Ogrzewanie na podczerwień - sposób na komfortową temperaturę
autor: ToTenCham » 03 sty 2021, 1:05
OGRZEWANIE PROMIENIOWANIEM PODCZERWIENI
Ostrzeżenia
Z określonych powodów musimy zwrócić uwagę, że wyniki badań i inne informacje na tej stronie są nadużywane przez wątpliwych dostawców ogrzewania elektrycznego do celów reklamowych. Często też fałszywie twierdzi się, że współpracują z nami. W szczególności twierdzi się, że omawiane produkty to promienniki podczerwieni przetestowane przez Politechnikę Kaiserslautern.
Zasadniczo i bez wyjątku mają zastosowanie dwa punkty do wszystkich dostawców:
a) Testy produktów podobne do tych ze Stiftung Warentest lub z ośrodków testujących, takich jak TÜV, zasadniczo nie są przeprowadzane przez nas. Zostało to podkreślone w często cytowanym raporcie badawczym dotyczącym porównania ogrzewania promiennikowego na podczerwień i ogrzewania gazowego (patrz poniżej) na stronie 6. Istnieją jednak indywidualne cechy, które są określane w trakcie projektów badawczych, które producenci mogą następnie wykorzystać w swoich arkuszach danych. Te cechy obejmują na przykład sprawność promieniowania lub czas nagrzewania, które są rejestrowane w tak zwanym raporcie z badań. Jednak nie pozwala to na ogólne stwierdzenie jakości produktu.
b) Termin „promiennik podczerwieni” jest zdefiniowany tylko dla wysokotemperaturowych promienników podczerwieni w odpowiednich normach. Pracujemy nad standaryzacją niskotemperaturowych emiterów podczerwieni w ramach projektów badawczych (patrz poniżej projekt 2 dotyczący metod pomiarowych i projekt 4 dotyczący normalizacji). Na podstawie uzyskanych tam wyników szacuje się, że ponad 90% produktów oferowanych jako promienniki podczerwieni lub ogrzewanie na podczerwień to w rzeczywistości konwencjonalne elektryczne ogrzewanie konwekcyjno-elektryczne.
Kolejną kwestią jest niezgodne z EnEV (rozporządzenie o oszczędzaniu energii) stosowanie ogrzewania na podczerwień. W naszych konsultacjach stale mamy do czynienia z błędnymi wyliczeniami EnEV i błędnymi świadectwami energetycznymi, które wynikają z niewłaściwego wykorzystania przedstawionych wyników badań.
W ramach trwającego projektu badamy zgodność z EnEV i poprawne energetycznie wykorzystanie ogrzewania na podczerwień (patrz poniżej).
KRÓTKIE OPISY PROJEKTÓW BADAWCZYCH DOTYCZĄCYCH OGRZEWANIA PODCZERWIENI
1. Przykładowy pomiar porównawczy pomiędzy ogrzewaniem promiennikowym podczerwienią a ogrzewaniem gazowym w starych budynkach
Okres realizacji: 2008 - 2009
Projekt powinien sprawdzić na przykładzie podstawową użyteczność oraz ekonomiczny i ekologiczny sens tego rozwiązania.
Można wykazać, że promiennik podczerwieni jest rozsądną alternatywą dla konwencjonalnych systemów grzewczych. Jeśli ogrzewanie promieniowaniem podczerwonym jest stosowane prawidłowo, istnieją korzyści pod względem zużycia energii, a także kosztów i bilansu CO2. Ponieważ możliwość zastosowania została sprawdzona jedynie przykładowo, przeprowadzono dalsze prace w celu określenia zakresu tych oświadczeń. Możliwość zastosowania tego stwierdzenia można obecnie oszacować dla około jednej trzeciej istniejących budynków mieszkalnych.
Pełny raport można pobrać tutaj jako plik PDF:
2 . Specyfikacja metrologiczna i teoretyczna niskotemperaturowych promienników podczerwieni wraz z niezbędną komorą pomiarową
Okres realizacji: 2010 - 2013
W ramach tego projektu badawczego przedstawiono podstawowe fakty dotyczące promienników podczerwieni, które dotyczą oceny metrologicznej niskotemperaturowych promienników podczerwieni.
W szczególności opracowano nową metodę pomiaru wydajności promieniowania niskotemperaturowych emiterów podczerwieni.
Badania w ramach niniejszej pracy wykazały, że nie ma odpowiedniej metody pomiarowej dla niskotemperaturowych promienników podczerwieni do np. 106 ° C dopuszczalnych temperatur powierzchniowych emiterów w pomieszczeniach mieszkalnych (na łatwo dostępnych wysokościach do 1,80 m wg DIN EN 60335-2). Nowa metoda pomiaru, oparta na normie DIN 416/419, stworzyła podstawę do porównania, na podstawie której można oceniać elektrycznie zasilane niskotemperaturowe promienniki podczerwieni na podstawie sprawności promieniowania.
Ponadto omówiono kryteria oceny systemu grzewczego i stwierdzono, że czysta ocena komfortu cieplnego systemów grzewczych na podstawie samej temperatury powietrza nie jest już właściwa. Ocena komfortu cieplnego systemu grzewczego musiałaby odbywać się na podstawie temperatury roboczej, ponieważ tutaj uwzględniany jest wpływ promieniowania.
Wydajność promieniowania jest decydującym parametrem do określenia, czy jest to promiennik podczerwieni, czy konwencjonalny grzejnik konwekcyjny. Na podstawie istniejących norm dotyczących wysokotemperaturowych promienników podczerwieni zdefiniowano dwie kategorie:
Kategoria I: 40% do 50% sprawności promieniowania.
Kategoria II: ponad 50% skuteczność promieniowania.
Fizycznie osiągalne wartości sprawności promieniowania dla niskotemperaturowych emiterów podczerwieni wynoszą poniżej 60%. W pomiarach testowych w trakcie trwania projektu na szeregu dostępnych na rynku produktów, w najlepszym przypadku osiągnięto nawet kategorię I (patrz również ostrzeżenie powyżej). Informacje powyżej 60%, jak to jest wspomniane w reklamach produktów, są fizycznie niemożliwe i muszą być ocenione jako naukowo nieuzasadnione, w indywidualnych przypadkach nawet jako wątpliwe.
Oprócz metody pomiaru wydajności promieniowania, opracowano koncepcję pomiaru w celu określenia sprawności systemów grzewczych na promieniowanie podczerwone, która wykorzystuje również temperaturę operacyjną do oceny komfortu.
Wkrótce będzie dostępna do pobrania krótka wersja raportu z projektu.
Czyli to co jest sprzedawane w polsce jest to zwykłe ogrzewanie elektryczne a nie promienniki ?