Jaki piec na eko groszek? PILNIE proszę o pomoc !

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Kumek
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 67
Rejestracja: 14 cze 2006, 12:10
Lokalizacja: Łódź / Skierniewice

autor: Kumek » 07 gru 2007, 9:41

Jarecki79 , czy tym drugim czasem tzn czasem przerwy w podawaniu ???
Mam problem z ustawiniem jest dużo paramertów i każdy z nich jest kluczowy.
Od czego zacząć ustawienie ????? i którymi korygować nieprawidłowości.
Jaką moc dmuchawy ? co ile przedmuch? to samo dotyczy podtrzsymania ???
Będę wdzięczny za praktyczną poradę .

gl
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 68
Rejestracja: 21 lis 2007, 12:02

autor: gl » 07 gru 2007, 10:06

Do Jarecki79
Niestety mam fabryczny kocioł ze sterownikiem COMPIT 510 i kable podłączone bezpośrednio ze sterownika do dmuchawy, pompy i podajnika prowadzone dodatkowo w obudowie kotła.
Jeszcze z innej beczki czy faktycznie przesłona pieca ma być przymknięta do 1/4 - przyznaje że pierwsze słyszę.
I jeszcze jedno co do ustawień mam przez producenta zalecane ustawienia podawanie 23 i przerwa 37-40, z postów które czytam to są chyba największe jakie widziałem.Próbowałem je zmniejszać do np 15 i 45 ale wtedy piec nie osiągał mi temperatury dochodził max do 50 stopni przy ustawionej min 56stopni więc pracował non stop i palił jak smok.Wróciłem do ustawień fabrycznych no i w miarę się pali reguluję teraz tylko powietrzem choć też do końca nie wiem z jaką siłą ma pracować wentylator( jest zakres od -99 zalecany przez prod 70-80 ). Mam kocioł HEF 25 KW dom ok 150m nie docieplony nowe okna przy temp. dodatniej ok 2-5 stopni spalam zasobnik 140kg w 4-5dni, przy temp -5 wystarcza na 3 dni.
Kupowałem kocioł we wrześniu i myślałem że będzie palił trochę mniej stąd moje pierwsze pytanie o sterownik PID bo chętnie bym zainwestował jeszcze parę stówek aby być w pełni zadowolony. Za rady będę bardzo wdzięczny.
GL

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
więc...

autor: Jarecki79 » 07 gru 2007, 19:32

Kumek, nie mogę znaleźć jakiegoś wczesniejszego zapytania od Ciebie w tym wątku, podaj może jaki masz sterownik, jaka dmuchawa, jaki duży kocioł jaki model ślimakowy czy tłokowy.

Kolejność ustawiania należy dobierać w/g - sugestie do ślimaka:
1. Czas pracy podajnika, np. 15sekund dla sterownika Argon CWU firmy PROND czy Tango firmy Foster/PaPa Electronics
2. Czas przerwy podawania, np. 45sekund dla w/w sterowników
Dopalanie ustawiamy teraz tym drugim czasem, jak nie dopala to czas wydłużamy, jak żar schodzi zbyt nisko to ten czas skracamy.

Kolej na dobranie odpowiedniej mocy dmuchawy, musisz obserwować kolor płomienia, intensywny biały- źle, bo spalisz deflektor, zbyt wysoka temp., wpadający w czerwony, źle moc zbyt mała, powstanie więcej sadzy i generalnie kopcenie, nie efektywne spalanie. Kolor płomienia ma być taki jasny żółty.
Znowu w zależności od producenta można tutaj spotkać dwa podejścia do mocy dmuchawy, tj.
tak jak w wypadku sterowań Argon czy Tango mamy 2 moce dmuchawy, jedna dla trybu rozpalania i dochodzenia do temp., regulowana w zakresie od 1 do 12, dobór w/g zaleceń powyżej. Druga moc dmuchawy dobierana jest dla przedmuchu, zalecenie producenta jest takie,że ta moc ma byc niższa od poprzedniej minimum o 1.
Ale juz np. sterowniki OGNIK PLUS czy Multi-Ster z Elektro-Mizu maja jedną moc dmuchawy do ustalenia wyrażana w procentach od 20 do 100%mocy.

