piec na ekogroszek - ranking

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Dodan
Początkujący
Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: 22 sty 2009, 14:27
Wybór Kotła

autor: Dodan » 22 sty 2009, 15:09

Witam.
Pomóżcie wlasnie koncze budowe domu potrzebuje pieca. Dom ma w sumie jakies 220 m. Chciałbym aby piec byl tlokowy lub szufladkowy o gestosci grubosci spalania do 4 cm tak zeby mozna bylo palic w nim eko groszkiem lub peletem ze sterownikiem PID, mysle o KMG-1 35KW stalowy, czy to dobry piec? Słyszałem tez ze klimosz wypuszcza jaks nowosc mi odpowiadajaca z zabezpieczeniem ze mozna spokojnie peltem w nim palic.Czy wybrac stalowy piec czy zeliwny. Pomozcie help!! Co wybrac?

arthek
Aktywny
Aktywny
Posty: 151
Rejestracja: 17 sty 2008, 19:49
Lokalizacja: kielce

autor: arthek » 22 sty 2009, 15:36

W typowym kotle tłokowym przy spalaniu pelletu istnieje mozliwość zapłonu paliwa w zasobniku przy długich przestojach kotła w trybie podtrzymania ( przy sterowniku PID nie dopuszczajacym do pracy kotła w trybie podtrzymania problem moze nie występować )
Jeśłi chcesz kocioł z podajnikiem tłokowym z fabrycznie zainstalowanym i w miarę sprawnie działającym ( podobno ) sterownikiem PID to jest kocioł OPAL z Sekomu.
Są tez inne konstrukcje tłokowe ( nie posiadajace fabrycznie sterowania PID) :

- SAS ECO
- PROTECH KARO vel TAURUS GAUR ( jestem w posiadaniu)
- KMG - 1 (wspomniany)
- KLIMOSZ M
- DEFRO AKM LUX ( tylko 22 kW mocy)
- STALMARK
- SPYRA
(Kolejność przypadkowa)
- i wiele innych mniej znanych.

Tak poza tym te 35kW mocy na 220 m2 to lekka przesada, no chyba że masz tak nieszczelne okna ,że kot przez zamknięte okno wchodzi.... ;-)
POzdrawiam.

karan
Aktywny
Aktywny
Posty: 131
Rejestracja: 16 maja 2007, 19:33
Lokalizacja: Łaziska

autor: karan » 22 sty 2009, 22:48

U mnie w pracy pracuje również Gaur 25kW i gdyby nie opał jakim go ostanio "karmimy" to właściwie uważać by można ten kociołek za bardzo ekologiczny i ekonomiczny. Opalamy węglem brunatnym o odpowiedniej frakcji. Niestety brunatny jak to brunatny powoduje powstawanie dużych ilości popiołu i sadzy. Z groszkiem z Juliana było o niebo łatwiej.

Wues
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 19 sty 2009, 22:43
Lokalizacja: silesia

autor: Wues » 22 sty 2009, 22:55

Mendras

czy sugerujesz przez swoją ostatnia wypowiedź, że Twoja obrotowa retorta Klimosza to dużo lepsze rozwiązanie do spalania miału bądź groszku niż jakikolwiek, nawet najlepszy tłok ???
Kto pyta jest głupcem przez chwilę, kto nie pyta jest głupcem przez całe życie...

Dodan
Początkujący
Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: 22 sty 2009, 14:27
Wybór Kotła

autor: Dodan » 23 sty 2009, 10:07

Dzięki arthek za wszystkie rady i uwagi, sprawdzałem tego opala, niestety minusem jest to ze granulacja spalania tylko do 2,5 cm czyli raczej marnie jesli chodzi o nasz groszek tudziez inne paliwa np pellets. KMG-1 jest pod tym wzgledem lepszy. Co do mocy moze przesadzilem najlepsza chyba bylaby 30KW a np opal ma tylko 25 a potem 35KW. Sprawdze jeszce tego Protecha-karo, ale dzieki wielkie za wszystkie rady.

