Czy konieczna jest wymiana gruntu na działce ???

Fundament może być wykonany z różnych materiałów, a jego poprawne wykonanie jest podstawą budowy domu. Jeżeli jeszcze nie wiesz jakiego materiału użyć do budowy swojego domu to w tym dziale z pewnością poznasz zalety i wady różnych materiałów i rodzajów fundamentów.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

4MG
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 19 lis 2011, 11:06
Re: Czy konieczna jest wymiana gruntu na działce ???

autor: 4MG » 03 lip 2021, 9:18

[quote="gres"]Jest jeszcze inne rozwiązanie.

można zastosować geosyntetyki - geoweb. Za jego pomocą można stworzyć pół sztywną płytę która będzie rozprowadzać pionowe napreżęnia od budynku niwelując w ten sposób osiadanie.
Koszty wykonania nieporównywalnie niższe niż przy wymianie gruntu.

Wykonuje się to stosunkowo prosto - na przygotowane podłoże ( i tu bezie najwiekszy problem) kładziemy geowłóknine, nastepnie podsypka piaskowa, warstwa geowebu wypełniona kruszywem i tyle.
Oczywiście żeby nie było za prosto to wszystko to zarówno typ włókniny jak i miąższości geowebu trzeba policzyć.
Pisz na grzegorzk@wodeko.pl jeżeli jesteś zainteresowany.
p.s. oczywiście projektujemy z powodzeniem takie rzeczy już od lat :)[/quot







Witam Panie Grzegorzu,
bardzo dziękuję za sugerowane rozwiązanie, znane i stosowane od lat w trudnych warunkach gruntowo wodnych, zwłaszcza gdy potrzebujemy szybkiego efektu.

Z perspektywy czasu chciałbym podzielić się doświadczeniem, iż przy podobnych rozważaniach o wymianie gruntu itp przede wszystkim trzeba rozważyć:

1. dojazd: sprawa dotyczy ogromnej ilości transportów np. kruszyw (drogi dojazdowe - naprawa zniszczeń, warunki atmosferyczne itd.);

2. konieczny stały nadzór geotechniczny i kontruktora (mechanika gruntów).

3. a przede wszystkim logistykę całego przedsięwzięcia opratą o powyższe 2 elementy.

Osobiście uważam że najoptymalniej wychodzą pale żwirowe, lub nawet jeżeli tylko się uda to wymiana gruntu. Jednakże w podobnych warunkach gruntowo wodnych trudno mówić o prawidłowym zagęszczeniu warstwami, ...w wodzie :)) zwłaszcza gdy warstwę nośną stanowią często w podobnych warunkach różnego rodzaju gliny. Potrzebne jest pozyskanie odpowiedniego kruszywa najpierw, potem dopiero mniejsze frakcje. Jeżeli się uda warto zastosować dalej stabilizacje z wykorzystaniem cementu, i wynieść nieco teren w górę -pod warunkiem zapewnienia odpowiednich spadków dla wody opadowej itd. dalej odpowiednie zagęszczenie poduszką pospółki pod chudziak, lub może poduszka z keramzytu i dopiero płyta fundamentowa z ogrzewaniem podłogowym i lekka kontrukcja (z bali drewnianych, lub modułowe budownictwo).


4. Należy również rozważyć sposób wykorzystania i gromadzenia wody gruntowej. Melioracja nie oznacza bowiem jedynie słowa "osuszanie" ale też umiejętne gromadzenie, gospodarkę, retencję i poszanowanie wody. Wbrew pozorom moze być to atutem. Zwykle takie działki są bardzo malownicze i ... pełne niesamowitej CISZY :) i zieleni..

ps.
Jedno jest pewne, prace takie wymagają znalezienia doświadczonej kadry inzynieryjnej ale przede wszystkim wykonawczej z odpowiednim sprzętem najlepiej blisko, ogromnej ilości cierpliwości, czasu i .. pieniędzy :)

Jeżeli ktoś planuje coś "na szybko" to odradzam podobne lokalizacje, -chybo że rekreacyjnie, domek na kołach itp. (-wcale nie musi być to amfibia jak ktoś sugerował :) i wtedy jak najbardziej proponowane rozwiązanie szybko się sprawdzi . Widziałem takie rozwiązania poza granicami kraju. Trzeba pamiętać też wytycznych wynikających z naszego klimatu, o naszych strefach przemarzania gruntu, czy o tym że tereny takie mogą być zalewowe i nie powinno się ich wogóle zajmować itd.

Po prostu postawić sobie pytanie czemu to ma służyć? Może warto taki teren pozostawić w całości lub częsciowo nawet puste, rekreacyjnie wyłącznie?

Jest bardzo wiele mobilnych możliwości nie wymagających budowy czy stałego jakiegoś zainwestowania.

Dla tradycyjnego budownictwa lepiej poszukać czegoś innego z uzbrojeniem terenu w media, infrastrukturą ... i asfaltem:)

Uważam jednak że takie trudne tereny będą rosły w cenę, w pełnej gonitwy miejskiej betonowej codzienności ..

pozdrawiam serdecznie.
4MG


Wróć do „Fundamenty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości

Gotowe projekty domów