Izolacja fundamentów

Fundament może być wykonany z różnych materiałów, a jego poprawne wykonanie jest podstawą budowy domu. Jeżeli jeszcze nie wiesz jakiego materiału użyć do budowy swojego domu to w tym dziale z pewnością poznasz zalety i wady różnych materiałów i rodzajów fundamentów.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

perm
Re: Izolacja fundamentów

autor: perm » 30 lis 2013, 8:50

hory1 pisze:Planuje w najblizszym czasie wykonac izolacje i drenaz w starym budynku i chcialbym posluchac rad wykwalifikowanych fachowcow. Sytuacja jest nastepujaca: budynek lat okolo 50, podpiwniczony, przy czym piwnicy nie zamierzam ogrzewac. Fundamenty wykonane sa z lanego betonu, wyzej sciany z cegly, srodek prawdopodobnie arsza lub cos podobnego stosowanego w tamtych czasach w murach wielowarstwowych. Sam budynek jest nieco zawilgocony, na pietrze nad piwnica pojawily sie juz plamy na tynkach wewnatrz budynku, woda kapilarnie podniosla sie do tego poziomu, przyczyna moglo byc tez to, ze przez jedna zime nie bylo tam zadnego ogrzewania.
Cala robote chce zlecic wykwalifikowanej firmie, prosze tylko kogos o to, aby napisal albo narysowal od jakiego poziomu i dokad oplaci sie przyklejac styrodur, jaka folie i gdzie zastosowac, czy srodki dyspersyjne sa skuteczne i czy jest sens je stosowac ? Jesli tak to jakie materialy i jakich firm ? Oprocz tego czy bede musial wykonac jakies badania gruntu itp ? Czy ktos mial do czynienia z injekcja krystaliczna ? I czy ktokolwiek probowal ocieplac fundament pianka, tak jak robi sie toi ostatnio na poddaszach ?
Krótko mówiąc, weź fachowca. Tutaj na forum też takich znajdziesz. Zanim dojdziesz do tego co i jak minie rok. To nie jest takie proste a i błędów masę można popełnić. Rady na forum mogą pomóc ale też mogą zaszkodzić. Moim zdaniem, w twoim przypadku warto posłuchać kogoś kto to zobaczy i oceni.

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Izolacja fundamentów

autor: bachus » 30 lis 2013, 12:38

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Temperatura gruntu pod domem jest i tu i tam +3 st.C przy 30 cm izolacji. W wypadku podłogi strefa klimatyczna nie ma nic do tego. ]

Większej bujdy nie słyszałem. Mam zakopane czujniki temperatury pod budynkiem na wysokości ławy, odczytuję temp. codziennie.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Izolacja fundamentów

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 30 lis 2013, 12:43

Nie wiedziałem, że ma Pan 30 cm styropianu od gruntu!

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Izolacja fundamentów

autor: bachus » 01 gru 2013, 10:51

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Nie wiedziałem, że ma Pan 30 cm styropianu od gruntu!

A jakie to ma znaczenie na poziom temp. pod budynkiem?

aseba
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 427
Rejestracja: 09 sty 2013, 20:07
Lokalizacja: Krzypnica pow.Gryfino woj.Zachodnopomorskie
Re: Izolacja fundamentów

autor: aseba » 09 gru 2013, 20:53

To jaka jest temp.??? 8)

KazimierzK
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 16 gru 2013, 8:53
Re: Izolacja fundamentów

autor: KazimierzK » 16 gru 2013, 9:44

Niedokładne wykonanie, zła grubość oraz nieciągłość izolacji lub zamknięcie wody technologicznej powodują "penetrację" ujemnych temperatur i wilgoci do części pod ociepleniem, a co za tym idzie do wnętrza budynku. Proces ten może być bardzo szybki lub wolniejszy w zależności od wielkości błędu. Bardzo ważne jest więc zachowanie poniższych zasad w trakcie budowy:

1. Podstawowa izolacja termiczna musi być ciągła i wykonana w pełnej grubości projektowej. Nie należy zastępować izolacji cieńszą warstwą - np. na grubszej warstwie klejowej (problem ten omówiony jest w dalszej części opisu); nie wskazane jest również układanie warstwami np. 2 grubości 3 cm zamiast 6 - zabieg ten może bowiem spowodować podwójny błąd w ciągłości izolacji, a ponadto nie ustrzeżemy się powstania rozdzielnia izolacji przy obwodzie od strony fundamentu na górnej krawędzi na połączeniu z nadziemną izolacją termiczną - warstwa kleju oddzieli warstwy izolacyjne.
2. Należy ograniczyć do minimum przebicia izolacji, najlepiej przez zastosowanie klejów które dopuszczają eliminację łączników (kołków) - każde punktowe przebicie izolacji powoduje lokalne osłabienie ocieplenia, a ponadto możliwość penetracji wody.
3. Prace powinny być wykonywane w taki sposób i w takim czasie aby nie dopuścić do zamknięcia wody technologicznej (większość materiałów budowlanych używanych do wznoszenia budynków wymaga użycia wody, która z czasem odparuje). Wszelkie prace izolacyjne powinny być prowadzone po całkowitym wyschnięciu podłoża, jak również w okresie suchym. Niedopuszczalne jest prowadzenie takich prac bezpośrednio po wykonaniu konstrukcji np. na drugi dzień po zabetonowaniu ścian fundamentowych, a także w okresie dużych opadów deszczu, kiedy na ścianę "zacina" deszcz. Czas realizacji można skrócić przy zastosowaniu elementów murowych bo wtedy jedynym materiałem "mokrym" jest zaprawa, niemniej jednak kiedy ściana jest tynkowana, a to wymagane jest np. dla pustaków szalunkowych to już należy takie rozwiązanie traktować jako całkowitą powierzchnię mokrą.

