Nie-Opłacalność fotowoltaiki

Fotowoltaika w domu to instalacja składająca się z paneli słonecznych, falownika i odpowiedniego okablowania. Instalacja fotowoltaiczna pozwala wykorzystać energię słoneczną jako nieograniczone źródło zasilania. Panele słoneczne to połączone ogniwa fotowoltaiczne, które produkują energię elektryczną. Dowiedz się czy warto inwestować w fotowoltaikę i jak starać się o dofinansowanie do niej. Poznaj plusy i minusy wykorzystania energii słonecznej jako odnawialnego źródła energii.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

krzychLech
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 11 mar 2021, 10:10
Re: Nie-Opłacalność fotowoltaiki

autor: krzychLech » 11 mar 2021, 10:16

Konsultant Viessmann pisze:Rozumiem, że masz wgląd do wszystkich cen na rynku i sprawdziłeś każdą firmę (również każdą firmę wykonawczą, która sprzedaje nasze produkty), że wysnuwasz takie wnioski, że mamy najwyższe ceny w Polsce

Każdy klient ma wolny wybór i może wybrać ofertę, która najbardziej mu odpowiada. Przypominam również, że ceny instalacji na naszych produktach mogą się różnić w zależności od tego jaka firma wykonawcza je oferuje, a pakiety serwisowe to nie tylko "płacenie za gwarancję" tak jak uprzejmie zdecydowałeś się to uprościć.

Wracając do Mojego Prądu, dziś podczas XII Forum Fotowoltaiki i Magazynowania Energii Solar +, którego byliśmy partnerem, Wiceminister Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska zapowiedział, że trzeci nabór do programu Mój Prąd ma szansę zostać uruchomiony jeszcze w pierwszej połowie 2021 roku. Może to zapobiegnie nieco stagnacji o której wspominałem.


Vismann to raczej kotły gazowe i niemieckie lobby Nord Streem. Tez sprzedajecie fotowoltaikę?

tantor
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 14 mar 2021, 13:26
Re: Nie-Opłacalność fotowoltaiki

autor: tantor » 14 mar 2021, 14:32

Dzień dobry, jestem na etapie analizy opłacalności , wielkości instalacji itd. I natknąłem się na pewien problem który nie potrafi mi dotychczas nikt wyjaśnić a który dla analizy zyskowności rozwiązania w krótkiej i długiej perspektywie jest kluczowy. Chodzi o odbiór energii , jej aspekt techniczny, pomiar . Może spróbuję maksymalnie uprościć aby wyjaśnić o co mi chodzi. Aby płynął prąd i można było go zmierzyć potrzebny jest odbiornik.
W przypadku naszych paneli są to wszyscy odbiorcy podłączeni po stronie uzwojenia wtórnego transformatora którym zakład energetyczny tradycyjnie dostarcza do nas prąd.
Nasze panele włączamy do sieci poprzez licznik dwukierunkowy równolegle z prądem dostarczanym z transformatora. I tu narodziło się kilka prostych pytań. Bo jakby nie wiem dlaczego odbiornik ma zużywać cały wyprodukowany prąd przez moje panele a nie pobierać nic z transformatora .
Aby je prosto wyartykułować przyjmijmy bez wnikania w szczegóły że nasze panele to akumulator"a" o pojemności 10 Ah i maksymalnym prądzie 1 A a transfomator to akumulator "b" o pojemności 100 Ah i maksymalnym prądzie 50 A. Oba akumulatory połączmy równolegle z odbiornikiem np jakąś żarówką. W obwód akumulatora "a" wepnijmy pierwszy amperomierz a w obwód akumulatora "b" drugi.
Pytania
a) ile prądu będzie pobierała żarówka z akumulatora "a" a ile z akumulatora "b"
b) ile prądu będzie pobierała żarówka z akumulatora "a" jeżeli do sieci przyłączymy jeszcze
np 20 takich akumulatorów ( czyli instalacji fotowoltaicznych)
c) ile prądu będzie pobierała żarówka z akumulatora "a" jeżeli do sieci przyłączymy jeszcze z pięć akumulatorów "b"

