piec na ekogroszek - ranking

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Awatar użytkownika
Jarecki79
rekomendowany doradca
Posty: 2931
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
Re: piec na ekogroszek - ranking

autor: Jarecki79 » 03 lip 2010, 14:40

Na szczęście z trolami dyskutować nie trzeba, jak sezon złośliwości w pełni.

Potwierdzeniem dobrej jakości kotła Skam-P Premium z palnikiem Ekoenergia oraz sterownikiem typu PUMA jest świeży wpis nowego użytkownika tego wyrobu.

Dobry produkt obroni się sam - mimo usilnych ataków zazdrosnego zawistnego.

Użytkownik Enia z Wągrowca:
Cze 24, 2010 21:43 Temat postu: Re: piec na ekogroszek - ranking Odpowiedz z cytatem
@MiJas zobacz na ten piecyk jak na razie rewelacjaaaaaaaaaaaaa
SKAM-P 25kW Ekoenergia + PUMA PID


Wszystkim życzę przyjemnych i cieplutkich wakacji.

zawijan
1 - ostrzeżenie!
Posty: 128
Rejestracja: 27 cze 2009, 13:40
Lokalizacja: Śląsk
Re: piec na ekogroszek - ranking

autor: zawijan » 07 lip 2010, 13:01

Jarecki79 pisze:5. Ślimak odlany jest z żeliwa sferoidalnego. W dodatku ślimak odlano z jednego kawałka a nie jak w brucerze z powodu małej skrzynki odlewczej z dwóch elementów łączonych sprzęgłem kłowym.


BRUCER nie jest odlewany z żeliwa szarego maszynowego, tylko z żeliwa szarego modyfikowanego. Żeliwo sferoidalne przewyższa żeliwo szare maszynowe i modyfikowane większą wytrzymałością na rozciąganie i granicą plastyczności. Tyle tylko, że w palniku te parametry nie mają żadnego znaczenia. Natomiast żeliwo sferoidalne znacznie gorzej tłumi drgania i jest mniej odporne na ściskanie.

Z wyższością żeliwa sferoidalnego nad żeliwem szarym w palniku takim jak BRUCER jest mniej więcej tak samo, jak z wyższością stali kotłowej nad stalą węglową w wymienniku ciepła kotła wodnego. Stal kotłowa, która jest stalą węglową modyfikowaną, ma rzeczywiście lepsze własności wytrzymałościowe od stali węglowej konstrukcyjnej, jednakże dopiero w temperaturach znacznie wyższych od temperatur występujących w wymienniku ciepła kotła wodnego. W obu przypadkach mamy do czynienia z tzw. kwiatkiem do kożucha, czyli tanim chwytem marketingowym.

Natomiast sprzęgło kłowe jest tu bardzo potrzebne, bo tworzy przegub, który likwiduje nierówności pracy podajnika. W nowym palniku kotła OGNIWO PLUS taki przegub też będzie, choć OGNIWO ma możliwości odlewania jeszcze dłuższych ślimaków.

Awatar użytkownika
Jarecki79
rekomendowany doradca
Posty: 2931
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
Re: piec na ekogroszek - ranking

autor: Jarecki79 » 08 lip 2010, 15:39

Akurat p.Jerzy z Centro-Ekoenergi a wiec z firmy produkującej Brucera mówił co innego.
Producent użył zupełnie innych argumentów od Twoich. Potwierdził, że sferoidalne jest nieco lepsze.

Nie odlewają ślimaka z żeliwa sferoidalnego, bo całość jest w jednej formie i albo cały brucer będzie z żeliwa sferoidalnego, co mocniej podniesie koszty albo cały będzie z żeliwa szarego.

p.Jerzy mówił mi także, że ślimak odlewany jest z 2części, bo zwyczajnie takie są ograniczenia skrzynki odlewniczej.