Jeszcze gorzej we wcześniejszych modelach sterowań GECO- kompletny brak elektronicznej regulacji mocy dmuchawy, nie wiem czy to już jest usprawnione, czy jeszcze nie. W GECO jedynie można przesłonkę na dmuchawie przymykać ręcznie (we wczesnych modelach)

Przedmuch - znowu sprawa indywidualna, zalezy od domu, sterownika
Dla sterowania Argon czy Tango ustawia się:
Co ile minut załączyć dmuchawę, polecam co 5minut
Na ile sekund załączyć dmuchawę - ok.15-20sekund
Co które załączenie dmuchawy podać razem porcję paliwa, wyjściowe co 3cykl

Sterownik OGNIK PLUS firmy Elektro-Miz:
przedmuch: 0-90sekund, przerwa 1-15minut
Ustawienie wyjściowe dla tego sterownika w przedmuchu to Pr 3minuty(przerwa między przedmuchami) zalecam na 5minut, praca w przedmuchu P-20sekund

Teraz praca jakby w automacie w tym sterowniku OGNIK PLUS:
pauza między dawkami paliwa wyrażana w sekundach, ustawienie serwisowe PA. 25sekund
podawanie paliwa Pd.15sekund serwisowo
podtrzymanie ognia, tutaj ustala się co jaki czas dodać paliwa, aby utrzymać ogień, wyrażane w minutach od 1 do 90, ustawienie serwisowe Po.60minut
Czas pracy dmuchawy i podajnika wyrażany w sekundach tP.50sekund

Dla mnie mało zrozumiałe jest to menu w normalnym OGNIKU dla ślimaka i dlatego jako standardowy model uzywam sterowań ARGON 2 CWU lub TANGO, w normalnym OGNIKU PLUS jest za to bardzo jasno dobrane menu dla kotła tłokowego i tego modelu używam jako standard do swoich kotłów tłokowych.

Model OGNIK PLUS z algorytmem PiD polecam natomiast za dopłata do ślimakowych lub tłokowych, gdzie te wszystkie czary dobierają się automatycznie, tak, aby zawsze opał był dobrze dopalony.


Inaczej będzie dla sterowników GECO, bo tam w przedmuchu paliwo jest podawane zawsze. Czyli dobierasz co ile minut dmuchawa, sugeruję powyżej 8minut (bo pracuje razem z podawaniem paliwa) Dalej następny parametr mówi ile sekund ma pracować w przedmuchu dłużej dmuchawa od podawania paliwa, aby dopalić nowo dodane paliwo, często ok. 20-30sekund, ale to naprawdę zależy od domu i jakości opału.

Zatem jak widzisz co sterowanie to inne czary i wynalazki.... Podaj co tam masz na swoim kotle, cos wyjściowego może wymyślimy..... :D
Jarecki
Serdecznie pozdrawiam wszystkich
na forumbudowlane.pl

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
gl

autor: Jarecki79 » 07 gru 2007, 19:42

gl

ja tego compita nie znam kompletnie. Jeżeli jednak doszedłeś w miare do parametrów, przy których uzyskujesz zadowalające dopalanie to super. Najważniejsze to spokojna obserwacja i drobne, przemyslane korekty.

Spalanie w granicach 30-35kg na dobe to dobry wynik przy własnych ustawieniach, bliski optimum dla domu 150m2 nieocieplonego.

Zatem, jeżeli jest w miare ok przy podawanie 23sekundy a pauza 40sekund to dobrze. Jeżeli uważasz, że nie dopala to zostaw ten czas podawania 23sekundy a wydłuż troszeczkę ten drugi czas.

Co do mocy to nie znając sterownika ciężko doradzić, musisz tak ustalić moc, aby kolor płomienia nie był intensywnie biały, bo wtedy stopisz deflektor oraz aby płomien nie był czerwony, wtedy moc zbyt niska, złe spalanie, dymienie, dużo sadzy, kolor płomienia ma byc mocno pomarańczowy.

Czyli obserowowac i powoli mądrze korygować zawsze obserwując efekt korekty, czyli odczekaj ok. 1-2godzin zanim dalej będziesz coś zmieniał. :D

Sterownik PiD to rewelacja, zgłoś się do jego producenta, napisz jaki masz sterownik teraz, jakie sa podłączenia i zapytaj co Ci moga doradzić, ten sterownik OGNIK PLUS PiD wychodzi również jako panel do zabudowy w izolacji kotła, wówczas trzeba do tylnej płytki podokręcać przewody od dmuchawy, podajnika, pompy, pompy cwu. Generalnie jednak musisz się zgłosić mailowo do producenta z tym swoim zapytaniem. :D
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl

gl
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 68
Rejestracja: 21 lis 2007, 12:02

autor: gl » 14 gru 2007, 14:27

Do Jarecki 79
Dzięki za wszystkie rady dzisiaj zamówiłem sterownik ognik plus PID i będę go podłączał w przyszłym tygodniu mam nadzieję że sobie poradzę. Mam jeszcze jedno pytanie czy działanie termostatu pokojowego zawsze polega na tym że termostat gdy temp dojdzie do ustawionej wyłącza pompę CO i później ponownie ją załącza. Maje pytanie wynika z tego że kiedy moja pompa się wyłącza i załącza słychać to dość wyraźnie w rurach i jeśli byłoby to dość często to mogłoby być to kłopotliwe.
GL

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
witam

autor: Jarecki79 » 16 gru 2007, 12:42

Witam gl.