Zmierzam w prostej linii do pytania, jak pobierany jest prąd , czy i w jakiej ilości z moich paneli jeżeli odbiornik ( czyli grupa odbiorców po stronie uzwojenia wtórnego transformatora ) ma na tej samej linii kilka źródeł zasilających w tym te o zdawałoby się nieograniczonych możliwościach w stosunku do moich paneli jakim jest transformator.
Zakładam że struktura sieci energetycznych powoduje iż możemy generować prąd z naszych paneli tylko dla odbiorców podłączonych do jednego transformatora więc byłaby to ograniczona ilość. Powstaje wiele pytań które budują wątpliwość czy cała energia zawsze może być odebrana.
Firma która mi ofertuje wytłumaczyła mi że sieć traktujemy jako magazyn, ale nie w sensie dosłownym bo przecież sieć nie ma akumulatorów a umownym. Jednak nawet ten umowny wytworzony prąd trzeba jakoś mierzyć , i wówczas powstają pytania j.w
Trudno zmierzyć coś ( przynajmniej tak mi się wydaje ) co nie płynie bo np odbiorcy w dzień nie potrzebują. Odpowiedź jest dla mnie ważna ponieważ ma wpływ na rozliczenia. Będę wdzięczny za pomoc w poszukaniu odpowiedzi na zadane pytania.

Konsultant Viessmann
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 672
Rejestracja: 25 paź 2015, 9:14
Re: Nie-Opłacalność fotowoltaiki

autor: Konsultant Viessmann » 15 mar 2021, 14:22

krzychLech pisze:
Vismann to raczej kotły gazowe i niemieckie lobby Nord Streem. Tez sprzedajecie fotowoltaikę?


Sprzedajemy. Mamy zarówno same moduły jak i pakiety fotowoltaiczne, ale szczegóły dotyczące ofert zależą również od firm wykonawczych, które pracują na naszych produktach.

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Nie-Opłacalność fotowoltaiki

autor: szari » 15 mar 2021, 23:10

Szkoda czasu na produkty Vieśśmana twierdzą że pomimo ich naklejki ich faktury sprzęt nie jest ich, bo go nie montowali. Dodatkowo chcą kasę za gwarancję która bezpłatnie wynosi 2 lata ale u VIeśśmana 60 zł/miesięcznie. Czyli płacicie 1500 zł. za gwarancję która u innych jest bezpłatnie. A same ceny u Vieśśmana to jakaś twórczość ich handlowców po używkach legalnych lub mniej.
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

Awatar użytkownika
budek11
Aktywny
Aktywny
Posty: 261
Rejestracja: 27 kwie 2015, 16:30
Kontaktowanie:
Re: Nie-Opłacalność fotowoltaiki

autor: budek11 » 06 kwie 2021, 6:19

Ze swojej strony polecam skonsultować się z dystrybutorem fotowoltaiki. Powinien doradzić, jakie rozwiązanie będzie najlepsze. Daje kontakt na PW.
Aczkolwiek wydaje mi się, ze z roku na rok fotowoltaika staje sie coraz bardziej opłacalna. Już teraz prąd jest drogi, a szykują nam sie o wiele większe podwyżki prądu w związku z wprowadzeniem limitow Co2 przez UE. Obecne instalacje są o wiele tańsze niż instalacje montowane kilka lat temu. Poza tym istnieje możłwosć uzyskania dofinansowania przez wiele samorządów.
Ostatnio zmieniony 25 maja 2021, 12:42 przez budek11, łącznie zmieniany 1 raz.

orzeu
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 19 maja 2021, 15:11
Re: Nie-Opłacalność fotowoltaiki

autor: orzeu » 19 maja 2021, 15:17

Jak wybierze się odpowiedni zestaw to jest to bardzo opłacalne rozwiązanie patrząc długofalowo. Proponuję spojrzeć na takie firmy jak na przykład FoxESS, zagranicą ludzie bardzo chwalą falowniki tej firmy, w Polsce dopiero niedawno się pojawili ale również użytkownicy czy instalatorzy są zadowoleni.

Konsultant Viessmann
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 672
Rejestracja: 25 paź 2015, 9:14
Re: Nie-Opłacalność fotowoltaiki

autor: Konsultant Viessmann » 21 cze 2021, 20:12

News dotyczący fotowoltaiki. Od 1 lipca ma zostać uruchomiony Mój Prąd 3.0. na praktycznie niezmienionych zasadach co drugi nabór, czyli dotacja będzie na razie dotyczyła tylko fotowoltaiki. Prawdopodobnie ta dotacja będzie nieco niższa niż w drugim i pierwszym naborze. Nie będzie też dotacji do magazynów energii ani ładowarek do elektryków w tym naborze. Po zniesieniu opustów ma zostać uruchomiony Mój Prąd 4.0. i dopiero on być może zostanie rozszerzony o te technologie.

