Fundamenty - ocieplenie "piwnicy"

Fundament może być wykonany z różnych materiałów, a jego poprawne wykonanie jest podstawą budowy domu. Jeżeli jeszcze nie wiesz jakiego materiału użyć do budowy swojego domu to w tym dziale z pewnością poznasz zalety i wady różnych materiałów i rodzajów fundamentów.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

spamator12
Początkujący
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 14 sie 2020, 8:31
Fundamenty - ocieplenie "piwnicy"

autor: spamator12 » 14 sie 2020, 8:35

Witam. Chcialem ocieplic piwnice - dokopalem sie do sciany - ktora jest... do 3/4 zabezpieczona papa. Dalem wiec DYSPERMIX (cos jak znany wszystkim dysperbit) wodorozcienczalny na pape aby ja utrwalic na ta czesc sciany ktora byla zebezpieczona, + dwie warstwy, na ta, ktora nie byla zabezpieczona - wczesniej wszystko myjac, czyszczac, szuszac. Pierwsza warstwe troche rozcienczajac z woda, druga bezposrednie z opakowania - bez rozcienczenia - wszystko normalnie na gole sciany, tam gdzie nei bylo papy. Teraz bede sie przykladal do polozenia styropianu i stad pytanie:

Kladziecie styropian bezposrednio na wodorozcienczalna mase bitumiczna? Czego uzywaliscie do przyklejenia stropianu do tej masy? Zaprawy klejowej do styropianu czy pianki (zwyla poliuretanowa)? Dawaliscie miedzy styropian a mase folie kubelkowa, albo zachowaliscie jakis odstep miedzy nimi?

Dziekuje, za wszystkie odpowiedzi/porady. Pozdrawiam.

EDIT: acha zapomnialem dodac, ze dom jest stary i na wylewce NIE ma styropianu, ani zadnego ocieplenia. Sa kafle bezposrednio na betonie (tak sie chyba kiedys budowalo gdy byly braki materialowe...). Czy jak jestem podkopany do fundamentow - wylewki to czy moge ja jakos zabezpieczyc przy krawedziach ze scianami? Jakos ocieplic, dodatkowo zabezpieczyc (przyszle kucie podlogi bedzie od srodka)?

spamator12
Początkujący
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 14 sie 2020, 8:31
Re: Fundamenty - ocieplenie "piwnicy"

autor: spamator12 » 17 sie 2020, 13:15

Nikt nie moze nic poradzic? Nie wierze, ze nie ma tutaj osob, ktore takie prace wykonywaly.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Fundamenty - ocieplenie "piwnicy"

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 19 sie 2020, 4:07

spamator12 pisze:Nikt nie moze nic poradzic? Nie wierze, ze nie ma tutaj osob, ktore takie prace wykonywaly.

nie należy robić tak jak Pan chce. Dysperbit zatrzyma wodę, Pierwsza warstwa to folia kubełkowa, wody z zewnątrz nie wpuści, a tą z wewnątrz wypuści. a styropian na zewnątrz, to nie izolacja termiczna, bo "zimno nie wchodzi" no chyba że damy i od spodu.
Załączniki
111STYRODUR2-500x500.jpg
0_5dd963bfa19a493e1c7f51ebee48ba6ac04791a8.jpg
to nie jest izolacja.jpg
HVAC - najtańszy komfort.

spamator12
Początkujący
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 14 sie 2020, 8:31
Re: Fundamenty - ocieplenie "piwnicy"

autor: spamator12 » 24 sie 2020, 16:41

Rozumiem, czyli twierdzi Pan, ze lepiej przesmarowac dyspermixem, na to dac folie kubelkowa, a na folie kubelkowa dac styropian - dzieki czemu wilgosc bedzie miala gdzie "uciec" dzieki foli kubelkowej. Dodatkowo styropian jezeli nie jest zastosowany takze od spodu - nie zatrzyma duzej ilosci ciepla (nie zizoluje od spodu piwnicy) stad nei mzona tego nazwac "izolacja".

Zgadzam sie ze wszystkim - swietne obrazki to ukazujace. Jednak zastosowalem ciut inny spoosb - dyspermic na sciany i czesc fundamentu (bardzo lekki podkop - tak, ze przesmaorowane jest okolo 5cm wylewki i dolozone sa tam kawalki twardego styropianu - w plytach), na to dalem styropian do fundamentow dokladnie przycisniety to sciany (dyspermixu) na painke (NIE klej). Nastepnie dalem siatke i zaprawe klejaca do styropianu (calosc opiera sie na twardym styropianie z plyt lekko podkopanym pod fundamenty) i na to folie kubelkowa.

Jest to bardzo podobne podejscie jak panskie z ta roznica, ze inna jest kolejnosc miedyz styropianem a folia. Jak wiadomo styropian jest nie hygroskopijny a wiec wilgosc bedzie zbierac sie za nim (dyspermix zatrzymie wode przed nim) - folia kubelkowa pozwoli osuszyc zaprawe. Calosc jest to czesc pod tarasem [piwnica i sciana, ktorej przedluzeniem jest taras] dlatego zastosowana taka koncepcje.


1 mur (sciana)
2 dyspermix
3 pianka + styropian
4 siatka + zaprawa
5 folia (kubelkami - wypustkami, do "sciany" - styropianu z klejem i siatka)
6 ubita ziemia


0 F Z X|
0 F Z X|
0 F Z X|
0 F Z X|
0 F Z X|-------------
0 F Z PPP 0000000 < podkladka styropianowa z plyt (ubita ziemia)
000000000
000000000

0 - ziemia
F - folia
Z - zaprawa (z siatka)
X - styropian (z pianka)
P - "podkladka" styropianowa z plyt
|/- - mur (przesmarowany dyspermixem)

[Co prawda cieplo nadal bedzie uciekac pod piwnica - tak jak pan to zobrazowal, ale w przyszlosci kujac posadzke i wylewajac nowa wylewke - bede wiedzial jaki to poziom i moze uda sie polaczyc nowa warstwe styropianu z teraz zamocowanym styropianem - podkladka]

Bede teraz uwaznie przygladal sie habitacie w srodku piwnicy - czyli czy normalne otwieranie okien/drzwi sprawi, ze wilgoc nie bedzie wchodzila w sciany (od wewnatrz) i nie powstanie grzyb (ze wzgledu na lepsza izolacje scian - moze zdarzyc sie tak, ze wilgoc bedzie zatrzymywana w srodku - bez poprawnej cyrkulacji powietrza i osadzi sie grzyb).

Bardzo dziekuje za uzyteczna odpowiedz (szkoda, ze nie odpisal Pan troche wczesniej :), jestem tez ciekawy czy taka koncepcja panskim zdaniem ujdzie (woda skrapla sie tak samo, tylko w innym miejscu warstwy - jest dla niej taka samo nieszkodliwa). Pozdrawiam.


Wróć do „Fundamenty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 33 gości

Gotowe projekty domów