Ogrzewanie podłogowe

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Ogrzewanie podłogowe

autor: Enerbau » 11 cze 2015, 23:55

asolt pisze:
Enerbau pisze:
asolt pisze:
Tomasz_Brzeczkowski pisze: Czy już się Pan dowiedział, dlaczego straty się mierzy a nie liczy?
Nie ma możliwości i sensu, liczenie z dokładnością poniżej 10kWh/m2. A liczenie z dokładnością 10 i więcej kWh/m2 jest głupotą przy maksymalnym zużyciu 30kWh/m2.
Wszytko co powyżej to straty instalacji nie domu!!!


Sa takie mozliwosci i potwierdza sie to w praktyce. Jeden z moich klientów, osoba znana na forum muratora majaca dom ponizej 30 kWh/m2 potwierdza od kilku lat zgodnosc moich obliczen z zuzyciem rzeczywistym z błedem 10-15 %. Dom ma ogrzewanie elektryczne kablowe niecentralne(w posadzce, nie w suficie) ma 2 taryfy, nie obniza czasowo temperatury bo to nic nie daje, dom ma duża akumulację. Jest wielu innych uzytkowników takze majacych domy pomy ponizej 30 kWh/m2 którzy potwierdzają zgodnosc zuzycia z obliczeniami (moimi). Ja wiem ze oni sie mylą ,nie potrafią odczytac stanu licznika, kłamią, oszukują, nie moze byc inaczej bo racje ma tylko Pan.


Pański klient ma ogrzewanie akumulacyjne, więc w takim przypadku nawet mowy nie ma by mógł
temperaturę obniżyć!

Oczywiste jest, że obniżenie temperatury o 1 °C pozwala na oszczędność energii w wysokości
6%.

Kto jak kto, ale audytor energetyczny powinien o tym wiedzieć, chyba, że studiował inną fizykę, a wtedy wszystko jest możliwe. Są nawet tacy "specjaliści", którzy potrafią obliczyć na podstawie
wzorów z termodynamiki, zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzewania domu, który
jest ogrzewany podczerwienią!
Jak przedstawia się im wyniki pomiarów, to szukają dziury w całym, gdyż nie są one zgodne z ich
obliczeniami...

Stare przysłowie mówi, że złej tancownicy wadzi rąbek u spódnicy!


Zapotrzebowanie na ciepło budynku nie zalezy od rodzaju systemu grzewczego. Jest to cecha charakterystyczna budynku podobnie jak projektowe obciązenie cieplne. Jezeli budynek potrzebuje
okresloną ilosc energii do utrzymania okreslonej temperatury to trzeba mu tą energie dostarczyc nieistotne jakim sposobem, ogrzewanie podczerwienią nie ma tu nic do rzeczy. Juz raz pisałem napiszę po raz kolejny energia elektryczna zamienia sie w cieplną ze 100% sprawnoscia i nikt tego nie zmieni, nawet dr Kossac. Poki co jeszcze nikt nie obalił zasady zachowania energii i nie spodziewam sie ze będą to naukowcy których Pan tak czesto cytuje.
Mówią ze przysłowia sa mądroscią naródów, zapewne nie bez racji, ale zeby dopasowac porzysłowie do konkretnej sytuacji tez sie trzeba wykazac mądroscią, której niektórym brakuje.
Co do obniżen temperatury to istotnie jest to oszczednosc energii, ale czy to ma cos wspolnego z komfortem, mozemy obnizyc ciagle o 5-6 oC i juz mozna sie pochwalic 30% obnizeniem zuzycia.
Zdaję sobie sprawe ze akumulacja jest wrogiem rewelacyjnie niskiego zuzycia energii przy ogrzewaniu podczerwienią, ale takich budynków jest naprawdę mało i nie zanosi sie na przełom.
A tak przy okazji zapytam co daje czasowe obnizenia temp. w budynku w którym stale przebywają domownicy (małe dzieci, ludzie starsi, pracujący na własny rachunek itp. oprócz zmniejszenia zuzycia energii.
Nikt nie szuka dziury w całym ale uczciwie jest opatrzyc komentarzem to bardzo niskie zuzycie energii w pokazowym budynku. Nic nie bierze sie z niczego a sugerowanie ze tylko zasługa podczerwieni jest działaniem marketingowym wprowadzającym potencjalnego klienta w bład.
Ten kto ma czelnosc zapytac burząc podczerwony ideał jest porównywany do baletnicy której wszystko nie pasuje. Po co pytac o ilosc spalonego drewna, po co pytac o całkowity czas obnizen temperatury? Niewygodne pytania najlepiej osmieszyc, autorowi zarzucic niewiedzę, całosc obrócic w zart lub pseudonaukowo wytłumaczyc termodynamiką, która nie ma nic wspolnego z czasowym obnizeniem temp. i iloscia spalonego drewna.


