Kilka pytan o fundamenty...

Fundament może być wykonany z różnych materiałów, a jego poprawne wykonanie jest podstawą budowy domu. Jeżeli jeszcze nie wiesz jakiego materiału użyć do budowy swojego domu to w tym dziale z pewnością poznasz zalety i wady różnych materiałów i rodzajów fundamentów.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

Cris131
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 03 lip 2021, 14:50
Kilka pytan o fundamenty...

autor: Cris131 » 27 lut 2022, 16:32

Witam wszystkich forumowiczow i juz tradycyjnie prosze o rade bardziej doswiadczonych i lepiej znajacych temat niz ja. Mam trzy pytania chociaz wszystkie dotycza tematu fundamentow wiec pozwolilem je sobie polaczyc w jedna calosc. A wiec tak...
1. Czym zabezpieczyc fundament przeciw wilgoci pod styropian? W projekcie zakupionym w 2020 roku pisze uzyc 2 x preparat NUFOFLEX ale w tej chwili juz takiego srodka na rynku nie ma ? Co w zamian ?
2. Folia kubelkowa...po jednej stronie posiada kilkucentymetrowy kolnierz - pasek bez kubelkow ktory wedlug producenta mo podejsc pod listwe do folii kubelkowej. Tymczasem moj znajomy ktory w zeszlym roku kladl folie kubelkowa powiedzial mi abym ten odcinek bez kubelkow obcial tak jak on poniewaz jezeli ta plaska czesc folii podejdzie pod listwe i bedzie nia przycisnieta do styropianu to wilgoc nie bedzie miala ujscia i nie bedzie odparowana ze wzgledu na szczelnosc. Oraz co zrobic z folia ktora jest ponad fundamenty ( fundament 1,3 m. a folia 1,5 m. ) Jak to jest naprawde ?
3. Jak ulozyc rure drenazowa - odwadniajaca opaskowa ? Czy dokopac do spodu fundamentow nasypac 10 cm. zwiru potem rure ( zaraz przy scianie ) znowu 10 cm. zwiru i reszta ziemi czy wpierw na fundament styropian do spodu a potem dopiero zwir rura dosunieta do samego styropianu zwir i ziemia ? Jak jest prawidlowo lub najbardziej skutecznie ?

Chce zaznaczyc ze w projekcie nie mam tego opisane poniewaz sam projekt nie zawiera odwodnienia robie to na wlasna reke ze wzgledu na typ gruntu ( twarda ciezka glina ). Bardzo prosze o opinie sugestie i tak zwana "porade zyczliwego". Pozdrawiam i z gory dziekuje.

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 600
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Kilka pytan o fundamenty...

autor: Om3k » 28 lut 2022, 11:38

Witaj Cris131,

Nie wspomniałeś, czy budynek jest podpiwniczony? Zakładam, że nie jest podpiwniczony, ponieważ takich domów powstaje obecnie najwięcej.

Ad.1)
Do izolacji przeciwwilgociowej i przeciwwodnej ścian fundamentowych służą m.in. produkty typu KMB (to jest skrót z języka niemieckiego od Kunststoffmodifizierte Bitumendickbeschichtungen). Są to grubowarstwowe powłoki bitumiczne. Do grypy KMB należą takie produkty jak Izohan WM i Superflex10. Górę ław fundamentowych najlepiej jest zabezpieczyć papą podkładową termozgrzewalną SMS grubości 4 mm. Natomiast ławy fundamentowe najlepiej jest wykonać z betonu napowietrzonego.

