Mały parterowy domek z prefabrykatow betonowych

Koszt budowy domu lub remontu to często najważniejsza kwestia, decydująca o rozpoczęciu prac, wyborze technologii lub wykonawcy. W tym dziale uzyskasz odpowiedzi na pytania dotyczące realnych kosztów budowy, rady jak zaoszczędzić i jak budować z określonym budżetem.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

jmiel
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 12 paź 2010, 16:20
Re: Mały parterowy domek z prefabrykatow betonowych

autor: jmiel » 12 paź 2010, 16:25

Ciekawy ten wątek o prefabrykatach, potem się trochę pogubiłem bo wpis zrobił się wielowątkowy.. ;). Producent systemu baumat pisze o budowie domu energooszczędnego ale jeśli U jest takie jak piszesz tzn 0,25 to jak dla mnie to trochę za dużo ... przegrody zewnętrzne w domach energooszczędnych to raczej przedział 0,12-0,15.
Pozdr

Andy10
Aktywny
Aktywny
Posty: 121
Rejestracja: 24 sie 2010, 19:09
Lokalizacja: West Midlands -UK
Kontaktowanie:
Re: Mały parterowy domek z prefabrykatow betonowych

autor: Andy10 » 14 paź 2010, 13:38

Witam ,odpowiadam na poprzedni post dotyczacy wspolczynnika przenikania ciepla przez przegrody zewnetrzne(sciany budynku) w budynkach z prefabrykatow systemu baumat ,cytuje ..... Producent systemu baumat pisze o budowie domu energooszczędnego ale jeśli U jest takie jak piszesz tzn 0,25 to jak dla mnie to trochę za dużo ... przegrody zewnętrzne w domach energooszczędnych to raczej przedział 0,12-0,15. Pozdr..... koniec cytatu , tak masz racje U-0,25 to troche duzo jak na budynek energooszczedny , ale to tylko jeden z wielu parametrow ktore wspolnie tworza dom energooszczedny ,przypomne, ze cechami domow energooszczednych (LEH-low-energy house) jest dobra izolacja cieplna, zredukowane mostki cieplne , dobra szczelnosc budynku i wymuszona wentylacja mechaniczna z rekuperacja (odpowiednia grubość izolacji i staranne uszczelnienie może zmniejszyć straty ciepła i spowodować, że zapotrzebowanie na ciepło będzie 4 - 6 razy mniejsze niż przeciętnego domu). W dom energooszczednym z definicji roczne zapotrzebowanie na cieplo jest nizsze od 70kWh/m2a , dla porownania w domach pasywnych (PH-passive house) zapotrzebowanie na cieplo jest ekstremalnie niskie ,bez koniecznosci budowy centralnego ogrzewania budynku , nizsze od 15kWh/m2a , idealem o ktorym mozna pomarzyc to dom w pelni samo-wystarczalny (SSH-self-sufficient house) ktory nie potrzebuje zadnych dostaw energii ,poza energia odnawialna czyli promieniowaniem slonecznym wykorzystywanym do ogrzewania wody uzytkowej i produkcji pradu na wlasne potrzeby lub wiatru ,a dla porzadku napisze jaka przepasc dzieli te wymienione wyzej domy od nadal budowanych domow metoda tradycyjna bez ocieplen , zuzywaja one energii cieplnej od 200 do 250 kWh/m2a- (kilowatogodzin na 1 metr kwadratowy powierzchni w ciagu roku), pozdrawiam Andy
the future starts today

Andy10
Aktywny
Aktywny
Posty: 121
Rejestracja: 24 sie 2010, 19:09
Lokalizacja: West Midlands -UK
Kontaktowanie:
Re: Mały parterowy domek z prefabrykatow betonowych

autor: Andy10 » 18 paź 2010, 13:13

Witam , powroce do tematyki budownictwa energooszczednego ,bo taki jest wlasciwy kierunek rozwoju budownictwa indywidualnego przy stale rosnacych kosztach energii. Trudno nazwac dom energooszczednym jesli jest zbudowany metad tradycyjna a pozniej ocieplony z zewnatrz i to wszystko, prawdziwy dom energooszczedny powstaje juz na desce projektanta kiedy przewiduje on takie rozwiazania projektowe , zaleca zastosowanie wlasciwych materialow aby ograniczyc do minimum straty energii cieplenej do ogrzania budynku, ktore pochlaniaja do 70% kosztow utrzymania budynku. Dom energooszczedny ma lepsze parametry wspolczynnika przenikania ciepla U-(W/m2K) niz zakladaja to znowelizowane w ubieglym roku wymagania izolacyjnosci cieplnej przegrod budowlanych podam kilka przykladow , roznic pomiedzy typowym domem zbudowanym tradycyjnie(DT) ,domem energooszczednym(DE) i domem superoszczednym czyli pasywnym (DP)i nie chodzi tu tylko i wylacznie o izolacyjnosc scian zewnetrznych budynku ale o :
sciany zewnetrzne DT-0,30 , DE-0,25 , DP-0,15
podloga DT-0,30 , DE-0,17 , DP-0,15
okna DT-1,8 , DE-0,8-1,1 , DP-0,8
drzwi DT-2,6 , DE-2,0 , DP-0,15
dach DT-0,25 , DE-0,15 , DP-0,10
Kolejna roznica pomiedzy tymi typami domow to parametr zapotrzebowania na cieplo okreslane w ilosci kWh/(m2rok) w domach tradycyjnych nie izolowanych to olbrzymia rozpietosc 150-200-250 , energoszczednych 30-40 w pasywnych 15 , oraz rodzaj wentylacji budynku , w domu tradycyjnym grawitacyjna (naturalna) w energooszczednym i pasywnym wentylacja wymuszona mechaniczna-nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepla.
W budynku energooszczednym wszystkie przegrody nie tylko sciany zewnetrzne ale tez podloga na gruncie oraz dach musza miec dobra izolacyjnosc termiczna , ktore chronia mieszkancow przed stratami ciepla w zimie ale tez przed przegrzewaniem w lecie .
Planujac budowe domu energooszczednego nalezy skupic sie nie tylko na kupnie dobrego projektu domu energooszczednego ale dopilnowac zakupu wlasciwych zalecanych przez architekta materialow budowlanych (niestety nie sa najtansze ) a co najwazniejsze na dobrym nadzorze nad fachowym wykonawstwie robot budowlanych , ograniczeniu bledow np w zlym osadzeniu okien , unikniecie wielu mostkow termicznych przez ktore ucieka od 40 do 70% ciepla . Pozdrawiam Andy
the future starts today

