Moglibyście ocenić schemat rozdzielnicy pod względem poprawn

Domowe prace związane z prądem mogą być bardzo niebezpieczne. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat instalacji elektrycznych począwszy, od wymiany kontaktu po podłączenie prądu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Darek0106
Re: Moglibyście ocenić schemat rozdzielnicy pod względem pop

autor: Darek0106 » 02 paź 2011, 19:26

Byłoby miło gdyby mądrość kolegi elpapiotr przełączyła swój przekaźnik z obwodu kłótni na obwód pomocy koledze dooq. Jeżeli są błędy to je popraw bez wytykania. Na razie popisujesz się nie ideą, pomysłem czy analizą tej rozdzielnicy tylko manifestujesz swoją wiedzę. Dlaczego elektrycy zawsze myślą, że zjedli wszystkie rozumy.
Brzęczyk jest jak najbardziej uzasadniony w obwodach kontroli ciągłej. Szef standardowo nie każe ci ich zakładać ale to nie znaczy, że inni nie mają ich stosować. Jest to najlepsza forma informacji o braku zasilania lodówki i sposób na zapobiegnięcie stratom w żywności. Znasz inny? To poddaj propozycję. Może twoja lodówka ma wielką lampkę z żarówką od piekarnika na wierzchu ale my piszemy o bardziej dojrzałej rozdzielnicy a taką na pewno jest ta kolegi dooq. Nie jest to EIB ale jest ciekawa.

Co do RCD (residual current device) to popełniłem błąd, powinno być S a nie C. Zasugerował mnie typoszereg zabezpieczeń nadprądowych.

Co do współczynnika- zostało wyjaśnione- koniec.

Co do lizania, to pierwszy napisałeś o jedzeniu. Głupie pytanie- głupia odpowiedź.

dooq
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 39
Rejestracja: 30 maja 2011, 9:08
Lokalizacja: Jasło
Re: Moglibyście ocenić schemat rozdzielnicy pod względem pop

autor: dooq » 03 paź 2011, 11:23

1) Co do programu - jest to pragram XL-pro2 firmy Legrand ściągnięty z ich strony. Polecam.

2) Co do obwodu do lodówki zmywarki płyty indukcyjnej i piekarnika, są tam oddzielne obwody. Czy proponujecie żeby dać osobno lodówkę RCD 1F 40A/30m + ESKĘ "C" 16A, i drugi RCD 3F + ESKA 3F na płytę indukcyjną i piekarnik + ESKA 1F na zmywarkę?

3) Lodówkę zmieniłem na ESKĘ na typ "C"

4) Wymieniłem wszystkie tam gdzie potrzeba RCD z 25A na 40A

5) co do miejsca w rozdzielnicy to mi nie zależy bo będzie rozdzielnica 140 polowa

6) Co do współczynnika jedzoczesności używania, to brałem to pod uwagę, w domu będą mieszkać 3-4 osoby, nie będzie żadnych mat grzejnych itp i jedyne co mi się nasuwa to jednocześnie może działać np. kuchenka piekarnik (5500+2000) i pralka LUB suszarka (1500). Ewentualnie żelazko (1200) i czajnik (1200). Siłą w piwnicy jest "na wyrost" bo potrzebna była podczas budowy i została, ale nie widzę dla niej zastosowania.
Daje to około 11-12kW (czyli prosto licząc ok. 50 A) dlatego dałem rozłącznik 63A
Nie wiem czy dobrze kombinuje, jak się mylę to proszę o poprawę.

7) Co do przepięciówki dałem grubsze przewody 6mm2.
8) Co do zabezpieczenia przeciwprzepięciowego - jak go w takim razie rozwiązać?

Po Waszych sugestiach i zmianach schemat na razie wygląda tak:

