8 mitów na temat pomp ciepła

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Konsultant Viessmann
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 672
Rejestracja: 25 paź 2015, 9:14
8 mitów na temat pomp ciepła

autor: Konsultant Viessmann » 26 lut 2021, 17:23

Pompy ciepła są coraz chętniej stosowane w budownictwie jednorodzinnym w naszym kraju. Mimo nieustannie rosnącego zainteresowania tymi urządzeniami grzewczymi, wciąż można usłyszeć wiele nieprawdziwych teorii na ich temat. Obalamy niektóre z nich.

1. Pompa ciepła to bardzo droga inwestycja

Koszt zakupu i montażu pompy ciepła wcale nie przewyższa kosztów związanych z inwestycją chociażby w kotłownię gazową. Biorąc pod uwagę pieniądze jakie należy przeznaczyć na projekt instalacji gazowej, wykonanie przyłącza, budowę komina oraz kotłowni (których pompa ciepła nie potrzebuje) oraz na zakup kotła kondensacyjnego, inwestycja w powietrzną pompę ciepła okazuje się znacznie tańszym rozwiązaniem. Warto zaznaczyć również, że ceny pomp ciepła są coraz bardziej korzystne dla inwestorów, a możliwość skorzystania z dodatkowego wsparcia w formie dotacji na zakup i montaż urządzeń korzystających z odnawialnych źródeł energii sprawia, że inwestycja w pompę ciepła nie jest takim obciążeniem dla domowego budżetu, jak by się mogło z pozoru wydawać.

2. Pompa ciepła hałasuje
Wszystkie pompy ciepła wprowadzane do sprzedaży muszą spełniać szereg wytycznych dotyczących maksymalnego dopuszczalnego poziomu hałasu. Pompy ciepła Viessmann konstruowane są w taki sposób, aby generowany przez nie hałas był jeszcze niższy niż zakładają normy. Obecnie produkowane urządzenia instalowane wewnątrz budynku generują hałas porównywalny, a nawet mniejszy od tego, jaki wytwarzają kotły gazowe czy lodówki.

Również jednostki zewnętrzne pomp ciepła typu split oraz urządzenia monoblokowe montowane na zewnętrza są ciche. Ich praca w przypadku urządzeń Vitocal jest praktycznie niesłyszalna, m.in. dzięki zoptymalizowanym akustycznie wentylatorom oraz inteligentnemu systemowi sterowania ich prędkością obrotową. Stosowana w nowoczesnych urządzeniach Viessmann technologia AAD (Advanced Acoustic Design) eliminuje szczególnie uciążliwe niskie szumy generowane podczas pracy pomp ciepła. Przykładowo, pompa ciepła typu split Vitocal 200-S spełniała wymagania dotyczące dopuszczalnego hałasu już w odległości 3 m od granic działki. Dzięki temu może być z powodzeniem stosowana np. w budynkach w zabudowie szeregowej.

3. Powietrzna pompa ciepła nie wystarczy do ogrzewania domu

Nowoczesne pompy ciepła typu powietrze/woda mogą być z powodzeniem stosowane jako główne i jedyne źródło ciepła w budynku. Stwierdzenie, że taka pompa ciepła nie pracuje, gdy temperatura zewnętrzna spada poniżej 0°C jest kolejnym mitem! Powietrzne pompy ciepła pozyskują energię nawet z mroźnego powietrza i zmieniają ją w użyteczne ciepło do ogrzewania domu i wody użytkowej. Urządzenia Viessmann mogą pracować i ogrzewać budynek, gdy temperatura na zewnątrz sięga -20°C.

Jeśli pompa ciepła nie będzie w stanie pokryć zapotrzebowania na ciepło budynku w wyjątkowo mroźne dni, wówczas okresowe wsparcie zapewni jej wbudowana grzałka elektryczna. Takich dni w sezonie grzewczym jest jednak bardzo niewiele lub nie występują wcale. Mimo to, nawet przy bardzo silnych mrozach pompa ciepła typu powietrze/woda będzie nadal ogrzewać pomieszczenia budynku.

4. Pompa ciepła nie może współpracować z grzejnikami

Pompy ciepła to urządzenia, które pracują najefektywniej z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym. Nie oznacza to jednak, że nie sprawdzą się w domach, w których znajdują się grzejniki. Pompy ciepła pozwalają osiągać temperaturę zasilania nawet do 65°C, dzięki czemu mogą współpracować z grzejnikami niskotemperaturowymi. Należy jednak pamiętać, że sprawność tych urządzeń grzewczych będzie ogólnie ujmując wyższa, przy niższej temperaturze zasilania wewnętrznej instalacji (30–40°C).

Jakie są pozostałe cztery mity? Sprawdź na naszym blogu firmowym!

Endriu90
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 26 lut 2021, 22:36
Re: 8 mitów na temat pomp ciepła

autor: Endriu90 » 26 lut 2021, 22:59

Właśnie zastanawiałem się nad kupnem takiej pompy. Dzięki za przydatne informacje :D

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: 8 mitów na temat pomp ciepła

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 27 lut 2021, 9:50

Endriu90 pisze:Właśnie zastanawiałem się nad kupnem takiej pompy. Dzięki za przydatne informacje :D

Tego typu pompy ciepła mają sens dla producenta i instalatora, natomiast są nieporozumieniem dla inwestora.
Wystarczy przestać ogrzewać pompą ciepła najpierw wodę do 40-50 st. a ogrzewać bezpośrednio powietrze do 22 i mamy 2x mniejsze zużycie, bo COP zależy od różnicy temperatur.
Wystarczy "wyjąć" grzałkę elektryczną z takiej pompy ciepła i "rozbić" ją na maty grzewcze w każdym pokoju i mamy większy komfort, oraz pracę mat przy znacznie niższej temperaturze niż grzałki w zasobniku.
I najważniejsze, latem mamy klimatyzację.
Tak, więc jak ktoś poleca pompę ciepła, grzejącą najpierw wodę a potem nią dom, to albo nie wie jak taka pompa działa, albo chce inwestora naciągnąć.
HVAC - najtańszy komfort.

Konsultant Viessmann
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 672
Rejestracja: 25 paź 2015, 9:14
Re: 8 mitów na temat pomp ciepła

autor: Konsultant Viessmann » 28 lut 2021, 16:16

Idąc tym tropem o producencie i instalatorze czegokolwiek można powiedzieć, że naciąga klienta. Gdyby system, o którym piszesz był jedyny i słuszny, to nikt nie decydowałby się na nic innego.

Opcji grzania mamy wiele. Można też przecież kupić kocioł na węgiel, który spełnia wymagania ekoprojektu i też znajdą się tacy, który stwierdzą, że to najlepsze rozwiązanie.

Każdy klient ma swój rozum i wybiera to co wydaje mu się najodpowiedniejsze, dlatego ważne jest porównywanie ofert.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Yandex [Bot] i 52 gości

Gotowe projekty domów