Hydroizolacja ścian fundamentowych czy iniekcja...

Fundament może być wykonany z różnych materiałów, a jego poprawne wykonanie jest podstawą budowy domu. Jeżeli jeszcze nie wiesz jakiego materiału użyć do budowy swojego domu to w tym dziale z pewnością poznasz zalety i wady różnych materiałów i rodzajów fundamentów.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

Dorota_KM
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 16 maja 2016, 18:45
Hydroizolacja ścian fundamentowych czy iniekcja...

autor: Dorota_KM » 16 maja 2016, 19:38

Witam wszystkich uczestników forum,

ponieważ stoję przed rozwiązaniem problemu wilgoci a nie jestem specjalistką w tym temacie, postanowiłam prosić Was o pomoc.
Konsultowałam problem z kilkoma firmami, ale od każdej słyszę nieco inną poradę i tylko wycena jedna większa od drugiej :(
A być może błądzę i zbędnie kłopoczę sobie głowę.

Do rzeczy:
mam stary dom, ok. 80-letni. Zbudowany z cegły, podpiwniczony (wysokość piwnicy ok. 1,8m), nieocieplony. Długość ścian ok. 15x10m.
Dom ma wysokość ok. 10-11m (parter, piętro i poddasze).

Problem: grzyb pojawiający się na jednej ścianie na obu piętrach. Ściana jest zupełnie odsłonięta, nie soją przy niej żadne zabudowania. Grzyb pojawia się przy podłodze i w rogu pokoju.
Po drugiej stronie domu na przeciwległej ścianie grzyb pojawił się tylko na parterze, w rogu ściany, od podłogi.
Zaznaczam, że problem nasila się jesienią i zimą, a latem zanika.
Ważna uwaga. Do tej pory w pomieszczeniach tych nie było właściwej wentylacji!! O zgrozo! Kominy wentylacyjne nie miały podłączenia w mieszkaniach, więc powietrze i wilgoć kisiły się.
Wentylacja została zrobiona, póki co chociaż po jednym otworze w przewodach wentylacyjnych w kuchniach (brak w łazienkach).

W piwnicy wygląda tak: ściany pokryte są odpadającym tynkiem, widać, że do ok. 80cm od podłogi zaprawa- fugi między cegłami są wilgotne, bo mają ciemniejszy kolor, aniżeli powyżej. Dotyczy to też ścian wewnątrz piwnicy, nie tylko obrysowych.

Pytanie: czy hydroizolacja jest właściwym krokiem? Tzn. odkopanie murów, położenie jakiejś masy bitumicznej, styropianu i folii kubełkowej, oraz drenaż.
Czy to w czymś pomoże przy takich objawach? Czy lepszym wyjściem byłoby zrobienie iniekcji na obwodzie budynku i ścianach wewnątrz budynku w piwnicy?

A może ten grzyb na tej jednej ścianie w mieszkaniach wynika z różnicy temperatury? Wychłodzona ściana nieosłonięta i ciepło w mieszkaniu??

Jeszcze jedno pytanie. Czy ewentualna hydroizolacja z 3 stron budynku ma jakikolwiek sens? Być może jeden z sąsiadów będzie się sprzeciwiał tym pracom, bo mój budynkiem stoi w granicy i żeby wykonać te prace muszę wejść na jego teren i kopać w jego działce, a tego może nie chcieć.

Pomóżcie proszę, bo nie chce brać kredytu na coś, co być może wcale nie poprawi sytuacji!

Z góry dziękuję za wszelkie opinie i uwagi.

Pozdrawiam.
Dorota

Gość10463
Re: Hydroizolacja ścian fundamentowych czy iniekcja...

autor: Gość10463 » 16 maja 2016, 20:04

do rzeczy i na temat: na forum i przez internet nie uleczalna choroba a stawianie diagnozy nie wchodzi w grę. Czy firmy wyceniające były na miejscu i przeprowadziły choć pomiary zawilgocenia murów ścian fundamentowych i powierzchni ścian pomieszczeń ???

na jakiej podstawie zaproponowano metodę iniekcji jako zabiegu blokującego wilgoć ?
jaką przyjęto metodę izolacji ścian i dlaczego tą a nie inną ?

gdyby jakieś pytania zapraszam prywatnie krystian.tarnowski@outlook.com.

zacznijmy od postawienia diagnozy i pomiarów a potem od sporządzenia specyfikacji technicznej i wycen ofertowych nie odwrotnie

Dorota_KM
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 16 maja 2016, 18:45
Re: Hydroizolacja ścian fundamentowych czy iniekcja...

autor: Dorota_KM » 16 maja 2016, 20:13

Odpowiadam bez rozgadywania:
- tak, firmy były na miejscu. Oceniły zastaną sytuację na oko, żadnych pomiarów nie robiono. Ale były to firmy, które właściwie zajmują sie budowlanką a jedna typowo hydroizolacjami.
Iniekcji nikt nie proponował, każdy oferuje hydroizolację pionową (mniej więcej tak jak opisałam wcześniej). Iniekcja wydaje mi się wskazana, np. że względu na podciąganie wody przez mury, na co wskazują mury wewnętrzne w piwnicy.

