Pusta działka w środku szeregu

Opinie techniczne budynków i budowli, odbiory robót w imieniu Inwestora, Doradztwo techniczne, Nadzory inwestorskie, optymalizacja kosztów budowy.
andrzej_garix
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 25 sie 2020, 0:48
Pusta działka w środku szeregu

autor: andrzej_garix » 25 sie 2020, 1:12

Witam, chciałbym zapytać, jak wyglądałaby kwestia zakupu działki w środku zabudowy szeregowej niedaleko centrum miasta.
Jako, że cena jest dosyć atrakcyjna to zastanawiam się co jest nie tak, lub ewentualnie na co się przygotować.
Jeśli chodzi o status działki to jest w pełni uzbrojona p/g/t/k/w (praktycznie wszystkie media na terenie działki), bez obciążeń, nie jest w strefie mzpz, a jedynie suikzp - zabudowa mieszkalna, lub usługowa; zakładam, że wyłącznie zabudowa szeregowa, wymiary 6x25m. Reszta działek w szeregu została wydzielona w roku 1989.
Jej stan to znajdujące się tam ruiny, wygląda to tak, jakby ktoś zaczął budowę 20lat temu z tego co miał pod ręką, bez planu.
Faktycznie jest to niedokończona połowa parteru. Przylegają do niej dwa budynki piętrowe z poddaszem użytkowym.
Tutaj mam pytanie, czy brak mzpz w tym przypadku byłby bardziej przeszkodą czy zaletą? W KW jest wzmianka, że jest to działka budowlana i pod informacja o niej znajdują się w również odcinki drogowe/chodniki (Sposób korzystania B - TERENY MIESZKANIOWE)
Na przylegających do działki budynkach, znajduje się ocieplenie, czy gdybym chciał tam postawić swój segment (w środku między budynkami, żeby była jasność ) to należałoby zerwać je z sąsiednich ścian? Co w tym przypadku mają do powiedzenia ewentualni sąsiedzi, z tego co widzę na geoportalu to właśnie to ocieplenie z dwóch stron znajduje się na wspomnianej działce.

Co o tym Państwo sądzicie?
Z góry dziękuję za odpowiedzi/ew. pomoc.
Pozdrawiam, Andrzej.

Awatar użytkownika
Om3k
Aktywny
Aktywny
Posty: 197
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Pusta działka w środku szeregu

autor: Om3k » 16 wrz 2020, 9:02

Temat z pozoru wydaje się prosty, a cena atrakcyjna, ale zapewne nie znasz wszystkich szczegółów, historii działki i perypetii poprzednich inwestorów. Proponuję, abyś zaczął od wywiadu wśród sąsiadów. Może oni przekażą Tobie więcej informacji na temat wad tej działki.
Z tego co napisałeś, to największą wadą jest istnienie ruin niedokończonego budynku na działce. Rozbiórka budynku będzie bowiem wiązała się z projektem rozbiórki, pozwoleniem na rozbiórkę, zatrudnieniem kierownika rozbiórki oraz prowadzeniem robót w taki sposób i w takiej technologii, aby nie doszło do uszkodzeń sąsiednich budynków. Obowiązkowo, wykonaj też inwentaryzację fotograficzną stanu technicznego istniejących budynków, aby jakiekolwiek stare rys lub inne uszkodzenia budynków sąsiadów nie zostały przypisane pracom rozbiórkowym oraz budowie nowego obiektu.
Wspominałeś również o izolacji termicznej budynków istniejących. Warto zaznaczyć, że to będzie również pewną przeszkodą, ale możesz też przy spełnieniu pewnych warunków izolację zostawić i wykorzystać jako wypełnienie dylatacji pomiędzy ścianami sąsiadów i stykającymi się z nimi ścianami Twojego nowego budynku. Miejscem newralgicznym będzie również wykonanie nowych fundamentów budynku w bliskim sąsiedztwie i poziomie fundamentów istniejących segmentów. Chyba, że ekspertyza stanu technicznego wykaże, że istniejące fundamenty (fundamenty tych ruinek) nadają się do wykorzystania oraz że należy np. wzmocnić je i odtworzyć powłoki przeciwwilgociowe oraz przeciwwodne.
W odniesieniu do Twojego ostatniego pytania o brak MPZP, optymalnym rozwiązaniem jest zarezerwować działkę i wystąpić w wnioskiem o wydanie DoWZ. Do wniosku załącz koncepcję planowanego budynku. Mam nadzieję, że zasygnalizowałem powyżej przynajmniej część problemów, a co za nimi idzie wskazałem Tobie kilka newralgicznych elementów, na które trzeba zwrócić uwagę.


Wróć do „Ekspertyzy budowlane i opinie techniczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Sogou web spider [Bot] i 10 gości

Gotowe projekty domów