Dodan
Początkujący
Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: 22 sty 2009, 14:27
Wybór Kotła

autor: Dodan » 23 sty 2009, 12:33

A co myślicie o Klimoszu ling duo, slimakowy granulacja oo 0,5 do 2,5 cm ale podobno mozna w nim palic i pelletsem. Co sadzie o tym piecu?

arthek
Aktywny
Aktywny
Posty: 151
Rejestracja: 17 sty 2008, 19:49
Lokalizacja: kielce
Re: Wybór Kotła

autor: arthek » 23 sty 2009, 16:59

Dodan pisze:Dzięki arthek za wszystkie rady i uwagi, sprawdzałem tego opala, niestety minusem jest to ze granulacja spalania tylko do 2,5 cm czyli raczej marnie jesli chodzi o nasz groszek tudziez inne paliwa np pellets. KMG-1 jest pod tym wzgledem lepszy. Co do mocy moze przesadzilem najlepsza chyba bylaby 30KW a np opal ma tylko 25 a potem 35KW. Sprawdze jeszce tego Protecha-karo, ale dzieki wielkie za wszystkie rady.


Jeśłi chodzi o granulacje to Protech ma podaną również do 25 mm , ale w miale u mnie ( i nie tylko) trafiają sie również i większe kawałki 30 - 35 mm i też daje radę, czasem słychać tylko chrupanie łamanego węgla.Podajnik tłokowy jaki by nie był , jest o wiele bardziej tolerancyjny jeśłi chodzi o wielkość opału niż ślimak. Pod warunkiem że konstrukcja podajnika jest solidna a niestety nie wszystkie kotły tłokowe dostępne na rynku mogą się tym pochwalić.....
Tłokowiec PROTECH KARO 25KW

mendras
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 35
Rejestracja: 20 mar 2008, 8:20
Lokalizacja: śląsk

autor: mendras » 24 sty 2009, 10:35

Wues, nie tylko tak twierdzę lecz praktykuję a mam w moim LINGU Duo Plus 35Kw w nastawie 5sek podawanie i ustawienia na palenie bez przestoju, więc spaliny są bez dymowe (bez sadzy).

Dodan, przetestowałem wszelkie typy węgla, polskie i zagraniczne, groszek węgla brunatnego z Czech i groszek koksujący ze Szczygłowic, granulaty od 0 - 6mm, do o - 31,5mm w którym zdarzają się 60mm długie kawałki. Jeśli to jest węgiel, to ślimak go schrupie. Zrywanie zawleczki, to tylko kamień lub jakaś inna nie naturalna domieszka, kawałek drewna też prawdopodobnie mógłby stworzyć taką blokadę, Węgiel nie, bo jest kruchym minerałem.
Chodzi jednak o to, by palić najkorzystniejszym granulatem, ze względu na osiągnięcie maksymalnej ekonomii paleniska. Dla mojej retorty (obrotowy kołnierz) to miał węglowy 0 - 20mm. Tak wynika z mojej praktyki. Palę miałem z KWK Piast 25MJ. Cichy i stabilny tryb pracy. Popiołu w granicach 10%, raczej nie przekracza i w przewadze pył.

Palenie peletem nie jest problemem dla retorty, jest tylko za drogie.

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
..

autor: Jarecki79 » 24 sty 2009, 12:55

Mój głos w dyskusji!

W zasadzie największą wiedzę mam na temat konstrukcji tłokowej OPAL z firmy SEKOM i z całym przekonaniem moge powiedzieć,że można spalać bezpiecznie pellet, bo akurat w tym modelu kotła największy nacisk położony jest na zabezpieczenie kosza.

Kosz jest zabezpieczony wielostopniowo, to znaczy wewnątrz kosza jest mechanizm elastyczny, odporny na wysokie temp., który porcjuje dawkę. Ruch tłoka powoduje przesuwanie się tej wyseparowanej dawki w stronę paleniska, po drodze otwiera się żeliwno-stalowa rozeta odcinająca dopływ ognia i żaru do kosza, tłok dopycha porcje na palnik, po czym cofa się za zamykająca się rozetę żeliwno-stalową, ale nie na tyle, aby mechanizm porcjujący wewnątrz kosza wyseparował nową dawkę. Za pozycjonowanie tłoka odpowiada mechanizm w postaci kontraktonów pozycjonujących, który dba o to, aby tłok zatrzymywał sie i startował z konkretnego punktu.

