styropian ekspandowany czy ekstrudowany?

Fundament może być wykonany z różnych materiałów, a jego poprawne wykonanie jest podstawą budowy domu. Jeżeli jeszcze nie wiesz jakiego materiału użyć do budowy swojego domu to w tym dziale z pewnością poznasz zalety i wady różnych materiałów i rodzajów fundamentów.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

08111976
Aktywny
Aktywny
Posty: 294
Rejestracja: 18 maja 2008, 13:10

autor: 08111976 » 28 maja 2008, 15:21

Domyślam się, że mostek termiczny Pan Tomek ominie izolując ściany od środka, przy takim podejściu faktycznie nie ma sensu izolować fundamentów, nie rozumiem tylko dlaczego Pan Tomek nie może zaakceptować, że nie każdy będzie w ten sposób postępował i cały czas sypie swoimi argumentami nie pytając wogóle jak będzie wyglądała reszta izolacji termicznej budynku, a to jest chyba klucz do zrozumienia tego sporu, bo jeśli nie to ja się poddaje.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 28 maja 2008, 15:47

Chyba się nie rozumiemy. Właśnie o to chodzi, że każdy!!! Po to się wprowadza certfikaty energetyczne, akcyzy by wyeliminować domy zbyt "kopcące" . Podobnie dzieje się z motoryzacją , nie będzie niedługo można używać samochodów z ..... emisją CO2/km.
Jeszcze raz: ogrzanie tylko o jeden stopień m3 fundamentu z przylegającym gruntem od środka, przez sezon grzewczy to 500kWh , więc dom o zarysie 12/8m z użytkowym poddaszem na sam mostek "wypali" przeliczeniowo 100kWh /m2 . Dlatego tzw "pierwszy dom pasywny" Lipińskich zużył 120 kWh/m2 mimo 30 centymetrowej izolacji ze styropianu. W kolejnych dają już część izolacji od środka ( o czy redakcja WS Forum pisała)

!student!

autor: !student! » 28 maja 2008, 16:09

Na pewno się nie rozumiemy! Ja się poddaje, nie mam juz ochoty dyskutować z tym człowiekiem!

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 28 maja 2008, 16:50

Bo też i nie ma o czym . ja nie dyskutuję. Podaję suche fakty i obliczenia. podaję też , że piszę o domach z klasy energetycznej A i B a Pan nie podaje o czym pisze.
-Czy grzejąc dom niepodpiwniczony, ocieplony od zewnątrz podniesiemy temperaturę fundamentów i gruntu pod domem czy nie?
-Czy dane o cieple właściwym gruntu i fundamentów zaczerpnięte z geologii są niewłaściwe?
Czego Szanowny Pan jeszcze nie rozumie? Z czy się nie zgadza?

odakowa
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 27 maja 2008, 8:19

autor: odakowa » 28 maja 2008, 17:01

Odnosnie wypowiedzi p. Brzeczykowkiego. Izolowanie od środka jest kompletnym przepraszam za wyrazenie debilizmem. Jezeli widział Pan kiedys rozkład temepratury przez typową przegrodę w okresie zimowym to wystarczy minimum spostrzegawczosci, zeby zawuazyc ze przegroda zaizolowana od wewnatrz ma kilkukrotnie wieksza strefe przemarzania. Co za tym idze sciana np. z pustaka ceramicznego narazona jest na bardzo negatywne działanie wody (lodu).

Wracając do mojego tematu (temat praktyczny nie teoretyczny). Jak już wczesniej mówiłem w moim budynku wyścielałem folią budowlaną ławy fundamentowe, jako, że grunt na działce jest bardzo fajny (dobrze skonsolidowany piasek średnioziarnisty, lekko spoisty). Ławy wlałem bezpośrednio w grunt. Zamiast chudziaka pod fundamenty podniesłem zbrojenie na 10cm na kostkach betonowych szarych i zalałem wszystko betonem B20. Foia stanowiła zabezpieczenie przed wypływem mleczka do gruntu. Folia ta ma szerokosc 6m takze spokojnie jestem w stanie obwinąc nią ściany fundamentowe z obu stron i założyć izolację poziomą pomiędzy murem z bloczka betonowego (gr 25 cm) a murem z maxa (gr 29cm).