Ogólnie jednak są to produkty na podobnym poziomie. Moim zdaniem Ekoenergia wygrywa drobnymi szczegółami. Dla mnie bardzo istotne jest odsunięcie mocowania kosza. Ze względów logistyki oraz magazynowania dla Ekoenergi jak chce mieć w zapasie 4kosze zasypowe, to wykonujemy 4szt., przy brucerze musielibyśmy wykonać ich 8, 4lewe i 4prawe. Teraz przekładając to na efekt skali można sobie wyobrazić, co mam na myśli.

Odpowiada mi także, że ślimak jest odlany z żeliwa sferoidalnego, Pancerpol obecnie koronki obrotowe również leje z żeliwa sferoidalnego, jest to dość ważny szczegół moim zdaniem.

Jeżeli chodzi o Brucera, mamy więcej jak 1go dostawcę tego palnika i jakby był lepszy, nie wybieralibyśmy modelu Ekoenergia, produktu nie zmienia się bowiem na gorszy...
Produkty są podobne, ale odrobinę lepsza jest jednak Ekoenergia.

Czekam z niecierpliwością na nowy mniejszy model Ekoenergi.

zawijan
1 - ostrzeżenie!
Posty: 128
Rejestracja: 27 cze 2009, 13:40
Lokalizacja: Śląsk
Re: piec na ekogroszek - ranking

autor: zawijan » 08 lip 2010, 18:38

Jarecki79 pisze:Akurat p.Jerzy z Centro-Ekoenergi a wiec z firmy produkującej Brucera mówił co innego.


Różnica między nami polega na tym, że Ty piszesz jak jest Twoim zdaniem, a ja piszę jak jest zdaniem fachowców.
Radzę Ci zapytać p. Jerzego, z jakiej dziedziny jest on fachowcem. Ja wiem, że nie z odlewnictwa i nie z kotlarstwa.

Awatar użytkownika
Jarecki79
rekomendowany doradca
Posty: 2931
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
Re: piec na ekogroszek - ranking

autor: Jarecki79 » 08 lip 2010, 20:04

zawijan pisze:
Jarecki79 pisze:Akurat p.Jerzy z Centro-Ekoenergi a wiec z firmy produkującej Brucera mówił co innego.


Różnica między nami polega na tym, że Ty piszesz jak jest Twoim zdaniem, a ja piszę jak jest zdaniem fachowców.
Radzę Ci zapytać p. Jerzego, z jakiej dziedziny jest on fachowcem. Ja wiem, że nie z odlewnictwa i nie z kotlarstwa.Palnik Ekoenergia ma lepsze cechy użytkowe od Brucera i prowadzeniem dziwacznej kłótni tego nie zmienisz.

Ja piszę jak jest moim zdaniem, to poparte jest kilkuletnią praktyką zawodową i wykorzystywaniem tej wiedzy w codziennej produkcji.
W swojej pracy miałem okazję już kilka form zamawiać, regularnie odbieram też odlewy żeliwne z odlewni.

Ty zajmujesz się natomiast badaniem kotłów w laboratorium a więc jesteś specjalistą od sprawdzenia poprawności spalania w danej konstrukcji kotła.

Praktyki produkcyjnej nie masz żadnej, kotłów w palniki nie uzbrajasz, w domu w kotle też nie palisz...

Powtarzam zatem palniki Brucer oraz Ekoenergia są podobne, w mojej opinii Ekoenergia wygrywa minimalnie wyższą praktycznością, dla mnie dodatkowym plusem jest materiał z jakiego wykonano ślimak.

zawijan
1 - ostrzeżenie!
Posty: 128
Rejestracja: 27 cze 2009, 13:40
Lokalizacja: Śląsk
Re: piec na ekogroszek - ranking

autor: zawijan » 09 lip 2010, 4:13

Jarecki
Zwróć uwagę, że ja nie zaprzeczam temu, że palnik Ekoenergia ma lepsze cechy użytkowe od Brucera. Chociaż nie mogę tego potwierdzić, bo jeszcze żaden kocioł z tym palnikiem nie trafił do nas do badań. Ty też nie przysłałeś do nas na badania kotła SKAMP-P z Ekoenergią, tylko ze zwykłą retortą konwencjonalną (w lutym 2010r.).

