Badania geotechniczne pod domek jednorodzinny

Fundament może być wykonany z różnych materiałów, a jego poprawne wykonanie jest podstawą budowy domu. Jeżeli jeszcze nie wiesz jakiego materiału użyć do budowy swojego domu to w tym dziale z pewnością poznasz zalety i wady różnych materiałów i rodzajów fundamentów.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

Sławek12
Aktywny
Aktywny
Posty: 110
Rejestracja: 02 lis 2009, 17:03
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Badania geotechniczne pod domek jednorodzinny

autor: Sławek12 » 13 sie 2019, 11:09

Big09
To, co napisałeś, to nie "zakres prac", a zakres wiedzy GEOTECHNIKA. Nie mówimy tutaj o "zwykłym" GEOLOGU, a o GEOTECHNIKU. Różnica jest taka, że to geotechnik (geolog inżynierski) zajmuje się kwestiami rozpoznania gruntów pod inwestycje budowlane.

Zakres pracy podstawowej (przykład domek jednorodzinny do ca 150 m2 bez podpiwniczenia z zakładanymi warunkami odbiegającymi od złożonych) to 3 wiercenia po obrysie planowanej bryły obiektu budowlanego w zakresie głębokościowym 2-8 m p.p.t.
Powyższe zależne jest od konstrukcji budynku (szkielet, sylikat, cegła, pustak itd.), ilości kondygnacji (parter, pięktro, dwa piętra, piwnica itd.). Dodatkowo należy przeprowadzić podstawowe rozpoznanie parametryczne gruntów niespoistych oraz spoistych (stopień zagęszczenia, plastyczności, kąt tarcia wewnętrznego, spójność, spoistość, edometryczny moduł odkształcenia pierwotnego i wtórego itp.).
Dodatkowo, jeśli występuje, poziom zalegania zwierciadła wód podziemnych wraz z prognozą jego migracji sezonową, wieloletnią, co jest kluczowe dla odpowiedniego dobrania izolacji przeciwwilgociowej, zastosowania dla fundamentów wylewek betonowych wysokowartościowych, obliczeń projektującego w kwestii nośności... itd.

Wykonanie analizy (dokumentacji geotechnicznej) nie tylko przed budową ale już przed zakupem nieruchomości stanowi swoiste "PRZEŚWIETLENIE" (jak u lekarza) sytuacji gruntowej z jaką mamy do czynienia. Czy będziemy musieli poszerzyć ławy fundamentowe, czy posadowić na płycie fundamentowej czy zastosować posadowienie na tzw. studniach czy może palowanie, mikropalowanie...

Tego wszystkiego dowiemy się robiąc analizę, która dla domku jednorodzinnego j.w. kosztuje netto w okolicach tysiąca złotych. Mówimy o dokumentacji wykonanej u osoby posiadającej odpowiednie kwalifikacje, a nie geologa, który się podszywa, nie podpisuje dokumentacji i jak trafia ona do urzędu, to okazuje się że nie jest akceptowana... Wtedy takie dokumentacje są TROCHĘ tańsze i co tu dużo mówić, nie zawierają ww. danej parametrycznej w zakresie kątów tarcia, spójności, edometrycznych modułów odkształcenia, co dla projektującego stanowi podstawę do obliczeń projektowych...

My oczywiście zajmujemy się wykonywaniem rozpoznania dla RÓŻNYCH obiektów budowlanych, w tym domków jednorodzinnych.
Zapraszam https://www.geo-technika.pl


Wróć do „Fundamenty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości

Gotowe projekty domów