Konsultant Viessmann
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 672
Rejestracja: 25 paź 2015, 9:14
Re: Nie-Opłacalność fotowoltaiki

autor: Konsultant Viessmann » 28 cze 2021, 20:59

No i ogłosili program. 3 tys zł na instalację, łączny budżet trochę ponad 500 mln zł

Arowana14
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 304
Rejestracja: 25 maja 2012, 13:46
Re: Nie-Opłacalność fotowoltaiki

autor: Arowana14 » 27 gru 2021, 19:40

Ja montaż paneli u siebie uważam za bardzo opłacalny, szczególnie że mają być jeszcze większe podwyżki prądu. Można skorzystać z programu/dofinansowania a i też panele nie są takie już drogie jak kiedyś. U mnie wszystkim zajmowała się firma Calma. Szybko, sprawnie, wszystko zamocowane i podłączone. Rachunki za prąd teraz są mega niskie (latem wiadomo jest dużo lepiej niż zimą), szybko się to zwróci, a żywotność paneli przecież jest naprawdę długa.
BOB-BUDOWNICZY

Konsultant Viessmann
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 672
Rejestracja: 25 paź 2015, 9:14
Re: Nie-Opłacalność fotowoltaiki

autor: Konsultant Viessmann » 25 sty 2022, 13:50

Taka ciekawostka - będzie kolejna nowelizacja ustawy o OZE, a właściwie to jest już w Sejmie - system opustów zostanie wydłużony dla beneficjentów programów parasolowych, którzy w ich ramach podpiszą umowę na montaż mikroinstalacji PV do 31 marca 2022 roku. Czas na wysłanie zgłoszenia o przyłączenie mikroinstalacji zostanie wtedy przedłużony do 31 grudnia 2023 roku

Kriss9
Aktywny
Aktywny
Posty: 209
Rejestracja: 05 lut 2018, 11:40
Re: Nie-Opłacalność fotowoltaiki

autor: Kriss9 » 31 mar 2022, 13:26

Możesz skontaktować się z panem Arkadiuszem pod numerem telefonu 601522095. Specjalista z Borówca i dobrze sobie radzi z audytem instalacji fotowoltaicznej. Postawiłem na mikroinstalację OZE w domu i zamierzam jeszcze dopasować pompę ciepła. Dbają o wszystkie formalności i nawet ogarniają sprawy związane ze zwrotem podatkowym. Jeżeli masz przedsiębiorstwo i planujesz większą inwestycję w elektrownię słoneczną to polecam kontakt z tym człowiekiem, bo uczciwie podchodzi do klienta.

Kayac
Aktywny
Aktywny
Posty: 244
Rejestracja: 25 lut 2019, 9:17
Re: Nie-Opłacalność fotowoltaiki

autor: Kayac » 13 wrz 2022, 13:07

Nie warto. Za cenę fotowoltaika dociepl budynek. A modernizacja ogrzewania dopiero po docieplenie - będzie taniej bo i mniejsze grzejniki i kocioł. Ewentualnie w kolektory do cwu warto bo za 5-7tys zrobisz i zwróci się szybko. Przy takim budynku bez modernizacji nawet nie myśl o ogrzewaniu prądem bo foto nic nie pomoże i taniej nie będzie A raczej drożej

Dobrze będzie wyremontować dach.

Przez niego ucieka wiele ciepła.
Ostatnio zmieniony 23 wrz 2022, 8:56 przez Kayac, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
ChybaRyba1
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 81
Rejestracja: 13 wrz 2018, 10:17
Kontaktowanie:
Re: Nie-Opłacalność fotowoltaiki

autor: ChybaRyba1 » 22 wrz 2022, 10:49

Fotowoltaika wciąż jest opłacalna. Bieżący rok wiąże się z tak wysokimi wzrostami cen prądu, a to powoduje, że okres zwrotu instalacji fotowoltaicznej się skraca. Na blogu firmy Sunergo znajduje się więcej informacji na temat cen prądu, dostępnych dofinansowań, również w odniesieniu do tegorocznych zmian w przepisach.

ikornel275
Początkujący
Początkujący
Posty: 22
Rejestracja: 28 lip 2021, 17:10
Re: Nie-Opłacalność fotowoltaiki

autor: ikornel275 » 25 wrz 2022, 13:32

Warto zainwestować w magazyn energii o on jest odpowiedzialny za magazynowanie nadwyżek energii wyprodukowanych przez elektrownie sieciową. To jest opłacalne zwłaszcza w tych czasach gdzie gaz jest naprawdę drogi.

zuzula12
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 25 sty 2022, 18:41
Re: Nie-Opłacalność fotowoltaiki

autor: zuzula12 » 13 paź 2022, 17:21

Ja z kolei mogę wam polecić centrosan ta firma od dawna działa w tej branży i pełni usługi na terenie Piaseczna i okolicznych miejscowości. Zainteresowanych odsyłam na ich stronę.


Wróć do „Instalacje fotowoltaiczne i panele słoneczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

Gotowe projekty domów

cron