piec na ekogroszek - ranking

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

TeCe
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 317
Rejestracja: 01 mar 2008, 21:45

autor: TeCe » 25 wrz 2008, 10:53

Odnośnie spalania miału - oszczędnośc wcale nie równa się różnicy w cenie. Jest brudno, spalanie jest większe, i miał musi być klasyfikowany.

Miał da się spalić całkiem, sprawnie w przypadku obrotowej retory, rusztu obrotowego, siódmej generacji itd ale nie jest to już ta wygoda co w przypadku eko-groszku.

Obecnie uważam, że do miału jednak zdecydowanie tłokowiec.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
hmm

autor: Jarecki79 » 25 wrz 2008, 16:29

TeCe w 100% popieram, w podajnikach obojętnie czy ślimakowych czy tłokowych zawsze lepiej spala się ekogroszek. Z tym pid nie ma problemu. Jest bardziej czysto, dłużej się pali i zdecydowanie lepiej się wypala, powstaje mniej sadzy. Miał jest tańszy, ale kosztem jakości.

Do użytkownika Zulaga
Jak Pani myśli o Brucerze to w przypadku opalania eko pid sobie poradzi, z miałem raczej średnio. Przy mieszaniu eko z miałem efekt jest średnio zadawalający przy spalaniu samego miału w brucerze na pid mniej jak średnio zadawalający.. Obrazowo powiem,że przy brucerze z pid i kiepskim miale środek paleniska jest czarny, opał spala się tylko na bokach i spada więcej szlaki jak przy ręcznej nastawie klasycznego sterownika. Jeżeli ktoś ma pojęcie o sterowniku to tradycyjny sterownik dla brucera ustawi lepiej jak miałby to zrobić pid. Przy brucerze tak naprawdę potrzebuję stałej dość wysokiej mocy dmuchawy do spalania miału, a pid stara sie dobierać moc nadmuchu do zapotrzebowania na ciepło. Przy klasycznym ustawionym dość wysoko po dojściu do zadanej mam przedmuch, którym lepiej ustawię pracę tego konkretnego palnika.

Jak zmieni Pani zdanie i wybierze klasyczną retortę do kotła na ekogroszek np. marki Pancerpol to pid jest fantastycznym rozwiązaniem, jak myślimy o miale, Brucerze i większej uniwersalności to lepiej klasyczne sterowanie. W przypadku obrotowego np.Pancerpola oba sterowniki spisują się równie dobrze, tyle,że w obrotowych tak naprawdę poleca się spalać mieszankę eko z miałem a nie sam miał.

Klasyczne sterowanie nie musi oznaczać gorsze. Polecam sterownik Titanic do tego Brucera, jak chce mieć Pani prostą obsługę to ten model ma wyświetlacz ciekłokrystaliczny (parametry napisane pełnymi wyrazami) i producent kotła ustawia serwisowo tylko nastawa. To oznacza,że ma Pani do ustawienia tylko temp. C.O. oraz CWU plus parametry pracy, tzn.:
1.Nastawa kotła np.50st.C
2.Czas podawania (wyjściowo 12sekund)
3.Czas między podawaniem (30sekund wyjściowo)
4.Wydajność dmuchawy 12bieg wyjściowo, zakres od 1 do 12, dla brucera okolice 9-12 dla danego miału.
5.Czas przedmuchu wyjściowo 10sekund
6.Przerwa przedmuchu 5minut wyjściowo
7.Krotność, czyli co które dmuchnięcie dodatkowo podać opał w tym przedmuchu
8.Nastawa CWU, fabrycznie wyłącz, zakres wyłącz 30-75st.C
i koniec, podobną logikę ma też model Tango, który chyba tez oferuje p.Tilgner (standardowo jednak tango jest bez cwu)

Titanic ma ten plus,że można zażyczyć sobie włączenia stref czasowych i uzyskac sporą wygodę, to jest bezpłatne a efekt jest tylko dodatkowe wyświetlanie zegara i dojście parametrów związanych ze strefami. 3i4 opcja wymaga dopłaty i pozwala na sterowanie pogodowe, dopłata ok.30-40zł w zależności od polityki producenta kotła.

Do Brucera świetny jest ten Titanic, do klasycznej retorty na ekogroszek polecam pid.