http://www.optimeks.com.pl/images/schemat_rozdzielnicy_ver2.pdf

Darek0106
Re: Moglibyście ocenić schemat rozdzielnicy pod względem pop

autor: Darek0106 » 03 paź 2011, 14:16

Twoja rozdzielnica wychodzi poza chorobę "tanio" i budzi wyobraźnię. Podoba mi się.
Najpierw zabezpieczenie przeciwprzepięciowe bo to dość ważne. Dałbym go na Twoim miejscu jak najbliżej wejścia WLZ do domu (mieszkania) np. w tablicy licznikowej. Są dostępne odgromówki np. takie: http://elektro-hurt.bazarek.pl/opis/814 ... c-kvr.html, które nie wymagają dobezpieczenia poniżej 150A na zabezpieczeniu głównym. Potem WLZ do rozdzielnicy a tam na obwody wrażliwe np. serwerownia dałbym dodatkowo jednofazowy typu D np. taki: http://e-domus.com.pl/index.php?produkt ... zyk=&wysw=. Nie wymaga dobezpieczenia poniżej 32A w zasilaniu obwodu. Na schemacie zapomniałeś zaznaczyć, że do przepięciówki idzie linia 3f. Połączenie do ziemi ma być w punkcie najbliższym punktu PE z WLZ (grubo i tłusto).
Na niektórych obwodach, np. kuchnia, proponuję podwyższyć RCD do 63A ponieważ odzielne obwody wyjściowo mogą przekroczyć 40A- tam jest po kilka 16A. Całą kuchnię (gniazda) proponuję zasilić z jednego zbiorczego RCD 30mA/63A a potem rozdzielić na pojedyncze obwody. Kuchnia to pomieszczenie mokre i unikniesz niespodzianek przy upływie izolacji jeżeli RCD odłączy tylko jeden obwód a na gniazdku obok będzie napięcie. Wszystko zależy od rodzaju upływu (między fazowy, faza-ziemia itp).
Zasil kuchnię 3f a za RCD > 3f na płytę i z każdej fazy równomiernie piekarnik, zmywarkę, gniazda, czajnik. Zmywarki lubią mieć 2kW, czajniki i żelazka nawet 2,2-2,5kW. Weż to pod uwagę bo kiedyś na pewno kupisz nowe. Czyli: 1f >płyta + zmyw., 2f > płyta + czajnik, 3f > płyta + np. inne gniazda.
Mam pytanie co do pralki. Czy stoi ona w łazience? Jeżeli tak, to zasil ją ze wspólnego RCD 10mA/40A razem z wanną. RCD3 nie będzie wtedy potrzebny albo zamień go na 10mA.
Odpowiedzi:
Ad 1) Dzięki.

Ad 2) Lodówkę zasil możliwie osobno z "eską" C. Czy dasz brzęczyk? Twoja sprawa, ja bym dał. Jeżeli mieszkają tam 3-4 osoby, to lodówka na pewno mieści sporo więc straty np. przed świętami nie będą miłe. Z brzęczykiem zdążysz zareagować i np. przełączyć awaryjnie na inne gniazdo. Wycierać wody z podłogi po rozmrożeniu też nikt nie ma ochoty. Pozostały podział-patrz wyżej.

Ad 4) Suma zabezpieczeń i poborów na niektórych gałęziach może przekroczyć 40A. Patrz wyżej. Wystarczy, że żona włączy grzejniczek w pokoju na chwilę (1-2kW) i może być ciemno i cicho. Może pomyśl o przekaźnikach priorytetowych. To pozwala na odłączenie mniej ważnych obciążeń kiedy włączą się ważniejsze bez wywalania bezpieczników. Np. takie: http://e-domus.com.pl/index.php?produkt ... zyk=&wysw=

Ad 6) Przyjąłeś stanowczo za niskie moce pobierane. Pralka to 2000W przez ponad godzinę, inne-napisałem wyżej.

elpapiotr
Re: Moglibyście ocenić schemat rozdzielnicy pod względem pop

autor: elpapiotr » 03 paź 2011, 18:00

Witam.

Do kolegi doog :
ad 1 - bawiłem się tym programem, ciekawe wychodzą schematy blokowe, jako podstawa tych ideowych właśnie. Jedyny mankament to ... kolejne kartki schematu.
ad 3 - po co i w jakim celu wyłącznik samoczynny o charakterystyce "C" ?
Tu trzeba pamiętać, że wymagana, maksymalna impedancja pętli zwarcia w układzie TN dla wyłącznika samoczynnego C16 to 1,44 ohm, natomiast dla B16 = 2,88 ohm. Nie mylić z RCD - tu wymogi są inne.
ad 4 - prawidłowo, nie słuchaj kolegi Darek0106, tym bardziej że zasilanie obwodów odbiorczych 1-fazowych poprzez różnicówkę 3-fazową jest błędem w sztuce.
Zresztą ... jakie mamy zabezpieczenie przedlicznikowe ? To, że suma poborów może przekroczyć 40A według Darek0106 jest nieprawdą, ponieważ zabezpieczenie przedlicznikowe nie przepuści tego prądu. Należy, najpierw obliczeniowo, a później w praktyce sprawdzić równomierność obciążenia poszczególnych faz, aby pomyśleć o przekaźnikach priorytetowych.