Zapotrzebowanie budynku na ciepło potrzebne do ogrzewania jest wypadkową wielu zmiennych.
Nie sama izolacja decyduje o zapotrzebowaniu. Faktem jest, że często myli się pojęcia zapotrzebowania ze zużyciem energii.

Zapotrzebowanie, to wartość hipotetyczna wyliczona na podstawie różnych danych i będąca podstawą do dobrania właściwego systemu ogrzewania budynku. Tyle w teorii.

Zużycie energii do ogrzewania zależy głównie od rodzaju systemu grzewczego.
Jeżeli będziemy ten sam budynek ogrzewać węglem, to będziemy mieli inne koszty,
a inne koszty będziemy mieli przy ogrzewaniu tego samego domu gazem.

Na koszty ogrzewania mają wpływ nie tylko nośniki energii, ale także koszt samego systemu
ogrzewania. Co z tego, że będę płacił co miesiąc 200 PLN za ogrzewanie, jeżeli na sam system
wydam 60 tys. PLN, a po 20 latach będę musiał rozglądać się za czymś nowym!? O kosztach eksploatacji i serwisie nawet nie wspomnę.
Taniej wychodzi koszt systemu za np. 25 tys. PLN i koszty ogrzewania 400 PLN miesięcznie.
Daje to koszt ogrzewania w przeciągu 20 lat użytkowania 40 tys. PLN.(bez kosztów eksploatacji, które nie istnieją).
Ogrzewając systemem za 60 tys.PLN wydamy 20 tys. na koszty ogrzewania plus koszty eksploatacji i serwisu.
Do tego wydając na starcie 25 tys. PLN na system grzewczy, możemy przez najbliższe 20 lat wydawać zaoszczędzone 35 tys. PLN na koszty ogrzewania.

System za 25 tys. PLN będzie pracował dalsze 20 lat, a system za 60 tys. będzie do wymiany.

Klientowi przedstawia się tylko jedną stronę medalu, jak łyknie przynętę, to najczęściej nie ma już odwrotu. Jak ktoś nie potrafi liczyć albo wierzy w wyliczenia sprzedawców, to jest sam sobie winien!

Nikt nie ma prawa obalać praw fizyki, nawet Einstein.
Pan nie rozumie jednego. Co innego jest wytworzenie energii, a co innego straty tej energii związane z jej wytworzeniem. Dlatego też bezpośrednie systemy grzewcze mają przewagę
nad systemami centralnymi. Energia jest wytwarzana bez strat w miejscu jej zapotrzebowania,
a straty ciepła związane są z izolacją budynku. Dodatkową zaletą systemu jest możliwość sterowania temperaturą (co Pan cały czas ignoruje). Oczywiście, że taka regulacja ma sens, bo np. w nocy komu potrzeba 21 °C? Nawet małe dzieci i osoby starsze śpią lepiej w chłodniejszym
pomieszczeniu. Z czasem dzieci dorastają, a starsi umierają. Zmienia się dobowe zapotrzebowanie na energię i można wykorzystać elastyczność systemu.

W systemach centralnych najpierw trzeba spalić nośnik energii (straty), potem ogrzać inny nośnik
energii (straty), następnie przesłać tą energię do miejsca jej wykorzystania(straty), a w końcu
ogrzać powietrze( straty), które będzie nas ogrzewać. Ciepłe powietrze zawiera dużą ilość pary
wodnej, która osadza się na chłodnych ścianach (mostkach termicznych) i tworzy środowisko przychylne dla grzybów pleśniowych. Konwekcja wywołana ogrzanym powietrzem tworzy
wir powietrza zawierający alergeny, kurz i zarodniki grzybów pleśniowych. Tym wszystkim oddychamy, co nie jest obojętne dla zdrowia.

Dlatego też nie rozumię Pańskiego zdziwienia, że nasz bezpośredni system grzewczy okazał się
tańszy w eksploatacji, aniżeli tradycyjne ogrzewanie centralne.

