Wytłumienie sufitu - czy to ma sens?

Szukasz pomysłów na oryginalne rozwiązania lub masz nietypowe pytania dotyczące budowy albo wykończenia domu? Tu znajdziesz radę i podpowiedzi.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

Barneyka
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 15 lut 2016, 19:46
Wytłumienie sufitu - czy to ma sens?

autor: Barneyka » 15 lut 2016, 20:27

Panowie proszę o merytoryczną pomoc.
Mieszkam w wolnostojącym domu jednopiętrowym z poddaszem. Nade mną mieszka uciążliwa rodzina, której codzienne tupanie chciałabym w jakiś skuteczny sposób zniwelować. Zakładam, iż developer zaoszczędził na wszystkim, na czym tylko mógł. Wszelkie hałasy dochodzące z góry rozchodzą się u nas, jak w pudle rezonansowym i nieważne w jakiej części domu się znajdujemy, dźwięki tak samo intensywnie są słyszane. Chodzenie na 'bosaka', u nas słyszalne jest jak dudnienie, zbieganie z poddasza to jak toczenie dębowych beczek po schodach. Próby zwrócenia uwagi oraz prośby o minimum delikatności w codziennych czynnościach nie przynoszą żadnego efektu od prawie 5 miesięcy. Jedyny realny sposób na spokój w domu by nie oszaleć i mieć odrobinę komfortu, to możliwość wytłumienia sufitu - o ile taki sposób jest faktycznie możliwy. Czytałam, iż nie ma dobrego rozwiązania i taki sposób, który chciałabym zrealizować zminimalizuje jedynie dźwięki typu muzyka, rozmowy, ale dudnienia stóp, dźwięku przesuwania mebli, ciągania po mieszkaniu krzeseł nie zmniejszy go Czy to faktycznie prawda, że nie ma materiałów budowlanych, które można wykorzystać i czy wydanie pieniędzy na 'wzmacnienie' sufitu o ok 50 m2 mija się z celem?

Z góry dziękuję za każdą odpowiedź.

Krystian_Tarnowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1845
Rejestracja: 19 maja 2015, 19:36
Lokalizacja: Szczecinek
Re: Wytłumienie sufitu - czy to ma sens?

autor: Krystian_Tarnowski » 16 lut 2016, 9:03

jeśli się wie czym to wyizolować aby zmniejszyć hałas to ma sens, i tu nie tylko sufit trzeba zabezpieczyć ale i ściany

Barneyka
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 15 lut 2016, 19:46
Re: Wytłumienie sufitu - czy to ma sens?

autor: Barneyka » 16 lut 2016, 19:48

Dziękuję za odpowiedź, choć właśnie liczę na podpowiedź co do rodzaju tych materiałów. Zaprosić firmę budowlaną do oceny to nie problem, problemem jest jej wybór, by nie skończyło się na niepotrzebnych wydatkach.

-_- greg
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1677
Rejestracja: 23 paź 2014, 9:27
Lokalizacja: internet
Re: Wytłumienie sufitu - czy to ma sens?

autor: -_- greg » 18 lut 2016, 12:55

Witam.
Odizolowanie się akustycznie od sąsiada mieszkającego na górze, potocznie mówiąc zrobienie wyciszenia ma sens. Każdy przypadek jest inny, dlatego załatwienie tego problemu szablonowo nie jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem. Najsensowniej gdyby ktoś doświadczony w temacie izolacji akustycznej w budownictwie, przyszedł na miejsce i w oparciu o zebrane dane oraz oczekiwania, zaproponował konkretne rozwiązanie. Oczywiście można też samemu podjąć się tego wyzwania.

Tak ogólnie, to jednym ze skuteczniejszych sposobów, który znacząco ograniczy wszelkiego rodzaju hałasy jest zbudowanie pomieszczenia w pomieszczeniu. Ściany i sufit są wypełnione materiałami dźwiękochłonnymi i pokryte materiałami dźwiękoizolacyjnymi. W ten sposób tworzy się bariery akustyczne, odseparowane konstrukcyjnie.

Ta sama zasada odseparowania dotyczy budowania pojedynczej ściany lub sufitu. Generalnie przy budowaniu jakiejkolwiek bariery akustycznej wykorzystuje się materiał dźwiękochłonny i dźwiękoizolacyjny. W zależności od potrzeb, stosuje się jedną lub więcej warstw i różne ich konfiguracje. Jeśli tylko sufit przenosi hałas to wystarczy zrobić tylko sufit. Zazwyczaj jednak na pierwszy rzut ucha wydaje nam się, że to tylko sufit, a przyczyn może być więcej. Ściany równie często przenoszą hałasy. W pokojach są miejsca, w których dany rodzaj hałasu kumuluje się i jest zdecydowanie bardziej dokuczliwy. To zjawisko najłatwiej zauważyć gdy wentylator sąsiada generuje buczenie w naszym mieszkaniu.

