Jakie żarówki LED do salonu?

Domowe prace związane z prądem mogą być bardzo niebezpieczne. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat instalacji elektrycznych począwszy, od wymiany kontaktu po podłączenie prądu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Piotr Nowik
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1287
Rejestracja: 20 sie 2014, 13:21
Kontaktowanie:
Jakie żarówki LED do salonu?

autor: Piotr Nowik » 22 wrz 2014, 22:32

Celowo, a raczej prowokacyjnie powtórzyłem temat już istniejącego wątku. Pytanie bowiem zadane jest niezbyt trafnie. Każda żarówka LED może być zarówno do salonu, jak i kuchni, łazienki, garażu, itp...
(W przypadku stosowania LED - i żarówki każdego innego typu - na zewnątrz, liczy się klasa izolacji całej lampy, o czym możemy sobie tutaj porozmawiać później).

Na co zwracać uwagę przy zakupie żarówki?

1. Podawana moc żarówki nijak ma się do ilości światła, jaką ona daje. Moc to nic innego, jak ilość energii (watów), jaką dana żarówka pobiera.

2. Sprawność - gdy nie ma jej na opakowaniu żarówki, łatwo ją obliczyć. Wystarczy podzielić ilość podanych lumenów przez pobieraną moc. Otrzymany współczynnik stanowi o sprawności. Im jest większy tym lepiej. Idealna żarówka miałaby współczynnik 1, czyli 100%. Lecz wiadomo, że takiej żarówki LED nie ma. LEDy też wydzielają ciepło. Ale nie one są odpowiedzialne za większość strat, tylko montowane w obudowach żarówek przetwornice. Nawet żarówki przystosowane na 12V wnoszą straty, gdyż diody LED zasilane są napięciem niższym (dokładnie zasilane są prądowo, a nie napięciowo ale dla uproszczenia nie będę tego tematu teraz rozwijał).

Przykład:
Mamy żarówkę LED o podanej światłości 370 lm (lumenów) i mocy (pobieranej) 4,5 W.
Dzielimy 370 na 4,5 co daje nam w wyniku 82,(2). Oznacza to współczynnik sprawności 0.82, czyli 82%.
Jest to całkiem niezły wynik jak na dostępne w handlu żarówki. Dla porównania żarówki LED w sklepie IKEA mają współczynnik sprawności 0,63.

3. Lumeny - dawniej spotykało się jeszcze oznaczenie CCD, co już zupełnie utrudniało porównywanie żarówek. Im lumenów więcej, tym lepiej ale... zawsze w stosunku do mocy pobieranej. Patrz punt 2.

4. Kąt padania światła - wpływa na odczucie jasności. Żarówka o wąskim kącie padania snopu światła sprawia wrażenie, że świeci mocniej od podobnej mocy i sprawności żarówki o szerszym kącie padania (albo o świeceniu dokólnym, co ma miejsce przy okrągłej bańce). Większość żarówek o kierunkowym snopie światła posiada kąt świecenia 120 stopni. Nie daje to ładnego efektu. Lepiej wyglądają światła o wąskim snopie, oświetlające wybrane miejsce w pomieszczeniu. Dotyczy to w szczególności salonów i innych pomieszczeń, w których chcemy stworzyć nastrój. Generalnie oświetlenie centralne dokólne, to żadne oświetlenie z punktu widzenia aranżatora wnętrz.

5. Wygląd - jest to rzecz subiektywna. Producenci wymyślają coraz to nowe obudowy do swoich żarówek. Niektóre budzą wręcz podziw.

Thirdeye
Początkujący
Początkujący
Posty: 22
Rejestracja: 16 wrz 2014, 13:31
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:
Re: Jakie żarówki LED do salonu?

autor: Thirdeye » 22 wrz 2014, 23:50

Piotrze bardzo dobre informacje i wyliczenia. Konkretnie i treściwie ;) Może to przynajmniej forumowiczom pomoźe w podstawowym doborze systemów.

Powinni jeszcze wprowadzić kontrle, normy i gonić producentów i dystrybutorów produktów led którzy sprzedają np. Żarówki a na opakowaniach i danych dotyczącej np takowej zarówki odbiegają od rzeczywistości nawet o 30 procent. Mi osobiście jeszcze nie udało się testować zarówki ktora oddawała według pomiarów luxomierzem to co podaje producent na pudełku :) . Z taśmami jest jeszcze gorzej. Z tąd biorą się te różnice cenowe.