jmiel
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 12 paź 2010, 16:20
Re: Mały parterowy domek z prefabrykatow betonowych

autor: jmiel » 18 paź 2010, 18:41

Oczywiście zdaję sobie sprawę że ściany to nie wszystko i na dom energooszczędny składa się wiele elementów (nota bene trochę w poprzednim komentarzu przedobrzyłem dla domów energooszczędnych przegrody zewnętrzne powinny mieć U<0,20, dla domów pasywnych przyjmuje się <0,1). Ale miałem wrażenie że tematem postu jest domek z prefabrykatów betonowych - więc w tym temacie sprawa U dla ściany jest kwestią podstawową.
Ciekawe zresztą jaki styropian jest używany przez tą firmę - sprawdzałem że gdyby uzyskiwali U ok. 25 przy standardowym styropianie to zamiana na styropian o lepszych parametrach 0,032 przy zachowanej grubości 15cm dawało by U ok. 0,20. A to już ta wartość na której mi zależy.
Pozdr

jmiel
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 12 paź 2010, 16:20
Re: Mały parterowy domek z prefabrykatow betonowych

autor: jmiel » 18 paź 2010, 18:48

Ups.. oczywiście 0,25 a nie 25 :?

Andy10
Aktywny
Aktywny
Posty: 121
Rejestracja: 24 sie 2010, 19:09
Lokalizacja: West Midlands -UK
Kontaktowanie:
Re: Mały parterowy domek z prefabrykatow betonowych

autor: Andy10 » 19 paź 2010, 8:23

Witam , o domach energooszczednych mozna by pisac i pisac bez konca, nie jestem przedstawicielem zadnej firmy budowlanej polskiej czy angielskiej (mieszkam w Anglii od 8 lat ,pracuje w zawodzie nie zwiazanym budownictwem a tylko interesuje sie tymi zagadnieniami) , nie wiem jakiego rodzaju styropian i o jakich parametrach montuje w scianie trojwarstwowej prefabrykowanej w systemie baumat producent , jesli chcesz to wiedziec –odpowiadam tu na pytanie postawione w poprzednim poscie wystarczy napisac do producenta i zapytac . Domy budowane w technologii prefabrykacji to jedna z mozliwych opcji do wyboru ,interesujaca z mojego punktu widzenia kiedy mieszkam i pracuje w innym kraju i nie mam czasu na nadzorowanie planowanej i pilnowanie budowy malego niepodpiwniczonego parterowego domku (ok 80m2) a ten system budowy jest szybki , zlecam budowe , place i wymagam , firma zajmuje sie wszystkim , w miesiac jest zbudowany kompletny dom z orynnowanym dachem wedlug zyczenia (mysle o rodzaju dachowki ) z zamontowanymi oknami ,drzwiami wejsciowymi ,sciankami dzialowymi wewnatrz ,pozostaje tylko uzbrojenie w media -instalacje elektr.wodna ,gazowa i CO ktorej wykonawstwo tez mozna zlecic generalnemu wykonawcy domu lub samemu znalesc wykonawcow i mozna mieszkac . Oczywiscie system ten jest dobry jak sie ma kase , jak ktos nie ma kasy a planuje budowe domu to wybiera metode gospodarcza , buduje wtedy gdy ma pieniadze na zakup materialow czy zaplate za robocizne albo wiekszosc prac wykonujac samodzielnie (tak buduje sie nadal wiele domow w Polsce) , pozdrawiam z West Midlands ,Andy
the future starts today

Andy10
Aktywny
Aktywny
Posty: 121
Rejestracja: 24 sie 2010, 19:09
Lokalizacja: West Midlands -UK
Kontaktowanie:
Re: Mały parterowy domek z prefabrykatow betonowych