Swoją droga palnik BRUCER jest polecany do kotłów o mocy 25-40kW, tylko teoretycznie jego moc minimalna to 15kW. Przy 18kW kotle będzie przy tym palniku malutko miejsca na spadanie popiołu a zapas mocy palnika do takiego kociołka będzie bardzo duży. Firma p.Tillgnera ma duże doświadczenie z palnikami Brucer, także na 100% dopasowywali wymiennik do gabarytów palnika brucer, ale jakoś nie mam przekonania czy 18kW wymiennik dobrze będzie działał z brucerem.

Decyzja nalezy jednak do Pani. Np. firma Cichewicz sprzedaje Brucera tylko do mocy 25 oraz 38kW, SEKOM dla 25 oraz 40kW, firma instalco z południowo-wsch Polski też tylko 23 i 35kW.
Jarecki
Serdecznie pozdrawiam wszystkich
na forumbudowlane.pl

ja-rek
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 01 gru 2006, 0:48

autor: ja-rek » 27 wrz 2008, 1:17

Witam,

Ponownie się melduję,
i mam pytanie o inną tym razem firmę.
Jestem ciekaw opinii specjalistów o firmie Hydrotech.
Oczekuję na zjadliwe i konkretne tym razem komentarze.
Okrągła komora spalania, mechanizm czyszczący komorę spalania i wymienniki, super nowy i tylko ich "programator", żeliwo...... i może coś jeszcze co mi umknęło.

Proszę o fachową uwagę i iformacją.

ja-rek.

boru
Początkujący
Początkujący
Posty: 34
Rejestracja: 09 lut 2008, 22:59

autor: boru » 27 wrz 2008, 20:53

Witam,

a ma ktos doswiadczenia z piecem DEFRO?
interesuje mnie model Defro kompakt

ktos wie jakie sa tam sterowniki?

aa i jeszcze jedno.. czy do kazdego kotla mozna sopbie podlaczyc kazdy sterownik?
jak to wogole z tym jest?

TeCe
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 317
Rejestracja: 01 mar 2008, 21:45

autor: TeCe » 27 wrz 2008, 21:27

Defro to potężny producent. Kompakt to jednak taniutki kocioł, nie kupuj tanich rzeczy są bardzo drogie ...

Kup Defro Eko Komfort.

Pozdrawiam

boru
Początkujący
Początkujący
Posty: 34
Rejestracja: 09 lut 2008, 22:59

autor: boru » 27 wrz 2008, 21:42

Hm.. powiedz czemu.

Wiesz skad wynika roznica w cenie?

dlaczego piec komfort jest lepszy od kompakt?

sterowniki w tych piecach chyba sa te same?

beny_hil
Aktywny
Aktywny
Posty: 120
Rejestracja: 07 lut 2008, 20:55
Lokalizacja: toruń

autor: beny_hil » 28 wrz 2008, 21:55

Te-ce zachwalasz ling a ja mam przykład że kosz się zapalił w grudniu i naprawa nastąpiła w wrześniu po wielu interwencjach

TeCe
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 317
Rejestracja: 01 mar 2008, 21:45

autor: TeCe » 29 wrz 2008, 12:47

To jakieś słabe były te interwencje. Jedna jaskółka..., Wyjątki potwierdzają ...

Pozdrawiam

Romano
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 27 maja 2006, 12:44

autor: Romano » 29 wrz 2008, 14:13

Witam, ja jestem od 2 lat zadowolonym uzytkownikiem kotła na ekogroszek marki Buderus Funke Econo,dobre wykonanie, prosty komputer, bezawaryjna praca.Dom 220 m2 zasypuję raz na tydzień w dzień 22 st.w nocy 21st.

Zulaga
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 16 wrz 2008, 9:37

autor: Zulaga » 29 wrz 2008, 15:47

@Jarecki79

Liczę się z Pana opinią, analizowałem już paliniki Panceropla, Adreo, żadnej informacji nie znalazłem na temat palinków stosowanych w Klimoszach (dowiedziałem się tylko że stosują własne rozwiązania) widziałem poprzepalane i z-korodowane "zwykłe podajniki". Uważam że Brucerr nie jest idealnym rozwiązaniem ale napewno najbardziej uniwersalnym!
Co do mocy Brucer-a to firma ekoenergia tu podaje linka
ekoenergia.eu/?kociol-kgs-r-ceramik,7
montuje brucera do kotła 15KW.

Nie widziałem tego kotła, jestem z Wielkopolski do Pleszewa mam bliżej, Tilgner ze stali kotłowej jest tańszy, nie przeczytałem żadnej opinii o kotle LingDuo z obrotową retortą - w hurtowni tego nie mają, nie znalazłem żeliwnych kotłow małej mocy do 18kw wyposażonych w Brucera. Brucer radzi sobie z groszkiem podobno lepiej niż normalna retorta.