Jaki wpływ na zużycie energii w całym domu 169 m, miałoby cotygodniowe podpalanie kilku szczap drewna w kominku w salonie, by stworzyć fajną atmosferę i spędzić kilka godzin w sąsiedztwie ognia, zamiast telewizora?

Obniżanie temperatury o więcej jak 2 °C jest głupotą, gdyż później trzeba więcej energii wpompować w system, aniżeli się jej zaoszczędzi. Tego rodzaju insynuacje z Pańskiej strony
są niepoważne. My zalecamy obniżanie temperatury o 2 °C. Tylko w przypadku dłuższej
nieobecności w domu, jest sensowna większa obniżka temperatury.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Ogrzewanie podłogowe

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 12 cze 2015, 5:33

Zużycie energii do ogrzewania zależy głównie od rodzaju systemu grzewczego.
Jeżeli będziemy ten sam budynek ogrzewać węglem, to będziemy mieli inne koszty,
a inne koszty będziemy mieli przy ogrzewaniu tego samego domu gazem.
Ciepłownik, jest na tyle tępym osobnikiem, że nie rozróżnia kosztu wytworzenia kWh w warunkach optymalnych a kosztu ogrzewania. Nader często widać w różnych opracowaniach typy "koszt ogrzewania" podane koszty kWh
np. tu:
http://www.viessmann.zgora.pl/ABC_ogrze ... wania.html

jak wytłumaczyć taki brak wiedzy, nawet tępotę?

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Ogrzewanie podłogowe

autor: bachus » 12 cze 2015, 8:27

Tomasz_Brzeczkowski pisze: Ciepłownik, jest na tyle tępym osobnikiem, że nie rozróżnia kosztu wytworzenia kWh w warunkach optymalnych a kosztu ogrzewania. Nader często widać w różnych opracowaniach typy "koszt ogrzewania" podane koszty kWh
np. tu:
http://www.viessmann.zgora.pl/ABC_ogrze ... wania.html

jak wytłumaczyć taki brak wiedzy, nawet tępotę?

Faktycznie trzeba być bardzo tępym energetykiem, by nie rozróżnić tego, że koszt wytworzenia kWh z różnych nośników może być różny.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Ogrzewanie podłogowe

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 12 cze 2015, 9:06

Faktycznie trzeba być bardzo tępym energetykiem, by nie rozróżnić tego, że koszt wytworzenia kWh z różnych nośników może być różny.
Ja wiem, że ciepłownik to z definicji szkodnik i osoba mało myśląca, ale aż tak?
Wykres nie był podpisany: porównanie kosztów ogrzewania.
Tylko tuman i ciepłownik podają koszt kWh jako koszt ogrzewania.

Vieja74
Początkujący
Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 26 maja 2015, 17:30
Re: Ogrzewanie podłogowe

autor: Vieja74 » 14 cze 2015, 20:19

Enerbau jak to jest z ogrzewaniem na podczerwień?
może jakieś dane, jakieś rozwiązania
z czym to się wiąże i z jakimi kosztami
cały czas szukam rozwiązania, a czasu coraz mniej
liczę, że masz dużą wiedzę na ten temat
Pozdrawiam

Enerbau Tanie Grzanie
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 683
Rejestracja: 06 mar 2015, 13:27
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Kontaktowanie:
Re: Ogrzewanie podłogowe

autor: Enerbau Tanie Grzanie » 14 cze 2015, 21:45

ENERBAU - Ogrzewania Na Podczerwień.

Kociol_net
Aktywny
Aktywny
Posty: 139
Rejestracja: 20 lip 2012, 7:05
Re: Ogrzewanie podłogowe

autor: Kociol_net » 22 cze 2015, 7:29

Daj znać na jaki typ ogrzewania ostatecznie się decydujesz oraz czy jesteś z niego zadowolony,bo tak się składa ze chętnie pomożemy i doradzimy podczas wyboru dobrej jakości kotła na lata,zapraszamy:)

marekzzabek
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 401
Rejestracja: 22 kwie 2014, 15:39
Re: Ogrzewanie podłogowe

autor: marekzzabek » 22 cze 2015, 15:37

Vieja74 pisze:Enerbau jak to jest z ogrzewaniem na podczerwień?
może jakieś dane, jakieś rozwiązania
z czym to się wiąże i z jakimi kosztami
cały czas szukam rozwiązania, a czasu coraz mniej
liczę, że masz dużą wiedzę na ten temat
Pozdrawiam


koszty możesz porównać tutaj

Obrazek

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Ogrzewanie podłogowe

autor: Enerbau » 22 cze 2015, 21:57

Twoja tabelka porównania kosztów ogrzewania warta jest tyle co malowanki dzieci w przedszkolu!