Moźna kupić rolkę 5 m led za 20-40 zł i producent podaje 2000 lm ( 5m ) w rzeczywistości jest to 1500 lm ( przy pracy diod na 120 procent co celowo zmniejsza jej żywotność moźe do 16 miesięcy )
A sa takie które kosztują 40-60zł i jest zbliźona wartość 1980 lm ( z odpowiednimi rezystorami diody pracują na 80 procent co pozwoli im przeźyc kilkukrotnie dłużej niż powyższe )

Nie wspomnę już o binowaniu systemów ( wszystkie chipy led w jednym odcieniu ) co przy tańszych systemach kupując 50 m paska jest praktycznie nie realne .

TANI LED TO DROGI LED ( czasami jak kogoś na początku nie stać na dobre produkty lepiej jest postawić na zwykle halogeny a w przyszłości je wymienić.

Piotr Nowik
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1287
Rejestracja: 20 sie 2014, 13:21
Kontaktowanie:
Re: Jakie żarówki LED do salonu?

autor: Piotr Nowik » 23 wrz 2014, 6:26

Niestety, jesteśmy skazani na wiarę w uczciwe podawanie informacji przez producentów/dystrybutorów.
Ale niejednokrotnie spoglądanie przed zakupem na parametr sprawności (czasami jest on podawany, jak np. w żarówkach Lightech Eco dostępnych w hipermarkecie Leclerc, jako współczynnik mocy, Power Factor) pomaga w wyborze tej wydajniejszej. Gdy tego parametru nie ma, możemy go sobie sami łatwo wyliczyć (przeliczamy ilość lumenów na jeden wat poboru mocy - im wynik bliższy 100, tym lepiej).

Warto na to patrzeć, gdyż na półkach sklepowych zalega wiele żarówek LED z "poprzedniej epoki". Często kuszą one wyjątkowo niską ceną.

Niemniej to, jak żarówka świeci, okazuje się najczęściej dopiero w domu. Ja, gdy potrzebuję kupić więcej niż jedną żarówkę LED na raz, najpierw biorę jedną, by ją przetestować.

Wygooglowałem przed chwilą w sieci. Tutaj taki mały artykulik na ten temat.
http://www.lumina.sklep.pl/jak-sprawdzi ... rowek-led/
Artykuł trochę niedopracowany ale warto przytoczyć z niego ostatni akapit:
"Decydując się na zakupy ledowych źródeł światła warto z ostrożności pytać sprzedawców o strumień świetlny i w razie wątpliwości szybko weryfikować proponowaną ofertę. Zabieg ten pozwoli uniknąć ewentualnych rozczarowań w przypadku zakupu większej liczby żarówek LED."

Do powyższego dodałbym jeszcze, by patrzeć na strumień świetlny w odniesieniu do pobieranej mocy - czyli to, co pisałem do tej pory wcześniej.

Thirdeye
Początkujący
Początkujący
Posty: 22
Rejestracja: 16 wrz 2014, 13:31
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:
Re: Jakie żarówki LED do salonu?

autor: Thirdeye » 23 wrz 2014, 7:09

Zgadza się i oczywiście pytać sprzedawcę o stabilizatory czy żarówka takowe posiada czy nie. W domowych warunkach możemy to sprswdzić aparatem od telefonu . Jeżeli żarówka nie ma stabilizatora to przez obraz w aparacie powinien być zakłócany ( przechodzące ciemne paski , drgających obraz ) jeżeli posiada obraz jest płynny bez zakłóceń. Ja to widzę bez aparatu :)

Piotr Nowik
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1287
Rejestracja: 20 sie 2014, 13:21
Kontaktowanie:
Re: Jakie żarówki LED do salonu?

autor: Piotr Nowik » 23 wrz 2014, 9:56

W najprostszym wydaniu, można zasilać LED przez pojedynczy opornik plus dodatkowa dioda zabezpieczająca LED przed prądem przeciwnym (przy zasilaniu prądem przemiennym). Takie rozwiązanie spotyka się w miniaturowych żaróweczkach, gdzie nie ma miejsca na zamontowanie normalnej przetwornicy.
To najprostsze rozwiązanie z założenia nie może mieć wielkiej sprawności.
---------------------------------------------------------------

A tak na marginesie, nie wspomniałem na wstępie o temperaturze barwowej LEDów - o czym raczej większość z nas wie.
Podaje się ją w Kelwinach i może przyjmować różne wartości. Te najmniejsze, zaczynają się od 2700K. LED wtedy świeci niemal na żółto, naśladując tradycyjną żarówkę, co jest cenne dla na przykład opraw typu żyrandolowego z "kryształami". Lecz taka ciepła barwa to również mniejsza jasność świecenia, a więc i sprawność żarówki.
Drugi skrajny przypadek, to temperatura barwowa powyżej 4000K (Może nawet dochodzić do 6000K). Mamy wtedy barwę zimną, jak znane wszystkim świetlówki. Nie są przyjemne dla oka ale dają najwięcej światła. Polecane głównie do biur.