Ad.2) Zanim zdecydujesz się na zamontowanie folii kubełkowej, zastanów się najpierw jakie ma być jej przeznaczenie? W którą stronę skierujesz kubełki tej folii? Zalecenia znajdujące się w kartach technicznych producentów folii kubełkowej są zazwyczaj bezkrytycznym tłumaczeniem kart norweskiego producenta, który wymyślił folie kubełkowe, firmę ISOLA.
W Norwegii występują grunty skaliste oraz rumosz. Betonowe, jeszcze mokre fundamenty okłada się w Norwegii folią kubełkową, kubełkami w stronę ścian betonowych, aby umożliwić wyschnięcie ścian, nawet przez kilka kolejnych lat.
W Polsce natomiast stosuje się folię kubełkową aby chronić miękką termoizolację ze styropianu EPS przed uszkodzeniami mechanicznymi podczas obsypywania gruntem, gryzoniami oraz wrastaniem korzeni. Jeśli skierujemy folię, kubełkami w stronę miękkiej termoizolacji to zamiast chronić styropian, doprowadzimy do powstawania uszkodzeń. Dzieje się tak ponieważ kubełki najpierw wbiją się w styropian, a podczas dogęszczania i osiadania zasypki fundamentów, płyty styropianowe opuszczą się w dół uszkadzając hydroizolację.
Przykład 1.JPG

Przykład 2.JPG

Zamieściłem kilka zdjęć odkrywek fundamentów, które zabezpieczano przy pomocy folii układanej kubełkami w stronę miękkiej izolacji ze styropianu. Widać wyraźnie, że folia kubełkowa zamiast chronić izolację termiczną przed uszkodzeniami mechanicznymi sama jest źródłem uszkodzeń.

Ad.3)
Jeżeli stosujesz drenaż opaskowy, wtedy trzeba zapewnić odpływ wody opadowej do drenażu. Nie stosuje się zwykłej folii kubełkową, lecz wersję ze zgrzaną geowłókniną na membranie. Układa się ją kubełkami i geowłókniną w stronę gruntu.
Natomiast jeśli zastosujesz zwykłą membranę bez geowłókniny, wtedy montujesz ją też kubełkami w stronę gruntu, ale pomiędzy ścianą, a gruntem powinien być pionowy pas kruszywa płukanego otoczony geowłókniną od poziomu gruntu, aż do drenażu. Pionowym pasem z kruszywa płukanego odprowadzana jest woda opadowa do rur drenarskich. Rura drenarska nie powinna być dociśnięta do ściany lub ławy lecz otoczona kruszywem.
Ostatnio zmieniony 01 mar 2022, 15:30 przez Om3k, łącznie zmieniany 2 razy.

Cris131
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 03 lip 2021, 14:50
Re: Kilka pytan o fundamenty...

autor: Cris131 » 28 lut 2022, 14:46

Witam.
Dzieki za obszerne wyjasnienia. Bardzo mi to rozjasnilo cala sytuacje i teraz tylko pozostaje mi dograc szczegoly. Oczywiscie dom jest parterowy bez piwnic. Fundamenty nie dzielone na stopa + sciana fndamentowa tylko caly beton B20/25 lany w ziemie szerokosci 40 cm. i wysokosci 130 cm. zbrojenie 5 x 12 mm. pretem stalowym zebrowanym strzemiona 35 x 35 co 30 cm. na belce. Styropian RAVATHERM STYRODUR XPS 10cm.
W tej chwili jeszcze raz na spokojnie wszystko sobie przemysle rozplanuje i dopiero bede podejmowal decyzje odnosnie sposobu wykonywania poszczegolnych prac. Oczywiscie jeszcze raz serdecznie dzekuje za rady podpowiedzi i sugestie z ktorych napewno bede korzystal.
Pozdrawiam.
Krzysztof

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 600
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Kilka pytan o fundamenty...

autor: Om3k » 28 lut 2022, 16:00

Osobliwy fundament! :shock:
Czy mógłbyś zamieścić na tym forum rysunek konstrukcyjny? Albo najlepiej przesłać mi go na mój prywatny e-mail?