autor: Andy10 » 19 paź 2010, 10:51

Witam ponownie , otrzymalem w meilu ciekawa oferte firmy Extradom z ktora utrzymuje kontakt meilowy zainteresowany jednym z gotowych projektow oferowanych przez ta firme ,wkleje ja Wam bo jest przyklad jak dobra firma szanuje swoich przyszlych klientow. Extradom (najpopularniejszy portal oferujący projekty domów) przygotował dla Was specjalną ofertę. Od 01 października wraz z zamówionym projektem otrzymacie od nas pakiet Asystent Inwestora gratis. Dzięki temu szybko i bez problemu uzyskacie pozwolenie na budowę. Twój osobisty asystent krok po kroku przeprowadzi Cię przez skomplikowany labirynt urzędowych formalności: Otrzymasz od nas listę niezbędnych dokumentów wraz z dokładną informacją gdzie, jak i za ile je uzyskać. -Powiemy Ci do jakich urzędów musisz się zgłosić, podamy dokładny adres tych urzędów, numer piętra i pokoju do którego należy się udać, a nawet nazwisko osoby, z którą szybko i sprawnie załatwisz wszelkie formalności. -Wypełnimy za Ciebie wszelkie wnioski. -Umówimy cię na spotkanie z architektem adaptującym najbliżej miejsca Twojego zamieszkania lub pracy. -Wynegocjujemy dla Ciebie najlepsze stawki.
Zamawiając u nas projekt domu zapewnisz sobie profesjonalną pomoc osobistego asystenta. Nie będziesz musiał tracić czasu na rozgryzanie zawiłych przepisów i procedur. Z nami uzyskanie pozwolenia na budowę stanie się proste i szybkie. Już niedługo zamieszkasz w swoim wymarzonym, własnym domu.

Ciekawe , podoba mi sie a co Wy o tym sadzicie ? Pozdrawiam Andy
the future starts today

daltimor
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 19 paź 2010, 16:07
Re: Mały parterowy domek z prefabrykatow betonowych

autor: daltimor » 20 paź 2010, 8:50

Witaj Andy
Pozwolilem sobie przeczytac Twoje posty ( nie wszystkie bo jest tego masa ) ale mamy podobny problem gdyz ja tez mieszkam w Uk od & lat i planuje budowe do mu w Polsce tylko mam problem gdyz nie bede mogl tam byc przy budowie. Napisz jak wyglada sprawa z ta firma z tymi prefabrykatami ruszyles cos z budowa czy dalej myslisz i kto tego bedzie pilnowal bo jak woadomo jest to problem dl aludzi ktorzy nie mieszkaja w Polsce a chcieliby zaczac budowe. Co do tej stronki extradom jest super wczoraj przegladalem i naprawde wydaja sie bardzo pomocni co do kwesti prawnej , wiec napewno mi sie to przyda.
Pozdroweinia z UK 8)
Daltimor

Andy10
Aktywny
Aktywny
Posty: 121
Rejestracja: 24 sie 2010, 19:09
Lokalizacja: West Midlands -UK
Kontaktowanie:
Re: Mały parterowy domek z prefabrykatow betonowych

autor: Andy10 » 20 paź 2010, 18:50

witaj daltimor
Obaj jestesmy w podobnej sytuacji , mieszkamy i pracujemy w UK a domy chcemy budowac w PL , to wymusza poszukiwanie rozwiazan w ktorych nasza obecnosc w czasie budowy jest ograniczona do niezbednego minimum . Wariant o ktorym pisalem w poczatkowych postach czyli zlecenie budowy generalnemu wykonawcy(np. firmie Baumat lub innej) jest tak sadze wlasciwym dla nas rozwiazaniem , pozostaje wybor technologii budowy – metoda z uzyciem prefabrykowanych elementow (betonowych czy drewnianych ) jest najszybsza , 1-2-3 miesiace i dom gotowy jest do zamieszkania , ale jest tez dla wielu przyszlych inwestorow niedostepna ze wzgledu na sposob finansowania , wiekszosc kasy trzeba miec w reku przed rozpoczeciem budowy, bo finansowanie jest szybkie , pisalem o tym , fundament gotowy –platnosc, sciany postawione platnosc , dach z orynnowaniem gotowy –platnosc, montaz okien , drzwi zewnetrznych i wewnetrznych scianek dzialowych –platnosc , stan surowy zamkniety zakonczony , pozostaja prace wykonczeniowe i podlaczenia mediow (prad ,woda ,ogrzewanie itp.) ktore mozna zlecic generalnemu wykonawcy a on wynajmuje podwykonawcow ,kasujac dodatkowo marze za nadzor lub samemu zlecic sprawdzonym wykonawcom wczesniej sprawdzajac ich rekomendacje .Ja jestem na etapie poszukiwania fajnej dzialki , kilka juz sprawdzilem przy pomocy rodziny mieszkajacej w Polsce , obejrzalem zdjecia z dzialek ,wysluchalem komentarzy po rozmowie ze sprzedajacymi i.. dalej szukam , to nie jest takie proste kupic dzialke szybko a pozniej zalowac cale zycie , na angielskim forum duzo na ten temat pisalem . Plan optymistyczny to kupno dzialki na wiosne przyszlego roku i budowa w okresie letnim , plan pesymistyczny to odsuniecie inwestycji w czasie o rok ,moze dwa . Wyslij do mnie prywatna wiadomosc ,a w niej twoj adres meilowy, telefon to popiszemy poza forum lub porozmawiamy , pozdrawiam Andy (Andrzej)
the future starts today

Andy10
Aktywny
Aktywny
Posty: 121
Rejestracja: 24 sie 2010, 19:09
Lokalizacja: West Midlands -UK
Kontaktowanie:
Re: Mały parterowy domek z prefabrykatow betonowych

