Ogrzewanie gazem ze zbiornika transportowego 500l 800l 1000l

Dowiedz się wszystkiego o instalacjach gazowych, które zagwarantują Ci bezpieczne i przyjazne mieszkanie. Wybierz odpowiedni piec gazowy - funkcjonalny i praktyczny.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Zozoola
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 12 lut 2019, 19:47
Ogrzewanie gazem ze zbiornika transportowego 500l 800l 1000l

autor: Zozoola » 12 lut 2019, 20:17

Ostatnio znalazłam informację o możliwości podłączenia "uniwersalnego zbiornika LPG" lub "zbiornika transportowego" o poj 500l \ 800l \ 1000l. do pieca gazowego zasilajacego CO. Temat mnie zainteresował ponieważ w chwili obecnej używam do ogrzewania domku letniskowego butli 33kg (drogo i niepraktycznie) i szukam alternatywy dla dalszego ogrzewania. Nie opłaca mi się brnąć w zbiornik 2700l. a taka butla np 500l lub 800l. była by w sam raz. Tylko teraz rodza się pytania. Czy legalnie mozna postawić sobie w ogródku taką butle??? wg. producenta "chemet" nie trzeba na to zadnych pozwoleń ani nawet zgłoszeń do Sarostwa (podobnie jak z butlami 33kg). Pytałam w UDT, to nastąpiła konsternacja u kierownika bo on pierszy raz o takich butlach słyszy. Z tego co doczytalam w internecie to prawo pozwala postawić bez zgłaszania i calkiem legalnie max 10 sztuk butli po 33kg, ale nic nie wspomina o innych butlach.... Czy, ktoś ma taką butle? czy ktoś coś wie na ten temat? Może ktoś zna podstawę prawną wskazująca czy taka butla może byc bez zgloszenia i projektów używania do ogrzewania?

Zozoola
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 12 lut 2019, 19:47
Re: Ogrzewanie gazem ze zbiornika transportowego 500l 800l 1000l

autor: Zozoola » 20 lut 2019, 8:31

Dostałam odpowiedź na to pytanie z Referafu Budowlanego mojego Starostwa...

Starostwo napisało:
"zbiorniki (butle) transportowe wg. naszej oceny, jeżeli są stosowane jako zbiorniki (lub grupa zbiorników) służące do zasilania instalacji gazowej w budynku podlegają tej samej procedurze zgłoszenia (lub uzyskania pozwolenia na budowę) jak instalacja zbiornikowa na gaz płynny (Prawo budowlane art.29 ust.1 pkt 19 oraz art.30 ust.1 pkt 1).

W/g ,,Warunków technicznych dla budynków” instalacje gazowe w budynku mogą być zasilane gazem płynnym:

z butli gazowej o nominalnej zawartości gazu do 33 kg lub baterii takich butli (§178) ze zbiornika lub grupy takich zbiorników (§179).

W załączonej przez producenta Zakład Aparatury Technicznej „Chemet” "Ekspertyzie w zakresie ochrony przeciwpożarowej” używana jest nazwa „zbiornik” jak również wymagania określone przez rzeczoznawcę do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych (w tym odległości od budynków i granic działki) są określone jak dla zbiorników naziemnych o pojemności do 3m³. Dlatego też nasza ocena jest jak wspomniana powyżej.

Nadmieniamy również, iż instalacja gazowa wewnętrzna wymaga uzyskania pozwolenia na budowę

(może się przyda dla kogoś kto kiedyś bedzie szukał info na ten temat....podobno w internecie nic nie ginie) I uwaga na zapewnienia sprzedawców... nie zawsze muszą być one zgodne z prawdą :(


Wróć do „Instalacje gazowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości

Gotowe projekty domów