Zakup domu, który mieści się wraz z innym domem na jednej działce

Opinie techniczne budynków i budowli, odbiory robót w imieniu Inwestora, Doradztwo techniczne, Nadzory inwestorskie, optymalizacja kosztów budowy.
Pireq
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 21 lis 2019, 21:16
Zakup domu, który mieści się wraz z innym domem na jednej działce

autor: Pireq » 21 lis 2019, 22:15

Witam,
Planuje dokonać zakupu domku od znajomego, który:

Na jednej działce o powierzchni 758m2 obok starego już domu z lat'70 postawił nowy nieduży domek 77m2 zachowując przawidłowe odstępy od granic aktualnej działki.

Odległość pomiędzy nowym a starym domkiem to pomiędzy 4 a 5 m zarówno w jednym jak i w drugim domu ściany patrzące się na siebie są z otworami okiennymi,
Inwestor w momencie rozpoczęcia budowy okolice 2012 r. otrzymał wszelkie pozwolenia na budowę, a sam dom wykonany jest zgodnie z projektem.

Teraz rodzą się bardzo ważne pytania:

jeśli działka zostanie podzielona pośrodku tych 2 domów, wówczas zarówno jeden jak i drugi dom będzie z tej strony skierowany ścianą z oknami w kierunku granicy działki zaledwie ok. 1.5m, z tego co wyczytałem, prawo budowlane mówi, że w przypadku takiej ściany powinnien być zachowany dystans od granicy 4m, czy ten warunek uwzględnia się tylko na etapie otrzymania pozwolenia na budowę, czy w tej chwili nie stanowi to problemu ?

Co z przepisami PPOŻ ? z tego co wyczytałem, jeśli obie ściany mają okna to pomiędzy nimi powinno być 8m, jak to wygląda?

Bardzo proszę o Państwa opinie oraz ewentualną poradę czy jest możliwość zakupu tego nowego domu w taki sposób aby wszystko było zgodne z przepisami ?
Zdjęcia układu domków:
https://i.imgur.com/rPBICEZ.png

Wróć do „Ekspertyzy budowlane i opinie techniczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości

Gotowe projekty domów