Napisałem tylko komentarz n/t wątpliwej konieczności wzmacniania konstrukcji Brucera i n/t wątpliwej wyższości żeliwa sferoidalnego w urządzeniu takim jak ślimak podajnika węgla. To wynika z wiedzy technicznej , nie mojego widzimisię.

A teraz mądralo powiem Ci tak. Mam za sobą studia politechniczne i ponad już 41 lat pracy w specjalności, która nazywa się TECHNOLOGIA CHEMICZNA WĘGLA. Podkreślam TECHNOLOGIA. Tworzyłem i obsługiwałem własnymi rękoma (20 lat pracowałem w przemyśle termicznej przeróbki węgla) urządzenia technologiczne do termicznej przeróbki węgla, jakich nawet nie widziałeś na oczy. Przez wiele lat. Ale to chyba nic nie znaczy, bo zdaje się, że według Ciebie kocioł nie jest urządzeniem technologicznym do termicznej przeróbki węgla.
I jeszcze jedno mądralo. Jakżeś taki mądry, to dlaczego nie Ty wymyśliłeś Brucera i Ekoenergię, tylko ja? Do spółki z innymi kolegami, oczywiście - nie sam, ale jednak ja, a nie Ty.
Poczekaj na nowy kocioł OGNIWO PLUS i nowy palnik. Wtedy pogadamy. Zobaczymy, czy dalej będziesz taki mądry.

A tak na marginesie. Ja codziennie (z pewnością więcej niż kilka razy) jem obiady. Co nie znaczy, że się znam na gotowaniu. Tylko ja wiem, na czym się nie znam i o tym nie piszę.

Awatar użytkownika
Jarecki79
rekomendowany doradca
Posty: 2931
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
Re: piec na ekogroszek - ranking

autor: Jarecki79 » 09 lip 2010, 5:25

Nie zaprzeczam,że pracujesz w instytucie, co więcej napisałem,że w zakresie badań jesteś specjalistą.
Tak jak Ty czekasz na nowy palnik Ogniwa, tak ja czekam na nowy palnik Ekoenergia.


Do tej pory pracowaliśmy nad palnikami tłokowymi. Co nie znaczy,że nie pracujemy nad palnikami ślimakowymi.

Nie mam się zamiaru przechwalać, co zrobiłem osobiście, bo to dziecinada.

Zobacz nowy kocioł pozbawiony paleniska retortowego. To jest właśnie alternatywa dla brucera.

W skrócie:
Na czym polega innowacyjnośc produktu?

Kocioł Sztoker dzięki wyeliminowaniu paleniska retortowego przekazuje energię ze spalania paliwa od razu do czynnika grzewczego jakim jest woda, poprzez zastosowanie odpowiedniego kształtu wymiennika już w najbliższym sąsiedztwie rusztu, na którym przebiega proces spalania (palenisko klepsydrowe). Dzięki temu bezpośrednio odzyskujemy też promieniowanie podczerwone dotychczas częściowo tracone w poprzednich konstrukcjach. Zapewnia to wysoką sprawność cieplną kotła oraz bezpośrednie nagrzewanie wody powracającej z instalacji grzewczej dzięki czemu ograniczono do minimum tzw. „roszenie” nawet przy pracy z minimalnymi temperaturami czy na małym odbiorze mocy. Oczywiście nadal odzyskiwane jest ciepło zawarte w spalinach dzięki specjalnej konstrukcji wymiennika.

Specjalna konstrukcja podajnika ślimakowego pozwala na spalanie rożnych paliw bez konieczności wymiany ślimaka, znikome opory przy transporcie paliwa wydłużają żywotności ślimaka podającego, nie ma wiec obaw o szybkie wytarcie się łopatek. Ryzyko zerwania zawleczki zabezpieczającej też jest znikome. Daje to nam w pełni zadowolonego klienta, który nie musi się martwic czy w opale nie znajdzie się kamień, kawałek drewna lub metalu.


