Ogrzewanie domu parterowego 85m2

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Emanuel
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 08 paź 2020, 8:22
Ogrzewanie domu parterowego 85m2

autor: Emanuel » 08 paź 2020, 8:28

Cześć.

Próbuję skleić najlepsze możliwe ogrzewanie domu parterowego.
Projekt to: Słoneczny 2

http://e-projekty.pl/projekt-domu-sl ... EIEALw_wcB

Na działce nie ma i nie będzie dostępu do gazu.
Co prawda w domu jest kotłownia, ale nie chcę bawić się chyba w chociażby pellet.
Poza tym przeczytałem tutaj na forum, że w domu o tak małej wielkości nie miałoby to sensu. Zostaje ogrzewanie prądem.

Myślałem o kilku opcjach. Brałem pod uwagę maty grzewcze, promienniki ciepła, pompę ciepła. Jednak na chwilę obecną najbardziej skłaniam się do fotowoltaiki, zbiornika akumulacyjnego z grzałkami i oczywiście podłogówka wodna.
Ewentualnie podłogówkę można by dać na części dziennej a sypialną ogrzewać promiennikami?
Nie chcę kominka, ale myślałem z narzeczoną o wstawieniu nowoczesnej "kozy" podoba nam się to, cenowo duużo taniej, a można ją też czasami wykorzystać.
Rady mile widziane.
Zapraszam do dyskusji. Z góry dziękuje

Lena80
Aktywny
Aktywny
Posty: 120
Rejestracja: 09 lis 2016, 16:07
Re: Ogrzewanie domu parterowego 85m2

autor: Lena80 » 08 paź 2020, 19:20

Też długo zastanawialiśmy się nad wyborem ogrzewania do naszego domu. W końcu podjęliśmy decyzję o zastosowaniu paneli na podczerwień. Sezon grzewczy w tamtym roku kosztował nas 2100 zł Jesteśmy bardzo zadowoleni z komfortu tego sposobu grzewczego i jego wydajności na którą miał wpływ projekt całej instalacji, jaki i jej wykonanie. Całą realizacją u nas zajmował się Eco Partner.

Emanuel
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 08 paź 2020, 8:22
Re: Ogrzewanie domu parterowego 85m2

autor: Emanuel » 09 paź 2020, 19:43

Jaka powierzchnia domu?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Ogrzewanie domu parterowego 85m2

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 09 paź 2020, 20:34

Tylko instalacja HVAC

Co to jest instalacja HVAC (nie mylić z branżą HVAC) i dlaczego jest najlepszym domowym rozwiązaniem.
Komfort i zdrowie to odpowiednia temperatura podłogi oraz powietrza, komfort to odpowiednia wilgotność i CO2 do 1200ppm CAŁY ROK . Ponieważ odczuwanie komfortu, każdy z nas ma inne, to świadomie nie podałem zalecanych parametrów temperaturowych i wilgotnościowych. To zostawiam do ustawienia użytkownikowi. To zostawiam możliwościom instalacji HVAC.

Co odpowiada za komfort i zdrowie?

1) Wentylacja . Wentylacja reguluje poziom CO2 oraz wilgotność względną w okresie grzewczym . Zbyt słaba wentylacja, to zbyt duże stężenie CO2 oraz zbyt wysoka wilgotność w okresie grzewczym . Zbyt silna wentylacja to, przesuszone powietrze i słyszalny w nocy szum.

Normy określają strumień wentylacji 20-30m3/h na osobę, ale np. we Francji jeszcze niedawno norma podawała 15m3/h na osobę. Dlatego centrala wentylacyjna, dobrze jak ma możliwość nie tylko wypełnienia normy, ale i indywidualnego ustawienia komfortowego strumienia.

Napisałem, że wentylacja reguluje wilgotność w okresie grzewczym… tak, bo latem przeważnie nie ma na wilgotność wpływu. A są okresy, gdy wentylacja wilgoć do domu wprowadza .

Co więc poza okresem grzewczym?

2) Rewersyjna pompa ciepła.