Po zakończeniu prac należy potwierdzić je pomiarami zgodnie z PN-HD 60364-6

Darek0106
Re: Moglibyście ocenić schemat rozdzielnicy pod względem pop

autor: Darek0106 » 04 paź 2011, 0:57

Kolega elpapiotr podał dużo teorii i chylę czoło ale...

Ad 1) Wystarczy myszka ze scroll-em i kolejne kartki schematu nie robią problemu. Są takie w Media Markt po 5,-zł.
Ad 2) Jak to po co? Po to, że takie stosuje się do obwodów zasilania silników indukcyjnych (sprężarka lodówki) z uwagi na duże pobory prądu przy rozruchu, zjawisko samoindukcji, duży poziom obciążeń impulsowych z komutatora itp. W tym celu powstały charakterystyki "C", mające wydłużony czas reakcji, żeby nie powodować przedwczesnych zadziałań przy "normalnych" stanach nieustalonych. Rezygnacja z tego zastosowania przez możliwość uzyskania wyższej impedancji pętli zwarcia przy charakterystyce "B" jest celową tolerancją złych parametrów obwodu. Przy dobrze wykonanej instalacji impedancja i tak nie przekroczy jednego Ohma.
Ad 4) Jaki błąd w sztuce skoro kuchnia zasilana jest linią trójfazową? Te trzy kreski, kolego elpapiotr, przed RCD oznaczają właśnie trzy fazy! Dołączenie dodatkowych obciążeń do każdej z faz niczego nie pogorszy- jest sytuacją zupełnie normalną gdyż chodzi tu o obciążenia typowo rezystancyjne czyli kuchnia, czajnik, grzałka żelazka. Nierównomierność obciążeń nie wpłynie na działanie RCD- pierwsze prawo Kirchhoffa nadal obowiązuje.
Zabezpieczenie przedlicznikowe ma wartość 63A, kolego elpapiotr. Dla przykładu RCD7-40A ma przewidziane na stronie wtórnej 8 zabezpieczeń po 16A- jeżeli ktoś obciąży w pełni tylko trzy gniazda (razem 48A!), to wywali różnicówka zanim cokolwiek innego zadziała i wszystko głuche. Przy RCD 63A można obciążyć o 3,3 kW więcej bez żadnych efektów specjalnych. Oczywiście zabezpieczenie przedlicznikowe również z charakterystyką "C" kolego dooq.
Jak radzić to z głową. Przekaźniki priorytetowe (ale tylko te, które podałem- inne wymagają przekładnika prądowego) mają tu jak najbardziej zastosowanie. Pracują z prądami obciążeń do 16A. Są wyposażone w regulację progu odcięcia i można orientacyjnie określić jaki i co ma odłączać znając moce obciążeń.
http://www.plcs.net.pl/index.php/nowosc ... adowe.html
Nie trzeba bać się nowości technicznych. Czasy lamp w TV już minęły. Pilotów z kabelkiem też już nie ma.
Co do pomiarów końcowych kolega elpapiotr ma CAŁKOWITĄ rację! Instalacja musi zostać przyjęta protokołem pomiarowym przez uprawnionego elektryka. Moje studia elektroniki by nie wystarczyły...

elpapiotr
Re: Moglibyście ocenić schemat rozdzielnicy pod względem pop

autor: elpapiotr » 04 paź 2011, 5:52

Witam.
Darek0106 pisze:Zabezpieczenie przedlicznikowe ma wartość 63A, kolego elpapiotr.

No proszę, kolega doog ma 40 kW mocy zamówionej. Ale pazerny na prąd.

Błędem w sztuce jest zasilanie odbiorników 1-fazowych poprzez różnicówkę 3-fazową.

Darek0106 pisze:Instalacja musi zostać przyjęta protokołem pomiarowym przez uprawnionego elektryka. Moje studia elektroniki by nie wystarczyły...
A moje wystarczą.

Co do samej rozdzielnicy, brakuje w niej bloku rozdzielczego, ułatwiajacego "sznurowanie" jej.