autor: Andy10 » 24 paź 2010, 8:26

Witam , o temacie energooszczednosci i ekologii zwiazanej z budowa domu mozna by pisac i pisac , dzisiaj kilka zdan na temat wykorzystania darmowej energii slonecznej ktore jest niewyczerpalnym źródłem czystej energii.. Wykorzystanie tej energii staje się rzeczywistością, dzięki zastosowaniu kolektorów wraz z ich całym systemem. Biorąc pod uwagę ciągle rosnące ceny paliw i energii, zainwestowanie w instalację kolektorów słonecznych będzie udaną inwestycją w przyszłość. W każdym gospodarstwie domowym, zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową jest relatywnie stałe. Zastosowanie instalacji solarnej C.W.U. (cieplej wody uzytkowej) pozwala zaoszczędzić do 70% energii rocznie potrzebnej do podgrzania, a w okresie letnim do 100% co może oznaczać , że nie musimy uruchamiać kotła grzewczego lub włączać grzałki. Warto pomyśleć o instalacji solarnej już na etapie budowy domu , gdyż koszt takiej instalacji robi się o wiele niższy niż w przypadku budynku już użytkowanego . Zazwyczaj w każdym nowym budynku stosowane są termy elektryczne lub gazowe. Zamiast tego, lepiej już na wstępie zainwestować w zasobnik solarny dwu wężownicowy , do którego w dowolnej chwili można zamontować kolektory słoneczne. Stanowi to około 35-40% kosztów zamontowania nowej instalacji.
Kolektory słoneczne
Kolektory próżniowe to wysoko zaawansowany, szczytowy produkt techniki solarnej. Jest do 30% sprawniejszy od kolektorów płaskich, zwłaszcza w okresach wiosennym i jesienno - zimowym. Wynika to ze zdolności kolektora próżniowego do absorbowania promieniowania rozproszonego i drastycznie ograniczonych strat ciepła dzięki próżni w rurach kolektora. W rurkach ciepła znajduje się łatwo odparowująca ciecz (temperatura wrzenia 30C), która w przy ogrzewaniu rur przez słońce zaczyna parować i para konwekcyjnie przechodzi do końcówki rury (kondensatora), umiejscowionej w kanale zbiorczym będącym wymiennikiem ciepła. Poprzez kondensator ciepło oddawane jest do kanału głównego w szynie zbiorczej kolektora zaś para w kondensatorze schładza się, zamienia w ciecz i spływa na dół do ponownego nagrzania. Kolektory próżniowe z rurkami ciepła są bardziej efektywnym systemem od systemu przepływowego. Dodatkową zaletą rur próżniowych jest możliwość ich łatwej wymiany w przypadku uszkodzenia. Bez konieczności zamykania układu bądź wymiany całego kolektora. Wysoka efektywność kolektorów próżniowych umożliwia, przy prawidłowym doborze ilości kolektorów, wspomaganie centralnego ogrzewania (przy podłogowym ogrzewaniu). Energia promieniowania słonecznego stanowi największe źródło energii, którym dysponuje człowiek . W sytuacji ciaglego wzrostu cen energii (pradu , gazu) i naszej rosnącej świadomości ekologicznej ,korzystna w eksploatacji oraz najtańsza na etapie budowy domu jest instalacja grzewcza wykorzystująca energię słoneczną do podgrzewania CWU (cieplej wody uzytkowej)i wspomagania CO (centralne ogrzewanie). Elementem instalacji pochłaniającym energię słoneczną i zamieniającym ją na energię cieplną jest kolektor sloneczny . Kolektory sloneczne są stosowane do podgrzewania wody użytkowej, do wspomagania ogrzewania domów, czasem wody w basenach. Analizy wykazały, że dzięki zastosowaniu kolektorów słonecznych można zaoszczędzić około 70% energii konwencjonalnej w procesach przygotowywania ciepłej wody użytkowej (CWU) i około 30% w procesach ogrzewania pomieszczeń (instalacje CO).
Powszechnie stosowane sa dwa typy kolektorow :
plaskie – są najprostsze w konstrukcji, najtańsze, skuteczne przede wszystkim przy dobrym nasłonecznieniu. Wadą jest stosunkowo duża utrata ciepła w wyniku konwekcji
próżniowe rurowe -
promieniowanie przenikając przez izolującą warstwę próżni między ściankami podwójnej koncentrycznej rurki szklanej, nagrzewa glikol (ciecz pośredniczącą) przepływający rurką wewnętrzną. Glikol oddaje ciepło w zbiorniku z wodą wykorzystywaną do CO/CWU.
Zaletą jest mała utrata ciepła w wyniku konwekcji.
próżniowe z gorącą rurką (heat pipe)-
głównym elementem jest podwójna szklana rura, izolowana próżnią. W wewnętrznej rurze znajduje się kapilara z cieczą pośredniczącą, odparowującą pod wpływem nagrzania w wyniku promieniowania. Odparowana ciecz skrapla się w kanale głównym kolektora, oddając ciepło przepływającemu glikolowi, który następnie podobnie jak w instalacjach wykorzystujących innej konstrukcji kolektory, oddaje ciepło w zbiorniku CO/CWU. Zaletą jest mała utrata ciepła w wyniku konwekcji oraz wynikająca z konstrukcji, duża odporność instalacji na uszkodzenia mechaniczne. W angielskiej strefie klimatycznej najkorzystniejszym rozwiązaniem są instalacje grzewcze z kolektorami próżniowymi z gorącą rurką, a cechy budowy gwarantują niezawodność pracy instalacji grzewczej.
Głównymi zaletami tego rozwiązania są:
*wyższa skuteczność wykorzystania energii promieniowania słonecznego w warunkach mniejszego nasłonecznienia i przy niższych temperaturach otoczenia
* brak możliwości rozszczelnienia układu grzewczego w przypadku uszkodzenia pojedynczej rury kolektora (cecha wynikająca z konstrukcji, w której ciecz obiegu pierwotnego nie przepływa przez rury kolektora);
* brak konieczności wstrzymania pracy całego układu w przypadku uszkodzenia jednego elementu, łatwość ewentualnej wymiany pojedynczej rury.