Tyle w temacie odpowiedzi.
Prywatnie mogę napisać jutro coś więcej, może jakieś zdjecia uda się zrobić.

Dziękuję i pozdrawiam.
Dorota

Gość10463
Re: Hydroizolacja ścian fundamentowych czy iniekcja...

autor: Gość10463 » 16 maja 2016, 20:37

na oko chłop w szpitalu .... nie wiemy jaki rodzaj muru mamy, nie wiemy jaki rodzaj wilgoci i czym powodowany ( wody czasowo spiętrzające, zalegające, gruntowe, opadowe), jakie są uszkodzenia chemiczne muru piwnic, jaki jest stopień zawilgocenia wtórnego, jaki rodzaj gruntu, umiejscowienie terenowe budynku .... rodzaj gleby i infiltracja gruntu skoro ma być drenaż, rodzaj hydroizolacji - średnia lekka czy ciężka

odkrywka miejscowa także nie była wykonana a wycena zrobiona :lol: :lol: :lol: wróżbici nie eksperci widać byli na miejscu.... wycenili Pani robotę bez wiedzy na uszkodzenia muru a jak się okaże po odkopaniu że cegły na ścianach uległy częściowej erozji to co doliczą Pani x tysięcy za wymianę czy zapitolą to co jest czyli powiążą drutem gów... ... i powiedzą że tak ma być

Dorota_KM
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 16 maja 2016, 18:45
Re: Hydroizolacja ścian fundamentowych czy iniekcja...

autor: Dorota_KM » 17 maja 2016, 6:50

No właśnie...w tym cały szkopuł, że były 4 firmy i żadna nie zrobiła nic poza pooglądaniem i stwierdzeniem "odkopać, zaizolować, zakopać i wietrzyć piwnice".
Żadnych badań, próbek, urządzeń do badania wilgotności wewnątrz muru...
I wcale nie jestem z tego powodu zadowolona i na 100% przekonana, że ich ocena jest jedyna i słuszna.

Problem zdaje się pojawiać okresowo (jesień- zima), wiosną i latem zanikają.
Zdaje mi się, że duży udział w tej sytuacji miał brak wentylacji mieszkań, ale to pewnie tylko częściowo.

Mury są na 45cm, ceglane, wylewki na podłogach piwnic w zasadzie prawie już zniszczone (jakieś chudziaki), kiedyś zsypywano do piwnic węgiel więc są pokłady miału, ziemi, taka ubita zrzutka wszystkiego po trochu. Część piwnic ma wylewki w miarę ok. Właśnie na tych wylewkach widać w niektórych miejscach ciemniejsze plamy, jakby woda od dołu podchodziła. Pewnie brak poziomej izolacji.

Zanim wydam 30.000zł na pionową izolację, chciałabym mieć pewność, że ta metoda usunie problem, a szczerze powiem, że tylko załagodzi.

Jeśli znacie na Śląsku firmy, które bardziej fachowo podchodzą do tematu (pomiary, badania, próbki), to bardzo proszę o pomoc!

Ps. Dzięki Krystian, zrobię dzisiaj zdjęcia i wyślę Ci, może Ty znasz jakichś prawdziwych fachowców w tym zakresie

Gość10463
Re: Hydroizolacja ścian fundamentowych czy iniekcja...

autor: Gość10463 » 17 maja 2016, 7:11

zajmowałem się hydroizolacjami przez kilka lat, z uwagi na zdrowie musiałem zaprzestać działalności z tym związanej, pozostała mi jednak wiedza nabyta i wyuczona więc jeśli ktoś potrzebuje konkretnej diagnozy i sporządzenia tego na piśmie z dokładnym opracowaniem systemu zabezpieczenia to zapraszam do współpracy

jeśli chcesz potwierdzić moje doświadczenie to na śląsku a dokładnie w Katowicach mam zaprzyjaźnioną firmę od ekspertyz technicznych w tej kwestii dr.inż Przemysław Stawiarski możesz go w necie znaleźć bez żadnego problemu, zadzwonić i upewnić się z kim tak na prawdę masz do czynienia na forum budowlanym. Nie podpisuję się żadnym nickiem tylko swoim imieniem i nazwiskiem pod treścią każdej sensownej wypowiedzi a tym bardziej sporządzonej na piśmie

Wiele razy pomagałem w sporządzaniu orzeczeń technicznych związanych z błędami i wadami obiektów a także przygotowywałem specyfikacje techniczne wykonania i odbioru robót w hydroizolowaniu budynków

sprawa wykonawcy jest prosta, wystarczy abyś miała firmę od brudnej roboty i osobę z nadzoru inwestorskiego która zadba o prawidłowe i zgodne z zasadami oraz technologią wykonanie poszczególnych robót.

