próba szczelności gazu

Dowiedz się wszystkiego o instalacjach gazowych, które zagwarantują Ci bezpieczne i przyjazne mieszkanie. Wybierz odpowiedni piec gazowy - funkcjonalny i praktyczny.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

czarna_andzia
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 01 lut 2012, 18:14
próba szczelności gazu

autor: czarna_andzia » 01 lut 2012, 18:24

witam
Znajomy zrobił mi małą przeróbke gazu w kuchni, teraz potrzebuje protokół szczelności gazu czy znajomy który posiada uprawnienia na prace kontrolno-pomiarowe nr upr. 000/E/0000F/2010/, i obsługa, konserwacja, remonty, prace montażowe nr.upr. 000/E/0000A/2010 i 000/E/0000C/2010 może mi wystawić taki protokół czy musi mieć inne uprawnienia, czy te wystarczą. Prosze o szybką odp. za co z góry dziękuje

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5331
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: próba szczelności gazu

autor: Bolas » 01 lut 2012, 18:44

Dokładnie nazywa się to:
Świadectwem kwalifikacyjnym "E" uprawniające do zajmowania się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci na stanowisku EKSPLOATACJI. Grupa 3. Urządzenia, instalacje i sieci gazowe wytwarzające, przetwarzające, przesyłające, magazynujące i zużywające paliwa gazowe:
(i tu wyszczególnione artykuły min te które podałem poniżej)
6. Urządzenia i instalacje gazowe o ciśnieniu nie wyższym niż 5kPa
10. aparatura kontrolno-pomiarowa i urządzenia sterowania do sieci urządzeń i instalacji wymienionych w pkt 1-9.


Tak dokładnie brzmi zapis w książeczce uprawnień. Nie ma osobnych uprawnień na remonty konserwacje itp. Nie wiem gdzie masz ten druk przedstawić ale radzę się najpierw dowiedzieć czy przeróbka nie wymagała projektu i nadzoru budowlanego w postaci kierownika budowy bo on też podpisuje się w protokole. Oczywiście w protokole powinno znaleźć się nr urządzenia którym próba została wykonana wraz z ważnym świadectwem uwierzytelnienia pamiętając że pędzel z mydlinami to nie urządzenie.

eco_wujo
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 43
Rejestracja: 22 wrz 2011, 20:14
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:
Re: próba szczelności gazu

autor: eco_wujo » 01 lut 2012, 22:50

Dokładnie jak kolega napisał: osoba musi mieć świadectwo kwalifikacyjne Grupa 3 urządzenia, instalacje i sieci gazowe do pracy na stanowisku eksploatacji w zakresie obsługi, konserwacji, remontów, montażu i kontrolno-pomiarowym (próba szczelności).
W przypadku gazu nie ma mowy o małej przeróbce trzymając się "litery prawa" każda zmiana (przebudowa) instalacji gazowej podlega pozwoleniu na budowę. Więc trzeba pozyskać pozwolenie na budowę, pobrać potem dziennik i kierownik z uprawnieniami do prowadzenia robót budowlanych w zakresie instalacji gazowych musi go wypełnić i też podpisać się na protokole próby szczelności.


Wróć do „Instalacje gazowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

Gotowe projekty domów