Instalacja fotowoltaiczna – jak dobrze wybrać?

Domowe prace związane z prądem mogą być bardzo niebezpieczne. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat instalacji elektrycznych począwszy, od wymiany kontaktu po podłączenie prądu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Konsultant Viessmann
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 547
Rejestracja: 25 paź 2015, 9:14
Instalacja fotowoltaiczna – jak dobrze wybrać?

autor: Konsultant Viessmann » 24 wrz 2020, 14:12

Instalacja fotowoltaiczna – jak dobrze wybrać?

Instalacja fotowoltaiczna pozwala znacząco obniżyć koszty utrzymania domu – zapewnia niskie rachunki za energię elektryczną i tanią eksploatację przez lata pomimo podwyżek cen prądu. Kluczem do wydajnej pracy fotowoltaiki jest jej odpowiedni dobór. Na co powinniśmy zwrócić uwagę przymierzając się do zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej?

Planowanie instalacji fotowoltaicznej


Instalację fotowoltaiczną można wykonać zarówno w nowym, jak i użytkowanym domu. Warto jednak o niej pomyśleć już na etapie wyboru projektu budynku, a nawet jeszcze krok wcześniej – wyboru działki. Dzięki temu będziemy mogli usytuować budynek najkorzystniej pod względem zysków z promieniowania słonecznego i zaprojektować dom uwzględniając przy tym potrzeby wynikające z montażu paneli PV (czyli m.in. odpowiednią wielkość dachu, jego rodzaj czy kąt nachylenia połaci).

Dach, na którym ma zostać zamontowana instalacja fotowoltaiczna nie może być zacieniony np. przez drzewa czy sąsiednie budynki, ponieważ ogranicza to ilość promieniowania słonecznego docierającego do paneli PV. W efekcie obniża się sprawność całej instalacji. Wybierając projekt domu lub miejsce montażu paneli PV w gotowym budynku pamiętajmy, że najlepsze uzyski z fotowoltaiki można osiągnąć, gdy panele zostaną zamontowane na połaci południowej o kącie nachylenia od 20 do 40 stopni. Najlepiej jeśli południowa połać dachu będzie pozbawiona okien dachowych, lukarn, kominów oraz innych elementów, które mogłyby utrudnić montaż odpowiedniej liczby paneli lub je zacieniać.

Rzetelny dobór fotowoltaiki


Instalacja fotowoltaiczna powinna być dobrana do indywidualnych potrzeb klientów i dostosowana do konkretnych warunków instalacji. W doborze fotowoltaiki kluczowe jest m.in. określenie obecnego i planowanego zużycia prądu w danym gospodarstwie domowym, wymiaru dachu, jego kąt nachylenia i ekspozycji względem słońca. Informacje te są niezbędne do właściwego doboru mocy instalacji. Jest to bardzo ważne ponieważ błędnie określona moc może skutkować zbyt niską wydajnością instalacji lub jej przewymiarowaniem. W obu przypadkach fotowoltaika nie spełni naszych oczekiwań – instalacja o zbyt małej mocy nie będzie pracowała wydajnie, a zbyt duża narazi nas na niepotrzebne koszty inwestycyjne i wydłuży znacznie czas zwrotu inwestycji.
Dlatego dobór odpowiedniej instalacji fotowoltaicznej warto powierzyć specjaliście, który precyzyjnie określi niezbędną moc i zaplanuje optymalne rozmieszczenie paneli.

Planując montaż paneli fotowoltaicznych warto skorzystać z bezpłatnej, niezobowiązującej pomocy specjalistów firmy Viessmann, którzy wskażą najkorzystniejsze rozwiązania i pomogą w doborze systemu. Wystarczy wejść na stronę i złożyć zapytanie ofertowe.

Sprawdzony producent

Pamiętajmy, że jakość komponentów przekłada się na wydajność całej instalacji fotowoltaicznej. Dlatego planując zakup instalacji fotowoltaicznej najlepiej postawić na renomowanych producentów, którzy działają na rynku fotowoltaiki przez dłuższy czas. Oferują oni nowoczesne, dobre jakościowo i przede wszystkim sprawdzone produkty.
Biorąc pod uwagę produkty różnych producentów porównajmy parametry – lepiej postawić na wysoką jakość niż kierować się jedynie kluczem niskiej ceny...

Fachowy montaż instalacji fotowoltaicznej

Instalacja fotowoltaiczna powinna być nie tylko odpowiednio dobrana ale również zamontowana. Prawidłowy montaż instalacji fotowoltaicznej wpływa bowiem na jej wydajność. Prace montażowe powierzymy więc wykonawcy, który posiada duże doświadczenie z takimi instalacjami.

Najprostszym i zarazem najbezpieczniejszym rozwiązaniem dla inwestorów jest skorzystanie z usług firm, posiadających uprawnienia do montażu, pierwszego uruchomienia oraz serwisowania urządzeń danego producenta. Znają oni dobrze produkty, z którymi pracują, wykonują prace według ściśle określonego przez producenta modułów PV schematu. Zlecając pracę takiemu instalatorowi będziemy mieć też pewność, że podczas montażu instalacji będzie przestrzegał norm technicznych i korzystał wyłącznie z zalecanych, dobrych jakościowo elementów montażowych.

Firmy partnerskie w swojej okolicy można znaleźć korzystając z naszej sieci sprzedaży.

Opieka serwisowa

Wybierając instalację fotowoltaiczną zwróćmy również uwagę na to, czy po zakupie i zainstalowaniu paneli PV zostaniemy otoczeni odpowiednią opieką serwisową. Upewnijmy się czy w przypadku ewentualnych usterek lub konieczności sprawdzenia instalacji nie zostaniemy sami z problemem. Renomowani producenci oferują swoim klientom wszechstronną opiekę nad urządzeniami, począwszy od ich pierwszego uruchomienia, a skończywszy na przeglądach i czynnościach serwisowych.

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2002
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Instalacja fotowoltaiczna – jak dobrze wybrać?

autor: szari » 25 wrz 2020, 13:09

Konsultant Viessmann pisze:Opieka serwisowa

Renomowani producenci oferują swoim klientom wszechstronną opiekę nad urządzeniami, począwszy od ich pierwszego uruchomienia, a skończywszy na przeglądach i czynnościach serwisowych.


Nie OFERUJĄ tylko sprzedają proszę nazywaj rzeczy po imieniu u Was w firmie taka opieka serwisowa kosztuje 60 PLN/miesięcznie przez 10 lat więc ile to wyjdzie dodatkowo?
12 * 60 PLN = 720 PLN/rocznie
720 PLN * 10 lat = 7200 PLN
W tej opcji serwisowej nie ma nawet mycia paneli bo to jest usługa dodatkowo płatna.
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

Danielblast
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 14 paź 2020, 11:53
Re: Instalacja fotowoltaiczna – jak dobrze wybrać?

autor: Danielblast » 14 paź 2020, 12:13

W przypadku dobrego doboru paneli fotowoltaicznych jest ważne miejsce nieruchomości oraz chęci montażu fotowoltaiki. Dlatego w takim przypadku ważny jest audyt. Wszystko co jest dogadane w trakcie takiego spotkania może zostać użyte nawet terminy, które są ustalone. Po zakończeniu prac jest możliwe wsparcie, obecnie najczęściej jest ono wykonywane telefonicznie. Natomiast jeśli chodzi o konserwacje sprzętu to niestety zawsze jest dodatkowy koszt, lecz klient może to wykonać w własnym zakresie lecz polecamy skorzystać ze specjalistów


Wróć do „Instalacje elektryczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości

Gotowe projekty domów