Darek0106
Re: Moglibyście ocenić schemat rozdzielnicy pod względem pop

autor: Darek0106 » 04 paź 2011, 10:19

Kolego elpapiotr czy można przestać kłócić się jak przekupy na tym forum? Jednak, żeby to osiągnąć, należy udzielać odpowiedzi fachowych, przemyślanych i pozbawionych knąbrności.

elpapiotr pisze:Witam.
Darek0106 pisze:Zabezpieczenie przedlicznikowe ma wartość 63A, kolego elpapiotr.

No proszę, kolega doog ma 40 kW mocy zamówionej. Ale pazerny na prąd.


Ma założony pobór 11kW- 50A (tak podał wcześniej). Mówimy o stanie zbliżenia się wartości prądu obciążenia do założonych wartości maksymalnych ale to chyba zbyt skomplikowana terminologia. Kolega elpapiotr proponuje poprzez pozostawienie zabezpieczeń wbudowanych w RCD na poziomie 40A ograniczenie możliwości wykorzystania mocy dostarczonej. Może raz z honorem przyznać rację? Czy lepiej jak dwa mohery pod kościołem?

elpapiotr pisze:Błędem w sztuce jest zasilanie odbiorników 1-fazowych poprzez różnicówkę 3-fazową.


Nie jest żadnym błędem! Wyłączniki RCD nie reagują na przesunięcia fazowe. Można zasilać trójpolowy RCD z jednej fazy. Użycie terminu "trójfazowa różnicówka" jest właśnie błędem w sztuce bo takich...nie ma. Podkreślam- trójpolowy wyłącznik różnicowo-prądowy. Wewnątrz jest transformatorek a dokładniej przekaźnik spolaryzowany reagujący na różnicę prądów według I prawa Kirchhoffa a nie na przesunięcie fazowe. Istotna i wyzwalająca jest wartość chwilowa prądu i na różnicę wartości prądów Ii i Io przesunięcie fazowe nie ma wpływu. To tak w ramach doedukowania pozawarsztatowego.
Do tego dochodzi uzasadnienie takiego rozwiązania polegające na bezpieczniejszym w efektach odłączeniu wszystkich trzech faz w kuchni przy upływie na jednej z nich. Jakie bezpieczeństwo niesie za sobą rozwiązanie z trzema RCD 1pol. skoro przy np. zalaniu gniazda jeden odłączy piekarnik a na płycie obok pozostanie napięcie? Trochę wyobraźni proszę.

elpapiotr pisze:
Darek0106 pisze:Instalacja musi zostać przyjęta protokołem pomiarowym przez uprawnionego elektryka. Moje studia elektroniki by nie wystarczyły...
A moje wystarczą.

Uprawnienia SEP na instalacje elektryczne miałem już w 1984r ale ambicje zawodowe skierowały mnie w stronę projektowania urządzeń elektronicznych a nie chodzenia z wkrętakiem.

elpapiotr pisze:Co do samej rozdzielnicy, brakuje w niej bloku rozdzielczego, ułatwiajacego "sznurowanie" jej.


Niczego nie brakuje. To schemat ideowy a nie montażowy. Dopóki nie będzie zastosowanych numerowanych gniazd albo listew nie trzeba nanosić poszycia wewnętrznych przewodów. I nie "sznurowanie" ale "połączenia wewnętrzne". Proszę używać właściwej terminologii.

elpapiotr
Re: Moglibyście ocenić schemat rozdzielnicy pod względem pop

autor: elpapiotr » 04 paź 2011, 15:13

Witam.

Powiem krótko - bzdury Waść piszesz i tyle.
Po pierwsze - radzę udać się do najbliższego ZE i dowiedzieć o przydziałach mocy.
Po drugie, nauczyć się liczyć według wzorów odnośnie wzajemnych zależności moc-prąd przy zasilaniu 3-fazowym. Nie zaszkodzi nauczyć się tego i dla zasilania 1-fazowego. Przyda się.
Jak nie - powrót do szkoły. Tej niższej oczywiście.
Po trzecie - poprawiam.
Błędem w sztuce jest zasilanie odbiorników 1-fazowych poprzez różnicówkę 4-polową.
Po czwarte - co do bloku rozdzielczego, radzę spojrzeć na stronę ósmą ostatniego "projektu" kolegi doog
Po piąte - nie wiem czy zauważyłeś, że sznurowanie napisałem w cudzysłowiu.
Mogę zmienić na drutowanie :evil:

Ale trzeba być elektrykiem, by zrozumieć te sprawy.
Pozostań przy elektronice, może lepiej Ci to wyjdzie.