Oprocz kolektorow slonecznych ktore podgrzewaja wode uzytkowa lub wspomagaja centralne ogrzewanie domu , mozna zainstalowac fotoogniwa do produkcji energii elektrycznej na wlasne domowe potrzeby. Z bogactwa tego można korzystać dzięki modułom fotowoltaicznym. Dzięki ich zastosowaniu możemy zasilić każde urządzenie lub budynek, co eliminuje konieczność doprowadzenia sieci . Raz zainstalowane, systemy fotowoltaiczne gwarantują stałe i bezawaryjne dostawy energii. Niektóre z zainstalowanych modułów, w miejscach gdzie nie ma sieci zwracają się już w momencie uruchomienia i produkują za darmo energię przez kolejne 20-30 lat. Ogniwo fotowoltaiczne (inaczej fotoogniwo lub ogniwo słoneczne) jest urządzeniem służącym do bezpośredniej konwersji energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną, poprzez wykorzystanie półprzewodnikowego złącza typu p-n, w którym pod wpływem fotonów, o energii większej niż szerokość przerwy energetycznej półprzewodnika, elektrony przemieszczają się do obszaru n, a dziury do obszaru p. Takie przemieszczenie ładunków elektrycznych powoduje pojawienie się różnicy potencjałów, czyli napięcia elektrycznego.
W kolejnym poscie napisze Wam jak praktycznie wyglada wsparcie panstwa ( Anglii) dla wlascicieli domow ktorzy decyduja sie na takie ekologiczne rozwiazania typu kolektory solarne czy panele fotowoltaiczne ,pozdrawiam ze slonecznego dzisiaj Birmingham , Andy
the future starts today

Andy10
Aktywny
Aktywny
Posty: 121
Rejestracja: 24 sie 2010, 19:09
Lokalizacja: West Midlands -UK
Kontaktowanie:
Re: Mały parterowy domek z prefabrykatow betonowych

autor: Andy10 » 26 paź 2010, 12:52

Witam , troche jestem ostatnio zajety i nie mam czasu aby codziennie cos napisac na forum , szkoda , ze Wy czytajacy te posty nic nie dorzucacie ciekawego . Dzisiaj kilka kolejnych zdan o budownictwie energooszczednym , o ksztalcie domu napisze krotko-prosta zwarta bryla (prostopadloscianu) to najmniejsze straty ciepla , domy o rozbudowanej formie w ksztalcie litery H lub T maja tak duza powierzchnie scian , ze nie moga byc energooszczedne ,podobnie udziwnione architektonicznie budynki z podcieniami ,wykuszami ,lukarnami itp. ,prostota w budowie to takze oszczednosc . Aby dom byl cieply a mieszkancy nie wydawali majatku na jego ogrzewanie w zimne jesienno-zimowe dni i noce powinno sie dobrac odpowiedniej grubosci warstwy termoizolacyjne w scianach , dachu i podlodze na gruncie oraz okien i drzwi o dobrych parametrach izolacyjnosci cieplnej . Kolejnym rozwiazaniem majacym na celu oszczednosci w zuzyciu energii jest podzielenie budynku na strefy o zroznicowanej temperaturze np. w pokojach +20C, w kuchni , lazience 18-20C , w pomieszczeniach gospodarczych –spizarniach , pralniach ,kotlowni 12-15C a garazu wystarczy 5C. Sciany dzialowe pomiedzy strefa ciepla (ogrzewana ) a nieogrzewana powinny ocieplane lub z materialow o lepszej izolacyjnosci termicznej w celu ograniczenia strat ciepla. W Polsce zużywa się ponad 2 razy więcej energii na metr kwadratowy powierzchni mieszkaniowej niż w krajach Europy Zachodniej o podobnym klimacie. Przez lata polscy budowniczy nie przykładali wagi do tematów związanych z oszczędzaniem energii, ponieważ jej koszt był znacznie niższy niż obecnie. W efekcie mamy dziś w Polsce ponad 80% budynków wybudowanych w sposób, który nie pozwala na oszczędzanie energii. Dzisiaj budowa domu energooszczednego jest drozsza o ok 20% w stosunku do budownictwa tradycyjnego jednak zwiekszajace sie koszty energii ,gazu czy oleju opalowego pozwola na dosyc szybki zwrot tych wydanych na budowe pieniedzy. Aktualne polskie przepisy budowlane nie stawiaja wysokich wymagan w dziedzinie energooszczednosci , dom wybudowany zgodnie z tymi normami zuzywa od 90 do 120 kWh ciepla na 1 m2 , podobny dom w Szwecji wybudowany zgodnie ze szwedzkimi normami zuzywa o polowe mniej energii . Mowiac o energii mam na mysli nie tylko ogrzewanie budynku w zimie (ok 30 do 50%) ale tez wentylacji (20-40%) ,codzienne podgrzanie wody uzytkowej (15-20%) , oswietlenie domu i zuzycie pradu przez sprzety typu : pralka ,lodowka ,telewizory itp. (ok 10%). Klasyfikacja budynkow pod wzgledem zuzycia energii wyglada nastepujaco –domy bardzo energochlonne ponad 250 kWh/m2 , domy energochlonne-150-250kWh/m2 , domy srednioenergetyczne 100-150kWh/m2 , domy srednioenergooszczedne -80-100kWh/m2 , domy energooszczedne 45-70kWh/m2 ,domy niskoenergetyczne (pasywne) 20-45kWh/m2 . Zastosowanie w domach pasywnych najnowszych technologii to mniejsze zuzycie energii o ok 80-90% niz europejski dom spelniajacy najbardziej rygorystyczne przepisy budowlane w Europie , jak sie to odnosi do naszych realiow nie wspomne . Pozdrawiam Andy
the future starts today

