Ściana kominowa w kuchni

Właściwa hydroizolacja zabezpieczy dom przed przenikaniem wilgoci i wieloma problemami z tym związanymi. Trzeba o niej pamiętać budując dom i modernizując istniejące budynki. Odpowiedzi na pytania dotyczące wykonania hydroizolacji i potrzebnych materiałów, znajdziesz w tym dziale.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

isia2005
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 11 lip 2019, 10:55
Ściana kominowa w kuchni

autor: isia2005 » 11 lip 2019, 11:34

Witam, otóż od 4 lat walczę z administracją mieszkania o wentylację grawitacyjną.
Mieszkanie jest usytuowane w bloku na ostatnim 4 piętrze.
Okazało się po kontroli nadzoru budowlanego, że w ogóle nie mamy wentylacji grawitacyjnej i nakazano zrobić nową w przewodzie dymowym.
Zrobiono ale co z tego jak na ścianie kominowej wychodzi grzyb (gdzie była poprzedni kanał wentylacji grawitacyjnej) i poprzez różnicę temperatur w kominie skrapla się woda która leci do kuchni po ścianie z nowego przewodu .
Zlikwidowano półkę aby skropliny się nie gromadziły na niej i tym sposobem woda nie powinna lać się po ścianie wprost do kuchni.
Moje pytanie dotyczy hydroizolacji obu przewodów.
Czy mogę całą ścianę obu przewodów zaizolować szkłem wodnym? Tak aby można położyć nowy tynk czy lepiej folią w płynie? A może jest jeszcze coś innego?
Ściany z obu wentylacji grawitacyjnych ( był sam tynk) pomalowałam farba ( według zaleceń nadzoru budowlanego) i teraz nie da się jej zdrapać do foli w płynie trzeba ją usunąć. Niestety zbicie tynku nie wchodzi w grę ponieważ obawiam się destrukcji całej ściany kominowej, a nowej stawiać nie mam zamiaru.
Proszę o radę jak te diabelne ściany zaizolować?

Awatar użytkownika
Sławek12
Aktywny
Aktywny
Posty: 158
Rejestracja: 02 lis 2009, 17:03
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Ściana kominowa w kuchni

autor: Sławek12 » 13 sie 2019, 11:30

Szanowna Pani.

W kwestii "zbicia tynku", myślę że nie ma obaw... Rozumiem, że blok jest wykonany w technologii zbrojonej płyty betonowej, natomiast przewody mogły być wykonane np. z cegły... Odbicie tynku odbywa się nie na zasadzie "naparzania z całej siły młotem", a jeśli ktoś tak robi, to robi to źle...
Rozumiem, że w chwili obecnej wilgoć jest obecna nie tylko przy kratce ale również jakby po długości przewodu wentylacyjnego w Pani mieszkaniu?
Najprostszym rozwiązaniem w takim przypadku byłoby (skoro jest Pani na ostatnim piętrze) zamontowanie elastycznej rury (takiej jak do spalin kotła gazowego)... skoro nie tylko Pani korzysta z tego kanału, można zostawić przelot powietrza, ale na dole rury zainstalować skraplacz (miejsce gdzie będzie się zatrzymywała woda skraplająca się na rurze, a nie bezpośrednio na murze przewodu kominowego.
Zastosowanie folii w płynie itd. będzie skutkowało tym, że ściana nie przeschnie, a wilgoć będzie się rozchodził a coraz bardziej na boki, za każdym razem szerzej niż wysmaruje Pani folią w płynie...
Nie często zdarza się taki przypadek... może nie tylko "skropliny" są problemem... może woda leci bezpośrednio kanałem wentylacyjnym (kwestia zabezpieczenia na kominie wylotu tego kanału...).
geo-technika.pl

isia2005
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 11 lip 2019, 10:55
Re: Ściana kominowa w kuchni

autor: isia2005 » 14 sie 2019, 9:29

Witam, dziękuję za odpowiedź. Niestety tynk sam spadł przy zbijaniu kafelek. Okazało się, że tynk na ścianie kominowej był gipsowy nie cementowo- wapienny :D . Ściana zaizolowana po całości folią w płynie, na to położony nowiutki tynk i płyty KG. Teraz ponownie będziemy izolować folią w płynie płyty KG. Poczekamy na zimę i zobaczymy co dalej.


Wróć do „Hydroizolacje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

Gotowe projekty domów