiadających więcej niż 5 mieszkań.
Ogrzewanie na podczerwień nie funkcjonuje non- stop przez 24 godziny na dobę lecz inteligentnie reguluje temperaturę pomieszczeń włączając się tylko wtedy, jeżeli zachodzi taka konieczność.
Dom w Czechach jest domem wzorcowym. Podane tam coroczne zużycie energii odzwierciedla rzeczywiste zapotrzebowanie na energię mieszkającej tam trzy osobowej rodziny. Dom został zbudowany w technologii domów niskoenergetycznych o zapotrzebowaniu energetycznym na ogrzewanie w wysokości 40 kWh/m2/rok. To są dane prawdziwe i sprawdzone, a nie jakieś teoretyczne obliczenia. Trzeba też wziąść pod uwagę fakt że podane tam roczne zużycie energii
jest zużyciem całkowitym w tym ciepła woda użytkowa. Zużycie energii na ogrzewanie wynosi ok. 50% całej zużytej energii.
Jeżeli w szpitalach inkubatory z wcześniakami ogrzewane są właśnie podczerwienią, a starsi chodzą na lampy aby poprzez nagrzewanie podczerwienią złagodzić dolegliwości reumatyczne, to jak może ono szkodzić? Innym przykładem może być Słońce. Wszyscy lubimy się w jego promieniach wygrzewać, a te promienie są promieniowaniem podczerwonym. Proszę nie mylić z promieniowaniem ultrafioletowym, które opala, a w nadmiarze może powodować raka.
Jeżeli chodzi o koszt folii grzewczych do domu, to proszę skontaktować się w tej sprawie mailowo z naszym działem sprzedaży. Informacji handlowych nie udzielamy na forum.
Jeżeli potrzebuje pan szczegółowych informacji technicznych, to takich informacji udziela konsultant techniczny również drogą mailową. Adresy znajdzie Pan na naszej stronie pod linkiem
Kontakt.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Piece akumulacyjne

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 21 sty 2013, 9:39

Nie rozmawiamy o elektrycznym ogrzewaniu podłogowym tylko o piecach akumulacyjnych. To dwa różne sposoby ogrzewania choć oba na prąd. Piece wykorzystują o połowę tańszą energię elektryczną w II taryfie a maty elektryczne "żrą drogi prąd" przez 24h/dobę.

Po pierwsze - nie o połowę a 1/4 - połowę ceny kWh to przesył - a ten jest w normalnej cenie
Po drugie - przy drugiej taryfie ta pierwsza jest droższa - wiec reszta, rzeczy chodzi drożej
Po trzecie - piec dynamiczny naładowany ma temperaturę obudowy 70-60 st więc grzeje nawet jak w pokoju jest +30.
_ tak więc piece akumulacyjne można rozpatrywać bardziej w kategoriach ułomności intelektualnej niż ekonomii czy komfortu.

rudyjanosik
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 23 sty 2013, 8:52
Re: Piece akumulacyjne

autor: rudyjanosik » 23 sty 2013, 8:58

Enerbau pisze:Gdyby piece akumulacyjne były tak energooszczędne, to by Niemcy nie wprowadzli od roku 2019 zakazu ich stosowania w budynkach mieszkalnych posiadających więcej niż 5 mieszkań.

Mogę prosić o linki do stron www z taką informacją?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Piece akumulacyjne

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 23 sty 2013, 10:08

1000zł za 54m2 ... to faktycznie nie drogo . Mam w starej kamienicy 55m2 wszystko na prąd (grzanie woda klima... ) 2 osoby - od 01 01 2012 do 31 12 2012 stal licznika wykazał 3240 kWh ( cena brutto z przesyłem 0.51zł) .
Ogólnie piece akumulacyjne są nieekonomiczne, bo dokładne pomiary wykazały, że straty wynikające z większej produkcji ciepła przekraczają zyski z II taryfy.

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Piece akumulacyjne

autor: Enerbau » 23 sty 2013, 14:04

rudyjanosik pisze:
Enerbau pisze:Gdyby piece akumulacyjne były tak energooszczędne, to by Niemcy nie wprowadzli od roku 2019 zakazu ich stosowania w budynkach mieszkalnych posiadających więcej niż 5 mieszkań.

Mogę prosić o linki do stron www z taką informacją?


Z przyjemnością spełniam prośbę:
http://www.heizsparer.de/heizung/heizun ... herheizung

Przy okazji pozwolę sobie zacytować z powyższej strony, porównanie zalet i wad ogrzewania akumulacyjnego.
Zalety
- niskie koszty inwestycyjne
- prosta instalacja
- małe zapotrzebowanie na miejsce
- niepotrzebne przyłącze gazowe
- brak komina
- niskie koszty przeglądów

Wady
- bardzo zła wydajność
- bardzo wysokie koszty energii
- II taryfa nie wszędzie dostępna
- bardzo wolna reakcja (np. przy zmianie pogody)
- słaby komfort cieplny z powodu silnej konwekcji
- słabe promieniowanie cieplne (podczerwone}

A tu link do informacji o ogrzewaniu podczerwonym.
http://www.enerbau.pl/index.php/zdrowo- ... -i-ogrzewa

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Piece akumulacyjne

autor: Enerbau » 25 sty 2013, 2:27

Panie Heńku, skończ Pan, wstydu oszczędź :wink:
Trzeba iść z duchem czasu, a nie tkwić wiecznie w przeszłości. Tak jak piece kaflowe i ogrzewanie węglem odchodzą powoli do lamusa historii, tak piece akumulacyjne (jakie by one nie były) nie mają szans na dzisieszym rynku ogrzewań. Trzeba prawdzie spojrzeć w oczy, a nie trzymać się dawno minionych standartów. Dzisiaj, nowoczesne ogrzewanie elektryczne, to ogrzewanie na podczerwień.
Czy to panele, czy maty grzejne, czy też karbonowe folie grzewcze. Wszystkie te rodzaje ogrzewania mają jeden punkt wspólny. Są energooszczędne, czego niestety nie można powiedzieć o piecach akumulacyjnych. Czas na zmianę podejścia do sprawy i uwolnienie energii elektrycznej od piętna najdroższego medium grzewczego.
Starożytne elektryczne systemy grzewcze jak: piece akumulacyjne, dmuchawy, tradycyjne elektryczne ogrzewanie podłogowe, piece olejowe były kiedyś szczytem techniki. Dziś jest to muzeum techniki.
Kto jeszcze tkwi w tej historii, to sam jest sobie winien.
Czas na zmianę podejścia do sprawy i racjonalne zachowanie. Zamiast na siłę wciskać ludziom
przestarzałą technologię, lepiej zainwestować w przyszłość. Klienci będą wdzięczni.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 97 gości

Gotowe projekty domów