Nie nie zawsze termostat pokojowy rozłącza pompę c.o. Co robi termostat uzależnione jest od producenta sterownika głównego.

np. W kotłach gazowych rozłącza cały kocioł, działa tylko świeczka. W kotłach na paliwa stałe najczęściej rozłącza pompę.

Jednak producent sterownika OGNIK PLUS CWU wymyślil to jakoś inaczej. Wiem,że w tym sterowaniu panel pokojowy wpływa na sposób pracy dmuchawy, ale dokładnie jak to się sprawdza ciężko powiedzieć, nie testowałem tego rozwiązania u siebie. 8)
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl

karan
Aktywny
Aktywny
Posty: 131
Rejestracja: 16 maja 2007, 19:33
Lokalizacja: Łaziska

autor: karan » 16 gru 2007, 15:30

Akurat stwierdzenie Jareckiego79 o dłuższej żywotności kotła żeliwnego niż stalowego wynoszącej w granicach trzech lat uważam za troszeczkę "ukoloryzowane" na rzecz kotłów stalowych. Według mnie różnica ta powinna wynosić około 50%-70%. I tak dla kotła stalowego, który wytrzymuje w normalnych warunkach np. 10lat, w podobnych warunkach jego odpowiednik żeliwny powinien rozlecieć się po około 15 lub 16 latach. Znam przypadki gdzie kotły żeliwne pracują grubo ponad dwadzieścia lat, ale to sytuacje odosobnione i absolutnie nie podaję ich jako standardu. Odosobnione ponieważ mało kto dwadzieścia lat temu wszedł w posiadanie takiego pieca, pieca który był wykonany topornie lecz w porównaniu z dzisiejszymi konstrukcjami był o wiele bardziej wytrzymały. Jeśli juz tak się stało to użytkuje nieraz nawet do dnia dzisiejszego.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
...

autor: Jarecki79 » 16 gru 2007, 18:14

Karan, ta Twoja sugestia czy uwaga to ma sie tak do aktualnego tematu rozmowy, że mi słów zabrakło.

70% większa żywotność to tutaj to Ty przesadziłeś troszeczkę. Rozmowy typu znam przykłady... szkoda na to czasu i zachodu, nasz kocioł stalowy pracuje w jednej kwiaciarni od ponad 30lat a do średniej żywotności kotłów stalowych wcale tego nie można odnosić.

Średnia statystyczna żywotność zwykłych kotłów stalowych typu UKS (bez sterowania i dmuchawy pracujące w ciągu naturalnym) to około 20lat, kotły wyposażone w sterowanie i dmuchawę, wyższa sprawność, niższa średnia żywotność, często przedział między 12-18lat, gorzej traktowane ok.10lat, kompletnie zaniedbywanie to złom za 4lata. Tylko,że takie konstrukcje (dmuchawa+sterownik) pojawiły się na rynku ok.1994roku i górna granica jest na razie tylko teoretyczna, wersje żeliwne pojawiły się jeszcze później, także porównanie w tym zakresie konstrukcji ze sterownikiem i dmuchawą nie ma sensu.

Nic natomiast nie można powiedzieć na temat kotłów z podajnikiem, pierwsze egzemplarze to ok.1996rok (zakres nie zauważalny na całym rynku grzewczym), ale na dobre na rynku to są dopiero od około 4lat, wcześniej nie było ani zainteresowania ani odpowiednich opałów. U nas pierwsze podajniki wychodziły w 2001roku, był to okres, gdzie nie było sterowań, odpowiednich przekładni itp. itd.
Popularne tego typu kotły są dopiero od 3lat, największa dynamika sprzedaży tej konstrukcji to rok 2005(rozwój rynku paliw, rozwój sterowań, przekładni, palników itd.) także z całym szacunkiem, ale o zywotności takich konstrukcji to można tylko teoretyzować a już tym bardziej dla wersji żeliwnych, które na rynku sa jeszcze krócej.