Najprzyjemniejszą - moim zdaniem - jest tak zwana barwa neutralna. Rzadko jest ona przez producentów na opakowaniu wyróżniana. Niektórzy producenci traktują ją jak barwę "ciepłą". Zawiera się się ona pomiędzy dwoma wyżej wymienionymi skrajnymi. Jest nie za "ciepła" i nie za "zimna". Przeważnie ma 3000K i nieco więcej.

Piotr Nowik
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1287
Rejestracja: 20 sie 2014, 13:21
Kontaktowanie:
Re: Jakie żarówki LED do salonu?

autor: Piotr Nowik » 23 wrz 2014, 10:01

Ciekawy portal informacyjny na temat oświetlenia LED.
Może się przydać osobom szukającym wiedzy na ten temat:
http://ec.europa.eu/energy/lumen/overview/howtochoose/packaging/packaging_pl.htm

Thirdeye
Początkujący
Początkujący
Posty: 22
Rejestracja: 16 wrz 2014, 13:31
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:
Re: Jakie żarówki LED do salonu?

autor: Thirdeye » 23 wrz 2014, 17:40

Warto by było jeszcze wspomnieć przy bardzo dobrych produktach o binowaniu diod. Lub ich partiach . Ponieważ na pudełku jeźeli mamy barwę temperatury No 3200K na lepszych produktach jest podawany parametr parti . Głownie prostym językiem partia jest to selekcja diod w indetycxnej barwie.

Przy 3200K możemy mieć spokojnie 12 różnych odcieni tej barwy co przy kupieniu 10 rolek o barwie 3200K. Możemy mieć na suficie kilka odcieni co paskudnie wygląda. Dlatego dobre i rzetelne firmy opsują partie i symbolikę. Jeźeli tego nie ma to lepiej odpuścić zakup bo 99% procentach będziemy rozczarowani. :)

Dlatego patrzymy co pisze na pudelkach albo zleccie to zadanie fachowcowi.

SecuritySystems24
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 46
Rejestracja: 30 lip 2014, 12:26
Kontaktowanie:
Re: Jakie żarówki LED do salonu?

autor: SecuritySystems24 » 30 wrz 2014, 16:12

Na forum jest juz jeden podobny wątek dotyczący żarówek LED do salonu,można poszukać i poczytać. Poza tym tera zw sklepach internetowych z artykułami elektrycznymi można wyszukać ciekawych promocji,nie inaczej jest u nas:)

Thirdeye
Początkujący
Początkujący
Posty: 22
Rejestracja: 16 wrz 2014, 13:31
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:
Re: Jakie żarówki LED do salonu?

autor: Thirdeye » 30 wrz 2014, 19:57

Tak ale ten wątek Pana Piotra nie został stworzony po to. Zeby ludzie dowiedzieli się o promocjach tylko na co mają zwracać uwagę zeby byle shitu nie kupowali i zwracali uwagę na żeczywiste parametry bo to co piszą w większości na pudelkach to brednie :)

Security24 napisz w takim razie na forum co to są za zarówki bo współczynnik RA 75 mówi o tym że za bardzo nie nadają się do stosowania w pomieszczeniach w których długo się przebywa.

http://www.securitysystems24.pl/m/Zarow ... 3,139,1124).aspx
http://www.securitysystems24.pl/m/Zarow ... (3,139,677).aspx

Odpowiedz nam na 4 podstawowe pytania

1. Jaki jest rzeczywisty współczynnik sprawności
2. Czy zarowka posiada stabilizator ( zeby ludzie po roku nie oślepli ) i jakiej firmy
3. Na jakich diodach sa zrobione zarówki
4. Na ile procent są obciążone diody w module.

