Badania geotechniczne pod domek jednorodzinny

Fundament może być wykonany z różnych materiałów, a jego poprawne wykonanie jest podstawą budowy domu. Jeżeli jeszcze nie wiesz jakiego materiału użyć do budowy swojego domu to w tym dziale z pewnością poznasz zalety i wady różnych materiałów i rodzajów fundamentów.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

RobertKGB
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1006
Rejestracja: 04 cze 2013, 8:36
Lokalizacja: 3-City
Re: Badania geotechniczne pod domek jednorodzinny

autor: RobertKGB » 28 lis 2014, 7:49

Jak kupisz 0,5 "mineralnej" i zagadasz z sąsiadem to też coś ...doradzi, ...podpowie może i nawet pomoże, więc na cóż takiego fachowca fatygować?

trab22
Aktywny
Aktywny
Posty: 133
Rejestracja: 23 lis 2014, 19:03
Lokalizacja: Koszalin
Kontaktowanie:
Re: Badania geotechniczne pod domek jednorodzinny

autor: trab22 » 01 gru 2014, 12:51

Badania gruntu są potrzebne, bo starostwo nie wyda pozwolenia (w większości przypadków).
Czasem działka wygląda dobrze, nic tylko budować, a po badaniach okazuje się że 2 metry poniżej jest warstwa torfów i to jeszcze o zmiennej miąższości. Skąd konstruktor miałby o tym wiedzieć?
Wielokrotnie miałem sytuację gdzie trzeba było wtedy posadowić budynek pośrednio albo na płycie a to już zwiększa koszta.
Miałem też przypadek gdzie geolodzy schrzanili badania i bliskie sąsiedztwo innych budynków "normalnie posadowionych" dało o myślenia. Powtórka badań przez kumatego geologa pozwoliła zmienić projekt i zaoszczędzić inwestorowi przy fundamentach na dobry samochód (przy dużym budynku).
Badania gruntu to w moich okolicach za domek jednorodzinny to ok. 500 - 600 zł.

Arek_Mati
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 04 lut 2014, 13:22
Lokalizacja: Nekla
Re: Badania geotechniczne pod domek jednorodzinny

autor: Arek_Mati » 04 sty 2015, 12:40

Witam wszystkich forumowiczów.
W związku z tym, że moje losy ułożyły się tak a nie inaczej, zmuszony byłem do opuszczenia miejscowości, w której miałem postawiony już dom i budowy nowego. Pracowałem w kopalni kruszywa dlatego też zdawałem sobie sprawę z potrzeby wykonywania takich wierceń.
Pod pierwszy dom miałem wykonywane zlecenie za 700 zł. Same wiercenia, nic więcej. Opracowanie zajmowało 4 kartki A4.
Jak się później okazało zarówno prace jak i opracowanie nie niosły wartości geotechnicznej. O ile ktoś dobrze opisał profil, można było się domyślić co znajduje się pod ziemią ale 0, słownie "zero" informacji na temat parametrów geotechnicznych tych gruntów.
Nauczony tymi doświadczeniami poszukałem kogoś innego pod budowę obecnego domu. Działka blisko Poznania więc tania nie była. Już przed zakupem chciałem wiedzieć co mogę tam postawić. Lepiej chyba stracić kilka stówek niż 250 000.
Potrzebowałem prace praktycznie od zaraz. Na innym forum znalazłem namiary na obecnego zleceniobiorcę. Nauczony niemiłym doświadczeniem zrobiłem pełen wywiad na temat kwalifikacji geotechnicznych pracownika, który miałby wykonywać dla mnie zlecenie. W związku z pozytywną "weryfikacją" postanowiłem zaryzykować.
Jak się później okazało strzał był dobry. Opracowanie miało 15 stron (nie 4)+załączniki, inżynier konstrukcyjny posiadał cały niezbędny zakres parametrów geotechnicznych, co pozwoliło mu na przeprowadzenie obliczeń w programie komputerowym na nośność, czego wcześniej nie mogłem uświadczyć.
Za prace zapłaciłem z rachunkiem niewiele ponad tysiąc (nie jeszcze raz tyle co wcześniej), a efekt był wymierny.
Konkludując. To co tanie jest badziewne (to samo widać jeśli ktoś obserwował kiedyś wyniki jakichkolwiek przetargów), bo na czymś trzeba oszczędzić. Za 600-800 zł w teren przyjedzie zwykły geolog a nie geotechnik. Co więcej najczęściej są to studenci pracujący w terenie dla różnych firm i otrzymujący od zlecenia np. 100-200 zł. Muszą dziennie zrobić 2-3 zlecenia aby wyjść na swoje. Powyższe równa się z robieniem zlecenia na przysłowiowy odpie**al.
W moim podejściu numer 2 do budowy udało mi się przynajmniej w sposób zrównoważony i profesjonalny wykonać geotechnikę pod przyszły dom.
Wiem, że mój zleceniobiorca pracuje głównie na terenie WLKP, ale z rozmowy w terenie wynikało, że również poza ww. terenem.
Z czystym sumieniem mogę polecić Pana Wojciecha Peiserta, a wszelkie informacje znajdziecie na stronie www.geo-technika.pl

