Badania geotechniczne pod domek jednorodzinny

Fundament może być wykonany z różnych materiałów, a jego poprawne wykonanie jest podstawą budowy domu. Jeżeli jeszcze nie wiesz jakiego materiału użyć do budowy swojego domu to w tym dziale z pewnością poznasz zalety i wady różnych materiałów i rodzajów fundamentów.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

Sławek12
Aktywny
Aktywny
Posty: 111
Rejestracja: 02 lis 2009, 17:03
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Badania geotechniczne pod domek jednorodzinny

autor: Sławek12 » 21 lis 2017, 9:41

bacazezbocza pisze:Ceny są różne ze względu na to, że różnie przeprowadza się takie badania. http://www.danceandmove.pl/remonty-i-bu ... ogicznych/
Za dobrego geologa możesz zapłacić ponad 1000zł, ale możesz także znaleźć dobrego za mniej, niż 800zł.

Powiem tak, tutaj nie o "geologa" chodzi... I nie o kwotę. Tutaj niestety jest tak, że kwota = ilość uzyskanej informacji. Prac "geologicznych", a tak naprawdę geotechnicznych czy geologiczno-inżynierskich, nie wykonuje się łopatą czy kijem. Potrzebny jest sprzęt, który jak to bywa przy sprzętach specjalistycznych i normowanych, kosztuje kup... forsy. I dlatego też dokumentacji geotechnicznej (prawidłowo wykonanej) nie da się sporządzić za 500 czy 700 zł. Później trafiają do mnie takie rzeczy i tak naprawdę trzeba wszystko robić od nowa... Osoba znająca się na rzeczy wykona taką dokumentację prawidłowo za min. 1000 zł i zależne jest to od obiektu jaki chcecie wykonać (domek jednorodzinny tylko z parterem, czy z piętrem czy jeszcze z poddaszem, a może jeszcze z podpiwniczeniem - chodzi o wagę obiektu i potrzebną głębokość rozpoznania) zależne jest to również od odległości na jaką trzeba dojechać do klienta oraz oczywiście spodziewanych warunków (prawidłowo prace pod zwierciadłem wykonuje się w zarurowaniu - ale znający się na rzeczy wiedzą, iż nie zawsze).

RobertKGB
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 992
Rejestracja: 04 cze 2013, 8:36
Lokalizacja: 3-City
Re: Badania geotechniczne pod domek jednorodzinny

autor: RobertKGB » 28 lis 2017, 9:37

Sławek12 pisze:
RobertKGB pisze:90% tych badań możecie sobie o kant d(_*_)py rozbić , ....

Z całym szacunkiem, ale widzę że nie wiesz o czym piszesz... Proszę abyś zapoznał się z odpowiednimi obowiązującymi rozporządzeniami mówiącymi wprost o potrzebie ustalenia kategorii geotechnicznej projektowanego obiektu.

Z całym szacunkiem, ale najwyraźniej nie masz pojęcia jak wydawane są pozwolenia na budowę.
-świadectwo energetyczne jest? -jest! - badanie geologiczne jest? - jest! -o mamy już takich dwa kontenery! Nie da się zrobić dobrego badania za 100-500 czy nawet 1000zł aspytaj kto z budujących (domy jednorodzinne!) zrobił droższe badanie.
Sławek12 pisze:Czy Ty jesteś konstruktorem lub przynajmniej architektem? Jak wyobrażasz sobie zaprojektowanie posadowienia obiektu bez znajomości litologii, poziomu zalegania zwierciadła wód podziemnych (czasem w opracowaniach - przynajmniej moich - znajduje się prognoza sezonowa wysokości zalegania zwierciadła, podstawowej danej geotechnicznej, zależnej od warunków - często wystarcza określenie Id, IL, miło jeśli są kąty tarcia, spoistość, spójność, moduł odkształcenia...). Bez wykonania analizy, której potrzebę wykonania błędnie negujesz, projektujący nie określi kategorii obiektu.