To są podstawowe informacje ktore zna każda firma ktora posiada renomowane systemy LeD
Ale niestety 99 procent handlowców nawet nie wie co sprzedaje ( ważne zeby cena była atrakcyjna :) i zarobić na świadomych użytkownikach :) )

Cena jeżeli sie wacha plus minus 10 zł to nie ma znaczenia bo zarówki 5W gu10 mogę też mieć za 7 zł ktore nadają sie ewentualnie to podswietlenia podjazdu na posesje.

Podaj szczegóły to się wszystko rozjaśni i ktoś kto wejdzie na forum bedzie miał juz odniesienie.

Thirdeye
Początkujący
Początkujący
Posty: 22
Rejestracja: 16 wrz 2014, 13:31
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:
Re: Jakie żarówki LED do salonu?

autor: Thirdeye » 30 wrz 2014, 20:04

Dorzucę jeszcze 4 zdjecia przez firmę ktora zrobiła zjdęcia z porwnanem Ra . Aby uświadomić użytkowników czym jest ten parametr.
Obrazek

Thirdeye
Początkujący
Początkujący
Posty: 22
Rejestracja: 16 wrz 2014, 13:31
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:
Re: Jakie żarówki LED do salonu?

autor: Thirdeye » 01 paź 2014, 16:10

Lucas 33

Przeczytaj o czym są wpisy ;)

Napisz konkrety na temat tego towaru. Bo informacje na stronie są żadne.

Odpowiedz nam na 4 podstawowe pytania które pisałem powyźej.

Zeby wyjaśnić forumowiczom jakiego typu jest to produkt.

Takie zarówki można też kupić za 7 zł . :)

Thirdeye
Początkujący
Początkujący
Posty: 22
Rejestracja: 16 wrz 2014, 13:31
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:
Re: Jakie żarówki LED do salonu?

autor: Thirdeye » 01 paź 2014, 16:13

Lukas 33

1. Jaki jest rzeczywisty współczynnik sprawności
2. Czy zarowka posiada stabilizator ( zeby ludzie po roku nie oślepli ) i jakiej firmy
3. Na jakich diodach sa zrobione zarówki
4. Na ile procent są obciążone diody w module.
5. Ra

Wtedy pozwoli nam na weryfikację towaru. Jeżeli nie masz takich informacji to lepiej kupić zwykle zarówki.

karp30
Aktywny
Aktywny
Posty: 111
Rejestracja: 07 paź 2014, 11:36
Re: Jakie żarówki LED do salonu?

autor: karp30 » 15 paź 2014, 16:29

W salonie używam takich żarówek led jak ta tutaj perfektmarket.pl/zarowka-led-e27-10w-smd-5630-800lm-jasna-id-104.html . Koszt jednorazowy trochę duży, ale teraz w okresie jesienno zimowym z pewnością się zwróci - śwatło włączone jest przecież cały czas. Jej moc można porównać do klasycznej żarówki o mocy 75W.

Albi16
Aktywny
Aktywny
Posty: 163
Rejestracja: 29 sty 2013, 12:55
Re: Jakie żarówki LED do salonu?

autor: Albi16 » 01 gru 2014, 13:18

A ja znalazłem fajny artykuł o salonowych żarówach. Sam planuję wymianę, więc szukam po sieci różnych wskazówek. A te wydają się być sensowne. Jak ktos potrzebuje to prosze bardzo - -oswietlenie-wnetrza.pl/jak-dobrac-oswietlenie-led-do-salonu/ Ja sie chyba skuszę na Phillipsa. Jakoś mam słabość do tej firmy i wydaje mi sie dość kompetentna.

PiotrNiski
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 448
Rejestracja: 01 cze 2012, 11:30
Re: Jakie żarówki LED do salonu?

autor: PiotrNiski » 03 kwie 2015, 9:11

Rzeczywiście technologia LED daje możliwość na dużą oszczędność, szczególnie, że żarówka LED 3W potrafi świecić 18-30W. Warto również zwrócić uwagę na żywotność takich żarówek, a wnosi ona od 20-50 tysięcy godzin. To naprawdę spory wynik :) Idąc tropem oszczędności również zaopatrzyłem się w żarówki LED. Zazwyczaj robię zakupy przez internet więc i w tej kwestii również tego nie zmieniałem i zamówiłem żarówki za pośrednictwem sklepu: http://www.emi-led.pl/ Planuję zamówić jeszcze oświetlenie ogrodowe bo sezon idzie, ale o już przy następnym razie :D


Wróć do „Instalacje elektryczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości

Gotowe projekty domów