Rozpisałem się aby uświadomić co niektórym, że zaoszczędzenie 300 zł w przypadku budowy za 250 tys. zł może być po prostu stratą pieniędzy. Chyba lepiej mieć zrobione wszystko ok. niż aby później projektant musiał potrzebne mu informacje wyciągać z kapelusza - jak to było w moim przypadku podczas pierwszej budowy. Mam nadzieję, że powiedzenie "dopiero trzeci dom stawia się prawidłowo, bo wie się już jaki etap jak powinien wyglądać" nie sprawdzi się w moim drugim podejściu.

Mam nadzieję, że mój post skłoni Was do szukania specjalistów w danej dziedzinie (w chwili obecnej można szukać opinii w internecie), a nie chęci załatwienia sprawy półśrodkami, które w praktyce po zaoszczędzeniu 300 zł okazują się wywaleniem pieniędzy w błoto.

pudelko
Początkujący
Początkujący
Posty: 22
Rejestracja: 21 sty 2015, 15:10
Re: Badania geotechniczne pod domek jednorodzinny

autor: pudelko » 19 lut 2015, 17:37

my korzystaliśmy z usług firmy http://www.aquapomp.pl/, robili nam też odwierty do studni głębinowej.

Kocio
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 13 lut 2015, 22:15
Re: Badania geotechniczne pod domek jednorodzinny

autor: Kocio » 20 lut 2015, 0:48

Nie wiem za bardzo ale jak już będziesz to miała za sobą to sobie skorzystaj z http://zbudujmyto.pl/. Tam mają liste firm budowlanych. Są doradcy i możesz sama zaprojektować swój ukochany domek więc myślę że Ci się taka stronka przyda.

michaal85
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 535
Rejestracja: 15 gru 2014, 13:06
Re: Badania geotechniczne pod domek jednorodzinny

autor: michaal85 » 20 lut 2015, 13:39

Badania geotechniczne musza byc zrobione naprawde solidnie. Moge Ci polecic firme http://www.geoprojekt.szczecin.pl/, korzystalem z ich uslug przed rozpoczeciem budowy swojego domu i jestem bardzo zadowolony, wszystko zrobili naprawde profesjonalnie

Maciekpol543
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 47
Rejestracja: 12 lut 2015, 16:50
Re: Badania geotechniczne pod domek jednorodzinny

autor: Maciekpol543 » 26 lut 2015, 11:29

Zgadza się, najważniejsze są odpowiednie badania. Uważam, że takie są najbardziej wskazane. Jeśli chodzi o solidną firmę, to z mojej strony mogę polecić: http://www.geotest.biz.pl/

anastazja4390
Aktywny
Aktywny
Posty: 154
Rejestracja: 21 lut 2014, 18:30
Re: Badania geotechniczne pod domek jednorodzinny

autor: anastazja4390 » 22 mar 2015, 15:22

Przy budowie domy pomoc tej firmy http://geolog.pl/ jest nieoceniona. Wykonują min. opinie geotechniczne, dokumentacje badań podłoża gruntowego, badania geotechniczne z wykorzystaniem metod geofizycznych: georadaru, badań elektrooporowych, projekty geotechniczne, oceny stateczności skarp i zboczy, odbiory wykopów fundamentowych, kontrole zagęszczenia podsypek i zasypek budowlanych, wałów przeciwpowodziowych i nasypów komunikacyjnych. Na stronie jest cały wykaz tego, w czym mogą pomóc.

Biuro Opinii Budowlanych
ZABLOKOWANY
Posty: 28
Rejestracja: 17 mar 2015, 22:09
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:
Re: Badania geotechniczne pod domek jednorodzinny

autor: Biuro Opinii Budowlanych » 26 mar 2015, 11:16

piotr226 pisze:Witajcie :)

Nie wiem czy w dobrym miejscu piszę, ale wiecie może ile kosztuje dokumentacja geotechniczna dla domku jednorodzinnego ?