OPAL jest przeznaczony głównie do ekogroszku w granulacji 5-25mm, ale poda i spali też dobrej klasy miał lub tzw. grysik o symbolu Gs., grysik ma najcześciej granulację 4-15mm lub 8-20mm. Stosowane paliwa miałowe powinny być w granulacji do 2,5cm, bo takie najlepiej się wypalają, produkowane z typów węgla 31,31.2,32,32.1, czyli nie szlakujących lub nisko szlakujących o żadnych lub niskich zdolnościach do koksowania. Temp. spieku powinna być wyższa od 1000st.C.

Można też spalać ekogroszek węgla brunatnego, jest on jednak mało kaloryczny, ma ok.17-18tys. kalorii, jeżeli jest najlepszej jakości, granulacja od 5 do 20mm, łatwo rozpoznać po brązowawym odcieniu, jest lekki, spala się znakomicie, tyle,że schodzi go więcej.

Pelet można spalać samodzielnie lub po wymieszaniu z groszkiem czy miałem. Spalany samodzielnie obniża moc palnika, zaleca się mimo wszystko okresowo przepalić paliwem pochodzenia węglowego, aby wypalić osady powstające przy spalaniu samego pellets. Do spalania samego pellets nalezy dobrać częstsze podawanie i mniejszą siłe nadmuchu, skrócić też trzeba okresy między przedmuchami i ich długość. W sterowaniu z algorytmem PID trzeba zmienić początkowy punkt wyliczania dawkowania, obniży.ć max. moc dmuchawy i zmniejszyć siłę tzw. clean blow.
Jarecki
Serdecznie pozdrawiam wszystkich
na forumbudowlane.pl

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
...

autor: Jarecki79 » 24 sty 2009, 13:00

Jeżeli chodzi o palniki ślimakowe:
Miał można spalać albo na palnikach obrotowych albo w tzw. retorcie szczelinowej typu BRUCER.

W palnikach ślimakowych technologicznie pellet jest podawany, nie powinno się go jednak spalać samodzielnie, zakleja podajnik po jakimś czasie. Można w podajniku ślimakowym spalać mieszankę albo miału albo groszku z pellet, nie więcej jak 50%pellet.

Podkreślam, na krótką metę w ślimaku pellet można podawać, ale długotrwałe palenie spowoduje problemy techniczne, wzrasta też możliwość cofki ognia, bo pellet jest paliwem o niskiej temp. zapłonu. W prawdziwych palnikach monopaliwowych na pellet jest separacja opału z kosza z tym na palniku, mechanizm jest minimum 2 stopniowy, np. osobno pobieram paliwo z kosza a drugi mechanizm obrotowy jest już w samym palniku, tam odbywa się separacja paliwa spalanego od pobieranego. Tego typu zabezpieczenie jest w kotle tłokowym OPAL, w tradycyjnym palniku ślimakowym obrotowym, szczelinowym czy na sam ekogroszek paliwo nie jest separowane.
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl

tomciog
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 13 cze 2005, 21:31
Lokalizacja: Pomorze

autor: tomciog » 28 sty 2009, 15:37

Jarecki - pellet może palić się dłuuugi czas bez stresu, jeśli pamiętamy o czyszczeniu nagaru w palniku. A czyszczenie? No cóż miałem wypadki co 2 dnio, ale tez raz na miesiąc.
Co do machlojek z pelletem - faktycznie, na dzień dzisiejszy tylko Barlinecki jest bliski ideałowi.
A jeszcze co do spieków na krawędzi retorty - w sterownikach Estymy macie takie coś jak "praca antyblokady" dzięki której poziom opału w czasie "odstawienia" podajnika nie spada poniżej krawędzi rury podajnika, a co za tym idzie zmniejsza się ryzyko powstawania tego "g".
Sumarycznie mam zdanie , że dobrym palnikiem do pelletu nigdy nie bedzie retorta. Tyle, że w "skandynawach" (zrzutowych) nie spalimy ekogroszku... i tu jest stres, bo większa część klientów chce koniecznie kociołek uniwersalny.
ww.wtc.wejher.pl