Technologii i systemów izolowania jest dziesiątki na rynku, wybór odpowiedniej to kwestia ceny materiałów, i wcale nie jest powiedziane że droga to dobra izolacja, wg mnie izolację i system dobiera się do warunków gruntowych o których trzeba coś wiedzieć, oraz do możliwości finansowych inwestora.

Wszystkie materiały mają spełniać swoje zadanie przez 20-30 lat więc raczej lepiej podejść do problemu dość szczegółowo i powierzyć zadanie specjalistom w tej dziedzinie

Dorota_KM
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 16 maja 2016, 18:45
Re: Hydroizolacja ścian fundamentowych czy iniekcja...

autor: Dorota_KM » 17 maja 2016, 7:40

Bardzo Ci dziękuję za namiar.
Zaraz opiszę problem i umówię się (mam nadzieję, bo to pewnie też niezły wydatek, a one w takiej chałupie to się tylko mnożą, więc złotówki obraca się 3 razy zanim wyda sie dalej).
Wierzę, że to dobra droga, od diagnozy do rozwiązania...zresztą z wątpliwości co do zalecanych metod tych, którzy byli na oględzinach, jestem tutaj.

Jeszcze raz dziękuję Ci za rady.

Jeśli mogę jeszcze o jedną sprawę zapytać.
Ta sciana, o której pisałam, że na niej w mieszkaniach jest grzyb, ona jest jakby w szczerym polu, leje na nią, wieje, itd.
Czy ocieplenie jej nie jest jakimś sposobem rozwiązania problemu?
Wiem wiem...nie widziałeś, nie jesteś wróżbitą.
Ale nie chodzi właściwie konkretnie o ten przypadek, tylko o zależności pomiędzy różnicą temperatur a wilgocią.

Gość10463
Re: Hydroizolacja ścian fundamentowych czy iniekcja...

autor: Gość10463 » 17 maja 2016, 8:42

Trochę o zabytkowych budynkach ... tam wykonywana jest hydrofobizacja ścian czyli zabezpieczenie przed wtórnym i ciągłym napływem wilgoci do ścian, jak wiesz jeśli ściana jest mokra przyczynia się do rozwoju grzybni wewnątrz i wykwitami owocników na ścianach czyli tych czarno szarych plam. Zasada jest taka blokujemy dostęp wilgoci z zewnątrz, blokujemy migrację wilgoci wewnątrz, usuwamy grzybnię ze ścian wewnątrz i owocniki na zewnątrz pozwalamy ścianie wyschnąć i mamy suchą przegrodę, jeśli będzie sucha będzie ciepła .. to fizyka budowli w bardzo uproszczonej wersji zrozumiałej dla laika

najlepszą metodą hydrofobizacji jest impregnacja przez polewanie do wysycenia materiału, trudno jednak określić zapotrzebowanie na taki impregnat, są obecnie na rynku impregnaty z nanotechnologii gdzie zużywa się dużo mniej niż tradycyjnych.

Możesz np poprosić o wykonanie próby przez firmę hadwao.net określą jaką dokładnie ilość być potrzebowała aby zabezpieczyć ścianę. Jeśli będziesz miała suchą ścianę możesz dopiero myśleć i jej termicznej izolacji czyli styropianie czy wełnie. Izolowanie mokrych i wilgotnych ścian jest bez sensu, a znając właściwości styropianu to jeśli założysz go na wilgotną ścianę to zamkniesz całą wilgoć wewnątrz a różnica ciśnień powietrza ( i tu znów fizyka) wepchnie CI całą wodę do środka, zimą przepchnie do styropianu i tak przez cały czas.

