wylewka pod taras na glinie

Fundament może być wykonany z różnych materiałów, a jego poprawne wykonanie jest podstawą budowy domu. Jeżeli jeszcze nie wiesz jakiego materiału użyć do budowy swojego domu to w tym dziale z pewnością poznasz zalety i wady różnych materiałów i rodzajów fundamentów.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

lkurylo
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 29 mar 2022, 9:17
wylewka pod taras na glinie

autor: lkurylo » 29 mar 2022, 9:26

Witam.
Chcę na działce wybudować taras z kompozytu na podstawie betonowej, z obrysem wykonanym z bloczków betonowych. Chciałbym dopytać o warstwy, jakie powinny się znaleźć i w jakiej kolejności. Grunt jest gliniasty.
Na początku myślałem, by wyrównać wykop odrobiną piasku i ubić ubijakiem. Następnie folia budowlana, na to gruz, piasek + ubicie, zbrojenie i beton. Naokoło obrysu z bloczków następnie zrobić drenaż, a same bloczki potraktować masą bitumiczną czy jakimś innym środkiem i ewentualnie obłożyć folia kubełkową.
Czy takie warstwy spełnią swoją rolę? Każdy robi to po swojemu i szczerze mówiąc już nie wiem, jak powinno to być w miarę dobrze zrobione.

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 600
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: wylewka pod taras na glinie

autor: Om3k » 06 kwie 2022, 12:02

Sposobów może być co najmniej kilka. Nie wiem jak duży będzie taras itp.
Niemniej jednak w oparciu o przedstawione przez Ciebie dane, moim zdaniem optymalnym rozwiązaniem będzie:
- po wykonaniu wykopu fundamentowego wykonanie 5-10 cm warstwy wyrównawczej z betonu C12/15. Dodatkowym zadaniem tej warstwy oprócz wyrównania dna wykopu będzie ochrona dna wykopu przed zalaniem i uplastycznieniem gliny w przypadku ulewnego deszczu itp. Wykop powinien być co najmniej na głębokość przemarzania gruntu do celów projektowych w PN-B-03020:1981.
- wykonanie betonowej ławy fundamentowej,
- wykonanie poziomej izolacji przeciwwilgociowej na ławie fundamentowej, np. z papy podkładowej zgrzewalnej SBS gr. 4 mm.
- wymurowanie ściany fundamentowej np. z bloczków betonowych M6 na zaprawie cementowej,
- wykonanie ostatniej warstwy np. z betonowych kształtek wieńcowych typu U,
- betonowanie wieńca w koronie ściany fundamentowej,
- po wyschnięciu ścian fundamentowych i wieńca, wykonanie izolacji przeciwwilgociowej pionowej np. powłoka bitumiczna modyfikowana polimerami,
- wykonanie podbudowy od strony wewnętrznej oraz zewnętrznej ściany fundamentowej (równolegle, aby nie dopuścić do rozepchnięcia muru przy zagęszczaniu). Do podbudowy zastosować pospółkę (czyli mieszankę piasku i żwiru). Kruszywo układać warstwami co około 20-30 cm (grubość zależna od posiadanej zagęszczarki) i zagęszczać każdą warstwę mechanicznie.
Ostatnią warstwę około 20 cm warto jest wykonać ze żwiru, aby chronić płytę tarasu przed wysadzinami.
- ułożenie na podbudowie kruszywowej warstwy separacyjnej np. z folii PE łączonej na suchy zakład.
- montaż przeciwskurczowego zbrojenia płyty,
:idea: W zależności od wielkości płyty tarasowej stosuje się zbrojenie przeciwwskurczowe. Można też nie stosować zbrojenia przeciwwskurczowego, ale wówczas nacięcia płyty (dylatacje pozorne) wykonuje się znacznie gęściej.
Zbrojenie przeciwskurczowe montuje się w połowie grubości płyty lub nieco powyżej grubości płyty tarasowej.
- płyta betonowa tarasu powinna być oddylatowana od ścian budynku,
- betonowanie płyty tarasowej,
- wykonanie dylatacji pozornych (nacięcia głębokości 1/3 - 1/4 grubości płyty),
- pielęgnacja świeżego betonu przez zakrycie płyty folią lub plandeką i dolewanie pod folię wody wg potrzeb. Na obwodzie płyty przytwierdzić folię np. bloczkami aby folia nie była podwiewana przez wiatr.
- po około 60 dniach wypełnienie nacięć dylatacyjnych oraz wykonanie na powierzchni płyty tarasowej izolacji przeciwwodnej np. powłoka bitumiczna modyfikowana polimerami.


Wróć do „Fundamenty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości

Gotowe projekty domów