PS. Poproszę namiary na wyłącznik ochronny różnicowo-prądowy 3-polowy.
Może sobie kupię, jako eksponat.

Darek0106
Re: Moglibyście ocenić schemat rozdzielnicy pod względem pop

autor: Darek0106 » 04 paź 2011, 22:57

Do elpapiotr: człowieku, usuń się z tego forum bo wstyd robisz.

Do pierwszego: a co mnie obchodzi ZE i przydziały mocy, elektryku? Ten temat został założony w celu analizy schematu pod względem poprawności. Kolega dooq założył moc dostarczaną na poziomie 11kW i reszta, twoje wypociny, twój charakter, twój poziom IQ i ZE mnie NIE INTERESUJE!

Do drugiego: a co ma przeliczenie moc-prąd do wyłącznika różnicowo-prądowego? Człowieku, to działa TYLKO na zasadzie wartości chwilowej przepływu prądu a działanie opiera się na I prawie Kirchhoffa. Przy trzech fazach czy przy jednej prawo to zostaje to same. Chyba, że jesteś na drodze wprowadzenia nowego, rewolucyjnego "I prawa Elpapiotra"? Uczyć się nie muszę bo sam uczę a ty...ośmieszasz się tylko. Zapytaj swojego szefa albo kogoś a powie ci gdzie robisz błąd. Szkoda, że to jest podkarpackie bo chętnie przyjechałbym tam z kontrolą ale jest mi za daleko.

Do trzeciego: nie jest żadnym błędem podłączenie trzech różnych faz zasilających oddzielne odbiorniki jednofazowe przez wyłącznik różnicowo-prądowy 4 polowy zwłaszcza, że do pomieszczenia jest doprowadzone zasilanie trójfazowe- możesz to w końcu zrozumieć czy skończyłeś tylko na tej niższej szkole? Czwarte pole, tak jak drugie w 2 polowych, jest automatycznie i logicznie powiązane bo zawsze występuje zero robocze. Użycie nazwy 3 polowy nie jest więc błędem bo każdy turek wie o jaki chodzi.

Do czwartego: na stronie 9 a nie 8 jest widok rozdzielnicy z rozlokowaniem aparatury modułowej ale nadal nie jest to schemat montażowy! Powtórz technikum, chyba w drugiej klasie to było.

Do piątego: masz rację, przepraszam.

Rzeczywiście trzeba być elektrykiem żeby zrozumieć te sprawy bo tego nikt inny na tym forum nie zrozumie. Wolę elektronikę z o wiele szerszym zakresem praw, wzorów, elementów i przyrządów, o których przeciętny elektryk nie ma pojęcia. No i w elektronice nie powstają żadne "I prawa elpapiotra". Elektronika to nauka podobna do medycyny a nie bieganie z próbówką między piętrami.

P.S. Wyłączam się z tej "dyskusji z workiem kartofli". Następne odpowiedzi będą skierowane jedynie do założyciela tematu. Twoje mnie już nie interesują. Z taką więdzą długo to i tak nie potrwa. Napięcie zrobi swoje.

elpapiotr
Re: Moglibyście ocenić schemat rozdzielnicy pod względem pop

autor: elpapiotr » 04 paź 2011, 23:59

Witam.
Kolega dooq założył moc dostarczaną na poziomie 11kW i reszta

Człowieku, ta moc dostarczona dotyczy sumy mocy trójfazowej. Dla jednej fazy jest to ok. 3,5 kW !
Czynisz słusznie (usuwając się z forum), skoro nie potrafisz pomniejszyć prąd o pierwiastek z trzech.
Tak więc nie licz prądu fazowego rzędu 50 A, tylko 16A dla poszczególnych faz.
Miej odwagę przyznać się do błędu, panie elektronik. To nie dzielenie amperka na cztery, tu są już inne prądy.
Darek0106 pisze:Do trzeciego: nie jest żadnym błędem podłączenie trzech różnych faz zasilających oddzielne odbiorniki jednofazowe przez wyłącznik różnicowo-prądowy 4 polowy zwłaszcza
Darek0106 we wcześniejszym pości pisze:Można zasilać trójpolowy RCD z jednej fazy. Użycie terminu "trójfazowa różnicówka" jest właśnie błędem w sztuce bo takich...nie ma. Podkreślam- trójpolowy wyłącznik różnicowo-prądowy.
To w końcu jak ?

