Ścianka działowa

Opinie techniczne budynków i budowli, odbiory robót w imieniu Inwestora, Doradztwo techniczne, Nadzory inwestorskie, optymalizacja kosztów budowy.
pathfinder78
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 09 lis 2019, 11:41
Ścianka działowa

autor: pathfinder78 » 24 gru 2019, 21:49

Witam
Chciałbym podzielić 21 m2 pokój na dwa pokoje po 10,5 m2 stawiając ściankę z bloczków gipsowych 8 cm na stropie prefabrykowano-monolitycznym DZ-3 o długości 5,75 m (w połowie długości prostopadle do belek). I teraz pytanie czy ten strop to wytrzyma (scianka 11 m2, ciężar bloczków to 792 kg)?
Z góry dzięki za odpowiedź.

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 591
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Ścianka działowa

autor: Om3k » 03 sty 2020, 21:06

Najbezpieczniej będzie jeśli zastosujesz lekką ściankę działową z płyty gipsowo-kartonowych na stelażu z wypełnieniem wełną mineralną.
Jeśli bardzo Tobie zależy aby jednak wymurować ściankę, to konieczne jest zatrudnienie projektanta w specjalności konstrukcyjno-budowlanej, który na miejscu w Twoim domu wykona sprawdzeń, a następnie obliczeń.
Stropy DZ-3 produkowane były bowiem w trzech wariantach nośności charakterystycznej ponad ciężar własny: 3,25; 3,75 oraz 4,5 kN na metr kwadratowy. Ponadto belki stropów opracowanych przez Zygmunta Dąbrowskiego produkowano również indywidualnie, przyjmując zbrojenie odpowiednio do wyników obliczeń statycznych. Warto też wspomnieć, że wykonywano czasem monolityczne stropy DZ, z żebrami betonowanymi na miejscu budowy na deskowaniach podobnych jak w stropach Ackermana. Ciężar własny stropu DZ-3 wynosi 2,8 kN/m^2.
Należy również uwzględnić ciężar istniejących warstw posadzkowych oraz tynków. Sporo danych i niewiadomych, stąd jednoznaczna, zdalna, przez internet odpowiedź nie jest możliwa.

e-Rzecznik Śnieżka
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1227
Rejestracja: 25 maja 2012, 8:26
Kontaktowanie:
Re: Ścianka działowa

autor: e-Rzecznik Śnieżka » 22 sty 2020, 20:54

Szanowny Panie,
Bezpiecznym i praktycznym rozwiązaniem jest postawienie ścianki z płyt gipsowo-kartonowych. Montaż ścianki wraz z jej wykończeniem będzie szybszy, pozwoli na zmniejszenie kosztów inwestycji i uniknięcie bałaganu związanego z murowaniem i tynkowaniem. W przypadku wykonywania ściany murowanej najlepiej skorzystać z pomocy fachowca, który dokona niezbędnych obliczeń. Decydując się na ściankę z GK proszę pamiętać o wykorzystaniu odpowiedniej wełny do wygłuszenia, oraz dobrej jakości gruntu i masy, np. gruntu polimerowego Śnieżka Acryl-Putz GU40 oraz elastycznej masy do beztaśmowego spoinowania łączeń Śnieżka Acryl-Putz MS30. Masa jest przyczepna do podłoża, charakteryzuje się długim czasem obróbki. Pozwala na uniknięcie trudnych w naprawie pęknięć występujących na łączeniach płyt.


Wróć do „Ekspertyzy budowlane i opinie techniczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości

Gotowe projekty domów