Konstrukcja bryły kotła jest wynikiem dostosowania jej do uwag płynących z rynku, zarówno od instalatorów jak i użytkowników. Wyjście spalin usytuowane w górnej części kotła umożliwia dowolna konfiguracje podłączenia do przewodu kominowego a zbiornik paliwa umieszczony z tylu kotła można dowolnie obracać zapewniając klientowi optymalny dostęp do zasypu paliwa.
Duża cześć wymiennika wykonana jest z profili giętych dzięki czemu zmniejszyła się ilość złączy spawanych a co za tym idzie możliwość wystąpienia pęknięć w wyniku naprężeń.

Praktyczna bezobsługowość procesu spalania oraz łatwość czyszczenia kotłów Sztoker pozwala nam zarekomendować go każdemu klientowi dla którego liczy się czas oraz komfort jego i domowników

Kocioł spala następujące paliwa:
Paliwo podstawowe:

- ekogroszek


Paliwo zastępcze:

- miał węglowy (gorszej jakości będzie produkował większe spieki)


Paliwo do współspalania z ekogroszkiem:

- węgiel kamienny-miał M I i II klasy, pellets, trociny, zboże (ziarna) w stosunku 60/40.

60% paliwa typu ekogroszek, 40%objętościowo paliw zastępczych.


UWAGA: Kocioł umożliwia samodzielne spalanie pellets, wymaga to jednak zmian granic algorytmu. Doskonałe wyniki osiągnięto na markowym pellets średnicy 8mm o długości do 35mm. Ze względów bezpieczeństwa użytkowania polecamy jednak technologię współspalania.

Zobacz,że produkt jest gotowy i ma estetyczny6 wygląd zewnętrzny:
galeria.php?image=aW1hZ2VzL2dhbGxlcnkvSmFyZWNraTc5L2luc3RhbGFjamUlM0FEU0NONjA3OC5KUEc=

Także nie mów mi,że nic nie robimy, bo g.wno wiesz nad czym pracujemy.
Nie wiesz ile badań nowych konstrukcji jest zleconych choćby do końca bieżących wakacji. Nie wiesz też, czy rynek pleszewski nie pracuje nad innym palnikiem przeznaczonym do spalania paliw trudnych o wysokiej spiekalności. I nie wiesz, czy biorę w tym udział.


Daruj sobie zatem te ataki poniżej pasa i zajmij się reklamowaniem Ogniwa a od mojej osoby się odczep.

ps. Dokładnie wiesz dlaczego kocioł był dostarczony z klasycznym palnikiem do Twojego instytutu. Sam mówiłeś, że nie ma to znaczenia.

jacku
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 17 lip 2010, 8:42
Lokalizacja: Żywiec
Re: piec na ekogroszek - ranking

autor: jacku » 17 lip 2010, 9:23

Witaj
Najlepszy kocioł to ten którego używam i jestem zadowolony. i tak

PONAR EKO 26 kW.
-palnik BRUCER II generacji - palę miałem i szczerze polecam . W pełni żeliwny z ślimakiem żeliwnym !!!
- sterowanie eCoal - sterujesz internetowo całym procesem.również przez komórke. w pełni automatyczne syerowanie procesem spalania bez względu na to czym palisz,pelet,owiec groszek czy jak u mnie , miał.
- nowoczesna konstrukcja z ceramiką w środku daje wyjątkową sprawność powyżej 90%.
Na stronie producenta w aktualnościach możesz podglądać pracę tego kotła
www.kotłyponar.pl
jacku

Wlodek_PID
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 67
Rejestracja: 04 wrz 2009, 22:27
Lokalizacja: Bytom
Kontaktowanie:
Re: piec na ekogroszek - ranking

autor: Wlodek_PID » 17 lip 2010, 19:44

Nie wyrywaj się tak, dopiero co
pierwszy raz napaliłeś w tym kotle.
Kocioł jest produkowany od czerwca,
czy jakoś tak.
Za rok będziesz mógł to powtórzyć
i wtedy będzie to miało sens.