Zdecyduję się jednak na styropian ekspandowany z racji jego ceny (cos koło 150zł za m3), gdy ekstrudowany w moim miescie kosztuje 480 zł.

Mam jednak jedno pytanie. Czy waszym zdaniem lepiej obłożyć scianę fundamentową z obu stron folią budowlaną 0,2mm, czy lepiej wywinąć tą folię tylko na zewnętrzną stronę ściany pmiędzy mur a styropian oraz styropian i grunt. (albo tylko pomiędzy styropian i grunt)

Moja obawa wynika stąd ze jak owinę mur z obu stron i np. znajdzie się jakas szczelina (dziura) w folii, o którą nie trudno to później woda jak się dostanie do ściany, będzie miała problem zeby z takiego muru się wydostać.

Co o tym sądzicie?

!student!

autor: !student! » 28 maja 2008, 17:48

Brzęczkowskiemu i tak nie przegadasz, dla niego najważniejsze są kWh :)
zobacz sobie szczegóły i rozwiązania fundamentów:
rockwool.pl/sw65344.asp
Pamiętaj, że folie układasz na zakład (luźno), bez żadnego klejenia jej ze sobą! Wtedy jak dostanie się woda, to będzie ona miała jak odparować. Pozdrawiam

odakowa
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 27 maja 2008, 8:19

autor: odakowa » 28 maja 2008, 18:59

Nie bardzo rozumiem. Jezeli obłozyłbym sciany fundamentowe wraz z ławami folia z obu stron to obawiam sie ze woda nie bedzie miała wyjscia. (w jaki sposób miałaby ona odparowywać ? )W ciepłe dni to ona moze i odparuje. ALe jak przyjdzie pare dni deszczu i bedzie jakas nieszczelnosc w izolacji to tamtędy woda sie dostanie i bedzie sukcesywnie nasycac ściany fundamentowe. Dopiero po osuszeniu gruntu bedzie ona miała mozliwosc migracji do gruntu przez tą nieszczelność.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 29 maja 2008, 8:09

.http://www.isola.no/content/download/79 ... ars-07.pdf

Folia powinna wilgoci nie wpuścić ale ją wypuścić, (co jak goretex)

A co do izolacji termicznej ... nie ma czegoś takiego jak ściana strona dwie strony... to zawsze jest termos. termos niekompletny jest do... niczego.

Może to i debilizm ale nie da się zaizolować domu w klasie A, B i C przy ocieplaniu ścian na zewnątrz. Nie da się też stosując izolację zewnętrzną powyżej 5cm styropianu lub wełny by wilgoć nie wykraplała się w w/w wełnie czy styropianie. Radzę dokładniej się zapoznać z rozkładem temperatur o którym odakowa pisze!

fruzin
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1138
Rejestracja: 28 kwie 2006, 0:03
Lokalizacja: Lublin

autor: fruzin » 31 maja 2008, 7:34

Wracając do zasadniczego pytania...
W kontakcie z permanentnie wilgotnym gruntem stosuje się tylko i wyłącznie XPS (ekstrudowany). EPS nawet ten najtwardszy jest nasiąkliwy a TB powie wam w jakim tempie.
Co do izolacji ścian fundamentowych... wiem, że folia budowlana jest tania, ale nie można jej wpychać gdzie się da. Dobrym pomysłem było wyłożenie jej w wykopie ale izolowanie ścian z bloczka już nie przemawia do mnie wcale. Być może to się sprawdzi, ale ja nie poleciłbym nikomu tego rozwiązania. Aha... jeżeli izolować ścianę tą folią to z obu stron.
Pozdrawiam
folia kubełkowa... czemu nie
robota będzie za parę lat...
i nie ma czegoś takiego jak 99% izolacji

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 31 maja 2008, 8:20

Chłonność wody podają producenci styropianów. Nie potrafię tego ( czy zaniżają zweryfikować. Ja tylko robiłem pomiary faktycznego zawilgocenia po zimie. Przy styropianie i wełnie grubszej niż 5 cm zawilgocenie minimalne było 5%! Dlatego wszędzie nie tylko w dachu daję paroizolację od środka. Nie stosuję też styropianu w miejscach (zewnętrzna strona fundamentu domu niepodpiwniczonego) gdzie mógłby on wyłącznie zatrzymać "mróz" czy "zimno" a nie ma szans zatrzymać ciepła. W znanej mi fizyce nie ma pojęcia "zimna" jest tylko energia.

