Fundament pod oczyszczalnie

Fundament może być wykonany z różnych materiałów, a jego poprawne wykonanie jest podstawą budowy domu. Jeżeli jeszcze nie wiesz jakiego materiału użyć do budowy swojego domu to w tym dziale z pewnością poznasz zalety i wady różnych materiałów i rodzajów fundamentów.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

bugija
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 06 lut 2020, 8:55
Fundament pod oczyszczalnie

autor: bugija » 06 lut 2020, 9:02

Cześć

Mam pytanie odnośnie "malego" fundamentu pod oczyszczalnie przydomową.
Ma kształt walca o średnicy 1.4m, waga pełnego ok 1t.

Chce wykopać średnicę ok 2m, na dole zrobić fundament i cienkie zbrojenie, później obsypać warstwowo zbiornik podsypką piaskowo centową.

Moje pytanie to:

Jak wysoki powinien być fundament, czy mogę użyć cementu czy betonu, czy robić szalunki przy zasypywaniu zbiornika podsypką ?

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 599
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Fundament pod oczyszczalnie

autor: Om3k » 06 lut 2020, 10:58

Cześć Bugija,

Prace, o które pytasz, powinny być opisane w instrukcji producenta lub dystrybutora Twojej przydomowej oczyszczalni. W związku z powyższym pobierz z ich strony internetowej instrukcję lub zwróć się o jej przesłanie e-mailem. Ogólnie, powinno być to wykonane zgodnie z ich instrukcją i wytycznymi.
Niemniej jednak fundamentem pod przydomową oczyszczalnie może być zagęszczona podbudowa wykonana z pospółki lub drobnego żwiru, o miąższości około 30 cm. Szalunki przy wykonywaniu obsypki piaskowej lub brak potrzeby stosowania szalunków, powinno również wynikać z wytycznych producenta. W przypadku oczyszczalni z tworzywa sztucznego powinno się wykonywać obsypkę warstwami o grubości 20-30 cm. Każdą warstwę zagęszczając ręcznym ubijakiem. Stosowanie zagęszczarki wibracyjnej lub obijaków mechanicznych do zagęszczenia obsypki może bowiem uszkodzić taką oczyszczalnię.

bugija
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 06 lut 2020, 8:55
Re: Fundament pod oczyszczalnie

autor: bugija » 06 lut 2020, 14:46

Przejrzałem instrukcję, niestety o sposobie wykonania fundamentu (materiale) nie ma nic. Widziałem na filmie tej firmy że fundament był zbrojony. Co do szalunków również jest w instrukcji , że przy większym obciążeniu okolic oczyszczalni (podjazd) należy zabetonować aż do wpływu posypką i ubijać warstwowo. I tak też u mnie jest, obsypywać dopiero po napełnieniu zbiornika wodą a w razie potrzeby użyć szalunków wartwowo. Niebardzo wiem jak stworzyć szalunek na bokach zbiornika.

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 599
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Fundament pod oczyszczalnie

autor: Om3k » 06 lut 2020, 15:30

Czy możesz przesłać mi link do instrukcji i filmu?

bugija
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 06 lut 2020, 8:55
Re: Fundament pod oczyszczalnie

autor: bugija » 06 lut 2020, 17:46


Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 599
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Fundament pod oczyszczalnie

autor: Om3k » 07 lut 2020, 9:35

Dziękuję Bugija za udostępnienie instrukcji oraz linku do filmu montażowego.
Wybrałem z instrukcji najważniejsze informację i zamieszczam je poniżej. Ponadto podkreśliłem kluczowe informacje, do których odniosę się w dalszej części posta.