Czwarte pole, tak jak drugie w 2 polowych, jest automatycznie i logicznie powiązane bo zawsze występuje zero robocze. Użycie nazwy 3 polowy nie jest więc błędem bo każdy turek wie o jaki chodzi.

Ale zalawirował. W Turcji takie mają ? 3-polowe z czwartym polem ?

Oj, biedni Ci Twoi uczniowie. I dziwić się, że młodzież kończy szkołę niedouczona.
Mając TAKICH nauczycieli !!

Darek0106
Re: Moglibyście ocenić schemat rozdzielnicy pod względem pop

autor: Darek0106 » 05 paź 2011, 0:19

pier... się debilu.

elpapiotr
Re: Moglibyście ocenić schemat rozdzielnicy pod względem pop

autor: elpapiotr » 05 paź 2011, 5:46

I to jest merytoryczna odpowiedź.
Najpierw chyli czoła, później wyzywa.
Cywilnej odwagi brak.

dooq
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 39
Rejestracja: 30 maja 2011, 9:08
Lokalizacja: Jasło
Re: Moglibyście ocenić schemat rozdzielnicy pod względem pop

autor: dooq » 06 paź 2011, 21:18

No nie przypuszczałem że mój temat wywoła tyle emocji, ale panowie, jeżeli można to wolałbym podyskutować o mojej rozdzielnicy. Elektrykiem zawodowym nie jestem, ale w szkole średniej (mechanik automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych) a później na studiach liznąłem trochę tych zagadnień i zrozumienie schematów, czy wykonanie prostych instalacji nie sprawia mi problemu. Brakuje mi trochę wiedzy praktycznej, i stąd moja obecność na forum.

Być może źle zacząłem ten temat, ale spróbuje to naprawić.
A więc tak. Postanowiłem wykonać instalację elektryczną w domku który się buduje. Założenie było takie (wiem, że zawodowym elektrykom to się nie spodoba) że kasę którą zaoszczędzę na instalatorze przeznaczę na bardziej rozbudowaną instalację, dam więcej obwodów i lepiej to porozdzielam i zabezpieczę. Tu małe wtrącenie - wiem że trzeba zrobić badanie i one będą zrobione, bo w rodzinie mam tzech elektryków, i z tym problemów nie będzie, ale właśnie ci trzej Panowie skłonili mnie do samodzielnego wykonania instalacji. Bo najbardziej mnie wkurzało jak jeden czy drugi mówił "A po co ci tyle obwodów, a po co tyle kabli, a po co tyle różnicówek a po co...... i sz. mnie trafiał. Oni najchętniej zrobiliby 4-8 obwodów z jedną różnicówka na cały dom.

Ale wracając do tematu.
1) Jeżeli chodzi o obwód z lodówką to dam eskę typu B i na półce położę eskę typu C (koszt to ok. 9 zł więc niech dycha leży na półce, jak bedzie B wywalało to wymienieę na C.
2) Jeżeli chodzi o obwód z kuchenką zdecydowałem się dać na osobnej różnicówce, a gniazdka na osobnej.

Jedyne z czym mam problem to "POCZĄTEK ZASILANIA" - i od tego powinienem zacząć.
Z SKP do skrzynki w ogrodzeniu jest podłączony kabel (ok. 16m), W skrzynce w ogrodzeniu jest licznik i zabezpieczenie (przed czy po licznikowe - tego nie wiem - brak wiedzy) S303 25A
Na drzwiach skrzynki mam takie "malowidło"
Obrazek
Dalej ze skrzynki do piwnicy mam 14 metrów przewodu chyba 5x10mm2 (ale tu muszę sprawdzić)
I w piwnicy mam na razie prowizowkę budowlaną - skrzynkę w której jest róznicówka, kilka ESEK, gniazdo trójfazowe i dwa gniazdka 230V. To na razie wystarczało i było wykonane i dostarczone przez elektryka z papierami na początku budowy.

Teraz chodzi mi o to jak zacząć. - czyli kabelek który mi wychodzi w piwnicy podłączam do Głównego Rozłącznika Izolacyjnego
- czy tak dobrze?
- o jakich parametrach?
- czy potrzebny?
i dalej wyłącznik nadprądowy i ogranicznik przepięciowy
- czy tak ma być ?
- o jakich parametrach?

A może lepiej ten ogranicznik przepięciowy zamontować w tej skrzynce w ogrodzeniu?

