Wybór systemu grzewczego

Opinie techniczne budynków i budowli, odbiory robót w imieniu Inwestora, Doradztwo techniczne, Nadzory inwestorskie, optymalizacja kosztów budowy.
gitbejbe
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 25 lut 2019, 15:20
Wybór systemu grzewczego

autor: gitbejbe » 25 lut 2019, 19:54

Witam wszystkich,

to mój pierwszy temat. Forum śledzę od dość dawna - ostatnio bardzo ambitnie, we wrześniu ruszam z budową domu i postanowiłem spróbować zasięgnąć waszej opinii w oparciu o konkretnie mój przypadek.

zacznę od projektu: link:
https://www.archon.pl/projekty-domow/pr ... 21471037ed

Jest to budynek 2 funkcyjny i tak też będzie traktowany. Parter domu będzie moją przestrzenią mieszkalną (całoroczną), piętro zaś pełnić będzie funkcję sezonową (maj-wrzesień) pod wynajem pokoi dla turystów. Piętro nie będzie użytkowane w sezonie grzewczym, stąd też ogrzewane będzie tylko do temperatur antyzamarzaniowych(5-8°).

Po adaptacji, konstrukcja budynku nie uległa zmianie. Zmienione zostały tylko niektóre ściany działowe i okna - możemy więc śmiało się oprzeć na rzutach ze strony archona.

Charakterystyka energetyczna domu - wg org projektu:

- Projektowe obciążenie cieplne budynku: 12.37kW
- powierzchnia ogrzewania: 261,60m2
- EP = 65,21 kwh/(m2rok) [energia pierwotna]
- EU(co+w) = 26,99 kwh/(m2rok) [en. użytkowa do co i wentylacji]
- EU(cwu) = 24,09 kwh/(m2rok) [en. użytkowa do cwu]
- EK = 56,35 kwh/(m2rok) [energia koćowa]
- Qph = 9498 kwh/(m2rok) [energia pierwotna dla co i wentylacji]
- Qpw = 7561 kwh/(m2rok) [energia pierwotna dla cwu]
- Q = 13361,75kwh [całkowite roczne zapotrzebowanie na energię użyteczną]

- dokument jest obszerny, podaje najważniejsze parametry.

Projekt oryginalnie przyjmuje ogrzewanie gazowe - u mnie gazu nie ma, wg charakterystyki projektu, koszt roczny co i cwu w granicach 4300zł (koszt inwestycyjny 42tyś). Jako alternatywę dali jeszcze solary, wtedy koszt wynosi około 3500zł (koszt inwestycyjny 46.5tyś).

Tak jak zaznaczyłem, są to wartości dla oryginalnego projektu - przed adaptacją.

Projekt po adaptacji, dostał trochę lepszą izolacyjność, główne przegrody:

- Ściany:
Całość z silikatów. Ściany nośne z silki 24cm(z otworami) + 20cm styropian grafitowy.
- Dach
ceramika, pełne deskowanie, folia
- Strop nad poddaszem
35cm wełna
- Podłoga na gruncie
10cm beton, 2x flia PE, 15cm styro EPS 100, 7cm wylewka
- Balkony
wszystkie na łącznikach by wyeliminować mostki.
- Tarasy
Brak, zrezygnowałem.
- Kominy
W projekcie są 4 - standardowo wszędzie proponowana wentylacja grawitacyjna w gotowych projektach. Zostawiam tylko jeden na komin w salonie, resztę zrobi rekuperacja
- Stolarka
będzie dobierana z naciskiem na izolacyjność.

Po uwzględnieniu zmian, przewidywana łączne zużycie roczne, biorąc pod uwagę, rekuperacje, pompe ciepła dla cwu, lepszą izolacyjność oraz fakt minimalnego ogrzewania piętra domu w sezonie grzewczym, będzie znacznie niższe. Miałem napisać ile niższe ale zrezygnowałem, bo są to moje wyliczenia nie poparte żadnymi programami itp i nie chce się tutaj o to kłócić na ile jest to trafne.