Pozdrowienia,
Wlodek

jacku
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 17 lip 2010, 8:42
Lokalizacja: Żywiec
Re: piec na ekogroszek - ranking

autor: jacku » 18 lip 2010, 8:45

PONAR EKO jest w sprzedaży od ubiegłego roku. Ja mam go od pażdziernika 2009 i testowałem go przez dość mrozną zimę. Wydawało się że mam prawo się podzielić swoimi opiniami. Nie wiedziałem że sie WYRYWAM. Jako "wybitny" ekspert musisz więcej czytać i słuchać a nie uciszać innych.
Jeśli pozwlisz to jednak czasem coś napiszę.
jacku

Wlodek_PID
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 67
Rejestracja: 04 wrz 2009, 22:27
Lokalizacja: Bytom
Kontaktowanie:
Re: piec na ekogroszek - ranking

autor: Wlodek_PID » 18 lip 2010, 11:56

Pisz śmiało, byle sensownie. Jak widzę,
że doradzasz palenie pelletem na retorcie,
to się niepokoję.

Wątek vt/10881/6/wybor-kotla-na-pellet


Pozdrowienia,
Wlodek

dkas
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 16 sie 2010, 21:58
Re: piec na ekogroszek - ranking

autor: dkas » 16 sie 2010, 23:06

Zwyczaj każe sie najpierw przywitac - Witam więc wszystkich forumowiczów.
Ja także - jak spora część użytkowników tego forum zostałęm zmuszony przez okoliczności do wyboru pieca - wydawałło mi się to baardzo łatwe do momentu, gdy zacząłęm czytać posty tego forum.
Pozwoliłem sobie zapoznać się z tym wątkiem w całości, i powiem szczerze, że szukając odpowiedzi jaki ma to być piec - tzn. jakiej marki ze wskazaniem na konkretny model - tego sie nie dowiedziałem.
Wiem natomiast , że chciałbym, aby palnik był panikiem retortowym II generacji (nie wiem, czy określenie typu "Brucer", będzie włąściwym "dookreślnikiem", czy sematycznym nadużyciem - z góry przepraszam ekspertów), wymiennik ciepła wykonany ze stali (to po lekturze już wiem, że nie ma znaczenia, czy konstrukcyjna, czy kotłowa), bez rusztu wodnego (choć jeśli istnieją konstrukcje w których ruszt wodny jest zawieszony na tyle wysoko, że sadza się nie pojawia w ilściach zmuszających do grzebania co dwa dni w piecu to wolałbym wodny) ale oczywiście z awaryjnym, ze sprawnością oscylującą w granichach 90%, sterownikim eCoal.pl lub Puma, i wolałbym poziome kanały, chyba, że istnieją już piece z pionowymi , ale rurowymi kanałami - chodzi o możliwość czyszczenia ich zwykłym wyciorem.
serwis stosunkowo szybki, niedrogi i raczej miły.

Paliwo: eko groszek, w przyszłości pewnie pellet

szukając w opisach wielu producentów nie znaazłem części informacji, a na kilka maili z prośbą o odpowiedz na podobne pytania nie dostałęm odpowiedzi.
niestety rankingu w temacie rankingu nie znalazłem.
doskonale zdaje sobie sprawe, że jest to dość nużące pytanie - jaki piec wybrać - za co pozostaje mi tylko przeprosić i grzecznie czekać na na sugestie czy typy użytkowników pieców i ekspertów - mam szczerą nadzieję, że osoby takie jak Jarecki79, zawijan, Wlodek_PID i oczywiście inni zechcą podać przynajmniej po dwa swoje typy - za co z góry im dziękuję

opisze jeszcze jaką pow. ma toto ogrzać: dom bliżniak trzykondygnacyjny o pow. 220 m.kw. nieocieplony, zainstalowane są grzejniki żeliwne, ściany to pustak max lub tzw, skawinski (czyli najzwyklejszy pianowy) i cegła. sprawe mocy komplikuje nieco fakt, że w niedległej (2-3 lata) przyszłości chciałbym ten dom docieplić.
raz jeszxcze dziękuję za odpowiedzi
dkas

jacku
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 17 lip 2010, 8:42
Lokalizacja: Żywiec
Re: piec na ekogroszek - ranking