Pompa ciepła to urządzenie mogące pompować ciepło „pod górkę”, z wartości niższych do wyższych. Mamy takie pompy ciepła od lat w domu: lodówka czy zamrażarka. W okresie letnim pompa działa jak klimatyzacja, odprowadza nadmiar ciepła i właśnie, nadmiar wilgoci z domu. Często latem, gdy jest zaduch, wydaje nam się, że słaba wentylacja, a jest odwrotnie, za ten dyskomfort odpowiada podwyższona wilgotność przez zbyt siną wentylację. Pompa ciepła ma funkcję „dry” i odprowadzi nadmiar wilgoci, nawet jak temperatura powietrza nie jest za wysoka. Jeżeli jest też zbyt ciepło, to temperaturę obniży.

W okresie grzewczym RPC pompuje ciepło do wewnątrz, ogrzewając powietrze. Współczesne pompy ciepła to bardzo efektywne urządzenia, z dużym zyskiem dla nas pompują ciepło do różnicy temperatur pomiędzy dolnym a górnym źródłem do 55 st. czyli jak w domu jest ustawione +24 st. C to pompa efektywnie pracuje do poniżej -30 st. Przy średnich temperaturach okresu grzewczego +5 , +7 st C pompa ciepła pobierając 1kWh daje średnio w okresie grzewczym 6kWh.

3) Ogrzewana podłoga.

Temperatura podłogi nie może być ani za niska, ani za wysoka. Nie jest dobrze, gdy temperatura podłogi (poza okresowo łazienkami ) przekracza 23-24 st. C Do chodzenia na bosaka wystarcza na ogół 22, ALE TO TEŻ JEST KWESTIA INDYWIDUALNA. Dlatego w pomieszczeniach, gdzie jest na podłodze kamień czy panel dajemy pod powierzchnię elektryczne ogrzewanie podłogi z precyzyjnym termostatem, którego czujnik w tej podłodze. Ustawiamy sobie temperaturę podłogi do własnego komfortu.

Zużycie kWh.

Ponieważ pompa ciepła ogrzewa powietrze dając z 1kWh około 6kWh w okresie grzewczym, a to powietrze ogrzewa też ściany i podłogę, to poprawnie wykonana instalacja HVAC zużywa w nowych domach do 15 kWh/m2 na ogrzewanie i chłodzenie. W starych domach, bez dodatkowej izolacji ścian, zużycie może być większe, ale w praktyce nie przekracza 30kWh/m2.

Taka instalacja poza komfortem i zdrowiem, jest możliwa do podłączenia w 100% pod OZE.

Jedyną wadą takich instalacji, jest ich prostota oraz niska cena.
[więcej na Facebooku]
HVAC - najtańszy komfort.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Ogrzewanie domu parterowego 85m2

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 09 paź 2020, 20:40

Lena80 pisze:Też długo zastanawialiśmy się nad wyborem ogrzewania do naszego domu. W końcu podjęliśmy decyzję o zastosowaniu paneli na podczerwień. Sezon grzewczy w tamtym roku kosztował nas 2100 zł Jesteśmy bardzo zadowoleni z komfortu tego sposobu grzewczego i jego wydajności na którą miał wpływ projekt całej instalacji, jaki i jej wykonanie. Całą realizacją u nas zajmował się Eco Partner.

Ktoś Panią wkręcił, Nie ma ogrzewania na podczerwień! Są folie oporowe, elektryczne, gdy je umieścimy na suficie ogrzewają płytę gips karton a ta promieniowaniem podczerwonym ogrzewa podłogę. Takie ogrzewanie ma sens w źle zbudowanych domach z tzw wentylacją grawitacyjną, było dość powszechne w latach 80-90 tych XX wieku. Sam miałem takie od 1989. W XXI wieku standardem jest wentylacja z odzyskiem ciepła, klimatyzacja i zużycie do 15kWh/m2 rocznie.
85 x15 x 0,65 = 830 zł a nie 2100 i to bez chłodzenia!
HVAC - najtańszy komfort.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: asiakrol i 52 gości

Gotowe projekty domów