Andy10
Aktywny
Aktywny
Posty: 121
Rejestracja: 24 sie 2010, 19:09
Lokalizacja: West Midlands -UK
Kontaktowanie:
Re: Mały parterowy domek z prefabrykatow betonowych

autor: Andy10 » 27 paź 2010, 10:10

Witam ,obiecalem Wam krotka informacje na temat wsparcia rzadu angielskiego dla rozwoju technologii i korzystania z odnawialnych zrodel energii ,prosze potraktujcie to jako ciekawostke z Anglii ,pozdrawiam Andy

Napisze dzisiaj kilka zdan na temat zwiazny z programami oszczedzania energii w domach angielskich. Porzedni premier Gordon Brown zdecydowal o wyasygnowaniu kwoty 1mld funtow ma wsparcie programu oszczedzania energii w tym finansowe dotacje dla konsumentow prywatnych ktorzy zdecydowali sie na prywatne inwestowanie ekologicznych technologii typu systemy solarne do podgrzewania wodu uzytkowej , czy panele (PV) fotowoltaiczne do produkcji pradu elektrycznego na wlasne potrzeby i odsprzedaz nadwyzek . W ramach duzego rzadowego programu uruchomiono biuro koordynacji wszystkich dzialan proekologicznych , nazywa sie Energy Saving Trust ktore udziela porad i pomocy zainteresowanym . Pomoc jest dostepna dla kazdego gospodarstwa domowego , oczywiscie w roznym zakresie , od wymiany zarowek na energooszczedne po dotacje na ocieplenie strychu domu welna mineralna , refundacje czesci kosztow budowy indywidualnej instalacji paneli solarnych (upust w placony podatku miejskim –council tax) czy fotowoltaicznych ale nie tylko. Dostepna na dzis pomoc to kwota ok 300 funtow rocznie co stanowi ok 25% srednich kosztow oplat za energie w jednym domu. Wedlug rzadu skorzysta z tych dotacji ok 2 milionow angielskich gospodarstw domowych , osoby starsze ,emeryci ,rencisci , o niskich dochodach ktorzy beda chcieli przystapic do programu oszczedzania energii beda mieli jeszcze wieksze finansowe wsparcie rzadu . Wymyslono sposob na dotarcie do wiekszej liczby klientow programu oszczedzania energii , odwiedzajac ich w ich wlasnych domach aby poinformowac o mozliwym wsparciu finansowym w celu poprawy popytu na dotacje ktore juz sa dostepne. Plan docelowy to objecie programem oszczedzania energii ok 11 milionow domow w Anglii.
Napisze kilka zdan o programie rozwoju mikrogeneracji pradu w domach ktore zainstaluja panele fotowoltaiczne (PV) , koszty programu budowy instalacji moga ponosic wlasciciele domow i oni pozniej korzystaja z dotacji lub wyspecjalizowane firmy ktore wynajmuja od wlascicieli domow powierzchnie dachowa montujac za free instalacje (PV) i to oni sa wlascicielami instalacji ,oni korzystaja z dotacji wspierajacej rozwoj tej technologii i zysku z odsprzedazy wygenerowanego pradu do sieci . Zasada dzialania jest tak , ze prad generowany ze slonca poprzez system paneli solarnych-fotowoltaicznych (PV) zamieniony z pradu stalego(AC) na prad przemienny(DC) zasila domowe urzadzenia , gromadzony jest w akumulatorach na czas kiedy slonca nie ma czyli w godzinach nocnych a nadwyzki sa eksportowane do sieci , wczesniej mierzone w specjalnym liczniku wyprodukowanej energii elektrycznej . Koszt takiej domowej instalacji to ok 5k funtow , mozliwe oszczednosci roczne (uwzgledniajac dotacje rzadowe, zmniejszone rachunki za prad placone dostawcy i zysk z wyeksportowanego pradu do sieci ) to ok 900 funtow rocznie .
Pozdrawiam z West Midlands ,Andy
the future starts today

Andy10
Aktywny
Aktywny
Posty: 121
Rejestracja: 24 sie 2010, 19:09
Lokalizacja: West Midlands -UK
Kontaktowanie:
Re: Mały parterowy domek z prefabrykatow betonowych

autor: Andy10 » 28 paź 2010, 9:54

Witam dzisiaj krotko o realiach angielskich zwiazanych z budownictwem . W Anglii dopiero na poczatku XX wieku a wiec niecale 10 lat temu rozpoczeto propagowanie energooszczednego budownictwa jedno i wielorodzinnego , zmiana przepisow budowlanych , podniesienie wymagan co do izolacyjnosci nowo-budowanych budynkow spowodowalo spadek zapotrzebowania na energie do poziomu ok 140kWh/m2/r , stare domy wybudowane kilkadziesiat lat temu lub jeszcze starsze zuzywaja ogromne ilosci drogiej energii do ogrzewania (ponad 300kWh/m2/r) w wilgotnym wyspiarskim klimacie. W nowo budowanych domach komunalnych (council house) i prywatnych domach wielorodzinnych stosuje sie cienkie sciany wielowarstwowe z dosyc gruba izolacja z welny mineralnej i zewnetrzna sciane z cegly oraz cieniutkie sciany wewnetrzne (jak ktos pusci glosnego baka to slychac go w sasiednich mieszkaniach). Miliony starych domow nadal posiadaja okna jedno szybowe , czesc domow dwuszybowe , najnowsze teraz budowane maja okna trojszybowe . Nowy trend swiatowy w budownictwie –energooszczednosc to w wydaniu angielskim nie tylko dobra izolacja domu ale tez rewolucyjne zmiany np. krany ze zmiksowana woda ciepla i zimna a nie jak do tej pory osobne , czy prysznice ograniczajace zuzycie wody do kapania niz tradycyjne wanny , w modelowych domach energooszczednych kumuluja sie wszystkie nowinki , np. zuzycie wody do spluczki pochodzacej z deszczowki , zastosowanie coraz bardziej powszechnych rurowych paneli solarnych dzialajacych rowniez w warunkach swiatla dziennego rozproszonego w dni pochmurne (czeste w Anglii), czy preznie rozwijajacej sie generacji pradu elektrycznego z paneli fotowoltaicznych(PV) oczywiscie to wszystko wplywa na cene takich domow , jest ona wyzsza o 30%-40% o typowych nowo budowanych domow bez tych gadzetow typu panele solarne do podrzewania wody ,panele do wytwarzania pradu , wentylacji z odzyskiem ciepla itp. Pozdrawiam Andy
the future starts today