Wykonany w całości z tworzywa sztucznego zbiornik oczyszczalni zaleca się ustawiać w wykopie na fundamencie betonowym lub na gruncie pozbawionym drobnych kamyków i zanieczyszczeń. Betonowy fundament wypoziomowany z tolerancją +/- 5 mm przygotowuje się zgodnie z projektem budowlanym. Po osadzeniu oczyszczalni na fundamencie betonowym należy ją wypoziomować. Jeśli poziom osadzenia przekracza tolerancję ± 5 mm, zbiornik należy wyjąć, poprawić betonowe dno i ponownie osadzić zbiornik. Po napełnieniu oczyszczalni, betonuje się ją albo obsypuje. Do obsypania korzysta się z piasku albo przesianej ziemi pozbawionej ostrych kamieni. Nasypywaną ziemię zagęszcza się warstwami, przy czym zbiornik stale pozostaje napełniony wodą. Zbiornika nie można obetonować ani obsypać, gdy jest pusty, by nie doszło do deformacji i ewentualnego uszkodzenia ścian. Grubość betonowej płyty fundamentowej i obetonowania musi odpowiadać nośności gruntu i obciążeniu powodowanemu przez pełny zbiornik. Częściowo albo zupełnie zabetonować/obsypać zbiornik tak, żeby nie uległ uszkodzeniu albo odkształceniu pod wpływem ciśnienia wody albo nacisku gruntu. W miejscach występowania wody przypowierzchniowej zabetonować co najmniej do poziomu jej występowania za pomocą betonu wodoszczelnego. W przypadku występowania wzrostu obciążenia wokół zbiornika (na przykład przejazd samochodu w okolicy urządzenia) – zabetonować całkowicie (konieczne jest zapewnienie wewnętrznego przeciwciśnienia we wszystkich komorach urządzenia – za pomocą ciśnienia wody albo specjalnych rozpór).
- Do obsypywania stosujemy przesianą ziemię pozbawioną ostrych kamyków,
a przy ścianie zbiornika na odległości minimum 15 cm stosuje się piasek.
- Ziemię do obsypywania zagęszcza się równo warstwami po obwodzie zbiornika
(przy czym oczyszczalnia pozostaje napełnione wodą, a górną część zbiornika
nad tym poziomem szaluje się tak, żeby zagęszczana ziemia nie uszkodziła
zbiornika
).
- Chronić oczyszczalnię przed naporem wód powierzchniowych oraz wód
podziemnych.
- W razie wątpliwości prosimy kontaktować się z dostawcą.


Z instrukcji wynika, że producent przewiduje różne sposoby posadowienia zbiornika, w zależności od:
- nośności gruntu,
- poziomu wody gruntowej,
- dodatkowych obciążeń zewnętrznych (np. obciążenia gruntu pojazdami).
Przy czym wybór ostatecznego rozwiązania, w oparciu o niniejsze wytyczne oraz warunki lokalne, dokonuje projektant opracowujący projekt budowlany.
To tyle wstępu, a teraz wracam do odpowiedzi na Twoje pytania.
W przypadku posadowienia w gruntach słabonośnych (np. luźnych piaskach, miękkoplastycznych glinach, nasypach niekontrolowanych itp.) zbiornik ma być posadowiony na betonowej płycie fundamentowej. Grubość płyty przyjąłbym 15 cm. Zastosowałbym beton klasy wytrzymałości C16/20. Pod warunkiem, że nie występuje agresja chemiczna gruntu, wody gruntowej i klasa ekspozycji XA1-XA3.
Jeśli chodzi o Twoje drugie pytanie, to również nie do końca rozumiem zapis w instrukcji dotyczący szalowania.
Być może niezrozumienie tego fragmentu instrukcji wynika z niezbyt dokładnego tłumaczenia z innego języka. Wytyczne interpretuję w ten sposób, że niezabetonowane ściany zbiornika należy chronić szalunkiem przed uszkodzeniem przy zagęszczaniu obsypki. Producent nie podaje szczegółów tego deskowania. Natomiast w razie wątpliwości producent zaleca aby kontaktować się z dostawą.
Zamiast szalunków ochronnych zagęszczałbym obsypkę ręcznym ubijakiem.