Wydawać się może ale w 1m3 ściany murowanej potrafi pod czasu opadu dostać się 150 litrów wody .. dużo czy mało to zależy

więc sama widzisz że to z czymś się zwróciłaś to dość poważny problem i trzeba mieć nie mało doświadczenia aby coś napisać

Dorota_KM
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 16 maja 2016, 18:45
Re: Hydroizolacja ścian fundamentowych czy iniekcja...

autor: Dorota_KM » 17 maja 2016, 10:07

No właśnie widzę, że to temat na doktorat :(

Rozumiem. Wpuściłam do domu firmy, w których interesie było zaoferowanie pionowej izolacji z drenażem i ociepleniem (drogo, ale "najlepiej" ich zdaniem), a spodziewałam się rzetelnego podejścia do tematu czyli praktycznie weszłam na własną minę. Szkoda, że od 2 miesięcy zajmuję się szukaniem, spotkaniami, słucham wywodów i porad jak zaradzić, zamiast zasięgnąć opinii tych, którzy nie mają interesu mnie oszkubać :/

Faktem jest, że woda włazi w mury. Włazi od piwnicy, ale chyba nie idzie aż na wysokość 10m (bo tam są wykwity na pierwszym piętrze), więc musi być jeszcze inne źródło- ja stawiam na brak wentylacji (zimne mury, w domu ciepło i wilgotno, kondensacja pary, itd.)

No nic...kontakt z Panem Przemysławem nawiązałam. Zobaczymy co nam z tego wyjdzie.
Dziękuję Krystianie :)

Gość10463
Re: Hydroizolacja ścian fundamentowych czy iniekcja...

autor: Gość10463 » 17 maja 2016, 10:49

na drenaż uważaj, używa się go tylko w konkretnych przypadkach gruntowych, nie wyobrażam sobie systemu drenarskiego w przypadku kiedy mamy piach pod domem czyli materiał o bardzo dobrej infiltracji a wokół są rynny odprowadzające wodę pod dom i ściany, budynki potrafią pękać gdyż woda wypłukuje piasek pod ławami ....

Podciąganie kapilarne może sięgnąć 10 m żaden problem, usuwa się je blokując iniekcją jedno lub dwurzędową na poziomie 0 i osusza mury metodą termodynamiczną, czyli wtłacza się pod ciśnieniem w mur powietrze o określonej temperaturze.

sama temperatura nie wystarczy aby dobrze osuszyć ściany, wentylacja to kolejny krok w całej tej zabawie z izolacją. W piwnicach stosuje się tzw zetki, starsi inżynierowie wiedzą do czego służą i sam się od nich tego nauczyłem. W piwnicy wykonuje się otwory w ścianach i doprowadza powietrze z zewnątrz właśnie rurami w kształcie litery Z 5 cm nad posadzką się pozostawia otwartą rurę która wtłacza powietrze

ruch powietrza powodowany różnicą ciśnień usuwa wilgoć z pomieszczeń, można wspomóc takie rozwiązanie dobrym i wydajnym wentylatorem osiowym np wydajności 8.000 m3 na godzinę ale to jak napisałaś praca doktorska i raczej nie na forum

seba676
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 520
Rejestracja: 26 cze 2014, 16:09
Re: Hydroizolacja ścian fundamentowych czy iniekcja...

autor: seba676 » 04 sie 2016, 21:02

Jeżeli chodzi o iniekcję warto zwrócić się do firmy WaterBlock na pewno zrobią Ci to dobrze, bo takie prace wykonują nawet na większych obiektach. Co do hydroizolacji to również posiadają swój System Izolacji, który coraz bardziej jest ceniony przez klientów i fachowców, bo po jego zastosowaniu wilgoci na pewno nie znajdziesz.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Hydroizolacja ścian fundamentowych czy iniekcja...

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 05 sie 2016, 6:00

Można wiedzieć jak ten system wyprowadza wilgoć z domu???
Może Pan podać?
HVAC - najtańszy komfort.

rowbieg
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 04 sie 2016, 12:18
Re: Hydroizolacja ścian fundamentowych czy iniekcja...

autor: rowbieg » 05 sie 2016, 6:13

Ciekawa sytuacja u Ciebie wystąpiła.

Modus Operandi85
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 01 kwie 2019, 8:20
Re: Hydroizolacja ścian fundamentowych czy iniekcja...

autor: Modus Operandi85 » 03 kwie 2019, 11:58

Witam,

Czy może Pani odpowiedzieć jaki wariant został zastosowany w tym przypadku??
Mam podobny problem i jestem na etapie wyboru odpowiedniej metody, poniżej link do wątku:

fundamenty/jak-osuszyc-i-zaizolowac-fundamenty-w-starym-podpiwniczonym-t5945

Pozdrawiam.

Bartosz Kowalski
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 18 mar 2020, 14:22
Re: Hydroizolacja ścian fundamentowych czy iniekcja...

autor: Bartosz Kowalski » 18 mar 2020, 14:27

........ Zobaczymy co nam z tego wyjdzie...

Witam Panią. Chciałem zapytać czy poradziła sobie Pani z problemem, gdyż mam u siebie to samo? Czy można prosić o jakąś informację?


Wróć do „Fundamenty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 37 gości

Gotowe projekty domów