Andy10
Aktywny
Aktywny
Posty: 121
Rejestracja: 24 sie 2010, 19:09
Lokalizacja: West Midlands -UK
Kontaktowanie:
Re: Mały parterowy domek z prefabrykatow betonowych

autor: Andy10 » 29 paź 2010, 10:11

Witam ,dzisiaj ciag dalszy informacji o ekologii w nowym budownictwie angielskim . Wczoraj pisalem o wsparciu rzadu dla dzialan energooszczednych wlascicieli domow , plan rzadu jest ambitny aby Wielka Brytania stala sie swiatowym mocarstwem w zrownowazonym rozwoju . Do 2020 roku planuje sie osiagnac poziom 15% pozyskania energii ze zrodel odnawialnych ,plany budowy wielkich farm wiatrowych (coraz czesciej spotykanych w Anglii) w przyszlosci beda procentowac wzrostem produkcji energii elektrycznej ze zrodel odnawialnych nawet do 30% . Program Zero Carbon ma na celu ograniczenie emisji dwutlenku wegla do atmosfery , jego realizacja to presja na architekow aby projektowali i inwestorow aby budowali coraz lepsze domy energooszczedne w ktorych zapotrzebowanie na energie jest zdecydowanie nizsze od dotychczasowych . Nowo budowane budynki mieszkalne sa certyfikowane wedlug wprowadzonego 4 lata temu (2006)jako standard dla domów ,Kodeksu Zrownowazonego Budownictwa Mieszkaniowego (Code for Sustainable Homes (CSH) , ocena budynku jest kompleksowa w 9 kategoriach
1- sposob ogrzewania budynku – premiowane sa instalacje solarne do podgrzewania wody uzytkowej i mikrogeneracji pradu na wlasne potrzeby z paneli fotowoltaicznych , parametrem oceny jest ilosc wyprodukowanych zanieczyszczen i emisja CO”
2- zuzycie energii , badania szczelnosci domu , poziom wyjsciowy to 180kWh/m2/r
3- zuzycie wody na osobe dziennie –im mniej tym lepiej –cel to
80 litrow wody na osobe dziennie
4-zastosowane naturalne materialy budowlane
5- komfort mieszkania (izolacja akustyczna ,naturalne swiatlo)
6- zarzadzanie budynkiem- bezpieczenstwo , wyswietlane informacja o zuzywanej energii ,
7- zagospodarowanie wody deszczowej (grey water)-
magazynowanie i wykorzystanie do np.podlewania ogrodu,
8- segregacja odpadow – smieci ,papier ,szklo ,plastik
9- ekologia (zagospodarowanie działki, sadzenie drzew ,
krzewow , kwiatow).

Wynik jaki osiagnie nowowybudowany dom zawiera sie pomiedzy poziomem 1 -poziom dostateczny a poziomem 6 najwyzszym , aktualnie (2010 rok) nowe domy maja osiagnac poziom 3 czyli w srodku skali , za 6 lat od roku 2016 ma obowiazywac poziom 6 najwyzszy. Pozdrawiam Andy
the future starts today

Andy10
Aktywny
Aktywny
Posty: 121
Rejestracja: 24 sie 2010, 19:09
Lokalizacja: West Midlands -UK
Kontaktowanie:
Re: Mały parterowy domek z prefabrykatow betonowych