Pozdrawiam,
Piotr :)Zanim ktokolwiek zapyta "po co dokumentacja geotechniczna" nie zważy, że nie znając tego gdzie stawia się budynek, można go również "utopić". Wykonywałem ekspertyzę gdzie właśnie do budowy przystąpiono bez rozpoznania gruntu i po pół roku budynek w stanie surowym zaczął pływać, a odchyły były znaczne. Stąd nie warto w tym zakresie oszczędzać. A w razie wystąpienia pęknięć, przechyleń, zapadania się zapraszam ....
Orzeczenia Techniczne | Opinie Budowlane | Ekspertyzy Budowlane
dr.inż. Przemysław Stawiarski

Barbara43
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 26 mar 2015, 19:21
Re: Badania geotechniczne pod domek jednorodzinny

autor: Barbara43 » 26 mar 2015, 19:31

Ja także nie wiedziałam w ogóle po co się robi takie badania i sądziłam ze do niczego mi nie sa one potrzebne. Mąż jednak na forum przeczytał o takich badaniach i zrobiliśmy je niestety ale juz po zakupie działki. Jak się okazało kupiliśmy działkę na której były piaski z jakimis fragmentami drewna nie nadajace się do budowy bo byly luźne, a głębiej byla warstwa torfu. Działkę sprzedaliśmy gdyż cena budowy domu znacząco wzroslaby a i tak nie mielibyśmy pewności że dom po latach nie zacznie pękać.

Badania robila nam firma ze śląska. Zapłaciliśmy 800 zł za takie badania. To ich strona http://www.geoekobud.pl

moruszewski
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 01 lip 2015, 13:01
Re: Badania geotechniczne pod domek jednorodzinny

autor: moruszewski » 01 lip 2015, 13:12

Geo-Technika wykonywała dla mnie prace związane z rozpoznaniem trudnego terenu, który miałem przeznaczyć pod dom.
Prowadzący budowę polecał inną firmę. Jednak jak usłyszałem kwotę 4-5 tys. zł za dokumentację geotechniczną pod dom to dwa włosy na głowie zrobiły mi się bardziej siwe.
Uzgodniliśmy zakres prac. Miałem na uwadze, że będzie cieżko i że mogą chcieć pogłębić wiercenia.
Nie wykonywali zbędnych prac i pomimo tego że bardzo ich zachęcałem do tego, że może jednak trzeba by wiercić głębiej, Pan Wojciech Peisert stanowczo odrzucił moją propozycję (nie chciał więcej zarobić?) Poszła jasna informacja, że to co mają wystarcza do bezpiecznego posadowienia po wymianie powierzchniowych gruntów. Tyle. Zapłaciłem nieco ponad tysiąc złociszy i mam wszystko czego potrzebowałem!

kamila9808
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 43
Rejestracja: 02 lip 2015, 9:55
Re: Badania geotechniczne pod domek jednorodzinny

autor: kamila9808 » 03 lip 2015, 14:48

Ja robiłam badania geologiczne przed wykopaniem studni. Swoją drogą taka studnia to spora oszczęność. Na działce oni mi kopali http://www.hydroel.com.pl/ teraz rocznie jestem kilka stów do przodu.

mila8888
Aktywny
Aktywny
Posty: 193
Rejestracja: 19 sie 2015, 10:02
Re: Badania geotechniczne pod domek jednorodzinny

autor: mila8888 » 26 sie 2015, 18:57

Moim zdaniem warto skonsultować się także z nimi http://www.hydroel.com.pl/ Znają się na badaniach geotechnicznych z pewnością ci pomogą.

ran_do
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 28 wrz 2015, 13:42
Re: Badania geotechniczne pod domek jednorodzinny

autor: ran_do » 28 wrz 2015, 13:54

Witam wszystkich forumowiczów.

Geo-Technikę znaleźliśmy poprzez przeszukiwanie poszczególnych wątków forum budowlanego. Pasowała nam przede wszystkim lokalizacja firmy (działka pod Poznaniem) ale również dostępność terminowa - musieliśmy mieć dokumentację geotechniczną dla projektanta.
Wcześniej rozmawialiśmy z 3 innymi wykonawcami ale praktycznie już rozmowy telefoniczne nie układały się w sposób konkretny.
Opracowanie dokumentacji dla potrzeb posadowienia projektowanego budynku wraz z dokumentacją dla przydomowej oczyszczalni ścieków trwało nieco ponad tydzień (wszystko chcieliśmy odebrać razem).
Byliśmy zadowoleni z bardzo profesjonalnego podejścia do klienta już od momentu rozpoczęcia rozmów w sprawie ewentualnego zlecenia, aż do przekazania dokumentacji, które odbyło się u nas w mieszkaniu. Całość mieliśmy przełożone na "ludzki język". Ponadto właściciel jest straszną gadułą lubiącą mówić o różnych ciekawych sytuacjach, które go spotkały w trakcie pracy z różnymi klientami.
Polecamy!

FranekM
Aktywny
Aktywny
Posty: 110
Rejestracja: 24 mar 2015, 23:16
Re: Badania geotechniczne pod domek jednorodzinny

autor: FranekM » 23 lut 2016, 14:48

U nas badania wykonywał zakład pana Andrzeja Kadłubowskiego. Pomiary i dokumentacja były zrobione wyjątkowo szybko, więc byliśmy zadowoleni, że można iść z budową dalej.
Ostatnio zmieniony 17 cze 2016, 13:25 przez FranekM, łącznie zmieniany 1 raz.


Wróć do „Fundamenty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

Gotowe projekty domów