Qdyś
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 28 sty 2009, 21:41

autor: Qdyś » 28 sty 2009, 22:18

Ja proponuję HEF.
To kocioł na ekogroszek z podajnikiem ślimakowym.
Jak się nie mylę to moc jest 27KW a w rzeczywistości w teście na siłowni wyszedł 30z hakiem. To duży plus.
Zaletą także jest część pieca wyposarzona w tradycyjne palenisko rusztowe, które można wykorzystać np z powodu braku groszku na rynku, co miało niedawno miejsce lub w celu przepalenia niepotrzebnych śmieci z zastrzeżeniem, że nadają się do spalenia (wyłączając plastiki i gumy itp.!!!) To duży plus, bo nie wszystkie kotły posiadają taka opcję. Palę już piąty sezon i jestem zadowolony. Ślimak jeszcze jest cały. Raz tylko wymieniałem klin, gdyż zerwał się z powodu kamienia, który dostał sie do zasobnika wraz z węglem. Raz wymieniłem kondensator elektr. lecz to normalne, że z czasem słabnie.
Raz też coś wysiadło w komputerku (manipulatorze) firmy Geco. Drobnostki.
Tenże piec ma też wady. Otóż brak w nim klapy rewizyjnej u dołu zasobnika potrzebnej w celu opróżnienia go w razie awarii np. ślimaka bądź jego ewentualnego zablokowania np. kamykiem lub większym kawałkiem węgla. Brak też wyczystki z dołu retorty (paleniska). W zeszłym roku musiałem odkręcić wentylator i wyczyścić kanał wlotu powietrza do retorty wraz z całą tą komorą, do której wpadają kawałki szlaki i pyłu.
Osto się narobiłem popychając szlakę śrubokrętem od strony paleniska a wysiągając patykiem od strony wentylatora.
To było w moim modelu, lecz teraz będąc na targach bud. widziałem na stoisku HEFa, że nowe kotły są wyposażone w te właśnie klapy z dostępem. Czyli właściwie wszystko na plus. Dobra praca i wydajność pieca zależy głównie od opału i dbania o piec np. koserwacja (czyszczenie) i eksploatacja (właściwa temperatura powyż. 54st)
Mogę też polecić kotły firmy "Urzoń" Tam jednak nie odpowiada mi odkręcanie górnej klapy w celu wyczyszczenia. Piec trzeba wtedy wygasić. Chyba, że też coś zreformowali ;-) Innych kotłów nie znam z doświadczeń własnych bądź znajomych.
Pozdrawiam GORĄCO. :D

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
..

autor: Jarecki79 » 29 sty 2009, 13:33

QDYŚ, fajnie,ze jesteś zadowolony. Ruszt awaryjny jest na wyposażeniu lub jako opcja w znakomitej większości producentów.
Ty masz jeszcze klasyczną retortę na eko, po 5latach na 100% jest udoskonalona. Bardziej uniwersalne są na tę chwilę retorty obrotowe.
Geco stosowany w hef-ach to dość prymitywny sterownik, najbardziej irytujące jest to,że zamawiany bez opcji regulacji mocy dmuchawy. Dobór powietrza dobierasz przez przymykanie klapki na dmuchawie, w kotle z podajnikiem zakrawa to na jakiś dowcip. Kocioł z podajnikiem, elektroniką i manualna regulacją dmuchawy jak w jakimś kopciuchu.
Z odrobiną wprawy można sobie jednak i z tym poradzić.

tomciog
Jak chcę dobrze spalać oba typy opału, to w konstrukcji takiej jak tłokowy OPAL. Wystarczy tylko zapamiętać, aby raz na kilka dni jeden kosz przepalić ekogroszkiem, dla pozbycia się nagaru z pellet. Choć od strony ekonomii nie bardzo widzę sens spalania samego pellet, gdy taką samą kaloryczność za połowę ceny pellet ma ekogroszek z węgla brunatnego. Ostatecznie węgiel brunatny to przecież bardziej "drewno" jak "węgiel". Wypala się również do końca. Nazywany jest też eko importowanym z Czech.