!student!

autor: !student! » 31 maja 2008, 8:31

Nie dajesz styropianu, bo nie wiesz w jakim celu stosuje się go na fundamentach! Pewnie po to, żeby ogrzać fundament i grunt pod budynkiem :lol:

edek
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 45
Rejestracja: 02 mar 2007, 18:58
Lokalizacja: Nowy Sącz

autor: edek » 06 cze 2008, 8:57

Witam
nie będę polemizował dawać izolację czy nie bo o tym już dużo było i są jak zawsze za i przeciw. Jeżeli dawać to tylko XPS.
Folia budowlana to nie hydroizolacja , najwyżej można nią osłonić styropian przy zasypywaniu fundamentu.

Panie Brzęczkowski a co sądzisz o pustakach cokołowych ISOMUR, które ponpć właśnie po to są aby zmniejszyć grzanie fundamentu.
Ciekawe tylko że lambda isomuru wynosi ok. 0,2 czyli jest gorsza od betonu komórkowego klasy 500.

Pozdrawiam.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 06 cze 2008, 9:36

Zupełnie nie mam ochoty, płacić ani nikogo namawiać do płacenia, za grzanie fundamentu. Znam kilka lepszych sposobów na wydawanie kasy! A najlepszy fundament jaki znam to fundament z granitowych kamieni. Solidny, nie podciąga kapilarnie wody w górę, ale ewentualna woda która w jakiś sposób pojawi się w ścianie ( z wewnątrz czy zewnątrz) będzie mogło swobodnie spłynąć do strefy temperatur dodatnich, nie czyniąc szkody ścianie. Tylko Boże broń hydroizolacja pozioma między ścianą a fundamentem. Na takim fundamencie stoją obiekty ... ochocho albo i dłużej!!!!

JBZ

autor: JBZ » 07 cze 2008, 14:24

Fundamenty takie fantastycznie przewodzą ciepło do gruntu Panie TB! :lol: :lol: :lol:

Co do zapytania:
Nie stosuj folii wyżej niż ława. Fruzin ma rację.
Chcesz więcej się dowiedzieć o poprawnych hydroizolacjach i termoizolacjach fundamentów? Na www.bdb.com.pl masz wszystko.

Panie TB
Domów w klasie A czy B nie tworzy się wedle deklaracji bez pokrycia, a wyłącznie po żmudnych obliczeniach.
Te wilgotności mokrych styropianów i wełny to prawda, ale czy sprawdzał je Pan także po zastosowaniu folii paroizolacyjnej? Wiem, że nie! Proszę sprawdzić po najbliższej zimie, a włos Panu stanie dęba! Zaręczam. :lol: :lol: :lol:
Wtedy proszę to opisać tu na forum, a wyjaśnię przyczynę. Może w końcu czegoś się Pan nauczy? Chociaż nie wiem po co? W budownictwie jest Pan i zostanie wyłącznie kibicem - takim samym jak inni zadający tu pytania. Tyle, że oni pytają, a Pan doradza nie mając o tym zielonego pojęcia! I to jest paranoja.

Pozdrawiam,
Jerzy Zembrowski

Michał Wyszków
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 07 cze 2008, 18:14
Lokalizacja: Wyszków
To jak fundamenty wykonać?????????????

autor: Michał Wyszków » 07 cze 2008, 21:23

mam zamiar wylać beton z gruszki prosto do ziemi, tak samo jak poprzednika na zbrojenie ułożone w wykopie, na kawalkach betonu.
Jaką izolację zrobić, żeby było dobrze i niedrogo?
Pomiędzy fundamentem a bloczkami folia? Dysperbit?
Myślałem o ułożeniu na betonie folii izolacyjnej, na to 4 warstwy bloczka, znowu folii i beton komórkowy. Czy wystarczy jak Dysperbitem zaizoluję tylko tę część z bloczków? Mam zamiar póżniej fundament zasypać ziemiąoz zewnątrz bo działka jest poniżej poziomu drogi.
Proszę o podpowiedzi.
Pozdrawiam
Michał Wyszków


Wróć do „Fundamenty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 32 gości

Gotowe projekty domów