Jeżeli, któraś z zasad nie została zachowana to całkiem możliwe, że problem z wilgocią na ścianie pojawi się u Pana w przyszłości. Zalecałbym prześledzenie jeszcze raz kolejnych etapów budowy i porównane ich z tymi opisanymi np. na stronie www.oszczednydom.pl Dostępna tam wizualizacja 3D również powinna Panu pomóc określić ryzyko.

MTW
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1738
Rejestracja: 12 gru 2008, 21:47
Lokalizacja: Orle
Kontaktowanie:
Re: Izolacja fundamentów

autor: MTW » 22 gru 2014, 21:08

Lucas33 pisze:Jeżeli chcesz poznać najnowsze technologie izolacji budynków, a jednocześnie nawiązać wiarygodne kontakty z producentami to polecam wielotematyczny serwis abc-izolacje.pl. Portal jest dość znany na krajowym rynku.


kolego masz coś do powiedzenia o izolacjach to zapraszam , a nie wklejasz jeden durny odnośnik w 4 temacie
spam w czystej postaci
do rana i tak Przemek to posprząta i może jakiegoś banana da w prezencie gwiazdkowym
a na samej stronie nic jakby ciekawego , ani odkrywczego
większość kupię w Casto - to materiał dla amatorów - wydawania pieniędzy bez efektów

Stały
Aktywny
Aktywny
Posty: 197
Rejestracja: 05 gru 2014, 18:49
Re: Izolacja fundamentów

autor: Stały » 27 gru 2014, 20:33

KazimierzK pisze:...
Podsumowując krótko, wskazane jest zatrudnienie w tym celu fachowca a nie próbowanie wykonania tego we własnym zakresie. To, wbrew pozorom da znaczące oszczędności wynikające choćby z faktu, że za jakiś czas nie trzeba będzie poprawiać.

tyga33
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 644
Rejestracja: 21 kwie 2015, 8:01
Re: Izolacja fundamentów

autor: tyga33 » 06 maja 2016, 11:14

Jeżeli chodzi o hydroizolacje to tylko marka Webac.pl. Z ich żywic korzystano nawet przy budowie warszawskiego metra. Ja akurat ich systemy do izolacji przeciwwodnych wykorzystywałem w standardowym zabezpieczeniu fundamentów. To jest marka międzynarodowa, 30 lat doświadczenia, mają własne laboratorium i produkcję. Nie polecam ci zatem rozwiązania typowo polskiego, lecz międzynarodowe. Przedstawicielstwo mają w Warszawie, w razie czego. Pomagają też wykonawcom ogarnąć profesjonalne zastosowanie żywic iniekcyjnych, co uważam za ogromny plus.

MTW
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1738
Rejestracja: 12 gru 2008, 21:47
Lokalizacja: Orle
Kontaktowanie:
Re: Izolacja fundamentów

autor: MTW » 06 maja 2016, 19:28

tyga33 pisze:Jeżeli chodzi o hydroizolacje to tylko marka....



NIe Tylko
jak zajrzałem w Twój profil się okazuje że znasz się na wszystkim - falowo
znaczy kto zapłaci za reklamę temu ją trzepiesz ,

Gość10463
Re: Izolacja fundamentów

autor: Gość10463 » 07 maja 2016, 6:12

Tomek .. tylko żeby głupek wiedział jeszcze co oznacza słowo iniekcja i w jakich tylko konkretnie przypadkach można i należy ją zastosować

seba676
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 520
Rejestracja: 26 cze 2014, 16:09
Re: Izolacja fundamentów

autor: seba676 » 20 paź 2016, 16:35

U mnie izolację fundamentów wykonywała firma Akma na zaprawie o nazwie bodajże Oxydtron Nanocement, która ma uszlachetniać beton zwiększając jego odporność na pęknięcia, wnikając w głąb struktury betonu zatrzymując procesy korozji i uodparnia konstrukcję na działanie agresywnych związków chemicznych w procesie oddziaływania środowiska.Efekt jest w 100% zadowalający, ponieważ nic niepokojącego nie zaczęło się pojawiać, a dom jest na wilgotnych gruntach.

Arinue
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 366
Rejestracja: 15 paź 2014, 13:37
Re: Izolacja fundamentów

autor: Arinue » 07 gru 2016, 19:55

Znajomi też kładli fundamenty na foli budowlanej i wiem, że kupowali ją od firmy Izomar. Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie, my też kupujemy od nich i będziemy robić podobnie jak ty.

MarekP1974
Aktywny
Aktywny
Posty: 180
Rejestracja: 06 cze 2016, 11:44
Re: Izolacja fundamentów

autor: MarekP1974 » 07 gru 2016, 20:55

Nie będę tu niczego reklamował jak większość pseudo forumowiczów, powiem tyle: wylewanie ław fundamentowych do kanałów wyłożonych folią ma mniej więcej taki sens, jak wstawienie drzwi do lasu.

PLConstruction
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 11 gru 2016, 18:36
Re: Izolacja fundamentów

autor: PLConstruction » 11 gru 2016, 18:46

Jeśli istnieje poważny problem z hydroizolacją fundamentów to polecam izolacje natryskowe polimocznikiem bądź specjalne masy poliuretanowe.
Zapraszam na http://www.plconstruction.pl


Wróć do „Fundamenty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości

Gotowe projekty domów