legalizacja instalacji gazowej

Dowiedz się wszystkiego o instalacjach gazowych, które zagwarantują Ci bezpieczne i przyjazne mieszkanie. Wybierz odpowiedni piec gazowy - funkcjonalny i praktyczny.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

interiorcrack
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 20 cze 2015, 9:44
legalizacja instalacji gazowej

autor: interiorcrack » 20 cze 2015, 9:52

Bardzo proszę o pilną pomoc.
Kupiłam mieszkanie jestem więc jego prawnym właścicielem. Dwa dni po akcie notarialnym poszłam do gazowni przepisać na siebie umowę. Okazało się, że gazownia nic nie wie o instalacji gazowej. Drążyłam temat i okazał się, że nie ma projektu, pozwolenia na budowe etc. Wychodzi na to, że instalacja stoi nielegalnie.
Pytanie, czy zgłosić to do Inspektoratu czy zalegalizować?
Inspektorat wystawi kare mi, czy byłym właścicielom, oni byli inwestorami?
Czy po zgłoszeniu do inspektoratu mimo wszystko trzeba legalizować tj. zamawiać projekt etc.
W ogóle co robić?
Może złożyć sprawe do sądu?
Czy można pośrednika nieruchomości podciągnąć do odpowiedzialności, w ogłoszeniu była informacja, że "w mieszkaniu jest centralne ogrzewanie"

Bardzo proszę o pomoc!

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5335
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: legalizacja instalacji gazowej

autor: Bolas » 20 cze 2015, 12:38

Mamy rozumieć że poprzedni właściciel nie miał licznika gazowego? A pani go ma?
Rozkminiając problem nie może pani zalegalizować już istniejącej samowoli więc jedyny patent na to to rozbiórka instalacji gazowej i jej ponowny montaż już po załatwieniu spraw papierkowych - warunki, zezwolenia, projekt, wykonanie, odbiór. Inspektorat nie może pani wystawić kary chyba że to oni pierwsi znajdą tą instalację podczas pracy a takowej nie będzie bo gazownia nie pozwoli jej napełnić.
Patrząc na sprawę od strony kupującego nabyła pani lokal niezgodny z umową tj instalacja gazowa nie spełnia warunków budowlanych więc stanowi samowolkę budowlaną - co może być podstawą do odstąpienia od umowy kupna. Myślę że i jedne i drugie to w Polsze Ludowej przeprawa przez wiele miesięcy więc trzeba obrać samemu drogę do jej rozwiązania.
Proszę też sprawdzić czy zarządca budynku ma jakąkolwiek dokumentację odnośnie instalacji gazowej w tym mieszkaniu.

interiorcrack
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 20 cze 2015, 9:44
Re: legalizacja instalacji gazowej

autor: interiorcrack » 20 cze 2015, 12:53

Witam,
Licznik gazowy jest i rachunki za gaz były płacone. Gazownia w systemie miała informacje tylko o kuchence gazowej. Zarządca nie wiedział o instalacji gazowej. Gazownia i zarządca poradzili mi legalizację istniejącej już instalacji gazowej tj. zgoda gazowni, projekt, pozwolenie na budowe etc. Poradzili mi również nie kontaktować się z Inspektoratem.
Jeśli jednak powiadomie Inspektorat o samowoli budowlanej, czy kara będzie nałożona na byłego właściciela, który był inwestorem?

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5335
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: legalizacja instalacji gazowej

autor: Bolas » 20 cze 2015, 17:51

Nie ich interesuje stan faktyczny/aktualny. Jeżeli poruszasz się autem kradzionym świadomie to ty odpowiadasz po części za kradzież.
Czyli instalacja została rozbudowana/przebudowana. Oczywiście można to załatwić bez rozbierania jej. Musisz załatwić wszystkie pozwolenia i zgłosić rozpoczęcie prac - które oczywiście są już wykonane ale nie wszyscy o tym muszą wiedzieć - a już na pewno nie ci którzy będą robić ci schody. Po utrzymaniu wszystkich terminów należy zakończyć prace odpowiednim protokołem - wystawia osoba która pójdzie ci na rękę i ma uprawnienia gazowe eksploatacyjne i dozorowe. Potem użytkujesz instalację w pełni odebraną - może się okazać że coś z instalacją jest nie tak i będzie wymagała wykonania od nowa - wszystko zależy tu od osoby z uprawnieniami gazowymi która wykona próbę do której może być potrzebny demontaż licznika ale to koszt ok 30-100zł za plombę - cena zależy od gazowni. PINB na mieszkaniach dowala się tylko wtedy gdy ktoś cię zgłosi. Jeżeli administracja do tej pory tego nie zrobiła a ma obowiązek sprawdzania instalacji gazowej co roku to możesz siedzieć ze świadomością że jakoś to będzie :)
I tak skontaktowałbym się ze sprzedawcą i postraszył niech choć w części pokryje koszta uregulowania prawnego tej instalacji bo podejrzewam że w 1tys zł się nie zamkniesz.

interiorcrack
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 20 cze 2015, 9:44
Re: legalizacja instalacji gazowej

autor: interiorcrack » 20 cze 2015, 20:49

Dokładnie tak zrobie, już wystąpiłam z wnioskiem o określenie warunków do gazowni i mam umówionego kominiarza i projektanta. Zarządca obiecał, że zgode na montaż dostane. Zarządca sprawdza instalacje co roku i we wspólnocie mają informacje, że stan tej instalacji jest dobry, ale nie sprawdzali jej legalności, bo jak mi powiedzieli nie jest to w ich kompetencji

Byli właściciele poniosą 100% kosztów, bede ich męczyć. Niezły problem mi zostawili, nieodpowiedzialni ludzie.
Dziękuję za odpowiedzi!!!
i jeszcze ostatanie:
Co kominiarz ma napisac w opinii? że wyraża zgode na MONTAŻ czy PRZEBUDOWE instalacji gazowej?

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5335
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: legalizacja instalacji gazowej

autor: Bolas » 20 cze 2015, 22:03

Kominiarz nie jest od instalacji gazowej ale od urządzeń które ten gaz spalają a dokładniej skąd biorą do spalania powietrze i gdzie wydostają się spaliny z np przepływowego gazowego podgrzewacza wody tzw junkers czy terma lub właśnie kuchenka i czy np pomieszczenie spełnia warunki w których takie urządzenie może być zainstalowane: podłączenie do komina, wentylację takiego pomieszczenia, jego kubaturę i moc tych urządzeń. Jeżeli coś będzie nie tak może albo odrzucić albo kazać poprawić co wiąże się z kolejnymi kosztami.


Wróć do „Instalacje gazowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości

Gotowe projekty domów