Nie piszę że nie trzeba tego robić. Ale jestem więcej niż pewien, że ponad 90% takich badań, jak i świadectw energetycznych, to zwykła ściema, kopiuj-wklej-faktura itd.
Sławek12 pisze:To w takim razie pytam się po co to całe zamieszanie z projektowaniem? Kupujcie gotowy projekt i budujcie dom... Tylko chwila... Przecież trzeba uzyskać pozwolenie na budowę... Trzeba mieć projektującego, który musi określić kategorię...

nie określić kategorię, tylko przybić pieczątkę niestety.
Sławek12 pisze:Jeśli określi ją jako 2 czy 3 urzędnik nie wyda pozwolenia, zażąda przedłożenia dokumentacji geologiczno-inżynierskiej...

Nie dokumentacji geologiczno-inżynierskiej tylko parunastu kartek z odpowiednią pieczątką. Ile może być warte "badanie geologiczne" kupione na alledrogo za 500 zł przeprowadzone na zasadzie zadania pytania przez telefon bądź mailowo: -Panie woda tam nie stoi? a jakieś domy są w okolicy wybudowane? to będzie okej, można budować! -Pińcset na konto, a papiery przyjdą pocztą.
Sławek12 pisze:Proszę abyś nie rozsiewał bzdur. Wprowadzasz ludzi w błąd...

Nie wprowadzam w błąd tylko próbuje przedstawić szarą rzeczywistość otumanienia urzędasów.

mateuszbaranski
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 31 sty 2018, 10:01
Re: Badania geotechniczne pod domek jednorodzinny

autor: mateuszbaranski » 31 sty 2018, 10:14

Myślę, że każdy kto planuje zakup działki pod budowę swojego przyszłego domu powinien przeprowadzić badania gruntów na terenie nieruchomości na którym obiekt ten ma stać. Zyskasz spokój i pewność, że Twój dom będzie stał przez długie lata ;).

JadwigaSa
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 36
Rejestracja: 31 sty 2018, 16:27
Re: Badania geotechniczne pod domek jednorodzinny

autor: JadwigaSa » 31 sty 2018, 16:32

Ja raz miałam taką sytuację, że potrzebowałam solidnej firmy do badań geotechnicznych i po zainkasowaniu zaliczki dosłownie czmychnęli bez śladu! Ale byłam zła, dalej jestem! Ale na szczęście trafiłam na ludzi, którzy się na tym znają i mi pomogli: https://vindicat.pl/baza-wiedzy/alterna ... aleznosci/

JacekZawadzki
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 69
Rejestracja: 22 lut 2018, 12:13
Re: Badania geotechniczne pod domek jednorodzinny

autor: JacekZawadzki » 27 lut 2018, 12:39

Mogę polecić dobrą firmę geoekobud http://weneo.pl/bardzo-pomocne-badanie-gruntu/

wikkis
Aktywny
Aktywny
Posty: 101
Rejestracja: 26 lis 2015, 16:38
Re: Badania geotechniczne pod domek jednorodzinny

autor: wikkis » 02 mar 2018, 10:48

Ze swojej strony mogę zrwróci waszą uwagę na firmę Geoxx z Olsztyna. Dobry fachowiec, znający bardzo dobre się na swojej pracy oraz przepisach. Ze współpracy jestem zadowolony, bo „sprawdzili” działkę właśnie przed budową dzięki czemu nie było potem żadnych problemów.

Moonchild
Aktywny
Aktywny
Posty: 143
Rejestracja: 22 kwie 2015, 22:07
Lokalizacja: Polska
Re: Badania geotechniczne pod domek jednorodzinny

autor: Moonchild » 22 mar 2018, 17:53

Dobra firma która się tym zajmuje to warszawski Zakład Usług Geologiczno-Geotechnicznych Andrzeja Kadłubowskiego. Dobrze ich oceniam, usługa była wykonana szybko, a jak wiadomo przy budowie czas to pieniądz.

grzesiek998
Aktywny
Aktywny
Posty: 111
Rejestracja: 30 mar 2018, 7:22
Re: Badania geotechniczne pod domek jednorodzinny

autor: grzesiek998 » 30 mar 2018, 12:01

Osobom szukającym firmy zajmującej się odwiertami geotechnicznymi polecam tę: http://kndesign.pl/warte-swojej-ceny-odwierty-geotechniczne/

