Strop - hałas z mieszkania poniżej

Opinie techniczne budynków i budowli, odbiory robót w imieniu Inwestora, Doradztwo techniczne, Nadzory inwestorskie, optymalizacja kosztów budowy.
CeglA
Początkujący
Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: 24 lis 2015, 18:11
Strop - hałas z mieszkania poniżej

autor: CeglA » 21 wrz 2019, 14:15

Witam wszystkich na forum,

Wprowadziłem się do mieszkania oddanego w tym roku do użytku. W całym budynku mieszkaja obecnie tylko dwie rodziny - ja i sąsiedzi akurat z mieszkania pod moim. Nigdy wcześniej nie miałem mieszkania pod którym ktoś by mieszkał, zazwyczaj był to parter. Obecnie ja mieszkam na piętrze ostatnim, a opisywani sąsiedzi przedostatnim. Rozkład jest prawie identyczny.
Kupując mieszkanie obawiałem się hałasów z mieszkań przylegających, jednak bardzo się zdziwiłem, ponieważ wyraźnie słyszę różne dzwięki od sąsiadów którzy mieszkaja pode mną. Główie sa to dzwięki "tupania", zamykania drzwi, szafek itd. Rozmów prawie nie słychać.
Czy takie zjawisko jest normalne? Jestem zaskoczony, ponieważ decydując się na ostatnie piętro liczyłem na możliwie dużą ciszę w mieszkaniu.
Ściany między lokalami wybudowane są z pustaka akustycznego 25cm + tynk. Konstrukcji stropu niestety nie znam.


Będę wdzięczny za każdą podpowiedź.

Pozdrawiam,
Krzysiek

Awatar użytkownika
Om3k
Aktywny
Aktywny
Posty: 182
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Strop - hałas z mieszkania poniżej

autor: Om3k » 23 wrz 2019, 9:50

Z tego co pisze CeglA, problemem są dźwięki uderzeniowe, a rozmowy nie są prawie słyszalne. Nie mniej jednak, problem z hałasem będzie się nasilał wraz z zasiedlaniem kolejnych mieszkań.
Rozmowa, dźwięk telewizora oraz muzyka to dźwięki powietrzne. Izolacyjność przegród od dźwięków powietrznych zależy od masy powierzchniowej. Im masa powierzchniowa przegrody jest większa tym izolacyjność od dźwięków powietrznych jest większa.
Natomiast dźwięki uderzeniowe to np. kroki, tupanie, odgłosy gry w piłkę itp. Źródło dźwięku uderzeniowego generuje wibracje bezpośrednio w przegrodzie budowlanej, w którą uderza. Wibracje te rozchodzą się po całej powierzchni stropu i do połączonych z nim ścian. Aby zwiększyć izolacyjność na dźwięki uderzeniowe stropu stosuje się podłogę pływającą, która zawiera warstwę materiału o wysokiej sprężystości. Np. styropian akustyczny, który izoluje powierzchnię po której się chodzi od warstwy konstrukcyjnej stropu. Niezmiernie istotne jest też dylatowanie jastrychu cementowego od ścian w celu ograniczenia przenoszenia bocznego dźwięków uderzeniowych.
Obrazek
Niniejszy rysunek, obrazuje jak wiele jest dróg, którymi hałas może przenikać do Twojego mieszkania.
Czy to zjawisko jest normalne? Aby poznać odpowiedź na to pytanie powinieneś skontaktować się z wibroakustykiem. Trzeba sprawdzić, czy przegrody i węzły połączeniowe są prawidłowo wykonane i czy spełniają wymagania norm, m.in.: PN-B-02151-3 „Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem w budynkach. Część 3: Wymagania dotyczące izolacyjności akustycznej przegród w budynkach i elementów budowlanych".

CeglA
Początkujący
Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: 24 lis 2015, 18:11
Re: Strop - hałas z mieszkania poniżej

autor: CeglA » 26 wrz 2019, 14:21

Dziękuję za tak wyczerpującą odpowiedź.
Prostymi słowami rozumiem, iż sam w sobie fakt słyszenia niemal każdego kroku nie musi oznaczać wadliwego wykonania budynku bez dokładnej ekspertyzy? Słychać również czasami zamykanie szafek i drzwi. Najgłośniejsze dzwięki generują wibracje, które są odczuwalne np siedząc na kanapie.

Jest to bardzo męczące i pewnie niemożliwe do usunięcia...
Różnego rodzaju panele akustyczne, pochłaniające dzwięki w takiej sytuacji domyślam się, iż nie mają zupełnie żadnego zastosowania ?

Awatar użytkownika
Om3k
Aktywny
Aktywny
Posty: 182
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Strop - hałas z mieszkania poniżej

autor: Om3k » 26 wrz 2019, 14:38

Jeśli słyszysz niemal każdy krok sąsiada, oznacza to, że gdzieś popełniono błędy.
Ale gdzie i jak to naprawić bez rzetelnej oceny wibroakustyka trudno ustalić.
Nie kupowałbym jeszcze paneli akustycznych, ponieważ narazisz się na wydatki, a to może nie pomóc.


Wróć do „Ekspertyzy budowlane i opinie techniczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

Gotowe projekty domów