autor: jacku » 17 sie 2010, 6:52

Masz rację szukając kotła nowocesnego i z pionowym wymiennikiem. Przyjżyj się konstrukcji i parametrom kotła PONAR EKO 26 kW. Spełni wszystkie twoje oczekiwania. -www.kotłyponar.pl/ofirmie.html
Pozdrawiam

zawijan
1 - ostrzeżenie!
Posty: 128
Rejestracja: 27 cze 2009, 13:40
Lokalizacja: Śląsk
Re: piec na ekogroszek - ranking

autor: zawijan » 17 sie 2010, 8:22

dkas pisze:mam szczerą nadzieję, że osoby takie jak Jarecki79, zawijan, Wlodek_PID i oczywiście inni zechcą podać przynajmniej po dwa swoje typy - za co z góry im dziękuję


Chcesz - to masz. Zdecydowanie firma OGNIWO z Biecza.
Argumentacja jest prosta. Jest to firma, z którą współpracujemy już od 2 lat. Kotły OGNIWO EKO, czy OGNIWO EKO PLUS są kotłami naszej (Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu) konstrukcji. I kładę głowę pod topór, że wszystko, co o nich napisałem na tym forum, na forum muratora i w swoim poradniku "kotły co - poradnik użytkownika" jest pisane wyłącznie w oparciu o wyniki drobiazgowych badań eksploatacyjnych.
Dotyczy to także kotłów firmy PONAR z Żywca (PONAR EKO), które są też naszej konstrukcji i także są przebadane eksploatacyjnie.
Sprawiedliwie wypada dodać, że Ogniwo produkuje kotły już kilkadziesiąt lat, a PONAR dopiero od zeszłego roku, ale PONAR to z kolei marka znana w zakresie produkcji urządzeń technicznych także od kilkudziesięciu lat.
O kotłach innych producentów nie piszę, jeśli nie miałem okazji tych kotłów przebadać eksploatacyjnie. Taką zasadę przyjąłem. A że inne firmy jakoś nie garną się do takiego przebadania swoich kotłów - to ich sprawa.

Awatar użytkownika
Jarecki79
rekomendowany doradca
Posty: 2931
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
Re: piec na ekogroszek - ranking

autor: Jarecki79 » 17 sie 2010, 9:11

kolego dkas

Ponieważ szukasz w/g kryteriów:
- sterownik PUMA/eCoal
- palnik II-ej generacji
- sprawność w okolicy 90%
- brak rusztu wodnego
- kanały dymne płaskie (łatwe w czyszczeniu, dostęp tylko od przodu)

Wszystkie te kryteria spełnia SKAM-P Premium z firmy SEKOM (sterowanie PUMA)
Produkcją kotłów C.O. firma SEKOM zajmuje się od 1973roku.

Na taka powierzchnię polecam moc 25kW, dla tej mocy badania atestacyjne wykonane zostały w IChPW w Zabrzu.
Badania zblizone do eksploatacyjnych (prowadzenie na 100%mocy oraz na 30%mocy, co odpowiada pracy kotła w 80%dni grzewczych) wykonane były na mocy 17kW w OTGiS Łódź.

Dłuższy opis znajdziesz na wątku przeznaczonym tylko konstrukcji SKAM-P Premium.
vt/23535/0/skam-p-premium-sekom-polecam

Druga opcja to alternatywa dla palnika Brucer/Ekoenergia
kocioł o nazwie Sztoker, pozbawiony paleniska retortowego, z innowacyjnym paleniskiem klepsydrowym (jedyne takie rozwiązanie na rynku). Dużo mniejsze opory podawania, znacząco obniżone ryzyko zerwania zawleczki. Wyposażony w sterownik PUMA.
Budową i funkcjonalnością ustawiania podobny do modeli tłokowych.
Również z płaskimi kanałami dymnymi. Funkcję rusztu awaryjnego może pełnić drugi z żeliwnych deflektorów dopalających.

Jeżeli chcesz, na wiadomość prywatną mogę wysłać więcej informacji (atesty z wynikami badań, zdjęcia, linki)


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: zybol i 1 gość

Gotowe projekty domów