Zbrojenie płyty fundamentowej i fundamentu tradycyjnego

Fundament może być wykonany z różnych materiałów, a jego poprawne wykonanie jest podstawą budowy domu. Jeżeli jeszcze nie wiesz jakiego materiału użyć do budowy swojego domu to w tym dziale z pewnością poznasz zalety i wady różnych materiałów i rodzajów fundamentów.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

mikey
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 17 lis 2007, 14:57
Lokalizacja: płock
Zbrojenie płyty fundamentowej i fundamentu tradycyjnego

autor: mikey » 17 lis 2007, 21:19

Witam
Chcę zrobić kosztorys budowy domu i mam do wyboru płytę fundamentową lub fundament tradycyjny. Nie orientuje się tylko jakie są wymagania w zbrojeniu jednego i drugiego fundamentu, a dokładniej ile jest potrzeba kilogramów zbrojenia na m3 betonu.
Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam

początkujący
Aktywny
Aktywny
Posty: 128
Rejestracja: 04 wrz 2007, 7:40
Lokalizacja: Łódź

autor: początkujący » 17 lis 2007, 23:10

Ilość zbrojenia powinna być w dokumentacji.
MR

mikey
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 17 lis 2007, 14:57
Lokalizacja: płock

autor: mikey » 17 lis 2007, 23:53

Dzięki za inteligentną odpowiedź. Nie pytam sie co jest w dokumentacji a czego nie ma, tylko jakie są wymogi techniczne dla danych konstrukcji. Proszę o dopowiedź fachowca.
pozdrawiam

początkujący
Aktywny
Aktywny
Posty: 128
Rejestracja: 04 wrz 2007, 7:40
Lokalizacja: Łódź

autor: początkujący » 18 lis 2007, 9:24

Szanowny Panie Mikey

Takiego pytania to nawet laik nie postawi, a żaden fachowiec na nie nie odpowie. Pytania też trzeba umieć zadawać, a nie traktować każdego z góry. Rownież dobrze może Pan zapytać mechanika przez telefon (telefonując z drogi), ile będzie kosztowała naprawa samochodu, "bo przed chwilą mialem wypadek" i żadając natychmiastowej odpowiedzi. :lol:
Ilośc zbrojenia zalezy od obciążeń, klasy betonu i stali, wymiarow fundamentu, nośności gruntu, układu konstrukcyjnego i paru jeszcze rzeczy (np. przyjętych założeń przy wymiarowaniu).
Ma Pan układ równań z samymi niewiadomymi, a chce pan żeby na końcu wyszło zero.

Podobno nie ma głupich pytań, sa tylko głupie odpowiedzi, ale w tym przypadku wyjatek potwierdza regułę.
MR

mikey
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 17 lis 2007, 14:57
Lokalizacja: płock

autor: mikey » 18 lis 2007, 17:26

Nie chciałem pana urazić lecz niepotrzebnie udzielał pan odpowiedzi jesli jej nie znał. A odpowiedź została mi już udzielona w innym miejscu. Jeśli chodzi o budownictwo jednorodzinne to należy przyjąć od 75 do 90 kg zbrojenia na m3 betonu ( dotyczy to oczywiście płyty fundamentowej). Więc w tym wypadku też nie było wyjątku jeśli chodzi o mądre pytania i głupie odpowiedzi.

octavio
Początkujący
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 13 lis 2007, 14:59
Lokalizacja: kraina czarów

autor: octavio » 19 lis 2007, 23:12

Witam.
Kolega Początkujący ma rację.To nie hipermarket i nie wybór proszku A albo B bo ładniej pachnie.Wybór ława czy płyta zależy przede wszystkim od wilekości obcążeń wywieranych na fundament i rodzaju gruntu.Tą część projektu wykonuje konstruktor.Pisanie,że należy przyjąć od 75kg do 90kg to nieporozumienie.Jak sam widzisz to takie przyjmowanie "na oko".Jak powszechnie wiadomo:"To na oko to chłop w szpitalu..."Pamiętam jak kolega stawiał dom i chciał zaoszczędzić bo Pan Kazik z panem Zdziśkiem stwierdzili,że tyle i tyle zbrojenia na strop wystarczy.Ot tacy świetni specjaliści,że i bez liczenia znają już wynik;-)))Efekt?Na stropie pojawiły sie zarysowania.Diagnoza?Jakby poprosił konstruktora to by dostał komplet obliczeń przewidujący m.in.ilość zbrojenia taką aby zapobiec zarysowaniom.Opłaciło się?Na to pytanie to już odpowiesz sobie sam.
Pozdrawiam cieplutko.
Dyplom uczelni nie oznacza, że człowiek jest produktem skończonym, ale przesłanką, że jest on przygotowany do życia. (Ks. Edward A. Malloy )

JBZ

autor: JBZ » 03 gru 2007, 2:43

Dodam jeszcze do poprawnych uwag MR oraz Octavia, że nie tylko koszt betonu czy zbrojenia daje podstawy do wyboru tańszego rozwiązania! Jest jeszcze przynajmniej kilkanaście uwarunkowań. O szczegółach można powiedzieć widząc konkretny projekt, ale z doświadczenia mogę polecić posadowienie na płycie zamiast tradycyjnego na ławach - prawie same zalety, a koszt całkowity podobny.

Jerzy Zembrowski


Wróć do „Fundamenty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], Google Adsense [Bot] i 5 gości

Gotowe projekty domów