Właśnie takich porad praktycznych mi potrzeba.
Za wyjaśnienia i podpowiedzi będe bardzo wdzięczny.
Pozdrawiam.

elpapiotr
Re: Moglibyście ocenić schemat rozdzielnicy pod względem pop

autor: elpapiotr » 06 paź 2011, 22:24

Witam.
Jedyne z czym mam problem to "POCZĄTEK ZASILANIA" - i od tego powinienem zacząć.
Zgadza się - tu potrzeba więcej ustaleń. Pytań przybyło.
Już wiemy, że Energetyka dostarcza zasilanie w układzie sieciowym TN -C.
Wiemy, że Energetyka dostarcza zasilanie zabezpieczone wyłącznikiem samoczynnym zblokowanym, 3-polowym, zwłocznym. Dziadostwo odstawili. Chyba że schemat sobie, a układ sobie.
Jest to zabezpieczenie przedlicznikowe.
Ten "schemat "nakazuje położenie kabla ziemnego 5-żyłowego i uziemienie punktu podziału PEN, co jest kolejną bzdurą, ale nie wiemy, jaki kabel (ilu żyłowy) wychodzi ze złącza pomiarowego do budynku. Uziemienie z dala od budynku nie jest dobrym rozwiązaniem, tym bardziej, że jego uziom własny jest obligatoryjnym rozwiązaniem, zgodnym z przepisami.
Nie wiemy, czy Kolega ma uziom fundamentowy czy inny sztuczny.

Wiemy natomiast, że kolega powinien ten kabel wprowadzić do rozdzielnicy, żyłę ochronno-neutralną lub ochronną podłączyć do szyny PE i połączyć z uziemioną główną szyną wyrównawczą.
Nie widzę instalacji zasilającej, nie wiem, co zostało zrobione -czy kabel jest 4- czy 5-żyłowy.

Dalej kabel podłączony może być do wyłącznika głównego rozdzielnicy, po drodze przepieciówki (dobezpieczone), dalej na pozostałe obwody. O sposobach montażowych wspomniałem wcześniej.
Ogranicznika przepięciowego nie montować w skrzynce/złączu pomiarowym.

Myślę, że następuje zmiana zasilania, i przekwalifikowanie go na docelowe, które powinny być uwarunkowane przez ZE, z wystawieniem nowych warunków, ale tu głos decydujący ma ZE.

PS. Jak wiadać na schemacie ze złącza pomiarowego, są tam zabezpieczenia 25 A, nie 50, panie inżynierze elektroniku !
Kolego doog - możesz powtórzyć, jaką moc dostarcza energetyka, bo mnie na podstawie tych zabezpieczeń wychodzi 16 kW. Niech się inżynier uczy.

dooq
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 39
Rejestracja: 30 maja 2011, 9:08
Lokalizacja: Jasło
Re: Moglibyście ocenić schemat rozdzielnicy pod względem pop

autor: dooq » 07 paź 2011, 10:50

Nie widzę instalacji zasilającej, nie wiem, co zostało zrobione -czy kabel jest 4- czy 5-żyłowy.

Obrazek
Od skrzynki z licznikiem do piwnicy w której będzie rozdzielnica jest położony na pewno kabel 5x10mm2. "Rozbicie" PEN na PE i N jest w ZPL.. Tak ma około 10 sąsiadów na osiedlu i ZLP są zamurowane w ogrodzeniu. Natomiast dwóch nowych w 2010 roku dostało w ogrodzenie ZLP i ZK1
dwie skrzynki jedna na drugiej. Czy o to chodzi jak piszesz że
Myślę, że następuje zmiana zasilania, i przekwalifikowanie go na docelowe, które powinny być uwarunkowane przez ZE, z wystawieniem nowych warunków, ale tu głos decydujący ma ZE.

Co do uziomów
Nie wiemy, czy Kolega ma uziom fundamentowy czy inny sztuczny

Nie mam uziomu fundamentowego Z tego co pamiętam to w ZLP jest jakaś bednarka która idzie razem z kablem do SKP i tyle.
Od ZLP do piwnicy idzie przewód 5x10mm2.W piwnicy w miejscu gdzie ma być rozdzielnica wystaje ze ściany 5 kabelków.
Czy muszę robić jakieś uziomy jeśli tak to jak i jakie i gdzie?


Wróć do „Instalacje elektryczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Ahrefs [Bot], Bing [Bot] i 20 gości

Gotowe projekty domów