Warto jeszcze dodać, że na rysunku załączonym do instrukcji, producent zaleca stosować pomiędzy żelbetową płytą, a zbiornikiem, dodatkową warstwę, tzw. łoże piaskowe. Natomiast na filmie instruktarzowym nie zastosowano łoża piaskowego. Zamiast tego opierano zbiornik na niezwiązanym betonie fundamentowym o konsystencji półsuchej.

bugija
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 06 lut 2020, 8:55
Re: Fundament pod oczyszczalnie

autor: bugija » 07 lut 2020, 10:18

Dziękuję za szybką odpowiedź, co do projektanta to jestem nim ja ale nie prosesjonalny tylko amator. Oczyszczalnie zgłosiłem do starostwa jako zgłoszenie budowy i uzyskałem zgodę. Dodatkowo moje szambo chce użyć jako zbiornik na wodę a jego przelew skierować do studni chłonnej.

Użyje to fundamentu betonu którego opisałeś ale mam jeszcze jedną niewiadomą, mianowicie u mnie blisko będzie podjazd, więc użyje podsypki cementowo piaskowej do obsypania. Napisane jest w instrukcji od ściany warstwa 15cm pisakiem, jednak nie wiem jaki wykop na średnicę zrobić by obsypać podsypką. Czy przyjąć też +15cm czy zrobić trochę więcej. Dodatkowo może podpowiedź czy łoże piaskowe powinno być wypoziomowane tak jak fundament i zagęszczone recznie czy nasypane luźno ?

Ps. Chciałbym wyczyścić szambo wsypując do środka preparat czyszczący i dwukrotnie wybrać szambiarką zanim przeleje się do studni tylko jakiego preparatu użyć ?

Dzisiaj zaczynam wykopy :)

bugija
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 06 lut 2020, 8:55
Re: Fundament pod oczyszczalnie

autor: bugija » 07 lut 2020, 10:50

Dzowniłem ponadto do sprzedawcy, pytając o obsypywanie i fundament. Na gruntach piaskowych i wodach gruntowych poniżej 2m od fundamentu można użyć podsypki pod oczyszczalnie i wypoziomować zamiast betonować i zbroić fundament jednak ja już mam kratkę do fundamentu więc go zrobię.

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 599
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Fundament pod oczyszczalnie

autor: Om3k » 07 lut 2020, 12:01

Instrukcja podaje minimalną szerokość obsypki piaskowej 15 cm, a więc możesz zaprojektować jej więcej. W przypadku wykopów w gruntach niespoistych oraz przy sączeniu wody gruntowej może dochodzić bardzo często do obsypywania się skarpy do wykopu. Wówczas wymiary wykopu mogą się znacznie różnić od zaprojektowanych wymiarów nominalnych. Ponadto podczas projektowania należy brać pod uwagę zasady i przepisy BHP przy robotach ziemnych. Chodzi o wykonanie wykopu ze ścianami (skarpami) pochylonymi. Bezpieczne pochylenie skarpy zależy m.in. od rodzaju gruntu, głębokości wykopu, obciążenia naziomu. Pamiętaj, że w wykopie będzie pracowała osoba, której grozi przysypanie gruntem.
Instrukcja nie podaje szczegółów dotyczących sposobu przygotowania łoża piaskowego, dlatego najlepiej jeśli zwrócisz się z zapytaniem na piśmie do dystrybutora (zgodnie z wytycznymi instrukcji).
Moim zdaniem łoże piaskowe powinno być lekko zagęszczone ręcznie i wypoziomowane z tolerancją+/- 5 mm.

unodostres
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 25 mar 2023, 13:30
Re: Fundament pod oczyszczalnie

autor: unodostres » 04 lip 2023, 11:27

Cześć. Jeśli rozmawiamy o temacie skarp, mam pytanie dotyczące wzmacniania skarpy. Chcemy to zrobić solidnie, ale nie mamy w tym temacie odpowiedniej wiedzy. Szukamy profesjonalnej firmy, najlepiej polecanej przez kogoś. Słyszeliśmy sporo o firmie z Bielsko - Białej, czy ktoś miał okazję z nimi współpracować ? Będę wdzięczny za wszelkie odpowiedzi.


Wróć do „Fundamenty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości

Gotowe projekty domów