Krystian_Tarnowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1843
Rejestracja: 19 maja 2015, 19:36
Lokalizacja: Szczecinek
Kontaktowanie:
Re: Badania geotechniczne pod domek jednorodzinny

autor: Krystian_Tarnowski » 30 mar 2018, 12:11

grzesiek998 pisze:Osobom szukającym firmy zajmującej się odwiertami geotechnicznymi polecam tę: http://kndesigne.pl/warte-swojej-ceny-odwierty-geotechniczne/


architekt kontra inżynier :lol: :lol: :lol:

daniel.mag
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 13 mar 2018, 12:18
Re: Badania geotechniczne pod domek jednorodzinny

autor: daniel.mag » 07 kwie 2018, 10:53

Z całym szacunkiem "RobertKGB", ale widać, że nie posiadasz wykształcenia budowlanego z zakresu np. konstrukcji... Gdybyś takowe posiadał wiedziałbyś, że wykonywanie rozpoznania czy to przed zakupem nieruchomości czy też przed budową (jakiegokolwiek domu), jest rzeczą kluczową. WIDAĆ ŻE KORZYSTASZ Z WĄTPLIWYCH ŹRÓDEŁ OPRACOWAŃ GEOLOGICZNYCH (zapewniam że na pewno nie mówimy o dok. geotechnicznych), skoro posiadasz "doświadczenie życiowe" w postaci "dokumentacji kopiuj - wklej". A CZEGO SIĘ SPODZIEWASZ ZA 500 zł ?? Przecież tych opracowań nie robił nawet geotechnik czy osoba posiadająca jakiekolwiek pojęcie w ww. zagadnieniach, pewnie robił to Pan Zenek, który ukończył (lub nie) kiedyś geologię i kasuje za wiercenie, a "opracowanie" to pewnie 3-5 kartek z opisem i przekrój geologiczny, a nie geotechniczny. Nie mam racji ROBERTKGB?
Co więcej, ostatnio korzystałem z usług firmy, o której pisano w tym poście. Jestem architektem i miałem czas w terenie aby porozmawiać z właścicielem Geo-Technika.pl - p. W. Peisert. Nigdy nie miałem czasu ani chęci, ale analiza tego forum wymusiła na mojej osobie analizę tematu i chęć napisania tego posta. Zadałem proste pytanie. Dlaczego moje opracowanie, które zamówiłem kosztuje 1200 zł brutto, a nie 500 zł. Odpowiedź była myślę prosta. BO TANIEJ SIĘ NIE DA. Sprzęt do wykonania poprawnego wiercenia, ręczny, lekki, z rurami okładzinowymi, całym osprzętem, łyżkami wiertniczymi itd to koszt 20 tys. zł. Sama końcówka sondy to przynajmniej 500 zł, a jeśli szczęście nie sprzyja to jedna ekipa terenowa w ciągu sezonu może tych końcówek zniszczyć kilka. Żerdzie wiertnicze (ręczne) to koszt kilkuset zł. Sprzęt na samochodzie - tutaj koszt wiertni bez możliwości prac w zarurowaniu to koszt przynajmniej 100 tys. zł - na nowszym samochodzie 150 - 200 tys., opłacenie pracowników, czas, który poświęca się na stworzenie opracowania geotechnicznego dla domku jednorodzinnego zajmuje podobną ilość czasu co dla większych inwestycji. Reasumująć... Jeśli ktoś wykonuje prace za 500 zł (pomijam brak potrzebnej wiedzy, merytoryki i zawartości opracowania), musi takich prac w miesiącu wykonać kilkadziesiąt ?? (aby utrzymać siebie, sprzęt, ludzi). Musi zatrudniać kadrę bez kwalifikacji, co jest równoznaczne z tym że opracowania są "gów*o" warte czyli tak jak pisałeś "kopiuj wklej), zatrudnia na czarno, na wiertniach pracują ludzie, którzy chociażby z geologią NIE MAJĄ NIC WSPÓLNEGO! Ktoś im pokazał, że tak wygląda piasek, tak glina ale aby rozróżnić poszczególne rodzaje, to już ich przerasta. A przecież od określenia rodzaju gruntu dokonuje się obliczeń nośności, różnych dla piasków drobnych, pylastych, średnio czy gruboziarnistych, żwirów, pospółek, glin zwięzłych plastycznych, zwałowych, piaszczystych itp. itd.
Reasumując... Jeśli ktoś, kto się zna na swojej pracy, poświęcił lta nauki na odpowiednich studiach (geologia inżynierska, geotechnika) oraz nabył wieloletniego doświadczenia terenowego... to wykonywanie pracy nawet za 1200 zł brutto, myślę, że jest swoistego rodzaju ujmą dla takiej osoby. Opłacenie sprzętu, wykwalifikowanej kadry merytorycznej dla takiej osoby jest CIĘŻKIE i możemy mówić bardziej o przetrwaniu, niż o rzeczywistym dochodzie.
Dlatego też prace takie MUSZĄ KOSZTOWAĆ i nigdy nie bedzie to 500 czy 700 zł. Koniec kropka. Jeśli chcecie mieć doświadczenia jak ROBERTKGB to bierzcie takich ludzi, którzy zrobią Wam coś, co jak mówi ww. niest nieprzydatne i takie zawsze będzie! Bo nie macie nawet pewności, co ktoś w terenie opisał, czy opisał ten grunt prawidłowo, czy ten grunt nie jest innym gruntem, który powinien być określonym jako nienośny... Długo można pisać o niekompetencji, tutaj pewnie przedstawilłem tylko zarys.
Zatem, jeśli stać Ciebie na postawienie domu, zakup działki i całość prac, które pochłoną 300, 400, 500, a może więcej tys. zł, to czy różnicą jest czy wydasz 600 czy 1300 zł aby prawidłowo określić nośność gruntów dla inwestycji którą stawiasz za te gigantyczne kwoty??? Czy nawet ze zwykłym kafelkarzem nie jest tak, że zapłacisz nawet powyżej średniej krajowej po to aby położył glazurę wartą często kup... kasy prawidłowo, a nie jak dziecko puzle??
Pozostawiam do zastanowienia się...