Dziś każdy może sobie nie takie tabelki robić. Wiarygodne są one tak jak nasi politycy!

My podaliśmy fakty, a Ty manipulujesz czytelnikami Forum.

To gorsze niż głupota, bo głupi nie odpowiada za to co robi, ale manipulacja jest porównywalna z oszustwem, a to już nie są żarty.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Ogrzewanie podłogowe

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 23 cze 2015, 5:25

marekzzabek pisze:
Vieja74 pisze:Enerbau jak to jest z ogrzewaniem na podczerwień?
może jakieś dane, jakieś rozwiązania
z czym to się wiąże i z jakimi kosztami
cały czas szukam rozwiązania, a czasu coraz mniej
liczę, że masz dużą wiedzę na ten temat
Pozdrawiam


koszty możesz porównać tutaj

Obrazek
Ale to nie jest prawda!
Po pierwsze koszt kWh to nie to samo co koszt ogrzewania. Ogrzewanie bezpośrednie, różni się zasadniczo od ogrzewania pośredniego w zużyciu kWh
Po drugie Viekerssonnn nie podaje w ogóle kosztów ogrzewania bezpośredniego, by nikt nie mógł porównać
Po trzecie, koszt kWh ze współczesnych pomp ciepła jest niższy. Pompy ze sprężarkami DC pracujące non stop zużywają nawet ponad połowę mniej prądu na wykonanie zadania niż te ON /OFF ze sprężarkami na prąd przemienny.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Ogrzewanie podłogowe

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 23 cze 2015, 5:30

Dlaczego nie można podawać kosztu kWh jako kosztu ogrzewania.
Źle izolowany dom 150m2 potrzebuje na ogrzanie 4500 kWh przy dobrym odzysku ciepła z wentylacji i 8000 -9000 kWh gdy jest dziurawy (wentylacja grawitacyjna)
Kocioł na ekogroszek - tylko na podtrzymanie zużywa 0.65kg /h co daje 2,5 tony czyli prawie 20000kWh.
Jak widać koszt ogrzewania nie ma nic wspólnego z kosztem kWh. Dlatego też nikt myślący kotłów na paliwa stałe w domach nie montuje.

erma
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 26 lip 2015, 13:02
Re: Ogrzewanie podłogowe

autor: erma » 26 lip 2015, 13:15

Od kiedy ociepliłam dom, koszty ogrzewania dużo się zmniejszyły

Enerbau Tanie Grzanie
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 683
Rejestracja: 06 mar 2015, 13:27
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Kontaktowanie:
Re: Ogrzewanie podłogowe

autor: Enerbau Tanie Grzanie » 26 lip 2015, 14:48

erma pisze:Od kiedy ociepliłam dom, koszty ogrzewania dużo się zmniejszyły


O ile się zmniejszyły? Ile kosztowało ocieplenie?

.
ENERBAU - Ogrzewania Na Podczerwień.

Galeria Parkietu Mława
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 587
Rejestracja: 04 lis 2009, 13:18
Lokalizacja: Mława
Kontaktowanie:
Re: Ogrzewanie podłogowe

autor: Galeria Parkietu Mława » 26 lip 2015, 19:58

Enerbau Tanie Grzanie pisze:
erma pisze:Od kiedy ociepliłam dom, koszty ogrzewania dużo się zmniejszyły


O ile się zmniejszyły? Ile kosztowało ocieplenie?

.


Poza kosztami należy uwzględnić komfort cieplny jaki dają ściany ocieplone.

Rzecz niewymierna, ale komfort we własnym domu czy mieszkaniu, to rzecz nadrzędna.

Pozdrawiam

Enerbau Tanie Grzanie
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 683
Rejestracja: 06 mar 2015, 13:27
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Kontaktowanie:
Re: Ogrzewanie podłogowe

autor: Enerbau Tanie Grzanie » 26 lip 2015, 22:29

Galeria Parkietu Mława pisze:Poza kosztami należy uwzględnić komfort cieplny jaki dają ściany ocieplone.

Czyli odcięte od ciepła ze Słońca.

.
ENERBAU - Ogrzewania Na Podczerwień.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Proximic [Crawler] i 92 gości

Gotowe projekty domów