Skończmy zatem wyliczanie co do liczby lat bo nie ma to najmniejszego sensu.

Skrótowo można powiedzieć,że kotły żeliwne powinny być trwalsze, ale maja generalnie mniejszą sprawność. Są też droższe przy serwisie, czy drobnej naprawie. Tak jak ze wszystkim kotły żeliwne maja swoich żelaznych zwolenników, to samo dotyczy konstrukcji stalowych. :D
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl

Marcin*
Początkujący
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 05 paź 2007, 13:23
Lokalizacja: Warszawa
Re: Jaki piec na eko groszek? PILNIE proszę o pomoc !

autor: Marcin* » 17 gru 2007, 12:25

Mateusz701 pisze:Witam, jestem mocno zainteresowany kupnem kotła eko groszek.Mam do ogrzania dom o powierzchni 170 m2. Piece które są w kręgu mojego zainteresowania to
- Zębiec KP 20 kW z podajnikiem
- Elektromet KWP 15 kW z podajnikiem
Elektromet jest trochę tańszy.
Proszę o opinie i doświadczenie w wyborze między tego typu kotłami.
Który wybrać ?

Pozdrawiam

Witam.
Uzywam Zebca KP-20, wiec moge cos o nim napisac.
- Piec maly gabarytowo.
- Ruszt awaryjny, jest faktycznie tylko awaryjny i palenie w piecu, np. drzewem na wspomnianym ruszcie, jest klopotliwe.
- Fabryczny sterownik "Elster Perfect" - prosty w obsludze, przydatna funkcja "moc kotła"
- Prosty sposob czyszczenia, latwy dostep do kanalow.
- Wykananie raczej solidne.

Generanie do groszku i peletu dobry piec, jezeli chcesz okresowo palic innym paliwem na ruszcie, to nie polecam.

Pozdrawiam

jasiua78
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 19 gru 2007, 21:48

autor: jasiua78 » 19 gru 2007, 23:15

Witam, mam dom o pow. użytkowej 134m2 jakiej mocy kupić piec żeby spokojnie to ogrzać? czekam na odp.

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11

autor: adamis » 20 gru 2007, 15:33

15-17kW.
adam

jasiua78
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 19 gru 2007, 21:48

autor: jasiua78 » 20 gru 2007, 20:52

Na co mam zwracać uwage przy zakupie kotła z podajnikiem na eko-groszek.
Prosze o jakieś wskazówki i ewentualnie jakieś sugestie a może jakiś producentów z najlepiej z górnego Śląska

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11

autor: adamis » 20 gru 2007, 21:32

Polecał bym kocioł tłokowy.Np. SAS Eco albo Protech Caro.Z tym,że z tych dwóch jedynie Protech robi kotły małej mocy-18kW.W ogóle Protech jest malutki,przez co łatwo go zmieścić,np. w niskiej piwnicy.
Może inni coś jeszcze dorzucą.
Acha,ważne też by nie był czyszczony z góry,bo to bardzo kłopotliwe.
adam

karan
Aktywny
Aktywny
Posty: 131
Rejestracja: 16 maja 2007, 19:33
Lokalizacja: Łaziska

autor: karan » 20 gru 2007, 23:36

Inna nazwa Protecha Karo to Taurus Gaur - wykonanie ok. Serwis na górnym Śląsku też ok. Nic mi nie wiadomo o jakichkolwiek poważnych awariach. Ewentualnie Ling 15kW, ale to już podajnik ślimakowy. Raczej odradzam Bizona (ECO Plus) - też Taurus - bardzo czułe na paliwo gorszej jakości.
Ciekawą propozycją jest również Viadrus Ekoret 15kW, ale jest cholernie drogi.
Pozdrawiam

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11

autor: adamis » 21 gru 2007, 16:59

Stary model Protech Caro,to obecnie Taurus Gaur.Nowy Protech Caro,to zupełnie inna konstrukcja.Mocno unowocześniona w porównaniu do starego modelu.
Stary Protech Caro też nie jest złym kotłem.Mam taki u siebie w piwnicy.Bardzo mało absorbujący i niezbyt wrażliwy na jakość groszku kocioł.Ma jednak pewne niedociągnięcia,które wyeliminowano w nowym modelu.
Dlatego uważam,że bez sensu jest kupować starego Gaura,kiedy jest nowy Caro.Choć nazwa ''Caro'' jest na rynku znacznie dłużej niż ''Taurus''.
adam


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Ahrefs [Bot] i 82 gości

Gotowe projekty domów