Czym jest kamień kotłowy i jak sobie z nim radzić?

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Konsultant Viessmann
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 672
Rejestracja: 25 paź 2015, 9:14
Czym jest kamień kotłowy i jak sobie z nim radzić?

autor: Konsultant Viessmann » 27 sie 2020, 14:26

Kamień kotłowy to twardy osad, powstający w wyniku termicznego rozkładu związków wapnia i magnezu zawartych w wodzie. Osadza się na ścianach rur ograniczając przepływ wody i pokrywa powierzchnie elementów grzejnych utrudniając im oddawanie ciepła. Ale to nie wszystko...

Gdzie powstaje kamień kotłowy?

Choć nazwa sugeruje, że powstaje on głównie w kotłach grzewczych, tak naprawdę kamień kotłowy może pojawiać się we wszystkich urządzeniach, w których podgrzewana jest woda. A ponieważ stężenie jonów wapnia i magnezu w twardej wodzie jest duże, problem kamienia kotłowego dotyczy przede wszystkim urządzeń mających kontakt właśnie z wodą twardą. W tym przypadku osady kamienne mogą tworzyć się już w momencie podgrzewania wody nawet do temperatury nieznacznie przekraczającej 40°C.

Dlaczego kamień kotłowy szkodzi?

Osady kamienne powstające w twardej wodzie z czasem narastają. Odkładając się na powierzchniach rur zmniejszają ich średnicę, a tym samy przepływ wody. Kamień kotłowy osadza się również na elementach grzejnych znajdujących się m.in. w kotłach, zasobnikach ciepłej wody użytkowej czy też w kuchennych czajnikach. Warstwa osadu kamiennego utrudnia oddawanie ciepła, a narastając powoduje, że powierzchnie grzejne przekazują ciepło w coraz mniejszym stopniu. Elementy podgrzewające wodę muszą więc pracować coraz dłużej, aby ogrzać ją do wymaganej temperatury, co wiąże się z większych zużyciem energii. Kamień kotłowy powoduje więc wzrost kosztów ogrzewania wody. Osady kamienne nie tylko utrudniają pracę kotłów, podgrzewaczy i innych domowych urządzeń ale również je niszczą. Obecność kamienia kotłowego może skutkować przegrzewaniem się elementów oddających ciepło, a także prowadzić do korozji lub uszkodzeń będących wynikiem naprężeń cieplnych. Urządzenia, którym zagraża kamień kotły są narażone na częstsze awarie i szybsze niszczenie. Skraca się ich żywotność.

Jak rozwiązań problem uciążliwych osadów kamiennych?

Gwarancja, jaką objęte są kotły grzewcze czy podgrzewacze wody często nie obejmuje usterek wynikających z zakamienienia podzespołów. Dlatego aby uniknąć trwałego uszkodzenia kluczowych elementów oraz awarii urządzeń, za które będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni, warto zainwestować w zmiękczacz wody Aquahome. Jest to stacja uzdatniania wody, która automatycznie usuwa z niej jony wapnia i magnesu, odpowiadające za twardość. Zmiękczacz wody Aquahome zainstalowany przy głównym zaworze sprawi, że do domowej instalacji trafi woda już zmiękczona. Taka stacja uzdatniania wody niemal do zera ograniczy ryzyko powstawania kamienia kotłowego, chroniąc tym samym nasze instalacje.

michud
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 12 lis 2020, 14:56
Re: Czym jest kamień kotłowy i jak sobie z nim radzić?

autor: michud » 03 gru 2020, 21:06

Polecam systemy zmiękczające wodę. Woda po takim przefiltrowaniu nie pozostawia osadu.

MałgorzataBajd
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 19 kwie 2019, 12:11
Re: Czym jest kamień kotłowy i jak sobie z nim radzić?

autor: MałgorzataBajd » 29 mar 2021, 12:55

Super, dużo informacji :)

Sporo merytorycznej wiedzy przedstawia tez firma (badanie jakości wody) i (uzdatnianie wody, filtry do wody) na kanale youtube, polecam bardzo.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Grapeshot [Crawler] i 52 gości

Gotowe projekty domów