Zalanie mieszkania

Opinie techniczne budynków i budowli, odbiory robót w imieniu Inwestora, Doradztwo techniczne, Nadzory inwestorskie, optymalizacja kosztów budowy.
xvg
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 08 gru 2014, 9:56
Zalanie mieszkania

autor: xvg » 08 gru 2014, 10:23

Witajcie,

pech chciał, że pierwszą noc w nowym, świeżo wykończonym, mieszkaniu spędziliśmy obserwując wodę lejącą się wartkimi strumieniami znad okien po obu stronach (mieszkanie dwustronne), wodospad ze skrzynek na listy na parterze bloku oraz szachtu na klatce.

Okazało się, że sprawcą jest sąsiad z mieszkania położonego 3 kondygnacje wyżej. Sporządziliśmy dokumentację zdjęciową, administrator sporządził protokół z zalania.

Z widocznych gołym okiem szkód, widać jedynie zaciek na kominie wentylacyjnym położonym pomiędzy łazienką a garderobą, i dużo głośniejszą pracę wentylacji mechanicznej podłączonej do ww. komina i tylko to zostało wpisane do sporządzonego przez administratora protokołu.

Obawiamy się jednak, że z racji faktu, iż mieszkanie jest wykończone (świeżo położone płytki i sufit podwieszany w łazience, pełna zabudowa ścian w kuchni), większości szkód gołym okiem nie widać. Największe szkody w całym pionie mieszkaniowym dotyczą okolic komina wentylacyjnego w łazience/garderobie, okolic komina wentylacyjnego w kuchni, oraz okolic szachtu położonego za kuchenną ścianą.

Pytanie brzmi: jakie działania należy podjąć, aby w pełni usunąć skutki tego rodzaju szkody? Co ze świeżo położonymi płytkami w łazience, pod które z całą pewnością dostała się woda?

KTH
Re: Zalanie mieszkania

autor: KTH » 08 gru 2014, 10:27

xvg pisze:
Pytanie brzmi: jakie działania należy podjąć, aby w pełni usunąć skutki tego rodzaju szkody? Co ze świeżo położonymi płytkami w łazience, pod które z całą pewnością dostała się woda?


mam nadzieję iż łazienka i wszystko co pod nią zostały solidnie zabezpieczone pod płytkami ... czyli zgodnie z wiedzą techniczną i merytoryczną tudzież doświadczeniem glazurnika została wykonana hydroizolacja podpłytkowa pomieszczeń wilgotnych i mokrych

jeśli jest płytkami nie trzeba się martwić woda do kleju się nie dostała więc nie spadną

xvg
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 08 gru 2014, 9:56
Re: Zalanie mieszkania

autor: xvg » 08 gru 2014, 10:39

Wielkie dzięki za szybką odpowiedź!

Ok, zatem płytkami (póki co...) się nie martwimy, licząc na doświadczenie tudzież wiedzę merytoryczną glazurnika.

Martwi nas także ściana w kuchni - za którą znajduje się zalany szacht. Ściana jest malowana, jednak w całości pokryta lakobelem oraz zabudową meblową z MDFu - stąd nie widać, czy cokolwiek się pod tym dzieje. Czy mogą wystąpić jakiekolwiek problemy z tego tytułu?

Ponadto, martwi nas drewno na podłodze. W mieszkaniu poniżej na suficie są widoczne zacieki. Czy możliwe jest zatem, aby zawilgoceniu uległ również położony u nas na podłodze parkiet?

KTH
Re: Zalanie mieszkania

autor: KTH » 08 gru 2014, 10:58

prosta metoda .. sprawdzić należy wilgotność podłoża wszędzie tam gdzie istnieją obawy zawilgocenia
proste urządzonko to ok 100 zł bardziej profesjonalne ok 800 zł te którymi się posługujemy pow. 3000 zł wraz z legalizacją

zmierz wilgotność i zrób protokół .. przyda się do ubezpieczenia, gdyż kosztami osuszania będziesz musiał obciążyć OC sąsiada ...

