Folia kubełkowa - sposób montażu

Fundament może być wykonany z różnych materiałów, a jego poprawne wykonanie jest podstawą budowy domu. Jeżeli jeszcze nie wiesz jakiego materiału użyć do budowy swojego domu to w tym dziale z pewnością poznasz zalety i wady różnych materiałów i rodzajów fundamentów.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

rafal
Folia kubełkowa - sposób montażu

autor: rafal » 04 lip 2005, 12:51

Mając na uwadze zabezpieczenie przed wilgocią oraz ocieplenie fundamentów..
Czy folia powinna zostac przymocowana do muru na styropian czy najpierw folia a następnie styropian i ziemia?
dziekuje i pozdrawiam,
rafal

Zyzio

autor: Zyzio » 04 lip 2005, 14:48

Folia ma chronić przed uszkodzeniami styropian. Najpierw lepik na gorąco, potem na to kleisz styropian i dopiero na styropian folię.

Gość

autor: Gość » 05 lip 2005, 8:55

Zyzio - tu chodzi o folię kubełkową. Z taką folią chyba nie daje się wcale styropianu. Zamiast tego można dać na ścianę styropian ryflowany i na to zwykłą folię budowlaną

T. Brzęczkowski

autor: T. Brzęczkowski » 05 lip 2005, 9:32

Folia kubełkowa ma za zadanie wody nie wpuścić, a wypuścić. Daję się ją bez żadnego bitumu bezpośrednio na fundament. Ewentualny styropian dajemy za nią i ze wszystkich stron fundamentu. Bitum stosuje się na podmokłych terenach do 1/3 wys fundamentu. Przesyłam do redakcji instrukcję oraz radzę popatrzeć na certyfikaty Izolacja wodna zawsze od ciepłej strony przed izolacją termiczną. byggforsk.no/ntg/dok/2258/2258g.pdf

Slayer

autor: Slayer » 05 lip 2005, 9:46

Panie TB - znowu Pan zaczyna? Jeśli warunki gruntowe wymagają wykonania hydroizolacji poziomej na ścianach fundamentowych, to sama folia kubełkowa się do tego nie nadaje. Ściany trzeba zabezpieczyć masą bitumiczną i dopiero na to dać folię, która zabezpieczy bitum przed uszkodzeniami podczas zasypywania i użytkowania.

T. Brzęczkowski

autor: T. Brzęczkowski » 05 lip 2005, 10:43

Mija się Pan z prawdą, Instrukcje wysłałem redakcji faxem. A zasada działania (wypuścić i nie wpuścić) hydroizolacji została już omówiona, lecz jeśli ktoś chce kisić wodę w fudamencie może. Ja piszę dla tych , którzy chcą mieć suchy dom.

Woltar
Aktywny
Aktywny
Posty: 227
Rejestracja: 07 kwie 2005, 12:17
Lokalizacja: Wrocław

autor: Woltar » 05 lip 2005, 10:53

Witam
Już była dyskusja na ten temat:
viewtopic.php?t=621&start=30
pozdrawiam

T. Brzęczkowski

autor: T. Brzęczkowski » 05 lip 2005, 12:28

Wiele tematów wraca bo nie wszyscy czytają instrukcje i certyfikaty.

Woltar
Aktywny
Aktywny
Posty: 227
Rejestracja: 07 kwie 2005, 12:17
Lokalizacja: Wrocław

autor: Woltar » 05 lip 2005, 13:51

Witam
Nie wiem dlaczego Pan przytakuje, dyskusja, którą przytoczyłem wyjaśniała Pana błędne wypowiedzi?
pozdrawiam

T. Brzęczkowski

autor: T. Brzęczkowski » 05 lip 2005, 14:36

Nie wiem dlaczego Pan przytakuje? Dyskusja, instrukcje i certyfikaty wyjaśniają na czy polega idea izolacji wodnych folią kubełkową i czym się kierował producent wprowadzając te wyroby. Byłem na szkoleniu w fabryce w Norwegii. Pan jest w dużym błędzie, naprawdę stosowanie fili jak Pan proponuje to jak zakładanie gumowego płaszcza pod kurtkę z goretexu.

T.B

autor: T.B » 05 lip 2005, 14:37

Może Pan Dąbrowski by pomógł wyjasnić Panu na podstawie dość czytelnych obrazków z instrukcji.

Awatar użytkownika
Tomasz Dąbrowski
Redakcja
Posty: 32
Rejestracja: 23 lut 2005, 8:49
Kontaktowanie:

autor: Tomasz Dąbrowski » 05 lip 2005, 15:16

Faks oczywiście otrzymaliśmy, jednak kopia nie jest na tyle czytelna, by można było jednoznacznie stwierdzić, czy pod folią kubełkową jest izolacja bitumiczna czy nie. Rzeczywiście wielu producentów folii kubełkowych przyznaje, że te zastosowane jako izolacje pionowe mają służyć jedynie ochronie izolacji bitumicznej i ułatwianiu odparowywania wilgoci gromadzącej się w okolicy ściany - tak też są najczęściej stosowane w praktyce. Nie wykluczamy jednak, że w sprzyjających warunkach można wykorzystać samą membranę kubełkową.

T. Brzęczkowski

autor: T. Brzęczkowski » 05 lip 2005, 15:38

www.isola-platon.fi/pdf/Platon%20Xtra.pdf Lepsza jakość zasady działania foli kubełkowej jest na str. Isoli Widać po której stronie styropianu (jeśli on jest ) folię się umieszcza i na 100% nie jest to rola chroniąca mechanicznie styropian. Podobnie widać to na przekrojach wcześniej podawanych certyfikatów z Norwegii. Błękitne strzałki przepływu wody chyba też nie pozostawiają wątpliwości do czego jest folia

Gość

autor: Gość » 05 lip 2005, 19:11

Szanowni Panowie,
Obserwuję i podziwiam:)

Aby uściślić wnioski, na wstępie dodam, iż teren nie jest podmokły.

Czy zatem jestem w błędzie uważając, iż aby osiągnąć docieplenie budynku (mury są pokryte 10cm styropianu) oraz dodatkową ochronę przed ew. utrzymywaniem wilgoci w fundamentach (wokół domu jest drenaż) powinno wystarczyć zamocowanie membrany, na którą w celu osiągnięcia ciągłości izolacji należy nakleić styropian i zasypać ziemią?

dziękuję i pozdrawiam,
rafal

PS1 Zyzio - dziękuję za najbardziej konkretną odpowiedź:)
PS2 Panie Brzęczkowski - jak mam rozumieć "wszystkie strony fundamentu"?

Slayer

autor: Slayer » 06 lip 2005, 7:17

Przypuszczam, że sama membrana nic ci nie da jak grunt jest wilgotny lub narażony na podtapianie.Jeśli chcesz ocieplać fundamenty daj sobie spokój z membraną. Jak umocujesz styropian na niej (nie wiem jak) to i tak będziesz musiał go zabezpieczyć folią, bo kwasy organiczne z czasem ci go zjedzą. Zastosuj izolację bitumiczną bezpieczną dla styropianu i styropian ryflowany (z rowkami od strony klejenia do ściany). Taki styropian będzie pracował jednocześniaj jak docieplenie i umożliwi parowanie.
A tak z drugiej strony - za dużo wnikasz. Bitum, styropian, folia budowlana - i wystarczy.


Wróć do „Fundamenty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 30 gości

Gotowe projekty domów