Odnośnie materiałów proponuję rozejrzeć się w ofercie,
K-Flex http://www.k-flex.pl/
Isolgomma http://www.isolgomma.com/eng/
Semag http://www.semag.pl/dzwieko-wibroizolac ... yczne.html
(oraz masywna wełna mineralna 140kg/m3 dowolnego producenta).
Niektórzy wykonawcy izolacji akustycznych, mogą zaproponować zbliżone materiały, nieobecne w oficjalnej dystrybucji na terenie Polski.
Najtańsza metoda, którą można rozważyć to wspomniana masywna wełna mineralna i płyty gipsowe lub gipsowo-włóknowe. Każda standardowa zwykła lekka wełna nic nie pomoże, pomimo że niektórzy producenci twierdzą inaczej i zachwalają swoje produkty jak tylko mogą.

---
Sąsiedzi na górze nie są w stanie chodzić na palcach, oni też muszą normalnie funkcjonować, aczkolwiek pojęcie normalności dla każdego znaczy co innego. Proponuję jednak w wyobraźni zamienić się z nimi miejscami. Podejrzewam że oni nie są świadomi, jak donośny hałas produkują zbiegając po schodach i robiąc inne czynności. Lecz czy w ogóle są w stanie normalnie użytkować mieszkanie i być na tyle cicho żeby nie przeszkadzać?
Podam może pewien przykład. Miałem pod sobą lokatora, który był wściekły że jestem za głośno. Osobiście z grzeczności miałem go na uwadze. Specjalnie dla niego ograniczyłem hałasy do minimum, tak jak tylko potrafiłem, bo sam kiedyś mieszkałem pod głośnym lokatorem, więc rozumiałem jego dyskomfort. Mimo to, moje starania miał gdzieś i ciągle miał pretensję dopóki się nie wyprowadził. Nie używałem kina domowego ani żadnych imprez tip. a z natury jestem cichym lokatorem, zresztą całymi dniami nikogo nie było w domu. Na jego miejsce wprowadził się nowy lokator, a ja przestałem się ograniczać. Pomimo tego nigdy nie usłyszałem żadnej skargi od nowego lokatora. Ten przykład nie stanowi porównania, jedynie wspominam że taki przypadek miał miejsce.

Nie tylko w Polsce można spotkać oszczędności w budownictwie i kiepską izolacyjność akustyczną mieszkań. Nasz kraj nie jest żadnym wyjątkiem w tej kwestii.

Barneyka
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 15 lut 2016, 19:46
Re: Wytłumienie sufitu - czy to ma sens?

autor: Barneyka » 21 lut 2016, 20:20

Bardzo dziękuję za cenne wskazówki oraz tak obszerne wyczerpanie tematu - bardzo mi pomogłeś. Takiego właśnie wyjaśnienia mi brakowało.

Sąsiedzi byli u nas dzień przed Wigilią i mocno zdziwiło ich jak mocno słyszalne są dźwięki - synowie biegali po domu, zeskakiwali z kanapy, ciągnęli krzesła po podłodze i oczywiście wchodzili na i zbiegali z poddasza - czyli zobrazowali to, co mieliśmy przez kilka ostatnich miesięcy na co dzień. Prowadzenie rozmowy było trudne w takich warunkach i liczyliśmy na zrozumienie w postaci kapci, ale na słowach i zapewnieniach się skończyło - Wigilię pierwszy raz w życiu spędziliśmy w towarzystwie rozdrażnionej rodziny i włączonego telewizora ze wzmacniaczem Od nowego roku stosujemy stopery i wyciszające słuchawki - stwierdziliśmy, że nie ma sensu prosić o coś, czego druga strona i tak nie zrobi więc pozostaje nam wytłumić mieszkanie, a po spłaceniu kredytu sprzedać

Raz jeszcze dziękuję

Ulkamnor
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 05 lis 2018, 10:32
Re: Wytłumienie sufitu - czy to ma sens?

autor: Ulkamnor » 05 lis 2018, 11:46

Ja izolowałem wełną mineralną i efekt dzięwkowy jest bardzo zadowalający jak również wydaje się dużo cieplej w pomieszczeniu.

Mati222
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 24 paź 2020, 7:06
Re: Wytłumienie sufitu - czy to ma sens?

autor: Mati222 » 24 paź 2020, 7:09

Cześć, mam ogromny problem z dudnieniem sufitu, słyszalne kroki z pięty, jak poradziliście sobie z tym? Sufit podwieszany sprawdzi się?


Wróć do „Inne - najróżniejsze problemy, pytania ...”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

Gotowe projekty domów