jeśli okaże się że jest mokro ... wynajmujesz osuszacz lub firmę do osuszania, wystawią fakturę i masz już jeden problem z głowy. Przyczyny się pozbywasz lecz dalej masz do czynienia ze skutkami

to czy meble poszły w .... nie wiemy, demontaż szyby ( firma ci wyceni) za nią trzeba osuszyć ścianę)
sufit podwieszony ... ściągasz halogena i mierzysz wilgoć na suficie jak jest zrywać trzeba płyty

ogólnie tak napisałem, każdy przypadek należy indywidualnie rozpatrywać

Szpilka89
Aktywny
Aktywny
Posty: 118
Rejestracja: 04 maja 2018, 11:40
Kontaktowanie:
Re: Zalanie mieszkania

autor: Szpilka89 » 30 kwie 2019, 10:27

Tak się stało, że sąsiad właśnie zalał mi mieszkanie. Obawiam się, że w całym domu będzie śmierdziało wilgocią. Żeby to wszystko uniknąć pomyślałam sobie o usługach firmy która zwalcza komary o której niedawno słyszałam. Ponoć profesjonalnie dezynfekują mieszkania po zalaniu. Co o tym myślicie?

jeremi_
Aktywny
Aktywny
Posty: 128
Rejestracja: 20 cze 2017, 11:21
Re: Zalanie mieszkania

autor: jeremi_ » 10 maja 2019, 19:56

Niestety każdemu z nas to może się przydarzyć i co wtedy zrobić ? Na auxilia.pl znajdziecie informacje które wyjaśnią wam jak postąpić i jakie kroki podjąć gdy nasze mieszkanie zostanie zalane. Dobrze jest wiedzieć jak postąpić aby móc uzyskać odszkodowanie za poniesione straty.

asiax84
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 454
Rejestracja: 14 kwie 2015, 16:43
Re: Zalanie mieszkania

autor: asiax84 » 03 wrz 2019, 11:43

Jak zalało mi się pomieszczenie stwierdziłam, że będę koniecznie musiała wezwać firmę aby nic nie zaczęło gnić, osuszanie mieszkania przez tą działalność jest wykonywane bardzo dokładnie i nie za wysoką cenę

e-Rzecznik_Magnat
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 447
Rejestracja: 27 lis 2014, 20:38
Lokalizacja: Warszawa
Re: Zalanie mieszkania

autor: e-Rzecznik_Magnat » 04 wrz 2019, 13:15

Szanowni Państwo,
Przed przystąpieniem do prac remontowych, a w szczególności malarskich warto usunąć zawilgocone fragmenty tynków, a tak gdzie pojawiły się zacieki zastosować specjalną farbę izolującą. Do izolacji plam po zaciekach zalecam wykorzystać farbę Magnat Zacieki Plamy. Charakteryzuje się ona bardzo dobrymi parametrami wytrzymałościowymi, doskonałą przyczepnością do podłoża, dobrą siłą krycia, a także krótkim czasem schnięcia. Z uwagi na swoje właściwości zabezpiecza powłokę przed rozwojem grzybów i pleśni. Sprawia, że ponowne wykończenie powierzchni jest łatwiejsze

boddekk
Aktywny
Aktywny
Posty: 161
Rejestracja: 17 lut 2016, 19:28
Re: Zalanie mieszkania

autor: boddekk » 20 maja 2020, 15:05

Na pewno jeśli mielibyście problem z zalanym mieszkaniem i nie będziecie wiedzieli co w takiej sytuacji zrobić i jak starać się o wypłatę odszkodowania, polecam wam "Najczęściej występującą sytuacją jest jednak zalanie mieszkania przez sąsiada, który wszelkie straty będzie musiał opłacić z własnej polisy ubezpieczeniowej (lub też z własnej kieszeni, gdy takiego ubezpieczenia nie posiada). W przypadku zalania mieszkania z winy sąsiada, powinniśmy udokumentować zdarzenie np. robiąc zdjęcie plamy na ścianie w łazience, w mieszkaniu, w którym doszło do zalania. W sytuacji, gdy dojdzie do awarii pionów, za szkody będzie odpowiadać administracja budynku i to ona wypłaci odszkodowanie właścicielowi zalanego mieszkania." Na pewno znajdziecie tutaj bez problemu pomocne i przydane informacje na ten temat


Wróć do „Ekspertyzy budowlane i opinie techniczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości

Gotowe projekty domów