Agat83
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 498
Rejestracja: 29 lis 2016, 12:44
Re: Badania geotechniczne pod domek jednorodzinny

autor: Agat83 » 17 kwie 2018, 15:30

No wiadomo.
Ostatnio zmieniony 25 sie 2018, 20:07 przez Agat83, łącznie zmieniany 1 raz.

marcel288
Początkujący
Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 22 maja 2018, 9:12
Kontaktowanie:
Re: Badania geotechniczne pod domek jednorodzinny

autor: marcel288 » 08 cze 2018, 11:39

Jak szukasz kogoś kto zajmie się badaniem gruntu to sprawdź ich koniecznie - http://grunt-test.pl

tomek.qz
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 75
Rejestracja: 11 lip 2018, 8:41
Re: Badania geotechniczne pod domek jednorodzinny

autor: tomek.qz » 14 sie 2018, 13:13

Nie zależnie od kwoty odwiert geotechniczny powinno się zrobić jeśli nie chcemy, aby dom rozpadał nam się na oczach, etc.

Darex85
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 87
Rejestracja: 31 paź 2017, 10:52
Re: Badania geotechniczne pod domek jednorodzinny

autor: Darex85 » 24 sie 2018, 9:23

Jeżeli szukasz firmy, która przeprowadzi na potrzeby budowlane badania geologiczne i geotechniczne to firma z Olsztyna Geoxx takimi usługami się zajmuję. Firma mieści się na ulicy Hozjusza 11 i można się z nimi kontaktować poprzez stronę i ten nr tel 608 493 504 lub mail biuro@geoxx.pl.

Agat83
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 498
Rejestracja: 29 lis 2016, 12:44
Re: Badania geotechniczne pod domek jednorodzinny

autor: Agat83 » 25 sie 2018, 20:06

Polecam zajrzeć do oferty http://novotech.com.pl/oferta/geologia-inzynierska/. Fachowo wykonywane usługi sprawiły, że wszystko odbyło się zgodnie z ustaleniami, serdecznie polecam.


Wróć do „Fundamenty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości

Gotowe projekty domów