W ślimaku typowo groszkowym czy obrotowym jest więcej zabawy z pellet i raczej w tej konstrukcji skłaniam się do współspalania, czyli mieszanki ekogroszku z pellet. Chwyty marketingowe producentów kotłów ślimakowych zapewniających o dobrym i samodzielnym spalaniu samego pellet należy traktować z przymrużeniem oka.
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl

robi4444
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 21 paź 2008, 2:23
HEF Eko Plus Uniwersalny z Lublińca

autor: robi4444 » 29 sty 2009, 21:51

Nie wiem czy dobrze iż podaje tutaj ten opis ale chcę aby ktoś z was mi pomógł za to przepraszam.
Poasiadam nowy domek ok. 200 - 210m ocieplony 12cm styropianu, nowe okna. Posiadam piec HEF Eko Plus Uniwersalny z Lublińca wraz ze sterownikiem geco G-403 oraz sterownikiem pokojowym AURATON 2005. Narazie w nim nie mieszkam. Moje nastawy na piecu :
u0 - Temperatura zadana wody wylotowej z kotła: 60
u1 - Czas podawania węgla do kotła C.O: 15
u2 - Czas postoju podajnika węgla: 45
u3 - Czas podtrzymania: 20min
u4 - Opóźnienie wyłączenia wentylatora w podtrzymaniu: 30s

Serwisowe:
C0 = 0
C1 = 1
C2 = 20s
C3 = 20
C4 = 1
C5 = 6min
C6 = 00

d0 = 40
d1 = 80
d2 = 40
d3 = 02
d4 = 40

Jak dobrze zapamiętałem dane serwisowe ale chyba są prawidłowe. Ostatnio przy temp. oscylujących -3 a +5 stopni piec z pełnym zasypem palił się 6 dni. Natomiast gdy były duże mrozy -20 a -23 piec z pełnym zasypem chodził ponad 3 dni. Temperatura na sterowniku AURATON 2005 na dzień 21 na noc 20 stopni. Nie wiem czy to dobry wynik. Jedynie co mnie martwi to niska temperatura wody na piecu jak piec stoi w podtrzymaniu. Po długim postoju bo domek się wolno wychładza piec musi wodę grzać od 30 stopni a i w większości przypadków nagrzanie mieszkania trwa nie długo więc też nie osiąga zadanej temp. 60 stopni. Wiem że to nie jest dobre dla pieca ale nie wiem jak zmienić aby piec osiągał temperaturę zadaną i jednocześnie utrzymywał temperaturę przez sterownik AURATON 2005. Dodam bo być może tu leży problem tak niskiej temperatury, sterownik pokojowy AURATON 2005 jest podłączony pod sterownik Geco a co za tym idzie AURATON 2005 rozłancza Geco jak w pomieszczeniu gdzie się znajduje osiągnięta zostaje temperatura ( stan blokady sterownika Geco). Gdzieś na forum czytałem że AURATON 2005 powinien być podłączony pod pompę a nie pod sterownik pieca. Nie wiem czy to faktycznie jest takie ważne. Dodam jeszcze bo może jest to ważne, że posiadam zawór trójdrożny a na grzejnikach nie ma głowic termostatycznych bo narazie nie mam kasy.
Mój nr gg 5327512
skype robi44442

tomciog
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 13 cze 2005, 21:31
Lokalizacja: Pomorze

autor: tomciog » 30 sty 2009, 8:52

Jarecki - z twoich postów wynika, że może jestes producentem kotłów , ale nie bardzo masz pojęcie o czym piszesz.
Fakt na pellecie osiagnę mniejszą moc niż na ekogroszku, ale:
pellet wysokiej jakości kupie za niecałe 700 zł/t
ekogroszek wysokiej jakości za 900zł/t
Pellet? Czysta w miarę kotłownia
Ekogroszek? Jak na razie obserwuje w większości serwisowanych kotłowni syf.
No ale jeśli ktos chce...
Inna sprawa - węgiel brunatny - paliłeś nim kiedyś? Bo ja tak... kuuupa popiołu i smrodu (bo to śmierdzi). To samo brykiret torfowy.
PS - złe spalanie w kotłach retortowych na pellecie? Musze pogadać z klientami "męczącymi" się z tym od 4 lat.
ww.wtc.wejher.pl


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 40 gości

Gotowe projekty domów