autor: Andy10 » 30 paź 2010, 10:13

Witam, dzisiaj napisze krotko o waznym wyborze ktory stanie przed Wami , wybor wykonawcy budowy waszego domu . Kilka rad , zaznaczam nie jestem praktykiem tylko teoretykiem . To bardzo wazne kto bedzie wykonawca , mozna wybrac wykonawce kompleksowego ktory wybuduje caly dom lub tylko jego czesc a reszte dokonczy ktos inny. Zanim podejmiecie decyzje porownajcie kosztorysy roznych firm , zrobcie zestawienie cen tych samych etapow budowy a pozniej o odrzuccie najtansze i najdrozsze. Przekonajcie sie co te firmy zbudowaly ,porozmawiajcie z mieszkancami domow co sadza o firmie ktora budowal im dom , zastanowcie sie czy koszty podawane przez angielskich budowlancow ok 2,5-3 tysiace funtow za metr kwadratowy powierzchni domu nie sa przesadzone , rozwazcie mozliwosc sprowadzenia sprawdzonej ekipy z Polski ( wtedy do kosztow budowy trzeba doliczyc koszt ich dojazdu , zakwaterowania , wyzywienia ) a i tak trzeba bedzie wynajac angielskiego kierownika budowy , inspektora nadzoru itp.
Czasem wasz architekt moze polecic jakas dobra firme budowlana z ktora wspolpracuje od lat. Jesli juz sie zdecydujecie na jakas konkretna firme trzeba ustalic mnostwo rzeczy ,technologie budowy , stawki za roboczogodzine , koszty uzywania sprzetu budowlanego ,maksymalne narzuty na materialy ktore kupuje samodzielnie wykonawca. Nawet wybierajac najbardziej zaufana ,sprawdzona firme , musicie bywac na budowie nieomal codziennie wszystko dogladajac i o wszystko pytajac wykonawcow. Dobra umowa musi byc precyzyjna ,bez niedomowien i watpliwosci , dobrym rozwiazaniem jest wynajecie praktyka ktory za odpowiednim wynagrodzeniem , pomoze zrobic profesjonalny kosztorys , preliminarz wydatkow zwiazanych z budowa , i bedzie waszym ekspertem w kontaktach z wykonawcami ,zaoszczedzi to wielu blednych decyzji i sporo pieniedzy.Umowa to bardzo wazny dokument ktory reguluje wasza wspolprace z wykonawca, musi sie tam znalesc zapis (oprocz informacji o was jako inwestorze i wykonawcy )co jest przedmiotem umowy np.kompleksowe wykonanie domu w technologi tradycyjnej ,wedlug zakresu okreslonego w dokumentacji stanowiacej zalacznik do umowy. Musi sie tam znalesc zapis o wszystkich obiektach w przypadku kompleksowego wykonawcy , nie tylko wykonania budynku mieszkalnego ale tez garazu , ogrodzenia , dojazdu do domu itp. Wazny jest zapis kto odpowiada za zakup materialow budowlanych (jesli wykonawca to maksymalna marza jak moze narzucic na fakturowa cene zakupu) . Oczywiscie wazna jest data rozpoczecia i zakonczenia prac , etapy budowy precyzuje harmonogram dolaczany jako zalacznik do umowy. Ustalcie w umowie wynagrodzenia dla wykonawcy , unikajcie zapisow w ktorych wiekszosc prac jest wyceniana kosztorysem powykonawczym na podstawie wydatkow poniesionych przez firme budowlana , znacznie korzystniejsza jest umowa ryczaltowa tzn taka ktora nie podlega zmianom . Unikajcie placenia zaliczek , placcie po zakonczeniu etapu budowy, w waszym interesie jest aby w umowie znalazl sie zapis o karach umownych za niedotrzymanie warunkow umowy , terminow , uzgodnionych kosztow, macie takie prawo ,zreszta wykonawca rowniez w stosunku do Was jako inwestorow ,dla waszego bezpieczenstwa powinien sie tam znalesc zapis o odszkodowaniu na wypadek zerwania umowy i odstapienia kontynuacji budowy. Zalacznikami do umowy z wykonawca sa : projekt budowlany ,projekty dodatkowych obiektow np.ogrodzenia , czy w budynku wykonania schodow ,kominkow itp. , harmonogram robot , preliminarz platnosci . Jak widzicie sprawa jest niezwykle wazna i zdecydowanie przerasta osoby bez budowlanego doswiadczenia ,osoby ktore nie maja o tym pojecia , podpisanie malo konkretnej umowy z wykonawca daje mu pole do naduzyc i wyciagania od was pieniedzy bez ograniczen.
W umowie powinien byc jasno okreslony zakres powierzonych prac (np.co rozumiecie przez stan surowy a co przez zamkniety), termin wykonania zlecenia –dzien kiedy zaczynaja sie prace i dzien kiedy sie koncza . Zalacznikiem do umowy jest harmonogram platnosci powiazany z postepami na budowie jesli firma jest kompleksowym wykonawca np. 1- rata -5% wartosci inwestycji platne w dniu podpisania umowy , 2- rata -30% po wykonaniu stanu zerowego czyli fundamentow + kanalizacji ,3-rata 30% po wykonaniu stanu surowego , 4- rata -15% po wykonaniu instalacji i stolarki ,5- rata 20% po zakonczeniu budowy ,uporzadkowaniu terenu i sprawdzeniu czy wszystko dziala . Z doswiadczen ludzi ktorzy budowe maja za soba wynika, ze lepszym, tanszym rozwiazaniem jest zatrudnianie fachowcow do wykonania poszczegolnych prac niz korzystanie z uslug generalnego wykonawcy , podobnie jest z samodzielnym zakupem materialow budowlanych i wykonczeniowych na potrzeby budowy. Dom ktory bedziemy budowac dla siebie powinnismy postawic tradycyjnymi metodami ale z wykorzystaniem nowoczesnych materialow i rozwiazan ,solidnie ale oszczednie .
Bardzo waznym elementem jest izolacja budynku , dobra styropianowa izolacja pionowa law fundamentowych , scian (zastosowanie grubego -20cm styropianu ),ocieplenie dachu 30cm welna mineralna znakomicie izoluje budynek przed zimnem ale tez przed letnimi upalami (w Anglii rzadko ale zdarzaja sie ) , izolacja ze styropianu pod podlogami pozwoli uniknac wrazenia ciagnacego po nogach chlodu . Bardzo waznym dopelnieniem solidnej izolacji budynku sa okna z wielowarstwowymi szybami o wspolczynniku U-1,1.

Pozdrawiam z Birmingham (West Midlands-UK) osoby planujace rozpoczecie zyciowej inwestycji jak jest budowa domu , Andy
the future starts today


Wróć do „Ile kosztuje budowa domu, remont domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości

Gotowe projekty domów