Ostatnie miesiące spędziłem na rozważaniu wszystkich obecnych możliwości.
Uwzględniając moje potrzeby oraz samą charakterystykę domu, dopuszczam 3 rodzaje instalacji:

1. kocioł na pellet + bufor + mała pompa ciepła woda-powietrze do grzania wody latem. Podłogówka cały parter a piętro kaloryfery. Instalacja w garażu z uwagi na brak miejsca w domu.
łącznie około: 58tyś zł.
- liczone przeze mnie, będę za kilka dni weryfikował ale uważam że jest ok.

2. Pompa ciepła 14-16kw do zasilania co i cwu + bufor, Podłogówka cały parter a piętro kaloryfery.
łącznie około: 78tyś zł.
- czekam na 2 dokładne wyceny, spodziewam się że wyjdzie więcej.

3. Wszystko na prąd. Folie i maty grzewcze na podczerwień. Łączna moc grzewcza 17-20kw. Mała pompa ciepła powietrze-woda dla cwu + bufor + grzałka dla wspomagania zimą.

łącznie około: 45tyś zł.
- bez robocizny. Dostałem już 2 oferty, materiałowo bardzo podobnie,
z robocizną trzeba liczyć minumum 10tyś więcej za same CO.

4. W sumie to nie opcja, tylko dodatek. W zależności od wyboru systemu, przewiduje zainstalowanie paneli fotowoltaicznych. Moc instalacji będzie dobrana dopiero po pierwszym roku użytkowania domu, nie większa niż 10Kw.

Sprostowania:
- nie mam możliwości instalacji gazu, pompy ciepła gruntowe również nie wchodzą w grę, tak więc pomińmy te dwie opcje w dyskusji.

- bufor 600l - z uwagi na to że muszę przyjąć zapas wody w sezonie letnim - kiedy w domu teoretycznie może być nawet 16osób.

- miejcie na uwadze to, że dom w sezonie grzewczym, jest ogrzewany w pełni tylko na parterze. Dodatkowym źródłem grzania będzie kominek w salonie z nawiewem na cały dom.

- podałem ceny instalacji jako dodatkowe kryterium, to co wychodzi najtaniej w instalacji to każdy widzi, grunt to wybrać mądrze biorąc wszystkie za i przeciw.

- przyjmujemy jako rzecz oczywistą że prąd jest obecnie "najdroższym paliwem" a pompa ciepła jest najbardziej opłacalna jeśli chodzi o późniejsze rachunki - tłumaczenie takich i podobnych faktów sobie odpuśćmy.

- bardzo liczę na merytoryczną dyskusję. Prosiłbym o nie udowadnianiu sobie wyższości świat bożego narodzenia nad wielkanocą, bo większość tematów na tym forum tak się kończy, gdy spotkają się lokalni weterani.


Do wykonawców:
wiem że na forum istnieje spora grupa różnych przedstawicieli. Jestem otwarty na propozycje, do września jest jeszcze trochę czasu. Jeśli tylko jest ktoś mi w stanie poświęcić trochę czasu, przedyskutować możliwości/przedstawić rozwiązania oraz finalnie ofertę, to zapraszam do kontaktu na PW. Odległość w tych czasach nie ma znaczenia.

Do osób, które mają cały dom w foliach/matach - wdzięczny będę za kontakt, ten system grzewczy jest najmniej popularny i nie znam nikogo kto owy posiada, w przeciwieństwie do kotłów i pomp - z wielką chęcią poznałbym doświadczenia.

W tym miejscu chwiałbym się zatrzymać - i tak się mocno rozpisałem. Oczywiście mam swoje za i przeciw, lecz nie chciałbym przedstawiać teraz moich wniosków. Ciekawi mnie jaka jest wasza opinia, jakie rozwiązanie byłoby wg was "najlepsze".

Z góry dziękuje za pomoc i poświęcony czas.

Wróć do „Ekspertyzy budowlane i opinie techniczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

Gotowe projekty domów