Dystrybutorem Tilgnera jest Firma Metrolog z Czarnkowa - to juj coś! Mam zaufanie do tej firmy. Generalnie z 18kw nie ma za dużego wyboru, a proste rozwiązania są najlepsze. Dlatego myśle o Brucerze a nie o retorcie obrotowej.

TeCe
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 317
Rejestracja: 01 mar 2008, 21:45

autor: TeCe » 29 wrz 2008, 17:43

Zulaga pisze:@Jarecki79 Liczę się z Pana opinią ...

To może, jeżeli opinie kol. Jareckego są tak pomocne w Twoim przypadku, po prostu kup Sekoma ?

Zulaga pisze:nie przeczytałem żadnej opinii o kotle LingDuo z obrotową retortą - w hurtowni tego nie mają.


W hurtowni powinni mieć hurtowe ilości towaru ;-)

Czepiam się ... Pozdrowienia i życzę dobrej decyzji.

Zulaga
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 16 wrz 2008, 9:37

autor: Zulaga » 29 wrz 2008, 19:19

Pan Jarecki ma lekką skłonność do faworyzowania producentów pleszewskich.
Nie sugeruje się tylko opinią na tym forum, przeczytałem już prawie wszystko co jest możliwe do przeczytania na kliku innych forachi opinie się potwierdzają.

Szukam kotła który ma radzić sobie z "kiepskim" groszkiem, jeśli będzie trzeba to nawet zmieli większe kawałki węgla. Czytałem że wielu kolegów miało problemy z podajnikami bo groszek był zanieczyszczony, a tu Brucer wciągnie prawie wszystko, (oprócz kamieni oczywiście). Czytałem opinie w którym koledzy mieszali groszek, miał, zrębki, trociny i Brucer wszystko wciągał!!

W tym tygodniu jadę do Pleszewa, po drodze wstąpie do Wrześni tam na hurtowni mają podobno Klimosze Ling (bez obrotowej retorty) i i wtedy podejme decyzję.

whazup
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 30 wrz 2008, 7:35
Sterownik PID

autor: whazup » 30 wrz 2008, 8:49

Witam,

chciałbym uzyskać opinie na temat sterowników PID, dostałem od znajomego sterownik tatarka RT-09 PID, do zakupionego okazyjnie "gołego" kotła firmy kortex EKO-PLUS 25 KW. Nie wiem czy mam montować to sterowanie czy może szukać innych. Ma ktoś może doświadczenie z tym sterownikiem lub innymi PID i może podzielić się spostrzeżeniami?

z góry dzięki

pozdrawiam

Bogdan1
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 29 wrz 2008, 23:00

autor: Bogdan1 » 30 wrz 2008, 12:28

Ja po wstępnej selekcji chyba wybiorę Ling Doo, lub Ling Combi, lub R-eco. Kotły Ling mają dużą sprawność ale czy żeliwny czy stalowy lepszy to nie wiem. R-eco jest żeliwny i ma mniejszą sprawność ale jest lepiej wykończony, na bardzo prosty sterownik i co dla mnie jest ważne jest bardzo płytki wymiarami. Mam wąską kotłownieę na 1.50m. Czopuch musiałby wychodzić z boku lub do góry ale takie rozwiązania mają tłokowce. Z podajnikiem na eko-groszek kotły są głębokie + czopuch+ kolano. Zastanawiam się czy dwa kolana zarwacające spaliny o 180 stopni niczemu nie będą przeszkadzać?. Może ktoś ma inny pomysł?

TeCe
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 317
Rejestracja: 01 mar 2008, 21:45

autor: TeCe » 01 paź 2008, 18:02

Sądzę, że R-eco przesadza z cenami jednak faktycznie wyrób dobry. Co do Klimosza to chyba lepiej wybrać stalowy. Żywotność żeliwa nie ma tutaj wiele do rzeczy a te stalowe pracują jednak lepiej.

Inna sprawa, że należy zadbać o minimum 1 metr miejsca dla serwisanta od strony ślimaka. Tłokowca można z kolei "przytulić" do ściany jednym bokiem i odprowadzić spaliny jednym kolanem i rurą. Widzę jednak, że interesują Ciebie raczej ślimakowe.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 47 gości

Gotowe projekty domów