Cris131
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 03 lip 2021, 14:50
Re: Kilka pytan o fundamenty...

autor: Cris131 » 01 mar 2022, 14:14

Witam. Mowisz osobliwy fundament :D bo ja wiem...u nas malo kto muruje sciany fundamentowe z bloczkow betonowych. Raz ze wymagaja wiekszego wkladu pracy wiecej kombinacji przy izolacjach to jeszcze zelbeton wedlug mnie ( i nie tylko :D ) jest solidniejszy. Oryginalnie w projekcie fundamenty mam wlasnie z bloczkow ale podczas adaptacji architekt ktory jest rowniez moim KB na moja sugestie i prosbe zmienil na lane prosto do wykopu tak jak to sie kiedys robilo. Oczywiscie moglbym Ci wyslac fotki ale problem w tym ze ja dopiero zaczynam i puki co dopiero zebralem humus i wyrownalem teren przyszlym tygodniu bede dopiero wybieral rowy i zalewal wiec wtedy Ci moge podrzucic kilka fotek. Puki co...wysylam szkic fundamentu.

Cris131
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 03 lip 2021, 14:50
Re: Kilka pytan o fundamenty...

autor: Cris131 » 01 mar 2022, 14:16

Obrazek

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 600
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Kilka pytan o fundamenty...

autor: Om3k » 01 mar 2022, 15:10

Dzięki za zamieszczenie rysunku fundamentu.

Na podstawie tego co piszesz, wnioskuję, że masz wszechstronnego architekta, który nie tylko wykonuje projekty architektoniczno-budowlane, ale również fundamenty, a więc projektuje też konstrukcję budynku oraz kieruje budową. Czyli posiada nie tylko uprawnienia projektowe ale również uprawnienia budowlane do kierowania robotami budowlanymi w specjalności konstrukcyjno-budowlanej! Chapeau bas! Nieźle! Jestem pod wielkim wrażeniem. :shock:

W świetle powyższego, jaki jest sens pytania na forum o izolację przeciwwilgociową? Czy nie lepiej jest po prostu zapytać projektanta wielobranżowego, który zarazem jest Twoim kierownikiem na budowie? Zna przecież warunki gruntowo-wodne na działce, ukształtowanie terenu wokół budynku oraz projekt, który sam adaptował i modyfikował.
Czy naprawdę kierownik budowy nie będzie też wiedział jak ułożyć rurę drenarską?

Odpada Tobie murowanie ścian fundamentowych ale dochodzi Tobie szalowanie ściany wystającej ponad poziom terenu. Na rysunku w MS Paint wszystko wygląda ładnie i prosto. Ale jeśli po wykonaniu wykopu fundamentowego spadnie deszcz to woda uplastyczni Tobie glinę na dnie i oberwie pionowe skarpy wykopu.
W konsekwencji zużyjesz 2 razy więcej betonu niż początkowo planowałeś.

Cris131
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 03 lip 2021, 14:50
Re: Kilka pytan o fundamenty...

autor: Cris131 » 02 mar 2022, 15:32

Jest to Architekt - Konstruktor Budowlany. Nie tylko moze dokonywac adaptacji projektow ale moze tworzyc nowe obiekty i budowle od podstaw. Taki mi sie akurat trafil :D
Jezeli chodzi o same szczegoly...zgadza sie ze wykopanych fundamentow nie moze zalac woda i dlatego czekam na sloneczny i pewny dzien w ktorym do poludnia dwoma koparkami wybiore fundament a po poludniu zaszalowac a na drugi dzien rano dolki zalac betonem. Oczywiscie ze Kierownik Budowy powiedzial mi swoje zdanie miedzy innymi na temat odwodnienia ( ktorego w projekcie nie ma ) ale ja chce dopytac o szczegoly a jednoczesnie sie zorientowac czy inni to robia czy nie ? Podobnie sprawa dotyczy folii kubelkowej zdanie mojego KB znam ale w internecie slysze mnustwo ROZNYCH opini na ten temat i pomimo ze swojemu KB ufam to chce tez dopytac innych co o tym sadza i jakie jest ich zdanie na ten temat zgodnie z powiedzeniem..."kto pyta nie bladzi".


Wróć do „Fundamenty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 48 gości

Gotowe projekty domów